Jump to content



Απορίες σχετικά με νέο η/υ :F


KoMM

Recommended Posts

Χαιρετώ και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, νέο η/υ :)

Κατέληξα στον 6420 -με προοπτική λίγο ο/c (μαξ 20%)-.

Δεν μπορώ να καταλήξω σε mb. Είναι καλύτερα 965 η 975 ? Σε 975 θα τσιμπήσω την Asus

P5W DH Deluxe αλλά σε 965 δεν έχω ιδέα.

Τέλος, αξίζουν 200ευρά για ένα stacker τη στιγμή που υπάρχουν full atχ από 90-140 ;

Link to comment
Share on other sites

Οι 965 μητρικές είναι για μεγαλύτερο oc, στην ουσία και με την 975 μια χαρά θεωρώ πως θα σαι. Αν θες να κοιτάξεις πάντως, από ASUS κοίτα τις P5B Deluxe, P5B Premium και Commando.

Για το Stacker που λες, είναι ανάλογα με το τι ζητάς από το κουτί. Εξαιρετικό ποιοτικά και από πλευράς χώρων είναι και το σκέτο Stacker με τα 150Ε και το Full Tower της Chieftec με τα ~100. Αν δε θες να δώσεις εξτρά λεφτά για "μούρη", μην πάρεις το 830 ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο 6600 με 975 και το ίδιο % oc είναι καλύτερος ; Όσο για την κούτα, ώραιο είναι το στακερ, το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά πόσο τα αξίζει. Τι παραπάνω προσφέρει πέρα από λίγο χώρο; Δεν είμαι φανατικός του o/c just basics απλά θέλω μια κούτα που να κρατήσει και για το επόμενο pc ή αμα βάλω πράμα μέσα να μην έχω πρόβλημα χώρου :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, ειναι κριμα ρε συ να παιρνεις τετοια μαραφετια και να κανεις +20% o/c.

Ειναι κριμα απ τον θεο πως να το πω αλλιως, βεβαια δικο σου ειναι το μηχανημα το κανεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:37]

Φιλε, ειναι κριμα ρε συ να παιρνεις τετοια μαραφετια και να κανεις +20% o/c.

Ειναι κριμα απ τον θεο πως να το πω αλλιως, βεβαια δικο σου ειναι το μηχανημα το κανεις οτι θες.

Τι εννοείς; Είναι πολύ, λίγο ή δε θα πρεπε καθόλου;

Περί μητρικής λέω για κομαντο και 6420 τελικά.

Βασικά ο προβληματισμός ήταν για το κουτί κυρίως, γιατί δεν είναι λίγα λεφτά και δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

για κουτί δες στο e-shop(πχ raidmax xforce black night συν ότι έχει την μεγαλύτερη γκάμα από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα κι επίσης δεν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για ένα κουτί απ' την στιγμή που μπορείς με τα ίδια λεφτά να βάλεις υδρόψυξη.) όλα τα άλλα καλά τα λες αλλά για μητρική με μόνο 20% overclocking κοίτα καμία γύρω στα 130 ευρώ και πάρε και μια ψύκτρα.

δικιά μου σκέψη. κουτί+μητρική+υδρόψυξη =110+130+200(το πολύ)=440

δικιά σου σκέψη. κουτί+μητρική(commando)= 200+220=420+(δεν θα βάλεις κι έναν ανεμιστήρα(το λιγότερο 30 ευρώ) πάμε στα 450)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Τι εννοείς; Είναι πολύ, λίγο ή δε θα πρεπε καθόλου;

Περί μητρικής λέω για κομαντο και 6420 τελικά.

Βασικά ο προβληματισμός ήταν για το κουτί κυρίως, γιατί δεν είναι λίγα λεφτά και δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει...

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι λιγο.

Οταν μου πετας c2d, το κομμαντο και κατι μνημες xtreem η συνθεση αυτη φωναζει απο μακρια για o/c.

Αμα θες να σκασεις λεφτα για το pc μαγκια σου, απλα μου φαινεται οτι η συνθεση που πας να φτιαξεις ειναι υπερβολικα... υπερβολικη. Ειδικα το case, που λες οτι σκεφτεσαι να παρεις full-tower.

Αν ασχολεισαι συχνα με pc, το ξεψαχνιζεις κ.τ.λ τοτε εχει καλος.

Αν ομως το φτιαξεις μια και μετα το παρατησεις τοτε το μονο που θα καταλαβεις απο το case ειναι ποσο χωρο ποιανει, εκτος και αν θες κανα stacker για μουρη

Αα βασικο, παιζεις games? Για Hi-end μιλαμε παντα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το σύστημα είναι κάτι το υπερβολικό. Η μητρική ίσως είναι υπερβολική αλλά θέλω κάτι που θα αντέξει και θα είναι ποιοτικό και δε θα χρειάζεται αλλαγή τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Όσο για το κουτί η ερώτηση είναι απλή, γιατι το chieftec έχει 90 ευρα κ το stacker 200 , πέρα απ την όποια διαφορά σε χώρους.

Προτιμώ full καθαρά για το χώρο, σκληροί καλώδια κ κάρτες χωράνε οριακά στο τωρινό tower και μου την έχει σπάσει.

Βασικά για κουτί σκέφτομαι πάρα πολυ σοβαρά http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805738 αλλά μου τη σπάει που δεν έχει παράθυρο - δε ξέρω τπτ από modding - ε και για τόσα λεφτά , το θέλω ακριβώς έτσι όπως...το θέλω ;) -σχετικά με το ακασα, το έχει γνωστός και σχετικά συχνά άμα το ακουμπάς σε χτυπάει λίγο ρεύμα, any ideas τι μπορεί να παίζει; ( ο η/υ είναι στημένος από το μαγαζί που το αγόρασε- γνωστό-)

Τέλος, δεν έχω ιδέα από υγρόψυξη καθώς μια ζωή το κόστος ήταν απαγορευτικό και δε θέλω παραπάνω oc γιατί αν γίνει στραβή δε θα παίζει αντικατάσταση άμεσα με τπτ γιατί δεν έχω όρεξη να τραβιέμαι σχετικά με rma καθώς σπουδάζω ιωάννινα + ότι θα τρωω μακαρόνι κ ρύζι 2 μήνες για το ρημάδι το pc!

αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις από κουτί την χρυσή τομή (Coolermaster Stacker STC-01)?

Όσον αφορά το σύστημα, η μητρική είναι καθαρά για o/c, οι μνήμες είναι καθαρά για o/c, ο CPU είναι και αυτός για o/c :D

Αν έπαιρνες κάτι πιο "νορμάλ" σε Intel θα έπαιρνες την P5WDH-Deluxe, τον 4300 και Crucial 2x1GB 667 ενώ σε AMD όποια μητρική θες, τον 3600Χ2 και τις Crucial πάλι.

Το ότι διάλεξες αυτά τα κομμάτια βέβαια ΔΕΝ σε υποχρεώνουν να κάνεις Super OC. Απλά έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ,για το stacker θα σου πω ότι για μένα αξίζει την κάθε δεκάρα που έδωσα!!!

Σωστος!!Σημερα πηρα το νεο pc κ μολις ειδα το κουτι(Stacker 831) με επιασε ενα δεος...:confused: :confused:

Πολυ κτηνος μιλαμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.