Jump to content


Ελληνικό πληκτρολόγιο σε Windows Mobile?


Ilias83

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα μετά από αρκετό καιρό...

Μόλις σήμερα το πρωί αγόρασα ένα Mio P350.

Έχει εγκατεστημένα Windows Mobile 5 και βασικά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

’λλαξα τις ρυθμίσεις χώρας στα Ελληνικά και πλέον ώρα, ημέρα, ημερομηνία, νόμισμα και όλα τα σχετικά εμφανίζονται κανονικά με ελληνικότατους χαρακτήρες...

Προφανώς από τη στιγμή που το λειτουργικό σύστημα είναι στα Αγγλικά δεν μπορώ να το κάνω στα μενού.

Ωστόσο δεν μπορώ με τίποτα να βρώ πως θα γράψω ελληνικούς χαρακτήρες...

Το πληκτρολόγιο απλά δεν αλλάζει σε Ελληνικά :(

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει πως να το ρυθμίσω ή πως να το αλλάξω σε Ελληνικούς χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

+1 στο resco :T:

Το pen reader θέλει αρκετό setup για να το κάνεις να δουλέψει σωστά αλλά και πάλι σου σπάει τα νεύρα πολλές φορές. Έχω και τα δύο και χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα το resco.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκατέστησα το PocketKeys και θα έλεγα οτι είναι σχεδόν οτι χρειαζόμουν...

Βρήκα και μερικά ακόμα freeware πληκτρολόγια αλλά αντιμετώπισα κάποιες δυσκολίες στο να τα εγκαταστήσω.

Τέλος καλό, όλα καλά.

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
το θεμα ομως φιλε μου ειναι να ειναι σχετικα full screen και οχι σαν αυτο που δινουν τα windows mobile

αν απλά θέλεις το καλύτερο τότε θα βάλεις το EzInput 1.5 Keyboard

είναι σχεδόν full screen οπως δλδ το θες και άνετα το δουλεύεις με τα δάχτυλα, είναι και τζαμπε...

με υποστήριξη σε οτι γλώσσα θέλεις ακόμα και ελληνικά με τ9 (Εχω βοηθήσει και εγώ στο project, το έχω μαγειρέψει στην ρομ μου και είναι οτι καλύτερο εχω δοκιμάσει)

αξίζει πιστεύω μια δοκιμή.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=426281

θα χρειαστεί να κατεβάσεις 2 αρχεία.

ενα το main cab και ένα το αρχείο γλώσσας που θέλεις, στην περίπτωση σου ελληνικά, μπορείς να βάλεις όσες γλώσσες θέλεις και μετά να τις επιλεγείς απο το μενού του πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

μα στα αγγλικά τα λέει και πολύ απλά..

οκ.

κατέβασε αυτά.

http://www.4shared.com/file/72571531/cc10113d/BJK_HTC_EzInput_QVGA_NoKbd_0409-RC2.html

http://www.4shared.com/file/71889498/84739d59/BJK_HTC_EzInput_QVGA_LPack_EL-RC1.html

κανε πρώτα εγκατάσταση το πρώτο και soft reset

και μετά κανε εγκατάσταση το δεύτερο για να εχεις ελληνικά.

είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι οτι δεν γραφει ελληνικα το θεμα ειναι οτι δεν γραφει καθολου.εχει την επιλογη compact ktl και την επιλογη full ktl.στην full κολαει και στην compact παταω πληκτρα αλλα δεν γραφει κατι σαν να μην δουλευει.Τεσπα θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.