Jump to content



Η r600 βγήκε στην αγορά! Πιστεύτε ότι θα πέσουν οι τιμές στις 8800? Πόσο και πότε?


damasta

Recommended Posts

Πριν μια εβδομάδα μου χάλασε η προηγούμενη μου κάρτα γραφικών και το e-shop μου έβγαλε πιστωτικό 300 ευρώ. Για να μην χαθούν αυτά τα χρήματα πρέπει να παρω καινούρια κάρτα γραφικών από το e-shop μέχρι το τέλος του μηνός. Θέλω να πάρω μια 8800gts 640mb. Τώρα που βγήκε η r600 πιστεύετε ότι θα πέσουν οι τιμές? Αν ναι, θα πεσουν αρκέτα ώστε να αξίζει να περιμένω μέχρι τέλος του μηνός χωρίς gaming ή να την παραγγείλω αμέσως?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 22:05]

πιστωτικο 300ευρω απο 7800gt στο e-shop?

παρε γρηγορα την επομενη σου καρτα γιατι μπορει να αλλαξουν γνωμη.......:hehe:

Και εγώ καράφλιασα όταν μου το είπαν :jump: . Και να φανταστείς ότι στην αρχή θέλανε να μου πασάρουνε την 7900gs. Πάλι καλά που σκέφτηκα να τους ρωτήσω για πιστωτικό! Τώρα σοβαρά, λέει να περιμένω, γιατί ήδη έχουν αρχίσει να μου λείπουνε "the lands of oblivion"!

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις επισημο χαρτι στα χερια σου που να λεει οτι εχεις 300ευρω πιστωτικο και εισαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να αλλαξουν γνωμη και τελικα να σου δωσουν κανα πιστωτικο 150ευρω τοτε περιμενε......

σε αντιθετη περιπτωση που μπηκαν ψυλλοι στα αυτια σου................χτυπα μια καρτα αυριο κιολας

Link to comment
Share on other sites

E κοίτα, θα χρειαστεί κάποιες μέρες η αγορά για να πάρει χαμπάρι την άφιξη της Χ2900ΧΤ.

Η Τιμή της 8800 δεν θα πέσει αύριο.

Στη θέση σου θα περίμενα κάποιες μέρες.

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα της Χ2900 από την 8800 είναι το decoding HD/H.264. Αυτό και μόνο εμένα με ελκύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 22:16]

εαν εχεις επισημο χαρτι στα χερια σου που να λεει οτι εχεις 300ευρω πιστωτικο και εισαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να αλλαξουν γνωμη και τελικα να σου δωσουν κανα πιστωτικο 150ευρω τοτε περιμενε......

σε αντιθετη περιπτωση που μπηκαν ψυλλοι στα αυτια σου................χτυπα μια καρτα αυριο κιολας

Όχι, ούτε χαρτί ούτε τίποτα. Το μόνο που έκανα για να σιγούρευτώ ήταν να πάρω μετά το τμήμα πωλήσεων και να ρωτήσω αν έχει περαστεί το πιστωτικό στο όνομα μου. Αφού έναι σοβαρή επιχείρηση..... Λες να γίνει καμία στραβή. οοοχ, δεν με βλέπω να κοιμάμαι σήμερα :woot: !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 22:20]

E κοίτα, θα χρειαστεί κάποιες μέρες η αγορά για να πάρει χαμπάρι την άφιξη της Χ2900ΧΤ.

Η Τιμή της 8800 δεν θα πέσει αύριο.

Στη θέση σου θα περίμενα κάποιες μέρες.

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα της Χ2900 από την 8800 είναι το decoding HD/H.264. Αυτό και μόνο εμένα με ελκύει.

Καλά δεν πρόκεται να πάρω την Χ2900 αλλά περίμενα πως και πως να βγει για να πάρω την 8800. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα η 8800gts 640 κάνει 380 ευρώ. ’μα είναι να περιμένω 15 μέρες για να πέσει 20 ευρώ δεν αξίζει. ’μα όμως σε 15 μέρες πέσει 50 ευρώ ή αν πέσει η gtx 50 euro θα τραβώ τα μαλλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε R600. Είναι αρκετά μπροστά σε θέματα επεξεργαστή, DX10.1, VIVO και σύγχρονης τεχνολογίας.

Έχουν controller ήχου ενσωματωμένο και dual DVI to HDMI convertor, που θα υποστηρίζει πλήρως HDCP - DRM.

Τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια.

Η έξοδος HDMI από την κάρτα γραφικών θα έχει και ήχο και θα μπορεί να συνδεθεί με τηλεόραση ή οθόνη που θα έχει HDMI είσοδο, ώστε να παίξει HD DVD ή BD μέσω HDCP προστατευμένης ψηφιακής σύνδεσης.

Η ψηφιακή έξοδος ήχου spdif δεν υποστηρίζεται από DRM.

Αν λοιπόν θέλουμε πλήρη συμβατότητα HDCP, τότε θα την έχουμε με τις R600 κάρτες της ΑΤΙ.

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η δέσμευση και η υποβίβαση ποιότητας που θα μας φέρει το HDCP, προς τα εκεί μας πάνε.

Το ερώτημα είναι που θα συνδέουμε τα ηχεία στο μέλλον?

Στην τηλεόραση ή στην οθόνη του υπολογιστή μας?

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω το αρθρακι στο οποιο βρηκα τις πληροφοριες........αναμεινατε:)

EDIT

It's also worth noting that the new VP2, BSP and AES128 engines are only present in NVIDIA's G84/G86 GPUs, which are currently only used on the GeForce 8600 and 8500 cards. GeForce 8800 owners are out of luck, but NVIDIA never promised this functionality to 8800 owners so there are no broken promises. The next time NVIDIA re-spins its high end silicon we'd expect to see similar functionality there, but we're guessing that it won't be for quite some time.

στην τελευταια παραγραφο

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2977

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:33]

Πάρε R600. Είναι αρκετά μπροστά σε θέματα επεξεργαστή, DX10.1, VIVO και σύγχρονης τεχνολογίας.

Έχουν controller ήχου ενσωματωμένο και dual DVI to HDMI convertor, που θα υποστηρίζει πλήρως HDCP - DRM.

Τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια.

Η έξοδος HDMI από την κάρτα γραφικών θα έχει και ήχο και θα μπορεί να συνδεθεί με τηλεόραση ή οθόνη που θα έχει HDMI είσοδο, ώστε να παίξει HD DVD ή BD μέσω HDCP προστατευμένης ψηφιακής σύνδεσης.

Η ψηφιακή έξοδος ήχου spdif δεν υποστηρίζεται από DRM.

Αν λοιπόν θέλουμε πλήρη συμβατότητα HDCP, τότε θα την έχουμε με τις R600 κάρτες της ΑΤΙ.

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η δέσμευση και η υποβίβαση ποιότητας που θα μας φέρει το HDCP, προς τα εκεί μας πάνε.

Το ερώτημα είναι που θα συνδέουμε τα ηχεία στο μέλλον?

Στην τηλεόραση ή στην οθόνη του υπολογιστή μας?

Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν πρόκεται να πάρω r600. ’μα τους αναπτύξω θα πάρει ώρα. Συνοπτικά:1. Ο ανεμηστήρας της όταν η κάρτα ζεσταθεί (100C) κάνει σαν πιστολάκι για τα μαλιά. 2. Καταναλώνει πιο πολύ ρεύμα και από 8800ultra. 3. Χτυπάει 90C+ σε full-load. 4.Για να την overclockareis θές 8pin καλώδιο. 5.Η μητρική μου είναι sli. 6. http://www.pcgameshardware.de/?menu=browser&article_id=601352&image_id=654653&sh ow=original

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:33]

Είναι αρκετά μπροστά σε θέματα επεξεργαστή, DX10.1

Μπορείς να μας δώσεις ένα Link σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Ιδιαίτερα αφού έχεις SLI.

Καλή η νέα τεχνολογία με τα DRM και τα άλλα ανόητα κλειδώματα, αλλά δεν είναι απαραίτητη για τα επόμενα δύο χρόνια.

Μετά βλέπουμε.

Το link που έδωσες είναι από το lost planet demo.

Μην ξεγελιέσαι. It's a trick of the eye.

Δεν πρόκειται για πραγματικά αποτελέσματα.

Το ίδιο demo to φθινόπωρο θα δείξει διαφορετικά αποτελέσματα κατά τη γνώμη μου.

Πρόκειται για μια παράκαμψη του WDDM 1, από τους τεχνικούς της Nvidia, ειδική για την 8800, ώστε να υποστηριχθεί το DX10.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 22:50]

γιατι δεν παίρνεις την 8800GTS 320 στα 280? σε τι αναλυσεις παίζεις?

παίζω σε 1280-1024 άλλα θέλω να είμαι καλυμένος και για το μέλλον γιατί βάλω σε κάνα χρόνο άλλη μία (sli) οπόταν η κάρτα αυτή δουλέυει 2 χρονια στο σύστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 00:41]

http://www.guru3d.com/article/Videocards/431/

Kαλά νομίζω απο τότε που βγήκε η 2900 επικρaτει λιγο πανικός. Ξανά..

ένα Link για

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:33]

Είναι αρκετά μπροστά σε θέματα επεξεργαστή, DX10.1

.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.