Jump to content



Ερωτήσεις για Overclocking σε Quad QX 6700 σε P5W DH Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι, να είστε καλά !

Έχω ένα ASUS motherboard, το P5W DH Deluxe με chipset το i975x και bios 2004 (το τελευταίο της Asus για το P5W). Επεξεργαστή τον Intel Quad Extreme QX Core 2 6700 s775 2.66 GHz / 2x4Mb L2/1066 FSB, με ψήκτρα Zalman CNPS9700 NT, τροφοδοτικό Ζαλμαν 600 W και κάρτα γραφικών Asus 7950GT 512MB. Μνήμες Transcend DDR-2 DIMM PC2 6400 με ταχύτητα διαύλου 800MHz και Λειτουργικό Windows XP 64bit με SP2. Στις μνήμες επάνω έχω περάσει και μια ενεργητική ψύξη μνήμης με 3 ανεμιστηράκια.

Βρήκα στο CD του motherboard ένα εργαλείο, το AI Booster που βοηθά (?) έναν αρχάριο σαν εμένα να υπερχρονίσει τον Η/Υ του. Μαζί και το PC Probe II. Μάλιστα κατέβασα από την Asus τις τελευταίες εκδόσεις (βγήκαν στις 27.3.2007) των δύο αυτών προγραμμάτων για λειτουργικό 64 bit.

Το PC Probe II το απεγκατέστησα πολύ γρήγορα, αφού μόνο προβλήματα δημιουργούσε (κολλούσε η ένδειξη της θερμοκρασίας του επεξεργαστή στους 255oC, κολλούσε η ένδειξη της θερμοκρασίας του motherboard κλπ) και κατέβασα το CoreTemp 94beta για τις θερμοκρασίες και το SpeedFan 4.32. To AI Booster αν και προβληματικό (ακολουθεί σε συμπεριφορά το PC Probe) το διατήρησα γιατί μου φάνηκε κάπως χρήσιμο (ως αρχάριος στο O/C).

Γενικά αφήνω τον Η/Υ πολλές ώρες ανοικτό να δουλεύει συνέχεια σε πλήρες φορτίο (100% ο επεξεργαστής) και οι θερμοκρασίες που έχω είναι : το πολύ μέχρι 40 oC στο motherboard (μετρημένο από το Everest), το πολύ μέχρι 76 oC στο core0 (από το CoreTemp και το Everest, με ένδειξη μέσου όρου (?) cpu temp το πολύ 52oC ). Η θερμοκρασία δωματίου είναι γύρω στους 26 oC. Αφήνω ανοιχτό το πλαινό του Η/Υ.

Οι βασικότερες ρυθμίσεις μου στο Bios είναι :

Modify Ratio Support : Enabled

Ratio CMOS Setting : 10 (max10 min 6)

Microcode Updation : Enabled

Max CPUID Value Limit : Disabled

Execute Disable Function : Disabled

Enhanced C1 Control : Disabled

CPU Internal Thermal Control : Disabled

Virtualization Technology : Enabled

Intel

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Γεια σου φιλαρακι....

Το AI Booster δεν σου χρειαζεται...σουταρε το. Μονο bios.

Αν καταλαβα καλα λες οτι εχεις 76C full load σε στο CoreTemp. Αν οι μετρησεις ειναι σωστες τοτε ειναι αρκετα υψηλη θρμοκρασια.

Το Everest τι θερμοκρασιες σου βγαζει για τους δυο πυρηνες?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Ένα από τα πρωταρχικά πράγματα που κατάλαβα, όταν πρωτοδιάβασα στο Forum για Overclocking, είναι ότι οι ενδείξεις θερμοκρασίας που δείχνουν διάφορα προγράμματα για τη CPU διαφέρουν. PC ProbeII, Everest, SpeedFan, Core Temp, Mobile Temp, το ίδιο το bios αλλά και πολλά άλλα προγράμματα (freeware ή shareware) δείχνει καθένα κάποιες θερμοκρασίες, οι οποίες δεν είναι ίδιες και στα άλλα προγράμματα. Αυτό κυρίως έχει να κάνει με το σημείο από το οποίο γίνεται η δειγματοληψία (τους λεγόμενους Digital Thermal Sensors (DTS) http://www.tomshardware.com/2006/07/14/core2_duo_knocks_out_athlon_64/page7.html) αλλά και με τη θερμοκρασία που μετρά το καθένα. Έτσι δημιουργείται μία σύγχυση σε έναν κυρίως άπειρο παρατηρητή (όπως εγώ) που «βλέπει» άλλοτε να μιλούν για 45 οC στη CPU και άλλες φορές για 60 οC ή και 70 οC. Γεγονός είναι ότι ανάλογα το πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασίας που χρησιμοποιεί κάποιος, παίρνει και το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Έτσι μάλλον με το αρχικό μου post προκάλεσα κάποια σύγχυση αφού άθελά μου ανακάτεψα τις θερμοκρασίες που δείχνει το πρόγραμμα Core Temp με αυτές του SpeedFan και AI Booster.

Φίλε Kallileo,

το EVEREST δείχνει σε κάθε core ίδιες (ή πολύ παραπλήσιες) θερμοκρασίες με το Core Temp. Από τα 4 core τη μεγαλύτερη θερμοκρασία δείχνει το core0 (αυτή που καμιά φορά φτάνει μέχρι 76 oC). Όμως η θερμοκρασία που δείχνει ως cpu temp δεν ξεπερνά το 52 oC και την ίδια στιγμή ο ανεμιστήρας της Zalman δουλεύει στις 2850 στροφές. Την ίδια θερμοκρασία δείχνει (το πολύ) και το AI Booster και το SpeedFan για τη CPU. Νομίζω ότι αυτήν τη θερμοκρασία εννοείς, η οποία δεν είναι και τόσο μεγάλη (πιθανώς να κάνω λάθος). Αυτή που δίνει το Core Temp (πχ για το core0 μέχρι 76oC) είναι η Tjunction Temperature που πέρνει από το Model Specific Register (όπως είδα στο http://www.thecoolest.zerobrains.com/CoreTemp/howitworks.html). Νομίζω ότι η ψύκτρα Zalman κάνει καλή δουλειά και οι θερμοκρασίες του πυρήνα δεν είναι πολύ μεγάλες (32oC σε idle έως 52oC κάποιες λίγες φορές σε πλήρες φορτίο).

Φίλε fotme,

ισχύουν τα ίδια με πιο πάνω. Προφανώς δεν εκφράστηκα καλά στο αρχικό Post και δημιούργησα σύγχυση. Οι 4 πυρήνες παίζουν θερμοκρασιακά από 32oC σε idle έως 52oC κάποιες λίγες φορές σε πλήρες φορτίο. Συνήθως η θερμοκρασία της CPU βρίσκεται στους 43 45 oC (bios ένδειξη). Νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματα οπως Speedfan και Asus Prob μετρανε την θερμορκασια απο τον αισθητηρα της μητρικης....

Το core temp και Everest μετρανε κατευθειαν απο τον αισθητηρα της CPU.

Γενικα οι μητρικες πολλες φορες μετρανε οτι να'ναι ειδικα οι Asus. Εγω εμπιστευομαι το coretemp. Πρεπει να συγκρινεις θερμοκρασιες με αλλα ατομα που εχουν παρομοιο επεξεργαστη για να δεις που βρισκεσαι....

Γενικα ομως για Core 2 Duo απλο οι 76 βαθμοι coretemp ειναι υψηλη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

1.Tα 3,06 ερχονται πολυ ευκολα....

2,Ναι αν εχεις καλη ψυξη....με τη stock αν και ειναι σιγουρο οτι δε θα εχει προβλημα καλυτερα να εισαι σιγουρος 100%...

3,Κανε μια βολτα στο BIOS και δες τις manual επιλογες για τη ρυθμιση του FSB....Αν αλλαξεις BIOS το min 6 max 10 θα γινει min 6 max 20...(1506)

4.Μεχρι 5Ghz+ με extreme ψυξη.....Αλλα γενικοτερα μεχρι τα 4700-4900 πανε overall...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, νάστε όλοι καλά.

Με βάση τις έως τώρα υποδείξεις σας (κυρίως του Kallileo), έριξα μια καλή ματιά σε διάφορα sites και forum του εξωτερικού (Αμερικάνικα και Γαλλικά).

Εφτιαξα τον παρακάτω πίνακα από διάφορα posts κατόχων του ίδιου επεξεργαστή (quad QX 6700) με αερόψυξη πάντα.

Πινακας θερμοκρασιων cpu QX 6700 (quad extreme)

Χωρίς φορτίο (oC)... Με φορτίο (oC)... Πρόγραμμα μέτρησης

54... 70... 1...

40... 68... 1...

52... 69... 1...

44 - 45... 76 - 78... 1...

42 - 44... 65... 1...

Core 0: 48... Core 0: 70...

Core 1: 40... Core 1: 67... 2...

Core 2: 39... Core 2: 64...

Core 3: 38... Core 3: 62...

58... 80... 1...

47 - 52... 58 - 62... 1...

45... 65... 1...

47... 76... 1...

32 - 36... 48 - 52... 3...

Core 0: 43... Core 0: 72...

Core 1: 40... Core 1: 68...

Core 2: 37... Core 2: 65...

Core 3: 36... Core 3: 63... 4...

όπου

1: κάποιο πρόγραμμα, όχι Core Temp

2: Core Temp

3 : οι θερμοκρασίες στο δικό μου επεξεργαστή, μετρημένες με SpeedFan

4: οι θερμοκρασίες στο δικό μου επεξεργαστή μετρημένες με Core Temp σε πλήρες φορτίο, όπως εμφανίζονται τις περισσότερες φορές. Σπάνια φτάνει το Core 0 μέχρι 76 βαθμούς Κελσίου.

Παραθέτω τον πίνακα, όπως βγαίνει από τα γραφόμενα στα διάφορα posts. Προφανώς έχει σχετική στατιστική αξία, κάθε σύστημα έχει τις δικές του συνθήκες (άλλη μητρική, μνήμες, ψύκτρες κλπ). Παρολαυτά ο πίνακας δείχνει ότι γενικά χωρίς φορτίο κάπου στα μέσα του 40 είναι η θερμοκρασία του QX 6700 για τους περισσότερους , ενώ με φορτίο κάπου ανάμεσα στο 65 70.

Η Intel δίνει τον παρακάτω πίνακα :

Boxed Intel

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GFFermari,

σε ευχαριστώ για τη απάντηση.

Μόλις επέστρεψα στο σπίτι και μπορώ να δω το Bios. Δυστυχώς δεν κατάλαβα τι θέλεις να βρω. Τι / Που είναι οι manual επιλογες για τη ρυθμιση του FSB ; Καταλαβαίνεις ότι ο "υπογραφόμενος" έχει ελλέιψεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

Τελικά αφού βρήκα σε διάφορα sites (με τη βοήθεια του google) και κάλυψα κάποιες απορίες μου σχετικά με ορισμένες παραμέτρους που είχε το Bios της Asus P5W DH αλλά και ο ξεκλείδωτος τετραπύρηνος extreme QX6700@2666 και αφού διάβασα αρκετά καλά τον οδηγό για Overclocking από τον Soki και έριξα μια καλή ματιά σε διάφορα posts που κατά καιρούς έχουν γίνει στο forum έκανα μια προσπάθεια να κλοκάρω μέχρι τα 3060 MHz που ήθελα τον Η/Υ.

Πιο εύκολα από ότι φανταζόμουν (όχι όμως χωρίς κόπο και επένδυση χρόνου) έφτασα στα 3060 MHz και τελικά έχω σταθεροποιηθεί στα 3200 MHz (με χρονισμούς 4-4-4-15), όπου για αρκετές ώρες έτρεξα διάφορα «βοηθήματα» για να ελέγξω σταθερότητα, απόδοση, θερμοκρασίες, τάσεις. Μάλιστα δοκίμασα και τα 3300 MHz (με χρονισμούς 5-5-5-18) όπου και κει δεν είχα κανένα πρόβλημα (εμφανές τουλάχιστον για λίγες ώρες) αλλά προτίμησα να μείνω στα 3200 MHz αφού τα «υπέβαλα σε δοκιμασίες» πάρα πολλές ώρες και τέλος πάντων είναι αρκετά πάνω από τα 3060 MHz που είχα ως στόχο για τη δουλειά μου.

Σε όλες τις δοκιμές είχα τις τάσεις στο auto, δεν έδωσα πουθενά ρεύμα extra, αλλά γενικά το εύρος πχ του Vcore ήταν από 1.272 (idle) έως 1.24 (full load) ενώ με ενδιάμεσο φορτίο, ενδιάμεση ήταν και η τιμή του Vcore (πχ 1.256 κλπ). Οι τάσεις μετρημένες με cpuz, everest και speedfan.

Το αρχικό rated FSB του Quad extreme QX 6700 από 1066 διαμορφώθηκε :

Από 1221 στα 3060 MHz έως 1321.8 στα 3300 MHz.

Για τον 6700@3200 ήταν :

Θερμοκρασία δωματίου 25 oC - 26 oC και το πλαϊνό του Η/Υ πάντα ανοικτό.

Θερμοκρασίες με CoreTemp : (σε Idle) core0 : 49, core1 : 47, core2 : 42, core3 : 43 ενώ (σε Full Load) core0 : 70, core1 : 68, core2 : 62, core3 : 63

Το Everest έδειξε μέγιστη θερμοκρασία 48 oC (σε Full Load) ενώ οι θερμοκρασίες πυρήνων ακολουθούσαν αυτές του CoreTemp. To SpeedFan έδειξε μέγιστη θερμοκρασία 49 oC (σε Full Load).

Τάσεις : Vcore 1.27 (idle) και 1.24 (full load)

Το PiFast43 έδωσε για 10.000.000 δεκαδικά, χρόνους 18.36, 2.06, 1.31

Στα 3300 MHz, το PiFast43 έδωσε για 10.000.000 δεκαδικά, χρόνους 18.03, 2.06, 1.30

Το Orthos δυστυχώς δεν «τεστάρει 4 πυρήνες» και τα test του είναι για 2 πυρήνες, οπότε επειδή η διαφορά θερμοκρασίας που αναπτυσσόταν ανάμεσα σε core0:68, core1:66 και core2:50, core3:50 ήταν μεγάλη, φοβήθηκα τις ιδιότητες των ημιαγωγών και δεν το έτρεξα για πολύ. Πάντως αν έχει κάποια σημασία, όσο έτρεξε δεν έβγαλε λάθη.

Τελικές παρατηρήσεις : με εξέπληξε θετικά (αν και δεν έχω εμπειρία, αλλά έχω διαβάσει αρκετά στα sites) η συμπεριφορά της P5W DH (πολύ χαμηλή θερμοκρασία motherboard, χωρίς προβλήματα η συνεργασία της με τον quad QX). Θετική και η εντύπωσή μου από τις μνήμες Transcend ddr2-6400, 800 MHz (έκαναν τη δουλειά τους χωρίς προβλήματα). Τέλος ο quad QX6700 ανέβασε χωρίς πρόβλημα μέχρι τα 3300 MHz (δεν τον ζόρισα άλλο).

Για ψύξη, όπως γράφω και στο πρώτο post, μια Zalman 9700 NT και ένα τριπλό ανεμιστήρι πάνω στις μνήμες, στο ...ανοιχτό Soprano !

Για μια ακόμη φορά διαπίστωσα ότι ΚΑΙ αυτό το ...άθλημα είναι αγώνας ενάντια στον εαυτό μας. Αν αφεθείς ψάχνεις άραγε τα όρια των μηχανημάτων ή τα δικά σου ; ....

Καλή δύναμη σε όλους. :)

ΥΓ : Το AI Booster το ξεσκάρταρα και γλύτωσα !! Στέλνω και μερικές φωτογραφίες (με την υπόδειξη του Chosen για το ποστάρισμά τους, τον οποίο ευχαριστώ πολύ) :

all4ll6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπαβο σου παλικαρι μου. Ελπιζω να παρουν παραδειγμα και μερικοι αλλοι που τα θελουν ολα ετοιμα. Το θεμα στο overclocking δεν ειναι μονο να παρεις μεγαλυτερες επιδοσεις αλλα να μαθεις και μερικα πραγματα για τους υπολογιστες και το πως λειτουργουν, αυτο βοηθα πολλες φορες στο να λυσεις προβληματα χωρις να εχεις αναγκη να τρεχεις το μηχανημα σε διαφορους για να δουν τι εχει. Ευχομαι να συνεχισεις και στο μελλον ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ geoal.

Βελτίωσα και σταθεροποιήθηκα λίγο ακόμη.

Τώρα πια μετά από πολλές ώρες δοκιμών, σταθερός στα 3333 MHz, (10x333.5) με 1:1 πια (με 4-4-4-12), χωρίς ρεύματα extra ακόμη (...για πόσο άραγε ?)

Ξέρει κανείς εάν υπάρχει κανένα εύχρηστο προγραμματάκι freeware να δείχνει αναλυτικά τις επιμέρους τάσεις (πχ Vcore, Vdimm κλπ) ;

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρεύμα (από τη μητρική) έχεις τα 3333? Επίσης, θεωρώ πως θα είσαι ταχύτερος με μικρότερο πολλαπλασιαστή και μεγαλύτερο FSB για να είναι και ταχύτερες οι μνήμες στο 1:1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Everest βλέπει τις τιμές από τα voltage. Αλλά τις έχει σε διαφορετικά menu (και θέλει click). Ήθελα κάτι να τα έχει συγκεντρωμένα σε ένα παράθυρο...

Εχω τις τάσεις στο auto από το bios. Στα 3333 βλέπω στο Everest Vcore 1.27(idle), Vcore 1.24(load) Vdimm 1.80, Vnorthbridge 1.50.

Αν και νομίζω ότι V i/o και Vcore είναι 1.337. Πάντως τα έχω auto και δεν έχω πειράξει τάσεις.

Λογικό και έξυπνο αυτό που λες gznp, αν και δεν ήθελα να δώσω ρεύματα. Αν ανέβω σε FSB θα αναγκαστώ μάλλον να βάλω ρεύμα :hmm:. Θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα ενημερώσω...

Πάντως βρήκα πολύ μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα από τους χρονισμούς των μνημών (από 5-5-5-18 σε 4-4-4-12). Μάλλον ανακάλυψα το ...αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Chessman : Το οτι το εχεις στο auto δε σημαινει οτι δεν εχεις ανεβασει ρευμα....;)

Η μητρικη απο μονη της ανεβαζει..Και μαλιστα τις περισσοτερες φορες ανεβαζει περισσοτερο απο οσο πρεπει , γιαυτο ολοι βαζουμε καρφωτα ρευματα..Καλυτερα να βαλε το ρευμα που ξερεις και κρατα σε χαρτι ( chosen's style :p ) με τι settings ειναι σταθερος , ωστε να ξερεις τι σου γινεται...

edit : Δηλαδη μπορει στα 3333ghz να δινει η μητρικη 1,45V αλλα να ειναι σταθερος και με 1,42 η 1,40.Αυτο εννοω..

Link to comment
Share on other sites

επισης να ξερεις οτι υπαρχει και το vdroop δηλαδη μια πτωση τασεως στο vcore σε σχεση με αυτο που επιλεγεις στο BIOS με αυτο που παιρνει πραγματικα ο επεξεργστης. Αυτο ειναι χαρακτηριστικο φαινομενο στις ASUS μητρικες (οχι ομως μονο σε αυτες αλλα στις περισσοτερες μητρικες που κυκλοφορουν) οποτε αν θελεις να δωσεις πχ 1,35V σε φουλ φορτιο θα πρεπει να δεις ποσο ειναι το vdroop που κανει η μητρικη με τον επεξεργαστη που εχεις στη συχνοτητα που θελεις να δουλεψεις να βαλεις την αντιστοιχη τιμη στο Bios πχ 1,385 αν το vdroop ειναι 0,035V.

Link to comment
Share on other sites

GoMaR, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Είχα σκεφτεί ασφαλώς ότι στο auto ανεβάζει τάση μέχρι όπου χρειάζεται (και σωστά γράφεις τις περισσότερες φορές παραπάνω από όσο θέλει, το έχω διασταυρώσει σε διάφορες συζητήσεις στο forum και στο google γενικότερα), αλλά γιατί δεν μπορώ να δω τις αλλαγές με κάποιο πρόγραμμα ; Πίστευα ότι επειδή παρακολουθώ το Vcore θα "'επιανα" τις διακυμάνσεις. Έβλεπα 1.27 και 1.24 και θεωρούσα ότι οι διακυμάνσεις (του auto) είναι μέσα σε αυτό το εύρος. Αν μπορούσα να παρακολουθήσω τις μεταβολές /διακυμάνσεις αυτές, θα δοκίμαζα ασφαλώς να "καρφώσω" τιμές. Αλλιώς μου φαίνεται λίγο ...ανορθόδοξο. Θα ψάξω λίγο μήπως βρω τίποτα σχετικό, γιατί η πρότασή σου είναι πολύ λογική (και προφανώς το ίδιο κάνουν ...όλοι εδώ μέσα !). Πιθανότατα το 1.337 που βλέπω σαν τάση Ι/Ο σε κάποιο overclocking menu (ένα από τα πολλά) του Everest να είναι απόλυτα σχετική με αυτό που λες.

Geoal ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα για το Vdroop.

Θα ψάξω να βρω σχετικά και θα ενημερώσω με τη σειρά μου. ’ραγε πως μπορώ να το υπολογίσω (ή να το μετρήσω) στη δική μου μητρική ; Προφανώς δεν είναι το 1.27 - 1.24 = 0.03 (Λογικά αυτό είναι διαφορά τάσης από idle σε load).

Φίλοι τώρα ΑΡΧΙΖΩ και πέρνω χαμπάρι τι είναι το OC. Σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα κοιτάς με το Asus Probe?

Σχεδόν όλες οι Asus "πάσχουν" απ το vdroop όπου ανάλογα και την μητρική έχει διαφορετική διακύμανση.

Για να δείς ακριβώς το vdroop

Βάζεις μια τιμή τάσης του επεξεργαστή στο Βιος..βλέπεις πόσο έχεις idle και πόσο load...και κανονικά το droop είναι η διαφορά σε load απ την τιμή που έχεις ορίσει στο bios...αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η διαφορά από idle σε load

Μπράβο πάντως :T: είσαι απ τους λίγους που δεν τα ήθλεαν έτοιμα στο πιάτο όπως προαναφέρθηκε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.