Jump to content



Waterblocks:Crusader by 11 VS AlphaCool NexXxos Light Plexy


jax7480

Recommended Posts

Crusader VS AlphaCool NexXxos Light Plexy

To γνωστο και μη εξαιρετέο block από τον Μιχαλη(11).

952249uc7.gif

Και το AlphaCool NexXxos Light Plexy για το οποιο ακουσα τα καλυτερα λογια.

alphacoolod4.gif

Το συγκριτικο λοιπον ειχε σαν αφορμη την παρότρυνση ενός γνωστου μελους ότι το συγκεκριμενο block είναι καλυτερο τουλαχιστον 4 βαθμους από το block του Μιχαλη που ηδη ειχα επανω στο συστημα μου.

Δαχνειστηκα λοιπον από το Xtremeshop ένα Alphacool NexXxos για να κανω κι εγω τις δοκιμες μου.

Μαλιστα πολλα μελη που χρησιμοποιησαν το συγκεκριμενο μπλοκ ειπαν ότι ειδαν διαφορα μεχρι και 8 βαθμους.

Το συστημα αποτελειται από μια Asus P5B Deluxe WiFi-AP Solo, έναν C2D E6600, μνημες 2χ1GB με D9GMH τσιπακια και μια καρτα γραφικων της Gigabyte 8800GTX.

Ο επεξεργαστης σε όλα τα τεστ ηταν χρονισμενος στα 3555(395χ9) με τις μνημες να τρεχουν ασυγχρονα στα 494 με timings 4-4-4-12.

H καρτα γραφικων ηταν μονιμως στις στοκ ρυθμισεις της (576-1350/900).

H θερμοκρασια του χωρου ηταν μονιμα στου 23 βαθμους κελσιου(+/- 0.5 βαθμους) συμφωνα με θερμομετρο υδραργυρου μεσα στο δωματιο.

Η υδροψυξη που χρησιμοποιω αποτελειται από τα προαναφερθεντα προς δοκιμη CPU Waterblock, ένα ψυγειο Black ICE GTS 360 με 3 ανεμιστηρες Alphacool στις 1300 στροφες, μια αντλια μαζι με τανκ Alphacool 1000 l/h και ένα VGA Waterblock Eleven.

Ξεκινησα λοιπον τις δοκιμες με το μπλοκ του Μιχαλη μιας και ηταν ηδη επανω στο κυκλωμα.

Μετα από restart, μπηκα στα windows και αφησα το συστημα idle για 5 λεπτα.

crusadercpuidlebi6.jpg

Μετα την παροδο των 5 λεπτων ξεκινησα orthos σε priority 5 για 10 λεπτα περιπου.

crusadercpuloadgs3.jpg

Το αποτελεσμα μετα από 10 λεπτα orthos ηταν 68 βαθμοι συμφωνα με το AI Suite και 63 συμφωνα με το CoreTemp και στους 2 πυρηνες.

Αφησα για 5 λεπτα idle τον επεξεργαστη και ξεκινησα το monitoring tool του RivaTuner και ταυτοχρονα το 3DMark06.

crusadervgaidledq1.jpg

Αφησα το συστημα να τρεξει ένα loop ολου του benchmark καθως από πισω το Monitoring του RivaTuner κατεγραφε θερμοκρασιες.

Στο παρακατω screenshot εχω σημειωσει την μεγιστη θερμοκρασια που σημειωθηκε στην καρτα συμφωνα με το RivaTuner.

crusadervgaloadzk5.jpg

Ξηλωμα τα παντα λοιπον και στησιμο του AlphaCool NexXxos Light Plexy.

Περιεργη σχεδιαση στο συγκεκριμενο μπλοκ. Πολλοι μικροι πυρηνες στο κεντρο του μπλοκ και μικρες τρυπιτσες στην εισοδο του πλεξυ οι οποιες «ραντιζουν» τους πυρηνες πανω από την CPU.

Το προβλημα που δημιουργηθηκε στην αρχη ειχε να κανει με απειρες φυσαλιδες που πολύ πιθανον δημιουργουνταν από τις μικρες τρυπες στο πλεξυ.

Αφου ειδα και αποειδα να τις εξαφανισω ξεκινησα τα τεστ.

Μπηκα στα windows και χωρις να τρεξω κατι άλλο αφησα το συστημα 5 λεπτα idle για να παρει την κατωτερη θερμοκρασια.

nexoscpouidleps6.jpg

Ακριβως μετα από 5 λεπτα ξεκινησα το orthos σε priority 5 και το αφησα περιπου 10 λεπτα.

nexoscpuloadce7.jpg

Οι θερμοκρασιες που σημειωθηκαν ηταν 68 βαθμους για τον επεξεργαστη συμφωνα με το AI Suite και 63 σε κάθε πυρηνα συμφωνα με το CoreTemp.

Διαφορα με το Crusader ??? ΚΑΜΙΑ.

Αφησα παλι το συστημα σε ηρεμια για κανα 5 λεπτο και ξεκινησα το monitoring tool του RivaTuner καθως επισης ξεκινησα και το 3DMark06.

nexosvgaidleum1.jpg

Ετρεξα το 3DMark06 για μια φορα με τις default ρυθμισεις καθως το Monitoring του RivaTuner από πισω κατεγραφε τις θερμοκρασιες.

Εχω σημειωσει την μεγιστη θερμοκρασια που εφτασε η καρτα κατά την διαρκεια του bench.

nexosvgaloadps6.jpg

Μπορει ο επεξεργαστης να μην κερδισε τιποτα αλλα η καρτα «κερδισε».

3 ολοκληρους βαθμους επανω σε full load και 2 βαθμους σε idle όπως φαινεται από το προηγουμενο screenshot.

Προσωπικο συμπερασμα λοιπον είναι το εξης.

Μπορει το alphacool να είναι φθηνοτερο αλλα ΔΕΝ είναι καλυτερο.

Ημουν σιγουρος για το αποτελεσμα. Όχι για το ότι το alphaCool θα είναι ιδιο με το Crusader. Περιμενα να είναι καλυτερο. Ημουν σιγουρος για το ότι η διαφορα που θα εβλεπα δεν θα ξεπερνουσε τους 2 βαθμους. Φυσικα το αποτελεσμα με απογοητευσε πληρως.

Όχι μονο δεν ειδα διαφορα στην θερμοκρασια του επεξεργαστη μου προς τα κατω αλλα το συστημα «κερδισε» και 3 βαθμους σε full load στην καρτα γραφικων.

Φυσικα όλα τα παραπανω ισχυουν σε υδροψυξη στημενη με τα δικα μου περιφερειακα(αντλια, ψυγειο,vga block). Καποιος άλλος, καπου, καποτε μπορει να δει και 50 βαθμους διαφορα. Και αν βαλει και Arctic Silver 5 θα δει αλλους 10 κατω.

(Για οσους θυμουνται).

Να ευχαριστησω το καταστημα extremeshop (http://www.xtremeshop.com.gr/) για την δωρεα του AlphaCool NexXxos Light Plexy για την ολοκληρωση του review.

Να αναφερω επισης ότι το Crusader waterblock που χρησιμοποιηθηκε ηταν παλια εκδοση(εξολοκληρου από χαλκο) και ότι συμφωνα με τον κατασκευαστη του είναι 2 βαθμους χειροτερο από το νέο revision που κυκλοφορει στα καταστηματα λογω αλλαγης της διαμετρου των ρακορ.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δε βγάζεις του 11 καλύτερο στην απόδοση ψύξης του επεξεργαστή αλλά μάλλον στη μείωση της ροής του νερού. δε ξέρω τι ροή χρειάζεται το vga waterblock για να δουλέψει σωστά αλλά εγώ αυτό καταλαβαίνω.

ή (!!!!) απάγει περισσότερη θερμότητα απο τον επεξεργαστή σε περίπτωση που αύξησες overclock (fsb,vcore, κλπ κλπ)

ωραίο review αλλά του λείπει ένας πίνακας στο τέλος για όσους βαριούνται να διαβάσουν :p

(ποιό μπλοκ είναι φθηνότερο?)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά πάστα χρησιμοποιήθηκε? Δοκίμασες καθόλου επανατοποθετήσεις?Tι συστήματα είχαν οι φίλοι σου που ισχυρίζονταν ότι είδαν μεγάλες διαφορές?Δλδ σε τι σύνθεση? Το ότι κέρδισε η κάρτα βαθμούς το βρίσκω απόλυτα λογικό, το nexxxos είναι πάρα πολύ ζόρικο μπλοκ και σε τέτοιο κύκλωμα απλά γονατίζει την αντλία σου με αποτέλεσμα να μην αποδίδει. Είχα ένα για vga και το modara αρκετά για να έχω ικανοποιητική ροή, ουσιαστικά έφαγα το plexy και έτσι και καλύτερες θερμοκρασίες είδα και μεγαλύτερη ροή. Αλλιώς,στοκ καταστάσεις με την L30 με έπιανε η καρδιά μου έτσι πως έκοβε τη ροή το άτιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα που βγαζω εγω ειναι : eleven= σταθερη αξια ;)

Και οντως εχω ακουσει απο εμπειρα ατομα στον χορο της υδροψυξης οτι το νεο revision του crusader ειναι καλυτερο ;)

Πολυ καλο το τεστ και παρουσιαη ! μπραβο :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Η περιπτωση να μην εστρωσε η παστα μετα την αλλαγη μπλοκ δε παιζει? Μιας κ το συστημα δουλευε ηδη με το Crusader,λεμε τωρα....

Αυτο παιζει σιγουρα.

Σε 2 μερες που θα στρωσει, αν το εχω ακομα επανω θα ξαναποσταρω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποση διαφορα εχερε δει οταν στρωνει η παστα? 1-2 βαθμους?

εγω παντως με ταυτο το μπλοκ της Νεξος που εχει και τη πλακα με τα micro holes απο πανω, ειδα διαφορα στον ιδιο σεταπ- και αν θυμαμαι καλα- μεχρι 5 βαθμους. βεβαια το τι ειδα στη καρτα γραφικων ηταν αλλη ιστορια ( + 10 βαθμους). ριχνει τη πιεση το μπλοκακι της νεξος πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

εγω παντος θα ηθελα να δω το μπλοκ το elevel να συγκριθει με αυτο....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=933937

Eλα τωρα που ζεσταθηκες Ζαχο κοτσαρε κ ενα απ δαυτα πανω :p

Αρχική απάντηση από jax7480

Αυτο παιζει σιγουρα.

Σε 2 μερες που θα στρωσει, αν το εχω ακομα επανω θα ξαναποσταρω αποτελεσματα.

Aρχοντας :D

Αρχική απάντηση από ea6gka

δηλαδη ποση διαφορα εχερε δει οταν στρωνει η παστα? 1-2 βαθμους?

εγω παντως με ταυτο το μπλοκ της Νεξος που εχει και τη πλακα με τα micro holes απο πανω, ειδα διαφορα στον ιδιο σεταπ- και αν θυμαμαι καλα- μεχρι 5 βαθμους. βεβαια το τι ειδα στη καρτα γραφικων ηταν αλλη ιστορια ( + 10 βαθμους). ριχνει τη πιεση το μπλοκακι της νεξος πολυ

Mε τι αντλια κ ψυγειο ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα λοιπον εγινε ξανα δοκιμη μιας και η παστα εχει στρωσει λιγο.

Το setup ειναι ακριβως το ιδιο. Οι θερμοκρασιες χωρου ειναι ακριβως ιδιες και οι θερμοκρασιες σε επεξεργαστη ΚΑΙ VGA παρεμειναν ακριβως ιδιες.

Τελευταια ενημερωση αυριο πριν μπει μεγαλυτερη αντλια.

Νομιζω δεν εχει νοημα να ξαναποσταρω screenshots.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί πολλές φορές αλλά πάμε άλλη μία.

Το συγκεκριμένο μπλόκ σχεδιάστηκε πριν 3,5 χρόνια με βάση τά

συστήματα που χρησιμοποιούσαμε την εποχή εκείνη δηλ μια μικρή αντλία

(L20 κατά μεγαλύτερο ποσοστό )ενα διπλό ψυγείο και ενα η δύο μπλόκ

Παρουσιάζει πολύ μικρή μικρή αντίσταση ωστε να μπορεί άνετα να τοποθετηθεί στο ίδιο κύκλωμα

με κάποιο αλλο μπλόκ ανοιχτής σχεδίασης έτσι ώστε ο συνδυσμός τους να αποδίδει πολύ καλα

και να μην στραγαλίζει το κύκλωμα ζορίζοντας υπερβολικά τους ασθενικούς κυκλοφορητές των 600l/h και του

1μ μανομετρικού. Συγκριτικό του υπάρχει στο φόρουμ σε αντιπαράθεση με το κορυφαίο μπλόκ της εποχής ,ο καθένας

μπορεί να το δεί οπότε δεν χρειάζεται να πώ τίποτε άλλο στο θέμα

Στο διάστημα που μεσολάβησε εγιναν μερικές αλλαγές (όχι κατι πολύ σοβαρό οι περισότερες στον αισθητικό τομέα)

με τελευταία την αλλαγη στην διατομή των ρακόρ απο την οποία κέρδισε μια μικρή αύξηση στην απόδοση

Επακόλουθο είναι να εχει μείνει ίδια η βασική ιδέα με την οποία σχεδιάστηκε τότε, οτι δηλ το w/c είναι σύνολο

κοματιών και ότι πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους οσο πιο ομαλά γίνεται χωρίς το ένα να επιβαρύνει το άλλο

υπερβολικά και ταυτοχρόνος να αποδίδουν τα μέγιστα δυνατά

Μέ τη πάροδο του χρόνου εμφανίστηκαν σχεδιασμοί μπλόκ οι οποίοι για να αποδώσουν ικανοποιητικά

έπρεπε να χρησιμοποιηθεί αντλία με μεγάλη πίεση και υψηλό μανομετρικό.Ετσι αναγκαστικά γεννήθηκαν οι αντλιες

που έχουμε τώρα με τα υψηλά χαρακτηριστικά απόδοσης (αλλα και τις αυξημένεςτιμές).

Το συγκεκριμένο μπλόκ σε συνδυασμό με μια πιο δυνατή αντλία κερδίζει σε απόδοση σε σχέση με μιά πιο

ασθενική αλλα οχι στον ίδιο βαθμό που κερδίζει ενα ειδικά σχεδιασμένο για μεγάλες πιέσεις μπλόκ υψηλής αντίστασης.

Και για να είμαι και μέσα στο θέμα το μπλοκάκι της Alphacool (στην ολοχαλκινη εκδοση του) το έχω δοκιμάσει και εγω

και μου άφησε πολύ θετικά αποτελέσματα .Εχει όλα τα θετικά της σχεδίασης με jet και της ταυτόχρονης χρήσης microchanels

(δηλ υψηλή απόδοση,συμπαγές σχήμα) αλλα και ολα τα μειονεκτήματα και των δυό οπως υψηλή αντίσταση (πράγμα πού κανει αναγκαία

την χρησης δυνατής αντλιας) ,δυσκολία συνεργασίας με δεύτερο η τρίτο μπλόκ ιδας σχεδίασης,πτώση απόδωσης με την εμφάνιση "βρωμιάς στο κύκλωμα .

@Astakos

Μπορεις να μας πεις και ποσα χρονια εχεις το χαλκινο μπλοκ?Αν δεν κανω λαθος ειναι απο τα πρωτα που ηταν κολητα?

Το ΣΚ θα δοκιμασουμε τα μπλοκ ξανα με δυνατότερη αντλια για να δούμε τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

εντός θέματος:

καλό είναι να συγκρίνεται και το support του ενός με το support του άλλου ;)

(εννοώ ότι του 11 έχει σαφώς καλύτερο. Και αφήστε που προσωπικά προτιμώ να τα χώνω σε Έλληνες παρά σε οτιδήποτε άλλο ;) )

γίνεται να βάλω τα νέα ρακόρ που λέτε στο μπλόκ του 11 (όλο χάλκινο)?

ποιά είναι τα χαρακτηριστικά τους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

εντός θέματος:

καλό είναι να συγκρίνεται και το support του ενός με το support του άλλου ;)

Τι support, μπλοκ αγοράζεις, δεν είναι αμάξι.....Προφανώς όχι ότι έχω παράπονο όταν χρειάστηκα κάτι ,κάθε άλλο και παραείμαι ευχαριστημένος, αλλά δεν είναι δα και το προϊόν που θέλει Support,μια φορά θα μάθεις και είσαι οκ...

Εγώ περιμένω και πιστεύω πως ο μιχάλης ετοιμάζει κάτι καινούργιο! ;)

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ;)

όταν το είχα αγοράσει είχε πλέξυ και βίδες(δική του πατέντα) για σοκετ Α

ζήτησα για 775/αμ2 και το είχα.

και δε ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορεί μπαίνει σε νέα σόκετ. άσε που η σχεδίαση του (έχω το παλιό όλο χάλκινο) επιτρέπει με πανεύκολη αλλαγή πλέξυ να το βάλεις παντού (αν δε βρίσκει σε άλλα εξαρτήματα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.