Jump to content



Ποιο 700+ Watt PSU ?


TifoziF1

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από HcR [Σήμερα, στις 01:12]

Αυτό της thermaltake είναι καλό η δεν αξίζει τα 100E ?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700419

Εχω το 750 και ειναι ολα τα λεφτα εντελως αφορυβο και πολυ καλο τιμη/αποδοση

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tifozif1

Το παρέλαβα σήμερα και έχει 4χ6Pin PCIe :TD: Να το πάω πίσω (μιας και η HD2900XT θέλει 1χ6pin & 1x8pin PCIe)?

Υπάρχει μετατροπέας από 6 -> 8 pin ?

Δεν ειχε μεσα η 2900?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το manual και το 6pin κάνει μια χαρά την δουλειά του ... Το δικό μου silverstone είχε 2 8pin και 2 6pin , αλλά για κάποιο λόγο δεν δούλευε όταν του έβαλα το 6pin που δεν έγραφε pci-e ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Δεν ειχε μεσα η 2900?

Όχι

Βασικά η διαφορά μεταξύ του 8pin και 6pin PCIe είναι στις προδιαγραφές, ότι το 6pin δίνει μέχρι 75W και το 8pin μέχρι 150W. Στα single rail φαντάζομαι ότι και το 6pin φτάνει να δώσει 150W (και παραπάνω). Τα 2 έξτρα/παραπάνω pins του 8pinου είναι γείωση (GND) και άρα με απλό μετατροπέα ή μόντα το 6pinο γίνεται 8πινο. Είμαι σωστός σ' αυτό ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ?

Τι κάνω ? Πίσω ή ψάχνω για μετατροπέα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Το παρέλαβα σήμερα και έχει 4χ6Pin PCIe :TD: Να το πάω πίσω (μιας και η HD2900XT θέλει 1χ6pin & 1x8pin PCIe)?

Υπάρχει μετατροπέας από 6 -> 8 pin ?

Σου είπα, πάρε Silverstone :D

Μετατροπέας πρέπει να υπάρχει, αλλά καλό είναι να πας να ρωτήσεις για να σου δώσουν αυτό με τα 2 8pin. Εμένα (αν θυμάμαι καλά) έχει 2x2 6pin (για SLI 8800GTX) και ένα 8pin για 2900ΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jos3ph

Σύμφωνα με το manual και το 6pin κάνει μια χαρά την δουλειά του ... Το δικό μου silverstone είχε 2 8pin και 2 6pin , αλλά για κάποιο λόγο δεν δούλευε όταν του έβαλα το 6pin που δεν έγραφε pci-e ...

ολα τα καινουρια τροφοδοτικα εχουν πανω χαρτακι αυτοκολητο που γραφουν ποια καλοδια ειναι μονο για χρηση GPU,το δικο μου τουλαχιστον εχει

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μου το άλλαξαν, αφού εξήγησα σε 2-3 διαφορετικούς το πρόβλημα που προέκυψε. Πήρα το Silverstone OP 750 που έχει ένα τουλάχιστον 8pinο.

Κακή εντύπωση μου έκανε στο PC Power & Cooling 750 το καλώδιο τροφοδοσίας του που ήταν "αμερικάνικού" τύπου. Σαν βάρος, μέγεθος και "ποιότητα" κατασκευής νομίζω ότι το PC Power & Cooling 750 είναι ένα σκαλί ποιο πάνω.

Πέρα από το προβλημα με τα PCIe βύσματα αυτό :

Αρχική απάντηση από .38-.45 -> δεν ξερω αν τα φτιαχνουν καλυτερα τωρα, το δικο μου καηκε 2 φορες οπως επισης κι ο ΓιαγκΤ εχει καψει ακομα ενα.
μου έβαλε ψύλλους στα αυτιά.

Θα σας πω και εντυπώσεις από το Silverstone OP 750 Olympia Series μόλις το βάλω επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Tελικά μου το άλλαξαν, αφού εξήγησα σε 2-3 διαφορετικούς το πρόβλημα που προέκυψε. Πήρα το Silverstone OP 750 που έχει ένα τουλάχιστον 8pinο.

Κακή εντύπωση μου έκανε στο PC Power & Cooling 750 το καλώδιο τροφοδοσίας του που ήταν "αμερικάνικού" τύπου. Σαν βάρος, μέγεθος και "ποιότητα" κατασκευής νομίζω ότι το PC Power & Cooling 750 είναι ένα σκαλί ποιο πάνω.

Πέρα από το προβλημα με τα PCIe βύσματα αυτό : μου έβαλε ψύλλους στα αυτιά.

Θα σας πω και εντυπώσεις από το Silverstone OP 750 Olympia Series μόλις το βάλω επάνω.

καλοριζικο,περιμενουμε εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def -> καλοριζικο,περιμενουμε εντυπωσεις
:TD: Τσάμπα ο κόπος :TD:

Το ανεμιστήρη του κάνει έναν δυνατό θόρυβο, κάνει σαν να βρίσκει κάπου, και δουλεύει και έκκεντρα. Τι γκαντεμιά είναι αυτή, πάλι αύριο πίσω :(

Πόσταρε κανείς φώτο του Μητσ***κη ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχει 3 δωδεκαρες και ειναι κ modular...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=941298

Οπως θα δεις και στο παρακατω review, ειναι παρα πολυ καλο.... (Διαβασε στη τελευταια σελιδα μετα την τελευταια εικονα...)

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=102

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Μπαααα, δεν μου γεμίζει το μάτι.

Αν πάω σε ακριβότερο πάω για Galaxy 850

αν εχεις τα χρηματα παρτο:flex:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το etasis 850 αν και είναι από τα καλύτερα τροφοδοτικά, δεν υποστηρίζει το νέο 8πινο PCI-e v2 (δεν ξέρω αν βγήκε νέα έκδοση).

Το 650άρι seasonic δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζει PCIe 2.

Το Galaxy 850 έχει βγάλει νέα έκδοση που υποστηρίζει 3 εξάπινα PCIe και άλλα δύο εξάπινα που με προσθήκη δίπινου γίνονται οκτάπινα PCI-e v2.

Με αυτό τον τρόπο μπορεί να υποστηρίξει και quad SLI (αν και πλέον είναι χρήσιμο μόνο σε όσους έχουν δύο 7950) και crossfire με τα δύο 8άπινα για τις νέες κάρτες γραφικών PCI-e v2.

Η ΑΤΙ HD 2900XT φαίνεται ότι υπερχρονίζει μόνο όταν πάρει ρεύμα από το ένα οκτάπινο και όχι από δύο 6πινα. Τουλάχιστον έτσι διάβασα σε κάποιο review, ενώ αλλού είδα ότι και με δύο εξάπινα υπερχρονίζει αλλά λιγότερο. Εμένα πάντως αυτό μου φάνηκε περίεργο.

’ντε πάλι να αγοράζουμε ξανά τροφοδοτικό για τις νέες κάρτες.

Δεν έχω τέσσερις μήνες που το αγόρασα το δικό μου Galaxy.

Όλο στον ύπνο μας πιάνουν οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το Silverstone OP 750W επάνω. Έχει 1 8πινο και 4 6πινα, και έτσι περίσσεψαν 3 6πινα. Σε λίγο θα βγουν μετατροπείς 2 6πινα (2χ75W) σε 1 8πινο (150 W) και έτσι αν μου περισσέψουν watt από το σύστημα μπαίνει άλλη μια 2900ΧΤ σε Crossfire...

Εντυπώσεις από το Silverstone Olympia 750W :

- Το ανεμιστήρη κάνει ένα ήσυχο γουργουρητό (το άναψα με τζαμπέρομα)... Το προηγούμενο Silverstone Strider ST60F (600 Watt, modular, 4 12V rails, 12άρης ανεμιστήρας) ήταν πιο ήσυχο από πλευράς ανεμιστήρα.

- Μέτρησα με πολύμετρο διάφορα 12αρια V (με αλλά και χωρίς φορτίο) και ήταν στα 12.02 έως 12.15 Volts και τα 5αρια στα 5.02 έως 5.05. Τάσεις μια χαρά ΑΛΛΑ το ITE SmartGaurdian (δείχνει 11.71 - 11.75Volts kai 5.02Volts) και τα Everest & SpeedFan (δείχνoυν 11.97 Volts και 4.92 Volts) δεν δείχνουν σωστά Volts. Με το Silverstone Strider ST60F ΔΕΝ γινόταν αυτό, όλα τα προγράμματα και το πολύμετρο έδειχναν τα ίδια σχεδόν. Καμιά ιδέα ?

- Όταν Fullάρει η 2900 και το CPU (πχ 3DMark 06) το τροφοδοτικό "σφυρίζει". Αυτό ΔΕΝ το έκανε το Strider.

Μάλλον μετάνιωσα που το έδωσα αφού κρατούσε μια χαρά το σύστημα, έφταναν τα 600W που έδινε. Αν το PC Power & Cooling 750 είχε 1 8πινο μάλλον θα έπαιρνα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι γράφουν που και που ότι καινούριο τροφοδοτικό τάπαιξε και με το τσαφ πήρε μαζί μητρική κλπ....

Δεν υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε την καλή λειτουργία του πριν το βάλουμε στη μητρική; Δηλαδή ξεκινώντας με τον γνωστό τρόπο (πράσινο μαύρο) δεν θα πρέπει να φανεί αν υπάρχει κάποιο τρομερό πρόβλημα ή θέλει οπωσδήποτε μεγάλο φορτίο για να τα τινάξει;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.