Jump to content



Ποιο 700+ Watt PSU ?


TifoziF1

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ReaperX ->

Εdit: http://www.jonnyguru.com/forums/showpost.php?p=22885&postcount=11

Δεν φταίω εγώ που έχω καλά αυτιά..:p :p

Αμααανν,

έτσι εξηγείται που η γυναίκα μου δεν το "άκουγε", όταν εμένα μου έπαιρνε τα αυτιά ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Απάντηση από Silverstone.

After receiving similar feedbacks from other users, our engineers went back and found out that the noise was caused by the very fast response of our power supply to compensate for loading changes.

The transient response of our Olympia/Decathlon is excellent but this also results in noise that people hear due to the frequency it produces.

We have since made some adjustments in our subsequent production runs to slow the response time slightly so that the frequency is more difficult to be heard by human ears.

Δυστυχώς απ' ότι είδα μάλλον όσα έφερε το Πλαίσιο ήταν Rev V1.0 δηλαδή με ψιλή συχνότητα..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσει πάντως, γκαζώνει το σύστημα, γκαζώνει και το PSU :p

Στα 3DMark δε με ενοχλεί, σιγά κιόλας το μεγάλο χρονικό διάστημα που διαρκούν. Στο Tomb Raider όμως αναγκάστηκα (γιατί ποτέ δε βάζω) να χώσω άφθονο ΑΑ γιατί αλλιώς θα το άκουγα συνέχεια :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σαν επιδόσεις όλα αυτά (Etasis, PCPnC, Enermax, SilverStone) είναι ίσως τα κορυφαία στην κατηγορία τους, ίσως και καλύτερα από τα Seasonic αν όχι σίγουρα ισάξιά τους. Το θέμα είναι ποιο σου καλοαρέσει στο μάτι από εκεί και πέρα imo.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα ακουω πρβλμτα απο sln djd etc. κ γιαυτο σκεφτομαι κατι εναλλακτικο.

οπως, enermax infinity το οποιο κ παλι με την σειρα του εχει καποια προβληματα.

στο ματι σαφως με κερδιζει το κεραμιδι του p&c, με χαλαει μονο οτι δεν ειναι fully sleeved, τα δε pcie ειναι πλεον 8πινα η ακομα 6 πιν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Κοίτα, σαν επιδόσεις όλα αυτά (Etasis, PCPnC, Enermax, SilverStone) είναι ίσως τα κορυφαία στην κατηγορία τους, ίσως και καλύτερα από τα Seasonic αν όχι σίγουρα ισάξιά τους.

Πάντως το PCP&C Seasonic είναι όπως και το Corsair...:p

Εγώ γενικά θέλω ένα rail και το silverstone μου άρεσε και σαν εμφάνιση σε σχέση με το PCP&C..

Πάντως και τα Μ12 απ' ότι έχω διαβάσει,ένα rail έχουν άσχετα απ' το τι λένε,αλλά με τρομάζει ο μικρός ανεμιστήρας..

Silverstone πάλι αφού τους είπα ότι το μαγαζί απ' ότι φαίνεται έχει μόνο rev.1 με την υψηλή συχνότητα..

Τhis high pitched noise can only be heard by a couple of people with smart ears.

All PSU produce frequencies, but the most are unhearable for human ears.

Sorry, this problem is only fixed in versions higher than V1.0.

Our engineers have changed the frequency in an unhearable range.

If your retailer has no newer versions of the PSU, then we have no solution for this problem.

Thank you for your cooperation.

:X: :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme -> καταληγω σε galaxy τελικα, απο ρευματα οτι τρωω χ (100/80+),δεν θα καιω?
Στο περιπου, ναι. Το 80 δεν είναι σταθερό. Μπορεί να είναι από 75% μέχρι 85% ανάλογα τα watt που τραβά το σύστημα. Σε καλό "review" ίσως να έχουν τέτοιες μετρήσεις.

Εnermax 850W efficiency : Είναι στα γερμανικά αλλά τα γραφήματα μιλάνε από μόνα τους !!! δες -> http://www.technic3d.com/?site=article&action=article&a=352&p=7

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [08-06-2007 13:53]

ναι το ξερω αλλα ακουω πρβλμτα απο sln djd etc. κ γιαυτο σκεφτομαι κατι εναλλακτικο.

οπως, enermax infinity το οποιο κ παλι με την σειρα του εχει καποια προβληματα.

στο ματι σαφως με κερδιζει το κεραμιδι του p&c, με χαλαει μονο οτι δεν ειναι fully sleeved, τα δε pcie ειναι πλεον 8πινα η ακομα 6 πιν?

Τι προβληματα εχει το enermax infinity???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο είναι το πιο ήσυχο τροφοδοτικό ever; Όχι με παθητική ψύξη εννοείται...

Έχω έναν Athlon 3600X2 με μια X550, ελάχιστα watt δηλαδής, το τροφοδοτικό μου είναι το Thermaltake tr2 470 και κάνει πολύ θόρυβο...

Πήρα το tuniq2 να βάλω το τροφοδοτικό κάτω να μην τραβάει όλη τη ζέστη από το κουτί, θα κάνει δουλειά ή να βάλω άλλο τροφοδοτικό; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σκεφτεσαι μελλοντικα βαρια παρε ενα μικρο seasonic

@ReaperX δεν διαφωνω για την ποιοτητα του, απλα διαβασα κατι μικρο καπου κατι αντιστοιχα με αυτα του p&c, σε βαρυτητα.

Εσεις τι πιστευετε, θα χρειαζομαστε στο αμεσο μελον 1000αρια τροφοδοτικα, η λογω downsizing τα 600-700 θα μας ειναι αρκετα?

http://www.pro-networks.org/forum/story94443.html

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο το Galaxy850 Παρα πολυ καλο πολυ καλες τασεις μετρημενο απο διαφορα πολυμετρα και σημερα υστερα απο μια βδομαδα που το εχω και το εστεισα ολα μια χαρα ηδει ανεβασα και αλλο cpu και vga ( 2 χ 8pin ) αθορυβο και αποδοτικο

Αξιος αντικαταστατης του Thermaltake750 που ειχα

Μοναδικο ελατωμα τα πολυ σκληρα καλωδια που εχει δεν μπορεις ευκολα να τα περασεις απο εκει που θελεις για καλυτερο συμαζεμα μεσα στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.