Jump to content



Ποιο 700+ Watt PSU ?


TifoziF1

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από .38-.45 [17-05-2007 18:38]

δεν ξερω αν τα φτιαχνουν καλυτερα τωρα, το δικο μου καηκε 2 φορες οπως επισης κι ο ΓιαγκΤ εχει καψει ακομα ενα.

Μπορεί να είμαι υπερβολικός, αλλά όταν για να ρήξης το κόστος, δεν βάζεις ένα στιπτιοθλιπτη που κοστίζει μια δεκάρα και βγάζεις τα καλώδια χύμα (με πλαστικό προφίλ!! ) από τη λαμαρίνα , είσαι φτηνιάρης .

Νομίζω ότι και ο DJD έχει κάψει ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Ο θόρυβος (ένα "ηλεκτρικό" βουητό) που έκανε το Silverstone ΟΡ 750W όταν η CPU δούλευε full στα 3.6GHz και η Χ2900ΧΤ (default ρεύματα/clocks) με 3DMark 06/05 ήταν ΤΡΟΜΕΡΟΣ. Σκέπαζε 7-8 ανεμηστήρες + την Χ2900ΧΤ !!!!!!!!!!!!!!! (και δεν πρέπει εκείνη την στιγμή να έδινε πάνω από 500W, φαντάζομαι τι θόρυβο θα έκανε κοντά στα 750W)

RMAστηκε ξανά το &*^#@*OLYMPIA (Το 2ο ήταν. Το πρώτο είχε ελαττωματικό ανεμιστήρη)

SilverStone Strider 600W ST60F :T: :T: :T:(μα γιατί το έδωσα ο βλάκας ??)

SilverStone Olympia OP 750W :TD:

Πάω για το Enermax Galaxy 850W DXX -> http://www.enermax.com/english/product_Display1.asp?PrID=76 (καλή μου τύχη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp -> Εμένα δε μου έκανε κανένα πρόβλημα και καίω περισσότερα watt από σένα :p:D
χμμμ χλωμό το κόβω για περισσότερα Watt.

Όταν έβαζα τα 2 6πινα ρευματα PCIe στην Χ2900XT (δες -> http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=551181#post551181) το βουητό αυτό ήταν ανεπαίσθητο αλλά δεν είχε OverDrive τότε. Με 6πινο+8πινο σε full 3DMark06 ήταν σαν να έχω καλώδιο υψηλής τάσης της ΔΕΗ μέσα στο σπίτι μου.

Αν το έχεις καιρό μπορεί να είναι από καλύτερη παρτίδα. Στα ρεύματά του (δες προηγούμενο σχετικό ποστ μου) ήταν ΟΚ - με πολύμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει το 8pin PCIe ? :devil:

Αρχική απάντηση από gznp -> Χωρίς πλάκα πρέπει να έπεσες σε ελατωμματικό...
Μάλλον. Και μάλιστα σε 2 μαζεμένα.

Edit (αφού βίδωσα το Εnermax 850 DXX) Καμία σχέση από πλευράς ησυχίας, βάρους, ποιότητας (αυτό που βλέπει το μάτι). Τα ρευματα μια χαρα.

ΑΛΛΑ ένα πρόβλημα: Το ΜοΒο έχει ένα βύσμα σαν των floppy για 3.3V & 5V. Όταν βάζω αυτό το βύσμα το τροφοδοτικό ΔΕΝ ανοίγει και ανάβει το κόκκινο led πίσω και κάνει 2πλο μπιπ, που σημαίνει βραχυκύκλωμα. Καμιά ιδέα ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πόσο έντονος είναι ο buzzing ήχος βρε παιδιά? Εμένα μου κάνει buzzing μόνο στα 3DMark01 και 03 στα πολλά FPS και στο Tomb Raider Anniversary (πάλι εξαιτίας υπερβολικών FPS) όπου έβαλα FSAA για να ησυχάσει, αλλά και πάλι, δεν είναι τόσο δα ενοχλητικό. Και να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν είναι το PSU ή η κάρτα (που μου φαίνεται λογικότερο).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κάνει έτσι, όταν το πρωτοέβαλα ήταν πιο αθόρυβο κι από το ΤΤ 750 (που ήταν uber αθόρυβο με τον 14άρη), τι να πω, πέσατε σε παρτίδα μάλλον...

Ελπίζω με το καινούριο να σου διορθωθεί :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες πήρα το PC Power & Cooling 750W.

Παρότι περίμενα να μου πέρνει τα αυτιά με τον 8άρη που έχει μόνο για exhaust,

αντιθέτως είναι σχετικά ήσυχο (ο ήχος των 2 Seagate καλύπτει τον ήχο του).

Από τάσεις και fluctuation, δεν διαπίστωσα διαφορά από τα reviews

(εντός της εβδομάδας μάλλον θα μετρηθεί και με πολύμετρο).

Link to comment
Share on other sites

στην θεση σου 8α ημουν μεταξυ του infinity 650 και του Τhermaltake..

(μιας και θεωρτικα μπορει να προσφερει το κατιτις παραπανω..σε Amp..αλλα περισσοτερο για τα λεφτα του)

Κανενα σοβαρο προβλημα δεν ειχε το συγκεκριμενο...μονο το ονομα thermaltake κουβαλαει.

Σε ενδιαμεση λυση παιζει και το seasonic S12 650+

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Όλα τα τροφοδοτικά που έχουν μονή 12άρα, όταν ψιλότραβάνε πολλά Amperes στην 12 λόγο του riple κάνουν buzzing.

Ναι,όμως μερικά Silverstone παρακάνουν όμως απ' ότι φαίνεται...:TD:

Ακόμα και στο άναμα έκανε κάτι περίεργους θορύβους σα να καιγόταν..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS Όλα τα τροφοδοτικά που έχουν μονή 12άρα, όταν ψιλότραβάνε πολλά Amperes στην 12 λόγο του riple κάνουν buzzing.
To Silverstone OP 750W δεν έκανε βζβζββζζζ, έκανε ΒΒΖΖΖΒΒΖΖΖΖ το οποίο κάλυπτε ΚΑΙ την Χ2900 σε 3DMark, και εσύ ξέρεις πως κάνει η Χ2900....

Για το Silverstone OP 650W & ΟΡ1000W έχω διαβάσει καλά λόγια...

@Ripper18: Θα πήγεναι για το hermaltake toughpower 750w, είναι ΒestValue στα λεφτά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη παντα...

Ενα γρηγορο κριτηριο επιλογης για τροφοδοτικο ειναι το βαρος του...

Και απ'οσα ειδα στο Πλαισιο(Enermax Galaxy 850, Etasis 850, PC P&C 750, Silverstone 750) το PC P&C ηταν το πιο ελαφρυ απ'ολα με διαφορα κιολας....

Εγω τελικα κατεληξα στο Ενερμαξ 850.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε σχέση με το ETASIS 850, το PC P&Q ήταν πιο ελαφρύ.

Το προτίμησα κυρίως για ότι είχα διαβάσει στα reviews, το είχα δει και στον κολλητό μου,

και γιατί ήταν το μόνο ετοιμοπαράδοτο single-rail εκείνη τη στιγμή ( :tomato: ναι, ξέρω, άθλιος λόγος...)

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο OP750 που κάνει buzzing σα διάολος...:mad: :mad:

Ξέρει κανέις πότε έρχονται τα μαύρα PCP&C στο Πλαίσιο???:(

Εdit: http://www.jonnyguru.com/forums/showpost.php?p=22885&postcount=11

Δεν φταίω εγώ που έχω καλά αυτιά..:p :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.