Jump to content



Χαμηλά FPS με 8800gts 640mb OCed


damasta

Recommended Posts

Μόλις εγκατάστησα στο σύστημα μου την MSI 8800gts 640mb pre-overclocked 575-1700. Κατέβασα τους τελευταίους οδηγούς από το site της nvidia και έτρεξα το 3dmark05 & 3dmark06. Τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περίμενα γιαυτό και σας τα δείχνω για να μου πείτε αν είναι εντάξυ:

3dmark05: 12000

GT1: 41.5fps

GT2:33.3fps

GT3:80,1fps (!)

CPU overal: 6635

CPU1: 3.9fps

CPU2: 5.0fps

3dmark06: 7950

sm2.0: 3660

sm3.0: 3712

CPU 1789

GT1: 30

GT2: 31

CPU1: 0.565

CPU2: 0.907

HDR1: 35.554

HDR2: 38.687

Περίμενα περίπου 13500 στο 3dmark05 και 9500 στο 3dmark06 βασισμένος στα reviews που είδα στο internet. Το ξέρω ότι δεν έχω και κανέναν quad αλλά ο athlon 4600 δεν είναι και αργός επεξεργαστής. Τι μπορεί να φταίει??? :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Μόλις εγκατάστησα στο σύστημα μου την MSI 8800gts 640mb pre-overclocked 575-1700. Κατέβασα τους τελευταίους οδηγούς από το site της nvidia και έτρεξα το 3dmark05 & 3dmark06. Τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περίμενα γιαυτό και σας τα δείχνω για να μου πείτε αν είναι εντάξυ:

3dmark05: 12000

GT1: 41.5fps

GT2:33.3fps

GT3:80,1fps (!)

CPU overal: 6635

CPU1: 3.9fps

CPU2: 5.0fps

3dmark06: 7950

sm2.0: 3660

sm3.0: 3712

CPU 1789

GT1: 30

GT2: 31

CPU1: 0.565

CPU2: 0.907

HDR1: 35.554

HDR2: 38.687

Περίμενα περίπου 13500 στο 3dmark05 και 9500 στο 3dmark06 βασισμένος στα reviews που είδα στο internet. Το ξέρω ότι δεν έχω και κανέναν quad αλλά ο athlon 4600 δεν είναι και αργός επεξεργαστής. Τι μπορεί να φταίει??? :help:

και ομως σε κοβει το cpu,εγω ειμαι με φχ60 και δεν αποδιδει η GTX οσο θα επρεπε,και στα περισσοτερα site που την εχουν σε τεστ,την τεσταρουν με X6800

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 14:48]

και ομως σε κοβει το cpu,εγω ειμαι με φχ60 και δεν αποδιδει η GTX οσο θα επρεπε,και στα περισσοτερα site που την εχουν σε τεστ,την τεσταρουν με X6800

Μόνη λύση δηλαδή το overclockarisma του cpu??!!

Link to comment
Share on other sites

Με βάση ποια reviews περίμενες αυτά τα νούμερα; Δώσε link.

Απ' ό,τι βλέπω από τα charts του Tom's η 8800GTS στα default δίνει περίπου 4k+ στο 3dmark06

Edit : LOL, άμα περιλαμβάνεις και το cpu test, λογικό είναι να βγάζεις λιγότερα από ένα test με π.χ. C2D Extreme. Επίσης μην ξεχνάς ότι το 4x512 setup που έχεις χαντακώνει τις επιδόσεις του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Με βάση ποια reviews περίμενες αυτά τα νούμερα; Δώσε link.

Απ' ό,τι βλέπω από τα charts του Tom's η 8800GTS στα default δίνει περίπου 4k+ στο 3dmark06

Edit : LOL, άμα περιλαμβάνεις και το cpu test, λογικό είναι να βγάζεις λιγότερα από ένα test με π.χ. C2D Extreme. Επίσης μην ξεχνάς ότι το 4x512 setup που έχεις χαντακώνει τις επιδόσεις του συστήματός σου.

πολυ σωστη παρατηρηση για τις μνημες:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:54]

Με βάση ποια reviews περίμενες αυτά τα νούμερα; Δώσε link.

Απ' ό,τι βλέπω από τα charts του Tom's η 8800GTS στα default δίνει περίπου 4k+ στο 3dmark06

Edit : LOL, άμα περιλαμβάνεις και το cpu test, λογικό είναι να βγάζεις λιγότερα από ένα test με π.χ. C2D Extreme. Επίσης μην ξεχνάς ότι το 4x512 setup που έχεις χαντακώνει τις επιδόσεις του συστήματός σου.

Ποιά είναι η βαθμολογία μου δηλαδη χωρις cpu tests? Το 4Χ512 γιατί με χαντακώνει, πες μου γιατί με εχουν φάει οι σκέψεις :getlost: !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 14:59]

πολυ σωστη παρατηρηση για τις μνημες:T:

Ρε παιδια γιατί ολοι μου λέτε για τις μνήμες??? Ξερετε κατί που δεν το ξέρω :...:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι 4x512 θα τρεχουν με Command Rate = 2Τ.

Με overclocking θα κερδισεις αρκετα frames αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι για να αποδοσει η καρτα χωρις να την κραταει η CPU θε πρεπει να πας σε overclocked c2d.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε damasta, επειδή δε βλέπω να είσαι harcore overclocker, ενώ οι άλλοι που σου δίνουν συμβουλές εδώ είναι:

’σε τα 3dmarks και τα πράσινα άλογα, τρέξε τα παιχνιδάκια που σου αρέσουν και άμα είσαι ευχαριστημένος, άσε το σύστημά σου όπως είναι. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος, χτύπα μια μητρική + C2D 6600 και θα δεις διαφορές.

Τα 4x512, για να μην μπαίνουμε σε τεχνικά θέματα, απλά σε κάνουν αρκετά πιο αργό σε σχέση με 2x1 GB setups. Ειδικά για τους AMD, που τα latancies έχουν μεγάλη σημασία.

Επίσης ακόμα να μου δώσεις τα Link με τα score που λες ό,τι έπρεπε να βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Φίλε damasta, επειδή δε βλέπω να είσαι harcore overclocker, ενώ οι άλλοι που σου δίνουν συμβουλές εδώ είναι:

’σε τα 3dmarks και τα πράσινα άλογα, τρέξε τα παιχνιδάκια που σου αρέσουν και άμα είσαι ευχαριστημένος, άσε το σύστημά σου όπως είναι. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος, χτύπα μια μητρική + C2D 6600 και θα δεις διαφορές.

Τα 4x512, για να μην μπαίνουμε σε τεχνικά θέματα, απλά σε κάνουν αρκετά πιο αργό σε σχέση με 2x1 GB setups. Ειδικά για τους AMD, που τα latancies έχουν μεγάλη σημασία.

Επίσης ακόμα να μου δώσεις τα Link με τα score που λες ό,τι έπρεπε να βγάζεις.

εγω παντος δεν ειμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [17-05-2007 14:54]

Με βάση ποια reviews περίμενες αυτά τα νούμερα; Δώσε link.

Απ' ό,τι βλέπω από τα charts του Tom's η 8800GTS στα default δίνει περίπου 4k+ στο 3dmark06

Edit : LOL, άμα περιλαμβάνεις και το cpu test, λογικό είναι να βγάζεις λιγότερα από ένα test με π.χ. C2D Extreme. Επίσης μην ξεχνάς ότι το 4x512 setup που έχεις χαντακώνει τις επιδόσεις του συστήματός σου.

4k στο 3dmark06 εδινε η 7800 μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [17-05-2007 14:58]

?????

Με το δικό μου setup έτσι όπως το έχει τώρα βγάζει 12515 - για να βγάλεις με default 11950 θες άντερα.

Μάλλον φταίει ο 4600 - δίνουν πολύ οι core 2 duo/quad στο 06.

Στο 06 βγάζει το συστημά σου 12515??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [18-05-2007 04:27]

Φίλε damasta, επειδή δε βλέπω να είσαι harcore overclocker, ενώ οι άλλοι που σου δίνουν συμβουλές εδώ είναι:

’σε τα 3dmarks και τα πράσινα άλογα, τρέξε τα παιχνιδάκια που σου αρέσουν και άμα είσαι ευχαριστημένος, άσε το σύστημά σου όπως είναι. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος, χτύπα μια μητρική + C2D 6600 και θα δεις διαφορές.

Τα 4x512, για να μην μπαίνουμε σε τεχνικά θέματα, απλά σε κάνουν αρκετά πιο αργό σε σχέση με 2x1 GB setups. Ειδικά για τους AMD, που τα latancies έχουν μεγάλη σημασία.

Επίσης ακόμα να μου δώσεις τα Link με τα score που λες ό,τι έπρεπε να βγάζεις.

Δεν έχω κάποιο link που να τεσταρει σύστημα με τα δικά μου specs. Όλα τα site που έχω δεί τεσταρουν την 8800 με καλύτερους επεξεργαστες, αλλά από αυτά τα τεστ εγώ περίμενα να υπολοίπομαι πολύ λιγότερο από ότι υπολοίπομαι τελικα. Όσο για τα παιχνίδια που λες, μου παίζουν με καμιά 40 fps αλλά γιατί να μην μου έπαιζαν με 60 :p ?! Πάντως άμα έχεις όρεξη ποσταρε με κανένα link να πάω να δω πως να Overclockaro τον athlon μου γιατί εξαιτίας της σύνδεσης του ρολογιού του επεξεργαστή με τα ρολόγια της ραμ και του htt δεν έχω καταφέρει να κάνω σταθερό overclock πάνω απο 5% :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.