Jump to content



FEDORA 7


learner

Recommended Posts

στα release notes αναφέρει ότι 1)είναι η πιο φιλόδοξη έκδοση τους

και 2) αναφέρει για ενοποίηση κάποιων repositories core και extras

3)και σαν συνέπεια την αλλαγή του ονόματος (το core καταργήθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω εγκαταστήσει εδώ και λίγες ημέρες και με εξαίρεση κάποια προβλήματα με τα Χ windows που λύθηκαν με τους drivers της nvidia και το cups που το παλεύω ακόμα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με εξαίρεση τα 2 πρώτα, τα πάντα ρυθμίστηκαν σε χρόνο dt. NTP, iptables, squid, ntfs mounted HD, sw raid, samba.... Μπράβο !

Από ταχύτητα; Ας βάλω άλλα 512MB και τα ξαναλέμε (KDE) :p

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα χτες τελικά. Το upgrade από το dvd έγινε γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Σε σχέση με το 6 χάλασαν τα παρακάτω.

1) Δεν εγκαταστάθηκε ο nvidia driver, μικρό το κακό - τον έβαλα με το πρώτο boot

2) Αλλάξανε πάλι τα ελληνικά από gr σε el -> αλλαγή στο xorg.conf

3) Δεν παίζουν τα universal κουμπάκια για volume up, down και mute, παρότι στο xev φαίνονται ως δηλωμενα και σε shortcuts που τα έχω βάλει στο amarok παίζουν κανονικά. Αυτό δεν το έχω φτιάξει ακόμα.

4) Ο smart package manager δεν έπαιζε μετά το upgrade, ήθελε reinstall.

5) Δεν έσβησε από το grub.conf τον παλιό kernel με αποτέλεσμα να τον ψάχνει σε κάθε boot. Πρέπει να σβηστεί χεράτα.

Σε γενικές γραμμές είναι πιο γρήγορο και με όμορφη γραμματοσειρά. Επιτέλους αναβάθμισαν στην έκδοση 2 τα mozilla products.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas314

υποστηρίζεται στο installation η nic 8168 ethernet?

Έχω το asus a6j laptop και έχω πρόβλημα με όλα τα δικτυακά μου.

Υποστηρίζεται σε όλες τις διανομές.

Κατέβασε (από κάποιο άλλο pc και πέρνα το με usb stick) αυτό:

ftp://210.51.181.211/cn/nic/r8168-8.001.00.tar.bz2

Βρίσκεται εδώ:

http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=5&PFid=5&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false#RTL8111B/RTL8168B/RTL8111/RTL8168/RTL8111C

Αν γράψεις lspci θα δεις ότι λέει κάπου network controller ... realtek 8168b.

Γενικά μισο-παίζει το r8139 module αλλά όχι πολύ καλά (το 8168 είναι και gigabit και pci-e). Με το module αυτό του site παίζει άψογα.

tar -xvjf onomaarxeiou

cd onomaarxeiou

και μετά διάβασε το readme.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα στον φορητο (ενα toshiba A100-011) και στο desktop και την κρατησα μερικες ημερες... ενω στο desktop δεν ειχα κανενα προβλημα στο φορητο μου εσπασε τα νευρα αφου το wireless ειχε μεγαλο προβλημα...

αν και λατρης της fedora απο το φορητο πηρε ποδι και ξαναγυρισα σε kubuntu 64 που παιζει πολυ καλα (με beryl, wireless, bluetooth, card-reader να δουλευουν αψογα)... για desktop συνιστω την fedora ανεπιφυλακτα, η 7 εκδοση ειναι λιγοτερο buggy απο την 6, αλλα μεταξυ μας αγαπημενη μου παραμενει η 5...

Το καλο με τις καινουργιες διανομες ειναι οτι πρωτα τις τρεχεις σαν live cd και αν σου αναγνωρισει σωστα ολες τις συσκευες κανεις εγκατασταση και σου κραταει οτι αλλαγες η εγκαταστασεις εκανες στην live εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.