Jump to content



1950xt vs 8600gtx


tomhel

Recommended Posts

Εχει βρεθει μια ευκαιρία να αλλάξω την παλιά μου Χ800XL...

Και βρισκομαι σε μεταξύ της Αti 1950pro και Nvdia 8600gtx

H μεν ΑΤΙ ειναι καλύτερη της nv σε performance αλλα δυστυχώς δεν εχει dx10 , ενω η nvdia υστερεί μεν σε επιδώσεις , αλλα παρεχει dx10...

Τα παραπάνω αποτελέσματα και reviews εχουν παρθεί απο x-bit labs και πιστεύω πως ειναι έγκυρα...

οπότε η ερώτηση...Performance Vs Dx10..???

To σύστημα ειναι 6300 στα 2800ghz , 2gb ddr και ταγκαν 520watt...

Αν και δεν παιζω ιδιαίτερα βαρια παιχνιδια ( cod2 , και εαν πεσει στα χερια μου κανα καλο καινούριο παιχνιδάκι...) και δεν εχω vista ( και δεν το σκέφτομαι να βαλω προς το παρών )

υγ** Παρακαλώ η επιλογή ειναι budget έως την 8600...απαντήσεις τύπου 8800 κ.τ.λ ή περίμενε να πεσουν οι τιμες , ειναι off...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Εφόσον είσαι του gaming και όχι κάτι περισσότερο ( όπως video και άλλα ) προτείνω ΑΤΙ

η 8600 έχει και άλλα χαρίσματα όπως ότι μειώνει το φόρτο εργασίας σε περίπτωση που βάλεις κάποιο BD ή HD-DVD στο pc και βλέπεις ταινίες ...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη επιλογη κατα μια αποψη...

Ακομα δεν ξερουμε αν θα δωσει πραγματικη ωθηση το dx10...και στο dx9 ειναι σιγουρα αρκετα πιο αδυνατη απο την 1950 ειδικα στο cod2 που οι ΑΤΙ πανε καλυτερα.

Εγω θα επερνα την Χ1950ΧΤ.

BTW ειναι 8600GTS οχι GTX...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σου προτεινω με τα 1000 την 1950....τοσον καιρο μας λενε dx10 αλλα οσοι δεν τοχουμε δεν βλεπω να μας λειπει και τιποτα...οι καρτες dx9 εχουν ακομη ψωμι μπροστα τους...νομιζω εξαλλου πως η 8600 ,και να την παρεις,ποσο θα αντεξει τα παιχνιδια DX10..?1-2μηνες?Μετα θα κανει σαν τον Παγκαλο στην ανηφορα....Ειναι και καθοδον οι 9αρες της nv....οποτε 1950 με κλειστα ματια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Ημουν και εγω σε αυτο το διλλημα πριν 2 μερες. Τελικα πηρα την 8600, κυριως γιατι παιζω παρα πολυ HD αρχεια, και βοηθαει πολυ. Δευτερευοντος για το DX10.

απο θόρυβος πώς πάς?

και ποιά ακριβώς πήρες?

ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

[ριζοσπαστικη αποψη]

Αν ειχα 19" (οθονη) θα επαιρνα την 8600GTS* ..Μπορει η ΑΤΙ να βγαζει μερικα fps παραπανω ,τα οποια ειναι αναγκαια αν παιζεις σε 1680χ1050 (ή παραπανω) , αλλα στα 1280χ1024 δεν νομιζω να σε προβληματισει και η "αδυναμη" 8600GTS

Θα την προτιμουσα επισης επειδη θα ηταν πιο ευκολη να πουληθει σε κανενα 4-5-6μηνο ή να χωθει σε κανενα ΗTPC...

[/ριζοσπαστικη αποψη]

*To "*" παει γιατι αναφερεις στον τιτλο Χ1950ΧΤ ...και μετα κανεις λογο για Χ1950PRO.Eλπιζω να μην εβαλες απο λαθος ενα "S" παραπανω στην 8600??!!!

Σε περιπτωση που η συγκριση ειναι μεταξυ Χ1950XT και 8600GT(χωρις "S") ..παρε ΑΤΙ..(faq dx10 :p)

Edit..

8600GTX..να υποθεσω εννοεις της εταιριας XFX εε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

απο θόρυβος πώς πάς?

και ποιά ακριβώς πήρες?

ευχαριστώ ;)

Πηρα την Asus 8600GTS απο το πλαισιο, αλλα δεν βλεπω να την εχουν στο site...

Παρα πολυ αθορυβη οταν δεν εχει κανα σοβαρο load, αλλα μιας και περισσευει block θα το βαλω. Σε παιχνιδακια ανεβαζει στροφες, αλλα τιποτα το ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 128bus στις μνημες με χαλαει στην 8600...και πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα με την 1950pro ( για την pro μαλλον παω ) στα παιχνιδια....

Και εγω ειμαι της αποψης faq dx10.....

Κατα 99% η επιλογη μου ειναι αυτη..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510573

Link to comment
Share on other sites

8600gts με 100 ευρώ (χωρίς εγγύηση) θα αγοράζατε ή θα ήσασταν σε δίλημμα? :p

εγώ πάντως θα προτιμούσα dx10. οι διαφορές έτσι και αλλιώς είναι μικρές απο την 1950pro και αφού αγοράζεις κάρτα γραφικών, αγόρασε τη με καινούργια τεχνολογία τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.