Jump to content



Καρτα γραφικων για Corel


nosader

Recommended Posts

Μνημη θα ελεγα...Μου κανει κατι ασπρες οθονες κατα το ανοιγμα-σωσιμο αρχειων...και μου εμφανιζει το μενου αμα περναω το ποντικι απο επανω...αλλιως το αφηνει σαν κενο κουτι...

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις ότι μία 3D Gaming GFX θα σου προσφέρει κάτι διαφορετικό; Μνήμη ΟΚ το δέχομαι. Το υπόλοιπο σύστημά σου τι λέει; Τι κάρτα έχεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

και με μια gf2 Gts αν ειχες , παλι το corel draw θα σου τρεχε κανονικα..Τι Project ειναι αυτο και τρωει 3γιγα μνημη ;

Αυξησε το page file (virtual memory)

Εγω στο 3ds max το ειχα 3gb..Για δοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

Η εγω δε καταλαβαινω η εννοεις αλλα...Δε ξερω τι γινεται...

Παντα μιλαμε για το coreldraw ,σωστα?

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω γιατι θες να αλλαξεις καρτα γραφικων ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Χθες, στις 07:35]

Η εγω δε καταλαβαινω η εννοεις αλλα...Δε ξερω τι γινεται...

Παντα μιλαμε για το coreldraw ,σωστα?

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω γιατι θες να αλλαξεις καρτα γραφικων ;

Απο οτι μου επιτρεπει να καταλαβω το ταπεινο μυαλο μου ουτε αυτος δεν ξερει:p

Και παμε για αλλη μια φορα απο ενσωματωμενη καρτα γραφικων σε mobo η με μια 8800 ultra διαφορα στο corel δε θα δεις.:D Δουλευω το προγραμμα απο την εκδοση 2 και μετα.Στηριζεται σαν προγραμμα κατα κυριο λογο στη μνημη του συστηματος σου και στην cpu που εχεις.Τωρα το τι ζορι τραβας με την καρτα γραφικων τη στιγμη που εγω και ολα τα υπολοιπα παιδια σου εξηγουμε οτι αυξηση της αποδοσης δεν προκειτε να δεις με αλλαγη καρτας γραφικων....Μαλλον κατι θα ξερεις και δε μας το λες:p

Φιλικα Νικος.

Link to comment
Share on other sites

Το ταπεινο σου μυαλο θελω να καταλαβει οτι οταν καποιος ψαχνει κατι και το διερευνα δεν του απαντανε ετσι...Γιατι εγω μπορει να μην ξερω...Εσυ μπορεις να με βοηθησεις?Πες μου λοιπον γιατι οταν εκανα αναβαθμιση χειροτερεψε το corel αντι να φτιαξει...?

...3GB μνηνη και cpu στα 3.4...Ρ4

Ολα πεζαν καλως πριν...Μετα την αναβαθμιση που εκανα εβαλα 3GB μνημη και την καρτα γραφικων το αποτελεσμα ηταν χειροτερο.........

Τι φταιει???:jump::tomato: :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

nosader : Τι εννοεις χειροτερεψε ? Ως προς τι ; Πως το καταλαβες ;Μηπως ειναι θεμα software και οχι hardware?

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι η καρτα γραφικων ΔΕΝ επηρεαζει !

Και πιστευω πως αν θελεις να δεις διαφορα ως προς το processing , θα δεις με αλλαγη επεξεργαστη...Θελω να πιστευω παντα...Για καμια εφαρμογη φιλτρου κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nosader [Χθες, στις 08:46]

Το ταπεινο σου μυαλο θελω να καταλαβει οτι οταν καποιος ψαχνει κατι και το διερευνα δεν του απαντανε ετσι...Γιατι εγω μπορει να μην ξερω...Εσυ μπορεις να με βοηθησεις?Πες μου λοιπον γιατι οταν εκανα αναβαθμιση χειροτερεψε το corel αντι να φτιαξει...?

...3GB μνηνη και cpu στα 3.4...Ρ4

Ολα πεζαν καλως πριν...Μετα την αναβαθμιση που εκανα εβαλα 3GB μνημη και την καρτα γραφικων το αποτελεσμα ηταν χειροτερο.........

Τι φταιει???:jump::tomato: :toomuchne

Παμε παλι.Ενω σου απαντανε ατομα που δουλευουν το corel οτι η καρτα γραφικων δεν επηρεαζει για κανεναν λογο την αποδοση στο corel αντι να ψαξεις σε κατι αλλο το πιθανο προβλημα αν αυτο υπαρχει ρωτας ξανα και ξανα για το ποια καρτα θα ηταν καλο να βαλεις.

Προσωπικα εγω αλλα και τα υπολοιπα παιδια οσο αφορα την βοηθεια που ζητας νομιζω οτι στην προσφερουμε απλοχερα λεγοντας σου να μην σπαταλησεις τα ωραια σου λεφτακια σε κατι το οποιο ετσι και αλλιως δε φταιει.

Βλεπεις να μην προσπαθω να σε βοηθησω απαντωντας ηδη 2 φορες(και τωρα τριτη)για ακομα μια φορα οτι το προβλημα δεν ειναι η καρτα γραφικων?Θα μπορουσα να σου πω "Ω ναι , παρε αυτην την super duper καρτα με τα χ mb μνημης και ολα θα ειναι οκ,αλλα δε θα ειναι.

Απλα ειναι κουραστικο ενω ο αλλος σου απανταει στο προβλημα που εχεις αποκλειωντας σου την περιπτωση της gpu,να κανεις ξανα και ξανα την ιδια ερωτηση.

Δυστηχως δεν χειριζομαι το pc σου και οπως και κανενας αλλος εδω μεσα για να σου πει το γιατι η αλλαγη καρτας γραφικων και μνημης επηρεασε την αποδοση στο συστημα σου.

Πιθανες αιτιες?

1.Τα 3 gb απαιτουν περισσοτερα απο 2 dim μνημης με αποτελεσμα αν πριν δουλευες με 2 dim και ειδικα σε dual channel ριχνεις αρκετα την αποδοση της μνημης.Ακομα στην περιπτωση που χρησιμοποιεις XP 32bit ειναι καλο να ξερεις οτι δεν υποστηριζουν φυσικη μνημη ανω των 2gb,οποτε σε αυτη την περιπτωση χανεις το πλεονεκτημα του dual channel και φορτωνεις 1gb μνημης που στην ουσια παραμενει σε ληθαργο.

2.Δυστηχως με τον καιρο και χρηση του υπολογιστη η λειτουργια του βαραινει αισθητα με την εγκατασταση και απεγκατασταση προγραμματων καθως επιβαρυνουν την registry.Θα εχεις παρατηρησει τη διαφορα στον αερα και την αποδοση στο συστημα σου απο μια εγκατασταση που εχει καμποσο καιρο φορτωμενο στην πλατη της και απο ενα συστημα που μολις εχεις κανει format.

3.Δοκιμασε να κανεις ενa defragment στο δισκο σου.

4.Χρησιμοποιησε ενα ενημερωμενο antivirus και spywarer remover programm.

Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις,αλλα προς θεου ασε την καρτα γραφικων απ'εξω ειμαστε και παλι στη διαθεση σου:p

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο amdnikos. Επίσης να προσθέσω "τελευταίους" drivers για την κάρτα. Πολλές κάρτες έρχονται με crapy drivers (παρόλο που είναι ΑΤΙ ή nVidia). Τα χριστούγεννα έστησα νέο PC με MSI ATI 1950 Pro. Με τους drivers που είχε η κάρτα σερνόταν σαν slideshow ακόμη και όταν κουνούσα τα παράθυρα. Μόλις έβαλα latest από ΑΤΙ πήγε γ@μ..ντας όπως έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με αλλαγή cpu θα δεις διαφορά. Και επειδή μάλλον ΧP32bit έχεις, καλύτερα να διώξεις ένα στικάκι μνήμης να μη σου ρίχνει latencies και bandwidth χωρίς λόγο-έτσι και αλλιώς, πάνω από τα 2gb μένουν αναξιοποίητα, όπως σου είπαν και παραπάνω. Ο amdnikos γενικά τα κάλυψε. Εξάντλησε σωστά όσα σου είπε και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευω και γω σε ενα μερος οπου τρεχουν πολλα σχεδιαστηκα και γραφιστηκα προγραμματα...το μονο που παιζει ρολο η cpu και μνημη.

Μονο στον φωτορεαλισμο μπορεις να δεις διαφορες αναλογα με την καρτα αλλα παλι μικρες. Ας πουμε ενα 3d simulation OpenGL σε μια ΑΤΙ Χ550 ειναι λιγο πιο αργο απο το ιδιο simulation σε μια 7900GT.

Σε γραφιστικα προγραμματα οπως photoshop, corel δεν εχω δει καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.