Jump to content


2000w απο ocz (καλα παμε)


ison

Recommended Posts

μμμμμμάλιστα... υποσταθμό άλλη φορά...

νιώθουνε τα άτομα? θα πρέπει να τραβήξω μπαλαντέζα στο μισό σπίτι για να το βάλω σε πρίζες με διαφορετικές ασφάλειες δηλαδή? ωραία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

θα πρέπει να τραβήξω μπαλαντέζα στο μισό σπίτι για να το βάλω σε πρίζες με διαφορετικές ασφάλειες δηλαδή? ωραία...

κατεχεις ή εχεις υποψην σου συστημα που να εχει τετοιες ενεργιακες αναγκες? αν οχι τι κοπτεσαι? αμα καις 300βατ εισαι υπερπανανετοτατος με ενα τετειο αλλα γιατι να το παρεις αν καις 300?

Link to comment
Share on other sites

Και οπως ειδατε και στο πρωτο post, χωραει και ανετα μεσα στο κουτι. Πανε καλα στην ocz? Που να μπει ενα τετοιο τροφοδοτικο? Βεβαια δεν νομιζω οτι το κανανε επιτηδες μιας και σιγουρα θελει πολυ χωρο για να μπουν τα εξαρτηματα για να δωσουν 2000W αλλα ας ειμαστε και λογικοι. Πως θα συνδεσω εγω τα πραγματα μου μεσα αν το τροφοδοτικο μενει "στην απεξω" ?

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα παρατησουμε τους θερμοσιφονες και θα ζεστενουμε το νερο απο το w/c...ελεος...

κατα τη γνωμη μου το θεωρω θρασσος να περιφανευεται ολοκληρη εταιρια για τα 2ΚW οταν το ενεργειακο προβλημα μας χτυπαει τη πορτα, το οποιο ειναι πρωτο στην ατζεντα της ευρωπαικης ενωσης(η καπως ετσι) για αντιμετωπιση

αυτη ειναι η αποψη μου....

υ.γ η OCZ Αμερικανικη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown

σε λιγο θα παρατησουμε τους θερμοσιφονες και θα ζεστενουμε το νερο απο το w/c...ελεος...

κατα τη γνωμη μου το θεωρω θρασσος να περιφανευεται ολοκληρη εταιρια για τα 2ΚW οταν το ενεργειακο προβλημα μας χτυπαει τη πορτα, το οποιο ειναι πρωτο στην ατζεντα της ευρωπαικης ενωσης(η καπως ετσι) για αντιμετωπιση

αυτη ειναι η αποψη μου....

υ.γ η OCZ Αμερικανικη ειναι?

Είσαι λάθος. Πρέπει να κοιτάς ΟΧΙ τα watt που δίνει ένα τροφοδοτικό αλλά τα Watt που καταναλώνει για να δώσει τα Watt που ζητάς (Power efficiency) . Πχ αν για τα 600 watt που θέλει το PC σου το ΧΥΖ 700αρι τροφοδοτικό καταναλώνει 750 Watt ενώ το 2KW ΟCΖ καταναλώνει 670Watt τότε μαλλον το 700αρι κάνει κακό στο το "ενεργεικό" & "περιβάλλον"
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [Σήμερα, στις 16:56]

κατα τη γνωμη μου το θεωρω θρασσος να περιφανευεται ολοκληρη εταιρια για τα 2ΚW οταν το ενεργειακο προβλημα μας χτυπαει τη πορτα

φταιει η εταιρεια που θελει να καλυψει την αναγκη σου;
Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν θα υπηρχε λογος να κατασκευασει τροφοδοτικο 2KW.Για να το φτιαξει παει να πει οτι υπαρχει μεριδα καταναλωτων που χρειαζεται τετοια ισχυ..

ΑΚΟΜΑ και αν δεχτουμε οτι ολοι χρησιμοποιουν κατω απο 1kw θεωρω παλι κατακριταια και θρασσιτατη τη σταση της OCZ..

ειναι σαν να μου λες ας βαλουμε οριο ταχυτητας 200κμ αφου ουτως η αλλως κανεις δεν πηγαινει με τοσα...

εδιτ με προλαβε ο .38-.45..εκει ακριβως θα πρεπει να υπαρχει και πληροφορηση στους καταναλωτες για να συνειδητοποιηθουν.

φυσικα τα ενεργειακα προβληματα δεν οφειλονται μονο στο τι τροφοδοτικο βγαζει η ταδε μαρκα...ειναι παραγοντας ομως

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα lol thread ;p

συγνωμη αλλα το συγγεκριμενο psu απευθυνεται κ σε συγγεκριμενο κοινο κ οχι στον καθενα προτων κ δευτερον γιατι δεν κραζεται κ την φερραρι λαμποργκινη που σας δινουν αυτοκινητα που δεν μπορειται να αγορασεται/βαλετε στο γκαραζ/πιλοτη σας κ κανουν κακο κ στο περιβαλον? ;p ελα βουρ να κατεβουμε να κλεισουμε τους δρομους. ντροποι κ εσχος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 14:11]

Και οπως ειδατε και στο πρωτο post, χωραει και ανετα μεσα στο κουτι. Πανε καλα στην ocz? Που να μπει ενα τετοιο τροφοδοτικο? Βεβαια δεν νομιζω οτι το κανανε επιτηδες μιας και σιγουρα θελει πολυ χωρο για να μπουν τα εξαρτηματα για να δωσουν 2000W αλλα ας ειμαστε και λογικοι. Πως θα συνδεσω εγω τα πραγματα μου μεσα αν το τροφοδοτικο μενει "στην απεξω" ?

συμφωνω 100%

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω τη γνωμη μου ειπα..το λολ και τα ξελολ τα εχω γραμμενα..

περισυ ειχε βγαλει η tagan 1kw τωρα να τα 2kw για το που βαδιζουμε ειναι φανερο πλεον...

αντε και του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 23:38]

Η Corona στη φωτογραφία πρέπει να μας δώσει κάποιο hint?:p

Aυτή κοιτούσα τώρα...Ναι πίνεις την μισή όπως στην φωτό και δεν ανησυχείς για το μεγεθος :zzz::hehe:

Εdit: Μπα λάθος ακόμα και 710ml να είναι λίγη έιναι...

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργια και μονο τι συστημα πρεπει να εχεις για να χρειαζεσαι τετοιο τροφοδοτικο??

Και εγω νομιζω οτι ειναι λιγακι υπερβολικο αυτο αλλα εφοσον υπαρχουν πελατες θα υπαρχουν και εταιριες που θα εχουν και τετοια προιοντα

Πιο πολυ μου ακουγεται για διαφημηστικο κολπο για να ακουστι το ονομα της παρα για καποια αναγκη αλλα τι λεω τις αναγκες μας τις διμιουργουν οι εταιριες οποτε καλη αγορα σε οσους το παρουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

ενα ακομα lol thread ;p

συγνωμη αλλα το συγγεκριμενο psu απευθυνεται κ σε συγγεκριμενο κοινο κ οχι στον καθενα προτων κ δευτερον γιατι δεν κραζεται κ την φερραρι λαμποργκινη που σας δινουν αυτοκινητα που δεν μπορειται να αγορασεται/βαλετε στο γκαραζ/πιλοτη σας κ κανουν κακο κ στο περιβαλον? ;p ελα βουρ να κατεβουμε να κλεισουμε τους δρομους. ντροποι κ εσχος

είναι κοινό μυστικό ότι η φεραρι και η λαμποργκινι πουλάνε σαν ζεστά κουλούρια , και το κυριότερο, όσοι τις έχουν τις ξεσκίζουν... στα γκαραζ τους. Οκ , πάνε και στο κλαμπ τα Σάββατα.

Και σχετικά με τα αυτοκίνητα και το ενεργειακό, είναι απ τους λίγους ρυπογόνους παράγοντες που έχουν δεχτεί τόση κριτική -από ένα σημείο και μετά αδικαιολόγητη- , παρ όλα αυτά τα εργοστάσια της ΔΕΗ καίνε λιγνίτη ή τι ***** καίνε, τα πλοία -αεροπλάνα κτλ κάνουν παραπάνω κακό.

Περί των τροφοτικών , εγώ θα προτιμούσα να μείνει στάσιμη η επεξεργαστική ισχύς και να πέσουν τα ρεύματα, παρά σε 2 χρονάκια από σήμερα να μπορείς να κάνεις μόντα στο pc με την ηλεκτρική σκούπα σε sli με το θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο προφανως και δε γινεται διοτι ειναι εταιριες και για να ζησουν πρεπει να πουλησουν. ποιος θα αγορασει αν τα πραματα μεινουν στασιμα? ποιος δλδ θα πει" α ωραια βγηκε καινουριος επεξεργαστης που καιει 10βατ λιγοτερα! τι καλα! θα συνησφερω στην οικολογια του πλανητη! ζητω! τρεχω να τον αλλαξω!" ΚΑΝΕΝΑΣ. και ειναι και λογικο ετσι? μονο οσοι παρουν καινουριο πισι μιας και το παλιο παλλιωσε αλλα αν παλι τα καινουρια ειναι ιδια με τα παλια ουτε τα παλια παλιωνουν και τα ακομα παλιωτερα δεν ειναι δα και τοοοσο παλια! οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

αυτο προφανως και δε γινεται διοτι ειναι εταιριες και για να ζησουν πρεπει να πουλησουν. ποιος θα αγορασει αν τα πραματα μεινουν στασιμα? ποιος δλδ θα πει" α ωραια βγηκε καινουριος επεξεργαστης που καιει 10βατ λιγοτερα! τι καλα! θα συνησφερω στην οικολογια του πλανητη! ζητω! τρεχω να τον αλλαξω!" ΚΑΝΕΝΑΣ. και ειναι και λογικο ετσι? μονο οσοι παρουν καινουριο πισι μιας και το παλιο παλλιωσε αλλα αν παλι τα καινουρια ειναι ιδια με τα παλια ουτε τα παλια παλιωνουν και τα ακομα παλιωτερα δεν ειναι δα και τοοοσο παλια! οποτε....

Δεν συμφωνω με αυτο που λες, η ταση της εποχης αλλα δειχνει.

Τα watt μπορουν να μεινουν τα ιδια, οι επιδοσεις μπορουν να πανε στο θεο και οι εταιρειες να ζησουν μια χαρα και απο αυτο.

Αυτη τη στιγμη το μονο συστημα που παει αναποδα στην trend του οικολογικου pc ειναι η καρτα γραφικων και αυτο οπως εχει ανακοινωθει με την πτωση της λιθογραφιας σκοπευει να αλλαξει.

Τετοιες υπερβολες θα μεινουν για παντα υπερβολες και κατα την αποψη μου δεν δειχνουν τι ερχεται.

Σκεφτειτε τις νεες τεχνολογιες:

penryn/ddr3/oled/ssd τιποτα δεν μας δειχνει αυξηση ενεργιακων απαιτησεων.

Και αυτο που λες εσυ φιλε toli οτι κανενας δεν παιρνει καινουριο cpu που καιει λιγοτερα watt, ενταξει εχεις δικιο αλλα ποσοι μεσοι χρηστες αλλαζουν cpu και προφανως mobo ή οτι αλλο ερθει με διαφορα μονο μιας γενιας, εκτος απο benchers και καμμενους? Κανενας!

Ο τυπας που θα παει να παρει καινουριο pc γιατι το παλιο δεν του παιζει το καινουριο pro, λεω εγω, θα το κανει σε καμια 5ετια και λογικα θα τα αλλαξει ολα δεν σκεφτεται σαν μερικους εδω μεσα οτι θα παρει ενα psu τωρα να κανει επενδυση για το μελλον που θα βαλει quad.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω...:) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.