Jump to content



Ο CPU μένει πίσω;


Recommended Posts

Έχω τον Α64 3700+ στα 2830MHz και την X1950pro. Αναρωτιόμουν αν ο επεξεργαστής γενικά με τραβάει πίσω σε σχέση με την κάρτα. Υπάρχει κάποιο bench για να ελέγχει ακριβώς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αμεσα συγκρισιμοι οι επεξεργαστες με τις καρτες γραφικων για να μην πω καθολου δηλαδη. Μπορεις ομως να τρεξεις benches και να συγκρινεις την καρτα σου και τον επεξεργαστη σου με αλλα συγκριτικα που εχουν γινει και να δεις που κυμαινονται αυτα που εχεις. Εκει που θα εβλεπες διαφορα ειναι αν ειχες P3 και 8800GTX στο ιδιο μηχανημα. Σαφως εκει δεν θα μπορουσες να παιξεις κανενα παιχνιδι γιατι ναι μεν η καρτα θελει αλλα ο επεξεργαστης δεν θα μπορουσε να σηκωσει το παιχνιδι. Το ιδιο θα συνεβαινε αν ειχες Core2Duo και 4200Τi. Δεν θα μπορουσες με τιποτα να παιξεις το παιχνιδι αλλα ο επεξεργαστης θα το φορτωνε με περισσια ανεση. Με το συστημα το δικο σου παντως δεν υπαρχει προβλημα. Απλως μην το παρακανεις με τις "full details" στα παιχνιδια και μην τρεχεις 10 προγραμματα ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την εφαρμογή. Αν έχεις ένα βαρύ παιχνίδι που είναι πιο πολύ cpu-oriented, είτε έχεις μια 8800 στον ’θλον, είτε μια 7800, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

Και το αντίστροφο, αν έχεις ένα παιχνίδι με βαριά γραφικά και μια 9800 Pro, είτε έχεις C2D στα 3.5 γίγα, είτε Α64 στα 1800, το ίδιο αποτέλεσμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Έχω τον Α64 3700+ στα 2830MHz και την X1950pro. Αναρωτιόμουν αν ο επεξεργαστής γενικά με τραβάει πίσω σε σχέση με την κάρτα. Υπάρχει κάποιο bench για να ελέγχει ακριβώς αυτό;

Νομιζω δεν εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω η ερωτηση είναι ο επεξεργαστής προλαβαίνει να τροφοδοτήσει την κάρτα?

και η απάντηση δεν δόθηκε

παλιότερα στο Tomshardware είχαν τεστάρει κάρτες με παλιούς και νέους επεξεργαστες

και έβγαλαν κάτι chart περι cpu scalability

ίσως εκεί να βγάλεις άκρη

για πιο άμεσα σύγκρινε απο τις δικές μας μπεντσοβάσεις

τι βγάζουν οι άλλοι με τσίτα μηχανάκια με την κάρτα που έχεις

και με αυτά που το δικό σου μηχάνημα δίνει

θα καταλάβεις που βρισκεσαι

και αν εκμεταλευεσαι τα όσα μπορεί να κάνει η κάρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω οτι σε γενικες γραμμες, CPU&GPU συμβαδιζουν.

Μπορεις να κανεις καποιες μετρησεις με τον επεξεργαστη στοκ και στα 2,8 για να δεις ποσο κερδιζεις απο τον επεξεργαστη σου και κατι παρομοιο με την καρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εξαρτάται από την εφαρμογή. Αν έχεις ένα βαρύ παιχνίδι που είναι πιο πολύ cpu-oriented, είτε έχεις μια 8800 στον ’θλον, είτε μια 7800, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

Και το αντίστροφο, αν έχεις ένα παιχνίδι με βαριά γραφικά και μια 9800 Pro, είτε έχεις C2D στα 3.5 γίγα, είτε Α64 στα 1800, το ίδιο αποτέλεσμα ;)

νομιζω καπου εδω ειμαστε...

Αν μα8αιναμε και σε τι αναλυση "παιζεις" ..ισως να μαντευαμε και πιο σωστα...

Πχ στα 1920χ1200 για gpu oriented το κοβω..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι?

μπορείς με ένα α64 να τρέξεις ικανοποιητικά μια κάρτα 800gtx?

σε καμμία περιπτωση!

ο διαχωρισμός gpu ή cpu oriented έρχεται αργότερα

όταν έχεις εξασφαλίσει οτι το δευτερο και λιγότερο ενεργό κομμάτι cpu/gpu δεν λειτουργεί ως bottleneck

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες απαντήσεις ήταν όντως λιγάκι άστοχες. Ίσως δεν με καταλάβετε τί ακριβώς θέλω να πω. Δεν έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση, την κάρτα τώρα την πήρα, ήταν η καλύτερη κάρτα που μπορούσα να πάρω με το παρόν υπόλοιπο σύστημα, η επόμενη αλλαγή θα πάρει μπάλα πολλά πράγματα και το ξέρω.

Η συγκεκριμένη απορία μου δημιουργήθηκε επειδή είπα να ανεβάσω την κάρτα αλλά δεν βλέπω γραμμική αύξηση επιδόσεων στο 3DMark2005 + 2006 που ειδικά το τελευταίο είναι GPU depended. Για 10% που ανέβασα την κάρτα (και τα 2 ρολόγια), το score ανέβηκε περίπου 5%. Οπότε αναρωτιέμαι, αξίζει να ανεβάζω την κάρτα ή να ξεκινήσω να προσπαθώ να ανεβάσω και τον επεξεργαστή, αν και ξέρω ότι από εκεί και πάνω δεν έχει και πολλά περιθώρια.

Οι αναλύσεις που παίζω είναι μικρές (κατά 90% στα 1024x768 & 2x antialising), θέλω πολλά fps για να παίξω σωστά, οπότε μένω εκεί στην 19" CRT.

Αν βάλω πάνω έναν διπύρηνο s939, θα δω αύξηση επιδόσεων; Τους αξιοποιούν τα παιχνίδια ή όχι ακόμη; Πρέπει να ανέβω και τουλάχιστον στην ίδια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

να ρωτήσω κάτι?

μπορείς με ένα α64 να τρέξεις ικανοποιητικά μια κάρτα 800gtx?

(να υποθεσω μιλας για 8800γτχ ...και οχι πχ 7800gtx:p)

εξαρταται τι θα τρεξεις...

Αν μιλαμε για 3d2001 oxi δεν μπορεις να τρεξεις ικανοποιητικα ...απατη 8α παει η 8800 στα 1024χ768..

Αν θες να τρεξεις ενα παιχνιδακι στα 1680χ1050 (παρα πολλοι εχουν πλεον 20+ ιντσες) η 1920x1200 (αρχιζουν και πληθαινουν και αυτοι με τις 24αρες) με κανενα φιλτρακι πανω...τι 8α ηθελες??Εναν amd στα 3 γιγα με μια χ1800χλ η τον ιδιο amd με μια 8800gts/x

(ασχετα αμα σε καποιον c2d@3,6-4γιγα η συγκεκριμενη καρτα 8α παει καπως καλυτερα)

(αν και απο οτι βλεπω απο το τελευταιο ποστ του planetman..παιζω εκτος συναγωνισμου..:p

Link to comment
Share on other sites

Για 10% που ανέβασα την κάρτα (και τα 2 ρολόγια), το score ανέβηκε περίπου 5%. Οπότε αναρωτιέμαι, αξίζει να ανεβάζω την κάρτα ή να ξεκινήσω να προσπαθώ να ανεβάσω και τον επεξεργαστή, αν και ξέρω ότι από εκεί και πάνω δεν έχει και πολλά περιθώρια.

Ποιος σου είπε ότι η απόδοση της κάρτας γραφικών έχει Linear scalability με το ρολόι της;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.