Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gdp77

Μάλλον μπερδεύεις τους barcelona με τους phenom.

Τι διαφορά έχει ο barcelona απ τον phenom?

O phenom X4 ένας barcelona δεν είναι?

Barcelona είναι η κωδική ονομασία του Opteron.

Το ίδιο τσιπ όμως θα είναι και ο Phenom.

Εκτός και αν τους είπες να τα αλλάξουν οπότε αλλάζει το πράμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 14:27]

γιατι να τους το πει.... ουτως ή αλλως θα πτωχευσει...

Νταξ μωρέ.

Μου ξεφεύγει και μενα καμια λαλακία καμια φορά.

Ελπίζω να με συγχωρέσει ο Ηγέτης gdp77bows.gifbows.gifbows.gif

Link to comment
Share on other sites

αν η μνημη μου δεν με απατα (θα κανω ενα doule check ισως αργοτερα) barcelona ειναι η ονομασια του πυρηνα για server οπου κ βγηκε η ολη τεχνολογια.

Oι phenom ειναι η εμπορικη ονομασια (to brand) των barcelona για desktop. Το ονομα των πυρηνων phenom θα ειναι agena fx, agena (quad) k kuma(dual). Η αλλη οικογενεια θα παραμεινει ως athlon με ονομα πυρηνα rana κ για τους sempron spica.

to barcelona ειναι κατι σαν τα conroe, ομως αργοτερα εσπασε σε conroe, allendale,merom, kentsfield μπλα μπλα...

Η οικογενεια ειναι η stars poy k καποιοι αναφερονται σε αυτη με την ονομασια greyhound platform.

Οτιδηποτε εχεις καποιος να διορθωσει/προσθεσει ας το πει γιατι αυτα τα εβλεπα πριν 2 μηνες...

Edit> ακυρο για το greyhound, ηταν η πολυ πολυ παλια τεχνολογια οταν ηταν να τους ονομασουν k9...

Link to comment
Share on other sites

@ ΑΝ7 OverClocker

Είχα λίγο χρόνο και έψαξα τα post ορισμένων, αναζητώντας έστω και ένα απειροελάχιστο κομμάτι πληροφορίας που δίνουν, έστω κάτι ουσιαστικό που έχουν ποστάρει. Θα βοηθούσε πολύ αν το έκανες για τον εαυτό σου, γιατί στη δικιά μου λίστα είσαι στην τελευταία θέση.

Οι barcelona με τους phenom (agena) βασίζονται στην ίδια αρχιτεκτονική, δεν είναι όμως τα ίδια chip.

@ fotme

Η επίσημη AMD στα τελευταία slides που έδωσε στο analyst meeting, αναφέρεται στα server κομμάτια με την κωδική ονομασία barcelona και στα desktop με την ονομασία phenom ή agena (και agena FX για τα extreme).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:49]

@ ΑΝ7 OverClocker

Είχα λίγο χρόνο και έψαξα τα post ορισμένων, αναζητώντας έστω και ένα απειροελάχιστο κομμάτι πληροφορίας που δίνουν, έστω κάτι ουσιαστικό που έχουν ποστάρει. Θα βοηθούσε πολύ αν το έκανες για τον εαυτό σου, γιατί στη δικιά μου λίστα είσαι στην τελευταία θέση.

Δεν είπα ότι έχω δώσει κάποια τραγική πληροφορία.

Αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ το έχεις κάνει?

Μόνο πραπληροφόρηση προσφέρεις.Το έχεις καταλάβει?

Οι barcelona με τους phenom (agena) βασίζονται στην ίδια αρχιτεκτονική, δεν είναι όμως τα ίδια chip.

Λογικό,το ένα είναι sF και το άλλο s940

Προφανώς εννοούσα την αρχιτεκτονική και τον σχεδιασμό του πυρήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

@ fotme

Η επίσημη AMD στα τελευταία slides που έδωσε στο analyst meeting, αναφέρεται στα server κομμάτια με την κωδική ονομασία barcelona και στα desktop με την ονομασία phenom ή agena (και agena FX για τα extreme).

ναι το γνωριζω αυτο, αλλωστε το εγραψα, εκτιμω ομως στο κομματι του branding, δυσκολα θα φυγουνε απο τον opteron...εχει δωσει τοσα πολλα στην amd..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, δε νομίζω να αλλάξουν το όνομα opteron.

@ AN7

Μόνο πραπληροφόρηση προσφέρεις.Το έχεις καταλάβει?

Παραπληροφόρηση προσφέρει ένα ειδησεογραφικό πρακτορείο που μεταδίδει ψευδείς ειδήσεις. Εγώ δεν μεταδίδω ειδήσεις. Έχω συγκεκριμένες απόψεις, τις γράφω και τις τεκμηριώνω στα μέτρα του δυνατού.

Εξάλλου "Κυριακή κοντή γιορτή" λένε. Σε 6-9 μήνες θα δούμε ποιος έχει δίκιο ποιος όχι. (Βασικά μόνο εγώ μπορώ να έχω δίκιο ή όχι. Εσύ δεν έχεις εκφέρει καμία άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

εγω δεν κολησα στα αποτελεσμα αλλα στα 3 γιγα που εχει! εσεις κολησατε στο 5,9 που εβγαλε ?Ολοι ελεγαν οτι μονο μεχρι 2,3 θα ειναι οι πρωτοι επεξεργαστες,τωρα με αυτην την συχνοτητα ειναι πανω απο C2D και με αυτο πρεπει να βουλωσουν καποια στοματα τα υπολοιπα οταν θα βγει στην κυκλοφορια.

Και παλι lol. Τι να μου πούνε τα 3GHz? Μη μου πεις ότι μπλέξαμε με ακόμα ένα fanboy - προσπαθήστε να είστε αντικειμενικοί ffs.

Η Intel έχει στην αγορά και διπύρηνο και τετραπύρηνο με 3GHz και ο Penryn E.E. θα είναι στα 3.33GHz. Όλα αυτά υπάρχουν και έχουν τεσταριστεί.

Η AMD προς το παρόν μόνο fakes μας προσφέρει.

Όσο για αυτό που λες εσύ περί συχνότητας, ποιος σου είπε ότι θα βγουν μέχρι 2.3GHz οι πρώτοι AMD επεξεργαστές? Το FudZilla ή το Inquirer? Επίσης ποιος σου είπε ότι με 2.3 θα ήταν ισάξιοι με τους Core, έτσι ώστε τα 3.0 που είδαμε τώρα τους καθιστούν καλύτερους?

Μην ακούτε ράδιο αρβύλα, αν δε δείτε μη μιλάτε ασκόπως. Ωραίες οι εικασίες και τα λοιπά όμορφα αλλά πάντα να κρατάτε και την αντικειμενικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω πιστευω πως τωρα πια εχοντας φτασει σε 4πυρηνους καλο ειναι ο ανταγωνισμος να μεταβει στην καταναλωση και την θερμοτητα.... Οσο αργοτερος και να ειναι ο intel ή ο amd μιλαμε πια για 4 πυρηνες.... Ελεος....

Μολις βγουν οι phenom θα χτυπησω τον πιο φτηνο και λιγοτερο ενεργοβορο... ειτε ειναι intel ειτε amd....

Mακαρι να ειναι amd...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα fake είναι να βγαίνει κάθε μήνα cpu-z με barcelona στα 3φεύγα, να είναι fake και η AMD πουθενά να το διαψεύσει - μόνο και μόνο για να ανεβάσει το hype, όπως είπες.

edit: και δε μιλάω μόνο για τους επεξεργαστές - την ΑΤι την έκαψε με όλες αυτές τις θεωρίες περί του 2900...

@Winters: Εγώ θέλω AMD Octacore :D (μου πήραν οι πολλοί πυρήνες το μυαλοοό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Για μένα fake είναι να βγαίνει κάθε μήνα cpu-z με barcelona στα 3φεύγα, να είναι fake και η AMD πουθενά να το διαψεύσει - μόνο και μόνο για να ανεβάσει το hype, όπως είπες.

Μάλλον σε πείραξε το χθεσινό καφεδάκι :p:hehe:

Απλά δεν τα διαξεύδει για να υπάρχει ένα hype.Αλλά δεν τα βγάζει η ίδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Μα αυτό θεωρώ εγώ καραγκιοζιλίκι - γιατί είδες τι έπαθαν με την 2900 που τους έκραξε το μισό internet.

Αν δεν το χεις - διέψευσέ το. Απλά πράγματα.

Καραγκιοζιλίκι είναι.Το δέχομαι αυτό :p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.