Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

:OT: δεν ξερω αν η AMD θα κλεισει, αυτη ειναι η δικη σου αποψη κ ειναι σεβαστη, αλλα αυτο που σιγουρα βλεπω ειναι οτι ο gdp την ψαχνει την δουλεια με βαθος :OT: εχουμε δημοκρατια ο καθενας μπορει να λεει οτι γνωμη θελει απτην στιγμη που δεν την επιβαλει, δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

:OT: δεν ξερω αν η AMD θα κλεισει, αυτη ειναι η δικη σου αποψη κ ειναι σεβαστη, αλλα αυτο που σιγουρα βλεπω ειναι οτι ο gdp την ψαχνει την δουλεια με βαθος :OT: εχουμε δημοκρατια ο καθενας μπορει να λεει οτι γνωμη θελει απτην στιγμη που δεν την επιβαλει, δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το κακο.

H αερολογία δεν θυμάμαι να έκανε ποτέ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Τι ακριβώς συμπεραίνεις λοιπόν απο το Β- ?

Αυτή τη στιγμή η AMD θα πρέπει να αγοράσει 45nm εξοπλισμό, προκειμένου να είναι συνεπής με τις ανακοινώσεις τις σχετικά με την παρουσίαση 45nm chip. Και φυσικά μιλάμε για εξοπλισμό της τάξης των x.x Β$. Ειλικρινά δεν βλέπω κανένα τρόπο να βρει το ρευστό για κάτι τέτοιο, ειδικά όταν δεν θα μπορεί να δανειστεί με ευνοϊκούς όρους.

Από την άλλη γνωρίζουμε ότι τόσο οι barcelona όσο και οι Phenom δε θα μπορούν να ανταγωνιστούν ούτε καν αξιοπρεπώς τους C2D και C2Q, οπότε ξεγράφουμε και τα πιθανά κέρδη από εκεί από το ASP.

Η μόνη λύση στην οποία βλέπω να καταφεύγει ο Hector είναι στο να πουλήσει όλα τα Fabs και να παράγει τα cpu χρησιμοποιώντας το TSMC. Τότε όμως, απλά διαγράφει την εταιρεία από το χάρτη και την μετατρέπει σε έναν οργανισμό που θα είναι στην εντατική μέχρι να αποβιώσει. Θα είναι πραγματικά απογοητευτικό να δούμε τόσα χρόνια προσπαθειών, ώστε να φτιαχτούν και να εξοπλιστούν τα δύο fabs της AMD, να καταλήγουν σε πώλησή τους...

Link to comment
Share on other sites

Που ξερεις οτι η amd δεν εχει ηδη αγορτασει 45nm εξοπλισμο......???

Γιατί δεν είναι πολύς καιρός που ολοκληρώθηκε η πλήρης μετατροπή του ενός fab για παραγωγή 65nm και τώρα ολοκληρώνεται και η μετατροπή στο δεύτερο, εν όψει της παραγωγής των barcelona & phenom. Αν τώρα, έχει αγοράσει τον 45nm εξοπλισμό και τον έχει στο "ράφι", ok πάω πάσο.

Που ξερεις οτι οι Phenom δε θα μπορούν να ανταγωνιστούν ούτε καν αξιοπρεπώς τους C2D και C2Q....??

Αν ο K10 έχει 20% καλύτερο IPC θα χρειαστεί ένας 2.4 Barcelona για να έρθει στα ίσα με έναν 2.9 Conroe. Και φυσικά 2.4 Barcelona δεν θα δούμε σύντομα.

Aν o K10 έχει 40% καλύτερο IPC (επιστημονική φαντασία), θα χρειαστεί ένας 2.4 Barcelona για να έρθει στα ίσα με έναν 3.3 Conroe.

Και όλα αυτά με τους Conroe, έτσι? Δε βάζω καν στην εξίσωση τους Penryn...

Επίσης επειδή η AMD βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση, αν τα αναμενόμενα cpu της μπορούσαν να ανταγωνιστούν την Intel, θα είχε γεμίσει ο τόπος "leaked benchmarks". Φτάσαμε ένα μήνα πριν την κυκλοφορία των barcelona και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη γνωρίζουμε ότι τόσο οι barcelona όσο και οι Phenom δε θα μπορούν να ανταγωνιστούν ούτε καν αξιοπρεπώς τους C2D και C2Q,

επειδη εχω μεινει μαλλον πισω λογω καλοκαιριου απο πλευρας ενημερωσης... διαφωτισε με σε παρακαλω με λινκς περι του ποιο πανω ισχυρισμου σου.. γιατι το 1ο πληθυντικο και εγω το χρησιμοποιω οταν θελω να γεμισω με φυκια τον ακροατη μου και δισταζω να παρω το ρισκο του λαθους πανω μου(βλεπε 1ο ενικο..).Οπως και να εχει ,εχω μεινει σε ΑΥΤΗ την παρουσιαση , οπου χωρις να εχω ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις, μου ειχε φανει αρκετα καλο chip , αρκει να χτυπησει και καλους χρονισμους.

Link to comment
Share on other sites

αρκει να χτυπησει και καλους χρονισμους.

Το είπες και μόνος σου...

O ίδιος o Hector στο analyst meeting είπε ότι "επειδή οι πελάτες τους το θέλουν" ασχολούνται πλέον με το value segment της αγοράς και όχι το performance. Πίστεψέ με, το ξέρουν ότι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν στο high-end, άρα ο πληθυντικός που χρησιμοποίησα είναι απόλυτα σωστός.

Για να μην παρεξηγούμαστε, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η αρχιτεκτονική των K8 και K10 είναι πολύ πιο κομψή από την αρχιτεκτονική (brute force American muscle) των Conroe. Η ΑΜD οδηγεί τις εξελίξεις σε θέματα που αφορούν τη σχεδίαση των επεξεργαστών και η Intel βρίσκεται 5 γενιές πίσω. Τα έχω γράψει όλα αυτά και τα έχω τεκμηριώσει. Εκεί που χωλαίνει η AMD είναι στο manufacturing και αυτό τελικά θα είναι η αιτία της πτώχευσής της σε συνδυασμό με τις άστοχες (όπως αποδείχτηκε) κινήσεις του Hector.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριεσαι ας κλεισει :p

Βεβαια η Ιntel θα κανει μετα μονοπωλιο

αλλα

τουλαχιστον θα ηρεμησουμε απο τις συνεχομενες αναβαθμισεις και τα συνεχομενα καινουργια μοντελα που βγαινουν καθε λιγο

Ακομα και χωρις το μονοπωλιο τα παντα ακριβα ειναι ετσι και αλλιως οποτε...τι ειχαμε τι χασαμε

Το μονοπωλιο εχει και ενα καλο

Βαρεθηκα να βλεπω καινουργια μοντελα στην αγορα καθε λιγο και λιγακι :p

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν βλέπω κανένα τρόπο να βρει το ρευστό για κάτι τέτοιο, ειδικά όταν δεν θα μπορεί να δανειστεί με ευνοϊκούς όρους.

Επομένως σαν να λέμε ξέρεις με πόσες παραπάνω μονάδες βάσης οι δανειστές θα χορηγήσουν ενδεχόμενο νέο δάνειο στην AMD τώρα που έπεσε απο το ΒΒ στο Β έτσι;

Και για να σε προβληματίσω λίγο. Απο το πρώτο Link που έδωσες

The ratings on AMD reflect subpar execution of the company's business plans, highly aggressive market conditions, and ongoing substantially negative free cash flows, only partly offset by plans to monetize assets and supported by the company's currently adequate operating liquidity,

Τελικά η AMD θα πάει απο αδυναμία να ανταποκριθεί στις βραχυπρόθεσμες απαιτήσεις της όπως έλεγες πριν? Διότι το παλικάρι της SnP κάτι παραπάνω ΛΟΓΙΚΑ ξέρει και απο τους δυο μας και προφανώς δεν το βλέπει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Επομένως σαν να λέμε ξέρεις με πόσες παραπάνω μονάδες βάσης οι δανειστές θα χορηγήσουν ενδεχόμενο νέο δάνειο στην AMD τώρα που έπεσε απο το ΒΒ στο Β έτσι;

Όχι, αλλά αυτό που καταλαβαίνω από τις αναλύσεις που διαβάζω είναι ότι μια εταιρεία, που χρωστάει 5.8B, χάνει 600Μ ανά τετράμηνο και δεν έχει κάποιο προϊόν ανταγωνιστικό να πουλήσει, δεν πρόκειται να μπορέσει να δανειστεί με τους όρους που δανειζόταν μέχρι σήμερα.

Μπορείς εσύ να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ακριβώς σου είπε ότι θα καταφύγουν στο δανεισμό ( με την έννοια που εσύ το εννοείς). Σε περίπτωση που όντως χρειάζονται ρευστό υπάρχουν και άλλες μορφές χρηματοδότησης.

Btw προσπάθησε να απαγκιστρωθείς λιγάκι απο τη σκληρή ταμειακή έννοια του "αναφέρω ζημιές". Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να προσπαθώ να σου εξηγήσω την έννοια του PnL account τον οποίο έχεις κάνει ευαγγέλιο. 600Μ Loss σε καμία περίπτωση δε σημαίνει 600Μ έξω απο το ταμείο.

Και στην τελική αν πιστεύεις ότι θα φαληρίσει η AMD ή ότι θα τα πάει τόσο *****, ρίξε καμια 10,000 ευρώ σε παράγωγα των μετοχών της για να τα κονομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αν ο K10 έχει 20% καλύτερο IPC θα χρειαστεί ένας 2.4 Barcelona για να έρθει στα ίσα με έναν 2.9 Conroe. Και φυσικά 2.4 Barcelona δεν θα δούμε σύντομα.

Aν o K10 έχει 40% καλύτερο IPC (επιστημονική φαντασία), θα χρειαστεί ένας 2.4 Barcelona για να έρθει στα ίσα με έναν 3.3 Conroe.

Αυτά όμως είναι σίγουρα? Τα πράγματα με την Intel ήταν κάτι περισσότερο από ξεκάθαρα - έκανε ένα τεράστιο beta test τους επεξεργαστές της στα laptop, αφήνοντας τους Ρ4 να πουλάνε μόνο και μόνο από το marketing, μη περνώντας σε μια νέα τεχνολογία για τους desktop cpus για σημαντικά μεγάλο διάστημα.

Όταν λοιπόν απέκτησε εμπειρία με τη σαφώς ανώτερη αρχιτεκτονική των laptop cpu της, έφερε στο φως τους Core 2 που χρησιμοποιούσαν παρόμοια αρχιτεκτονική, οι οποίοι και ξεπέρασαν τον ανταγωνισμό και μάλιστα σε ποσοστά που κανείς τότε δεν περίμενε.

Η AMD με αυτά που μας δείχνει ως τώρα απλά δείχνει μια πρόοδο στα 90nm, όπου εκεί που κάποτε κάποιοι παλεύανε με άζωτα για τα 3.5, τώρα τα πιάνουν με νερά. Αν μείνουμε σε αυτό, τότε καταστραφήκαμε γιατί από μόνο του δε δείχνει τίποτα.

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα, είχα διαβάσει ένα φοβερό άρθρο που μιλούσε για τα σχέδια της AMD και ήταν όλα εκπληκτικής φιλοσοφίας και θα έφερναν επανάσταση.

Μου θυμίζει κάτι από 3dFX το όλο σκηνικό...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ενδιαφέρον φαίνεται. Η Intel από τη μια ανακοινώνει στα 45nm desktop cpu τους 2πύρηνους στα 3.66 και 4πύρηνους στα 3.33, με φημολογίες να μιλάνε για 4 και 3.66GHz αντίστοιχα με μόλις ένα τσίμπημα στο ρεύμα, ενώ η AMD δεν καταθέτει τα όπλα στους server, όπου φαίνεται να πρωταγωνιστεί.

Θα είναι αυτοί οι Opteron για την AMD ότι και η mobile σειρά της Intel - ένα μεγάλο beta test πριν την παρουσίαση ενός νέου desktop cpu?

Από την άλλη βέβαια μπορεί να ξεζούμισαν έναν Opteron και να είναι απλά κίνηση εντυπωσιασμού ε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.