Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

R u kiddin me? Εδώ εγώ δεν είδα διαφορά από τα 2.4 του Quad στα 3.2, μόνο το Stalker χωρίς το τελευταίο patch είχε σημαντική διαφορά.

Ναι μεν κλοκάρουν τρελά οι Intel αλλά δεν είναι και τόσο χάος με τους AMD. Aπλά είναι καλύτεροι, όπως "καλύτεροι" ήταν και οι Α64. Σημαντικές διαφορές σε o/c καταστάσεις, είτε με AMD είτε με Intel δε νομίζω να υπάρχουν.

Διαφορά υπάρχει, αλλά είναι μικρή-ασήμαντη.

(εξαίρεση τεράστια βέβαια αποτελεί το encoding, αλλά δεν κάνουν και τόσοι πολλοί δα encodings ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εγώ μιλάω για επίσημα ρολόγια. Το τι κάνουν οι τύποι στο XS, λίγο με απασχολεί, όπως και το 99% των αγοραστών.

δεν διαβαζεις προσεκτικα , G2 rev ειναι καινουριο 65nm.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβαζεις προσεκτικα , G2 rev ειναι καινουριο 65nm.

Η αλήθεια είναι ότι δε διάβασα καθόλου. Έχεις δίκιο. Όμως, δεν είδα κανά επίσημο roadmap να αλλάζει. Στα ίδια ρολόγια έχουν μείνει...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Ο πιο υψηλά χρονιζόμενος διπύρηνος είναι ο Pentium 965@3,73 GHz...

Προφανώς αναφερόμουν σε phenom που σε συνδυασμό με το IPC τους δεν μπορούν να είναι ούτε καν αξιοπρεπώς ανταγωνιστικοί...

Link to comment
Share on other sites

O 965 ειναι αλλη αρχιτεκτονικη-> netburst , εχει καταργηθεί , και αν ειναι να μιλησουμε για την συχνότητα του να ξέρεις πως η ωφέλιμη τους ειναι σχεδον δια του 2 σε σχεση με τους core και τους amd. Οποτε δεν νομιζω πως εχει πολύ ουσια να τρέχεις στα 3.73 και να βγάζεις λιγότερα fps απο τον διπλάνό σου που ειναι στα 2.44 η και στα 2

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με τα ρολόγια του Κ8, που ανέφερε ο junior-21.

Προφανώς αναφερόμουν σε phenom που σε συνδυασμό με το IPC τους δεν μπορούν να είναι ούτε καν αξιοπρεπώς ανταγωνιστικοί...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δε νομίζω. Ο πιο υψηλά χρονιζόμενος διπύρηνος είναι ο Pentium 965@3,73 GHz...

Aναφέρομαι σε τι κυκλοφορεί και μπορεί κανείς σήμερα στην αγορά,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για μιλας η για $? γιατι (αν και ξερω οτι στην αρχη αισχροκερδουν με 1:1 ισοτιμια, αυτη την εποχη που ειανι στο 1.5χ περιπου , θα ειναι ελεεινοι αν δε το περασουν στον τελικο καταναλωτη(εστω ενα μερος..).Θεωρητικα παντα.. ο 9500 (θα μπορουσε να..) κοστιζει 247/1.45 170 !!! και αυτο θα ηταν απλα ΤΕΛΕΙΟ :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.