Jump to content



Διαφορές ανάμεσα σε CD-R και CD-R Audio


Saber_Rider

Recommended Posts

Γειά σας, φαντάζομαι πως όλοι αναρωτηθήκατε αν υπάρχουν διαφορές και ποιές είναι αυτές ανάμεσα σε άδεια δισκάκια cd-r (τα απλά) και σε αυτά που έχουν την ένδειξη "Audio"!

Με λίγο ψάξιμο στο net είδα πως οι απόψεις ποικίλλουν με τους περισσότερους να λένε πως δεν υπάρχει καμία διαφορά και απλώς ότι τα cd-r audio φτιάχτηκαν για χρήση με εξωτερικά stand alone αντιγραφικά για hi-fi. Επιπλέον είναι πιο ακριβά από τα απλά γιατί προστίθεται ένας φόρος που πάει στις δισκογραφικές εταιρίες και στους παραγωγούς!! :tomato:

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας επί του θέματος καθώς δεν βρήκα παρόμοιο thread!

Τελικά έχουν κάποια διαφορά τα cd-r και τα cd-r audio;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Στα cd-r μπορεις να γραψεις μουσικη. Στα cd-r audio δεν μπορεις να γραψεις data. Γνωμη μου. Τωρα αν ισχυει αυτο που λες για τις δισκογραφικες, εγω πρωτη φορα το ακουω (ή μαλλον το διαβαζω για να ειμαστε ακριβεις).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει ποτε μου μιας και δεν εχω αγορασει ποτε cd-r audio. Αφου εγραψες δεδομενα σε τετοιο δισκακι, τοτε ποια ειναι η διαφορα? Μονο η τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η τιμή! Το μάρκετινγ ας είναι καλά...

Δεν ξέρω αν από τα CD-R Audio παίρνουν κάποιοι οργανισμοί ποσοστά περισσότερα από όλα τα υπόλοιπα εγγράψιμα είδη.

Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι τα Audio CD έχουν διαφορετικό τρόπο εγγραφής των δεδομένων. Σε ένα CD-R μπορείς να γράψεις είτε audio είτε data.

Τα audio γράφονται σε σπιροειδή μορφή, ενώ τα data σε δακτύλιους.

Για αυτό και δεν γίνεται να αντιγράψεις τα αρχεία(τραγούδια) των audio cd, παρά μόνο να τα "ακούσεις" (rip).

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν είσαι απίστευτα κολλημένος με το Hi-Fi, γράφε τη μουσική σου σε data δισκάκια. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δε χρειάζεται να σκοτίζεσαι για τις διαφορές που έχει τελικά ένα Audio δισκάκι με ένα Data δισκάκι. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως σε όλα τα δισκάκια μπορείς να γράψεις Audio CD κατά Red Book χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα audio cd παίζουν σε όλα τα CD players, ενώ τα κοινά δεν είναι βέβαιο ότι θα παίξουν παντού.

Φόρος που πηγαίνει στις δισκογραφικές εταιρίες, για διαφυγόντα κέρδη, νομίζω ότι μπαίνει σε όλα τα CD και DVD και στις συσκευές αναπαραγωγής και εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

καμποσα χρονια πριν οταν ειχαν πρωτοβγει τα καταναλωτικα ντεκ cd-r , ειχα διαβασει οτι ειναι ιδια απλως ενα μερος της -ακριβοτερης- τιμης παει στις δισκογραφικες για πνευματικα δικαιωματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 17:53]

Aν δεν είσαι απίστευτα κολλημένος με το Hi-Fi, γράφε τη μουσική σου σε data δισκάκια. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δε χρειάζεται να σκοτίζεσαι για τις διαφορές που έχει τελικά ένα Audio δισκάκι με ένα Data δισκάκι. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως σε όλα τα δισκάκια μπορείς να γράψεις Audio CD κατά Red Book χωρίς πρόβλημα.

και τι εστί "Red Book"........???:blink:

Έτσι λεγόταν το βιβλίο του Μπίλμπο στο Lord of the Rings!:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [05-07-2007 18:11]

καμποσα χρονια πριν οταν ειχαν πρωτοβγει τα καταναλωτικα ντεκ cd-r , ειχα διαβασει οτι ειναι ιδια απλως ενα μερος της -ακριβοτερης- τιμης παει στις δισκογραφικες για πνευματικα δικαιωματα

Ακριβως αυτο.Ειχα σπευσει τοτε να παρω ενα cd-r philips(η πρωτη που εβγαλε) και εγραφε αυστηρα σε δισκακια με την ενδειξη "audio" τα οποια ηταν ακριβοτερα απο τα "data" επειδη προπληρωναμε πνευματικα δικαιωματα της μουσικης που επροκειτο να αντιγραψουμε,ακομα κι αν φτιαχναμε "αντιγραφο ασφαλειας" ενος CD που ηδη ειχαμε πληρωσει.

Λιγο αργοτερα,κυκλοφορησαν και ημι-επαγγελματικα cd-r (Fostex και Sony)που εγραφαν μουσικη και σε data δισκακια αλλα ηταν αρκετα πιο ακριβα ως συσκευες.

Τωρα για το αν ειναι καλυτερης ποιοτητας και αν θα παρεις καλυτερο ηχο,νομιζω δεν τιθεται θεμα.Αντιγραφη συμπιεσμενου ηχου και σε ταχυτητα 8,16,24...48Χ :TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.