Jump to content


Αναβάθμιση σε Core 2 Duo ή όχι ?


X-kyramas

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω αυτήν την αναβάθμιση στο σύστημα της υπογραφής.

Intel - Core 2 Duo 6600

CRUCIAL BALLISTIX 2GB PC8500

Asus - P5K

Η χρήση είναι FPS gaming και επεξεργασία raw (photo) αρχείων.

Θα δώ λέτε κάποια διαφορά ?

Το σύστημα τώρα τρέχει 24/7 στα 2600 Mhz

Αξίζει να σκάσω το 600άρι ?

Ή να κάτσω στα αυγά μου ? :zzz:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Θα την κανω την χαζη ερωτηση. Τωρα το συστημα σου ειναι ddr1?

Παντως ειναι καλη επιλογη το "σετακι" και σε συνδυασμο με τα υπολοιπα κανει τον "απολυτο" συνδυασμο για αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

καλο το 939 αλλα δεν ειναι C2D

Νομιζω οτι αν τελικα το αποφασισεις οχι μονο θα δεις διαφορα(οχι τρομακτικη,αλλα θα δεις) και θα εκμεταλλευτεις 100% τις δυνατοτητες της καρτας σου,η οποια τωρα φρεναρει απο τον Opteron

Επισης τα παλια σου κομματια κατι πιανουν,δεν ειναι για πεταμα αρα ειναι λιγοτερα απο 600

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για τα πράγματα που ζητάς. τότε ναι αξίζει.... ;)

Μόνο όταν θα κάνεις την αλλαγή, τρέξε μερικά απ'αυτά που έχεις (photo,video, κ.τ.λ.)και με το ένα σύστημα και με το άλλο (όταν το σετάρεις) και δες τελικά αν όντως άξιζε για σένα τον ίδιο και γι'αυτά που κάνεις..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

εγω θα πρότεινα am2.

Με λιγότερα λεφτά πέρνεις έναν ισάξιο με τον c2d.

Πάντως ναι αξίζει και αυτό που λες

Επειδη δε σε πολυ επιασα...Τι ακριβως εννοεις ;

Ο am2 με λιγοτερα λεφτα ειναι ισαξιος με εναν c2d?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι για 600 ευρώ δεν θα δεις τρομακτικές διαφορές. Αλλωστε οι opty είναι αστέρια και μπορούν να ανέβουν κιάλλο. Από Σεπτέμβρη αναμένονται περισσότεροι quad core ενώ έρχεται και το ddr3.

Αυτή τη στιγμή η αναβάθμιση που προτείνεις θεωρείται value for money αλλά 600 ευρώ τα θεωρώ πολλά.

Η επιλογή πάντα δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Ναι τελικά με τρώει η τσέπη μου μάλλον.

Ισως τελικά να πρέπει να τα δώσω να πάρω καμιά σοβαρή οθόνη και να αφήσω τον όπτερον στη θέση του.

Αλλά μετά πάλι αναβάθμιση θα θέλω λόγω υψηλότερης ανάλυσης...

Πως μας καταφέρνουν ρε γαμώτο να μας έχουν με το χέρι στην τσέπη ?

Anyway, αν υπάρχει κάποιος που έκανε την μετάβαση ας γράψει κανένα σχόλιο για διαφορές...

Με ενδιαφέρει και η γενικότερη ταχύτητα του συστήματος.

Μια που από χειμώνα μάλλον πάω για vista.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση είναι FPS gaming και επεξεργασία raw (photo) αρχείων.

Θα δώ λέτε κάποια διαφορά ?

Το σύστημα τώρα τρέχει 24/7 στα 2600 Mhz

Αξίζει να σκάσω το 600άρι ?

Ή να κάτσω στα αυγά μου ?

Όσον αφορά την επεξεργασία εικόνων, θα δεις διαφορά αν η επεξεργασία αφορά μεγάλες εικόνες σε μέγεθος και πολύπλοκα φίλτρα. Τώρα το αν τα 2-5 δευτερόλεπτα που μπορεί να περνάς πιο γρήγορα τα φίλτρα με τον C2D αξίζουν μισό μηνιάτικο, είναι κάτι που εσύ θα το κρίνεις.

Όσον αφορά τα παιχνίδια δε νομίζω να υπάρχει παιχνίδι που δεν παίζεις άνετα με το σύστημα της υπογραφής σου. ’ρα είναι πάλι θέμα προσωπικής σου επιλογής, το αν αξίζει το πέρασμα από τα 90 π.χ. στα 100 frames, μισό μηνιάτικο.

Από κει και πέρα, οι τιμές θα πέσουν τέλη Ιουλίου και μέχρι το τέλος του 07 θα δούμε τους barcelona και penryn. ’ρα αν δεν έχεις ανάγκη την αναβάθμιση, θα πρότεινα να περιμένεις και να αναβαθμίσεις τα Χριστούγεννα σε Quad Core.

Anyway, αν υπάρχει κάποιος που έκανε την μετάβαση ας γράψει κανένα σχόλιο για διαφορές...

Με ενδιαφέρει και η γενικότερη ταχύτητα του συστήματος.

Εγώ πέρασα προ μηνός από 4600+ Χ2@ 2,7GHz σε C2D6600 @ 3,0 GHz και P35. Στα windows (office, surfing κτλ) δεν υπάρχει καμία διαφορά. Στα benchmarks φαίνονται διαφορές. Στα παιχνίδια που παίζω υπάρχουν διαφορές στα FPS αλλά δεν επηρεάζουν το παιχνίδι με κανένα τρόπο, ούτε και την αίσθηση που έχω εγώ ως παίκτης. (Παίζω UT2k3 , CoD2, WoW).

Link to comment
Share on other sites

gdp77,τείνω να συμφωνήσω μαζί σου.

Όμως οταν περνάς καμιά εκατοστή αρχεία των 10mb τη φορά από batch μετατροπές και επεξεργασία μιλάμε για ένα μέγεθος χρόνου, που πάλι όμως είναι σχετικό.

Σύμφωνοι είναι μισό μηνιάτικο.

ea6gka, σωστό αλλά εδώ τους δυπύρηνους καλά καλά δεν υποστηρίζουν, υποστήριξη στα παιχνίδια για τετραπύρηνους μάλλον από το 2009 θα δούμε.

Τελικά δεν διαφωνώ με τις "ψύχραιμες" απόψεις που η λογική μου μου λέει ότι είναι και οι σωστές αλλά είναι και αυτό το μικρόβιο της αναβάθμισης που με τρώει !

Μάλλον θα πάω να αγοράσω κανένα καλό φακό για την φωτογραφική μηχανή μου να κάνω και τίποτα δημιουργικό το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από X-kyramas [Σήμερα, στις 11:52]

Όμως οταν περνάς καμιά εκατοστή αρχεία των 10mb τη φορά από batch μετατροπές και επεξεργασία μιλάμε για ένα μέγεθος χρόνου, που πάλι όμως είναι σχετικό.

Σύμφωνοι είναι μισό μηνιάτικο.

με το capture one pro, μετατροπη απο raw σε 16bit tiff, ειχε μεγαλη διαφορα απο τον μονοπυρηνο στον 165. ειδικα οταν εστρωσε η κατασταση κι εφτασε τα 2800+, εκανε λιγοτερο απο το μισο χρονο που ηθελε ο 3200+. αν δεν κλοκαρεις στο θεο τον c2d, λογικα δε θα εχει ιδιαιτερη διαφορα.

περιμενε τα 4πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

εγω να συμπληρωσω παραθετωντας τις δικες μου εντυπωσεις απο τη μεταβαση σε c2d 6300 απο χ2 4200 .

στα παιχνιδια και στη συμπιεση video,οι δυο κυριες ασχολιες μου στο pc,ειδα μεγαλη διαφορα.ο c2d default πηγαινε οπως ο 4200 clocked σε γενικες γραμμες...οταν δε κλοκαριστηκε ξεφυγε,ειδικα στη συμπιεση...

το μονο που ισως εχει χασει σε αισθηση ειναι το ανοιγμα πολλαπλων παραθυρων,αποκριση δηλαδη που ισως να οφειλεται στις φθηνες trancend ddr2 που πηρα ψηλα latencies και στον imc του x2 απο την αλλη...ισως παλι να ειναι και ιδεα μου.

καρτα και μεγεθος μνημης ειναι τα ιδια με πριν.ουσιαστικα σε εμενα δεν στοιχισε πολλα η αναβαθμιση,εδωσα τα παλια.γνωμη μου αν βρεις καλο αγοραστη και φαγουριζεσαι ακομα

παρε εναν πιο μικρο c2d μια σχετικα φθηνη μητρικη που να κλοκαρει px p5k και κατι σχετικα φθηνο σε μνημες οσο προλαβαινεις.

ετσι θα παρεις και μυρωδια απο c2d ,θα σου φυγει η φαγουρα και θα γλυτωσεις και την 600αρα...μεθαυριο με τα quad το βλεπεις παλι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.