Jump to content



Ποιον 500αρη?


SLN

Recommended Posts

Σκεφτομαι να χτυπησω εναν 500αρη μια που σιγα σιγα γιομιζουν οι δισκοι και ειναι το καλυτερο value/money αυτη τη στιγμη.

Διαβαζοντας ενα καρο reviews στο νετ εχω καταληξει σε

1) Samsung 501LJ (http://www.techreport.com/reviews/2006q3/samsung-spinpoint-t/index.x?pg=1) εχω ακουσει αρκετα καλα λογια και ειναι η πρωτη μου επιλογη

2) Seagate 7200.10 (εχω καλη εμπειρια απο τον 320αρη της)

3) WesternDigital (μαλλον τον KS γιατι ο YS παει 20-30ρια ευρω διαφορα τιμης)

4) Hitachi T7K500 θα τον χτυπουσα στανταρ αλλα ειναι στα 150 ευρω οποτε μαλλον "χανει"

Βασικα επικεντρωνομαι στα 110-120 ευρω που εχουνε οι Samsung, WD KS και Seagate.

Θα ηθελα την γνωμη σας αν εχει καποιος καποιους απο αυτους τους σκληρους στην συγκεκριμενη χωρητικοτητα 500 να μου πει αν τυχον ειχε κανενα προβλημα με σκασμενους σκληρους κλπ κλπ καθως ο περιφτερας φωναζει οτι οι Seagete σκανε πολυ συχνα και δεν τους προτεινει.

Κυριως δηλαδη ενδιαφερομαι για θεμα αξιοπιστιας στην συγκερκιμενη χωρητικοτητα που ειναι σχετικα νεα στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μηνες εχω τον 500αρη της WD και οπως ολοι μου οι WD ποτε δεν παρουσιασαν το παραμικρο προβλημα.Ο πιο παλιος δισκος μου,ενας IDE 200αρης σε εξωτερικο frame της πλακας πρεπει να ειναι 5 ετων σημερα

Link to comment
Share on other sites

Απλα τον WD τον ειχα για τελευταια επιλογη λογω του πολυ μικροτερου platter density σε σχεση με τα αλλα μοντελα, αλλα τελικα ολοι ευχαριστημενοι εισαστε...

Παμε για WD δηλαδης.....?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ο ταχυτερος ή ο καλυτερος ο WD ή αν τον πληρωσα 3-5-10 E παραπανω/παρακατω.

Απλα οπως προειπα "σκαρτος" WD δεν μου ετυχε ποτε και αυτο ειναι το πιο σημαντικο για μενα σε ενα δισκο.

1000 φορες προτιμoτερο να χαλασει CPU/VGA/μητρικη/floppy/whatever παρα να χασω δεδομενα απο δισκο

Link to comment
Share on other sites

Για αξιοπιστια μπορεις να δεις και αυτον

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=934925

Αν και η τιμη ειναι λιγο τσιμπημενη μου φαινεται καλη επιλογη για μια καποια extra προστασια ...προσωπικα εγω αυτον θα χτυπησω για 2 λογους

α)5 χρονια εγγυηση

β)MTBF 1.200.000 ενω οι περισσοτεροι δισκοι εχουν γυρω στις 700.000 αν δεν κανω λαθος. (αν και καταλαβαινω οτι δεν ειναι και το τρομερο κριτηριο αλλα κατι "λεει" για την ποιοτητα του δισκου)

Link to comment
Share on other sites

O 400αρης τι platter εχει ρε ison?

Με τα 125GB/platter του 500αρη βγαινει? δηλαδη να εχει 3 και 375GB max capacity?

Επισης το TLER του RE2 φαινεται σαν... μειονεκτημα εφοσον ΔΕΝ σκοπευω να τον εχω σε RAID αλλα απλα σαν δισκο αποθηκευσης

If a drive pauses for too long trying to recover from an error, it may be tagged as a failed disk and dropped from the array, even if its attempt at error recovery is ultimately successful. To prevent this premature array ejection, TLER limits the amount of time that a drive will pause to recover an error before it resumes normal operation. If the error isn't quickly recovered by the drive, the RAID controller will sort it out. However, if the drive isn't connected to a RAID controller that supports error recovery, data could become corrupted or lost. That's why Western Digital doesn't recommend TLER-equipped drives for non-RAID applications.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Ακούγονται καλά λόγια για τους WD AAKS, αλλά προσωπικά δε γνωρίζω. Εγώ πάντως προτιμώ τα 5 χρόνια εγγύησης της Seagate.

Και +1 και επαυξάνω.

Καλή και άγια η WD, την πάω, αλλά 5 χρόνια είναι 5 χρόνια. Samsung δεν πήρα όταν είχα την ευκαιρία και μάλλον καλά έκανα (έχουν σκάσει 5-6 σε μέλη του forum).

Πάρε SG να έχεις +2 χρονάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω WD. Ειναι πολυ γρηγοροι και δεν εννοω μονο κατα την "εξωτερικη" ταχυτητα με μνημη δηλαδη και αλλους δισκους αλλα και εσωτερικα οταν ας πουμε κανεις μεταφορα αρχειων απο εναν φακελο στην αρχη του δισκου σε εναν αλλον στο τελος του δισκου (εγω το βλεπω και στο defragment που πεταει).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

O 400αρης τι platter εχει ρε ison?

Με τα 125GB/platter του 500αρη βγαινει? δηλαδη να εχει 3 και 375GB max capacity?

Επισης το TLER του RE2 φαινεται σαν... μειονεκτημα εφοσον ΔΕΝ σκοπευω να τον εχω σε RAID αλλα απλα σαν δισκο αποθηκευσης

If a drive pauses for too long trying to recover from an error, it may be tagged as a failed disk and dropped from the array, even if its attempt at error recovery is ultimately successful. To prevent this premature array ejection, TLER limits the amount of time that a drive will pause to recover an error before it resumes normal operation. If the error isn't quickly recovered by the drive, the RAID controller will sort it out. However, if the drive isn't connected to a RAID controller that supports error recovery, data could become corrupted or lost. That's why Western Digital doesn't recommend TLER-equipped drives for non-RAID applications.

http://en.wikipedia.org/wiki/Time-Limited_Error_Recovery

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=38385&sid=16f0f601b1174a4ebf3fd6fd295b2351

http://forums.storagereview.net/index.php?act=ST&f=2&t=20903

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.