Jump to content



On board sound card VS Audigy 2 ZS


pan0s

Recommended Posts

Καλημέρα παιδία!!επέσε σήμερα στα χέρια μου η εξής κάρτα Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS και θα ήθελα την βοήθεια σας κατα πόσο αξίζει να την βάλω πάνω πισι μου!!τώρα έχω οn board κάρτα ήχου.. η μητρική μου είναι η gigabyte GA-8I945GMH-RH!! έχω ηχεία 5,1!!ακούω τις απόψεις σας!

ευχαριστώ προκατοβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s

Καλημέρα παιδία!!επέσε σήμερα στα χέρια μου η εξής κάρτα Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS και θα ήθελα την βοήθεια σας κατα πόσο αξίζει να την βάλω πάνω πισι μου!!τώρα έχω οn board κάρτα ήχου.. η μητρική μου είναι η gigabyte GA-8I945GMH-RH!! έχω ηχεία 5,1!!ακούω τις απόψεις σας!

ευχαριστώ προκατοβολικα...

ΖS φυσικα...λογω ΕΑΧ 4.0 και ποιοτητας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται βάλε την Audigy - καλές οι onboard κάρτες ήχου αλλά ποτέ δεν θα φτάσουν τις Audigy, Audigy2 και X-Fi στην ποιότητα ήχου imo.

’σε που έχουν και την υποστήριξη ΕΑΧ και τα λοιπά πρωτόκολλα. Θεωρώ πως θα "δεις" διαφορά προς το θετικό με την ZS.

Link to comment
Share on other sites

και ομως φιλε σε αρκετα παιχνιδια εαν εχεις παρατηρησει στα settings του ηχου με την onboard σε "ριχνει"αυτοματως σε medium quality εαν φορεσεις aydigy και αναλογως το μοντελο σου ανοιγει το high και σε καποια το extreme quality...οσο αναφορα τον πολυκαναλο ηχο δεν γνωριζω καθως εχω ανεξαρτητο συστημα..

Link to comment
Share on other sites

παιδία καλημέρα!!την Audigy δεν θα την βάλω επείδη η 8800 μου καλύπτη το ένα pci και το άλλο που μένει άδειο είναι ακριβο΄σ αποκάτω από την ψύκτρα της 8800 και δεν μπορώ να την βάλω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Ψηφίζω onboard -- δεν υπάρχουν πλέον διαφορές ούτε στην ποιότητα (σε πλαίσιο ενός οικιακού συστήματος ήχου) ούτε στην χρήση του επεξεργαστή.

Κράτα τις PCI σου για κάτι καλύτερο και πούλα την Audigy.

Αρχική απάντηση από gbak

και ομως φιλε σε αρκετα παιχνιδια εαν εχεις παρατηρησει στα settings του ηχου με την onboard σε "ριχνει"αυτοματως σε medium quality εαν φορεσεις aydigy και αναλογως το μοντελο σου ανοιγει το high και σε καποια το extreme quality...οσο αναφορα τον πολυκαναλο ηχο δεν γνωριζω καθως εχω ανεξαρτητο συστημα..

Να προσθέσω κιόλας στην απάντηση του gbak ότι έχοντας βάλει τα ίδια ηχεία σε audigy2, x-fi και τις onboard από gigabyte ds3 και asus p5b deluxe, η διαφορά στην ποιότητα ήχου σε μουσική ήταν αισθητά ανώτερη στις SB στα δικά μου και της υπόλοιπης παρέας αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ξαναφορεσα την παλια μου aydigy 2 και βλεπω αισθητες διαφορες ακομα και σε mp3...επιπλεον εχεις και το eax...δεν ξερω σε ηχεια απλα συνδεδεμενα με τον υπολογιστη direct αν καταλαβαινεις διαφορες..αλλα εγω που εχω συνδεσει τον πολυκαναλο sony πανω στην aydigy ειναι αισθητη η διαφορα σε οτιδηποτε...μαλιστα το χα παραπονο γιατι στην αρχη με την dual 2900 δεν ειχα free pci και ειχα ξενερωσει...και καποια στιγμη θα παω μαλλον για την X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO..

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά υπάρχει Βίξ ακόμα και σε ταπεινά 5.1 των 70Ε (ειδικά αναφέρομαι στην X-Fi).

Μπορεί να έχουν βελτιωθεί αισθητά τα πράγματα και πλέον οι onboard κάρτες να ισοφαρίζουν σε επιδόσεις τις SB Live 5.1 και Audigy1 αλλά με τπτ δεν είναι ανώτερες από την Audigy2, πόσο μάλλον την X-Fi.

Ειδικά για την X-Fi δες αυτό το συγκριτικό:

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-331-4.htm

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-331-5.htm

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-331-6.htm

Και σε μουσική και σε cpu utilization και στα παιχνίδια η διαφορά φαίνεται (και ακούγεται - κάποια features σε παιχνίδια δεν ενεργοποιούνται με τις onboard).

Με την Audigy2 ίσως όντως η διαφορά να είναι αμελητέα - και πάλι όμως είναι προς το καλύτερο + έχει ΕΑΧ για τα παιχνίδια.

Με την X-Fi απλά ξεφεύγει. Και δεν έβαλα και την Elite Pro μέσα λόγω κόστους, η οποία όμως βάζει κάτω και τη Fatal1ty σε ποιότητα ήχου (άλλωστε απευθύνεται σε semi-pro music producers, λογικό είναι).

Το ζήτημα της όλης υπόθεσης είναι ότι η Audigy2 και οι Onboard κάρτες θα έχουν ελαφρώς παρόμοιες επιδόσεις σε απλά ηχεία (όπως τα 5.1 των 70Ε). Όταν βάλεις ακριβότερα ηχεία (π.χ. Ζ-5500) θα δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο. Δε χρειάζεται να βάλεις πανάκριβα ηχεία των 2000Ε για να το καταλάβεις.

Για να μη μιλήσω για άλλες εταιρίες που φτιάχνουν κάρτες ήχου ημιεπαγγελματικές και επαγγελματικές, με παρόμοιο κόστος με την X-Fi και σαφέστατα καλύτερη απόδοση του ήχου σε μουσική. Μη μου πεις ότι οι onboard φτάνουν και αυτές :)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη: η X-Fi απλά έχει πολλές ομορφιές για τη βελτίωση του ήχου και σε αυτό οφείλεται και η διαφορά που είχε στο "κοινό" μου. Τα προγράμματα και οι ευκολίες που διαθέτει για τον τομέα αυτόν μεταμορφώνουν τον ήχο - κάτι που μια απλή onboard με το ταπεινό της software αδυνατεί να κάνει.

Θεωρώ ότι (καθότι είχα) η Audigy2 με τα κατάλληλα προγραμματάκια που είχα βρει συναγωνιζόταν άνετα την X-Fi σε ποιότητα ήχου στα mp3. Μόνο (και μόνο) στις υψηλές εντάσεις η X-Fi έδειχνε καλύτερη.

Γι αυτό σου λέω ότι οι κάρτες της SB είναι καλύτερες από τις onboard. Γιατί όπως είπε και ο Σωτήρης στο θέμα των νέων Windows, δεν ψάχνουν όλοι τη registry - έτσι και εδώ ο περισσότερος κόσμος θέλει έτοιμο software. Και οι SB έχουν εξαιρετικό imo για τον απλό έως και λίγο απαιτητικό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

για να μου πει κανενας τωρα την αποψη του μιας που το φερε η κουβεντα...αξιζει η μεταβαση απο την απλη aydigy 2 σε X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO....βεβαια οπως προειπα συνδεμενη παντα με ενα 7καναλο Sony 1 ζευγαρι B&W και sub βεβαια...

υπαρχει περιπτωση να δω τετοιες διαφορες σε mp3 που δειχνει το σχημα..

2006203187487815805_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το crystalizer πιο πολύ για μούρη μου κάνει εμένα - ένα σοβαρό DSP στο Winamp έχει τα ίδια αποτελέσματα. Διαφορά ακούω όταν το έχω το Crystalizer, αλλά δε μου κάνει και για ποιότητα ανώτερη από CD ή DVD Audio.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο που μπορέιτε να κάνετε όσοι κόπτεστε για τον ήχο είναι να βγάζετε τον ήχο ψηφιακά σε εξωτερικό ενισχυτή.

Από τότε που πήρα τα creative digital 5500 το ποτάμι δε γυρίζει πίσω.

Στον υπολογιστή γίνεται χαμός από Η/Μ θόρυβο (ειδικά με τα switch τροφοδοτικά), οπότε δεν υπάρχει λόγος να κολλάμε στα specs.

Για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα μια οπτική ίνα είναι ό,τι πρέπει (αν και δεν ξέρω τι ADC/DAC χρησιμοποιεί για να το κάνει οπτικό).

Από κει και πέρα είναι θέμα ηχείων/εξωτερικού ενισχυτή το τι ακούγεται, ο δικός μου είναι από τα πιο τσίπικα σύνολα (creative) αλλά με ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.