Jump to content



Backlight Bleeding


koozoop

Recommended Posts

Χαίρετε. Παρατήρησα στην καινούρια μου LG 226WTQ ότι έχει backlight bleeding στο κάτω μέρος της οθόνης και γενικά ότι το μάυρο δεν είναι και... τόσο μαύρο! Ξέρετε εαν αυτό είναι κάτι φυσιολογικό; Αν όχι είναι κάτι που αλλάζει εντός εγγύησης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό. Λίγες είναι οι οθόνες που δεν έχουν ανάλογο πρόβλημα. Συνήθεια είναι.

ΑΝ το παρατηρείς μόνο στο κάτω μέρεος της οθόνης είσαι τυχερός. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Προσπαθώ να τη ρυθμίσω μπας και πετύχω καλύτερη απεικόνιση του μαύρου και γενικά των χρωμάτων. Έχει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο monitor μήπως μου δώσει μια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει :) Και σε Ubuntu, και σε XP, όσο τα είχα, δεν είχε τίποτα. Και γενικά, πολλά πραγματάκια που διαβάζω καθημερινά, μου κάνει αυτό, κάνει εκείνο, φαίνεται το άλλο, τα ψάχνω, αλλά ποτέ δεν βρήκα κάτι από αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και ΔΕΝ είναι κανόνας αυτό με τις ΕΙΖΟ - έχω δει πράγματα που αν εγώ είχα δώσει τα λεφτά θα την καταριόμουν τώρα.

Από τις βλάβες και τις χρωματικές ανορεξίες στις "τέλειες" CRT μέχρι backlight bleeding σε μια Μ1900 και άπειρα καμμένα/κολλημένα pixel σε μια L550. Και μιλάμε για οθόνες που ήταν καινούριες (Μ1900) και από σεβασμό δεν είπα τίποτα στο παιδί που την πήρε ή για οθόνες που δέχτηκαν υποδειγματική μεταχείριση από τους χρήστες τους.

Δεν είναι "αβλαβείς" οι ΕΙΖΟ (πολύ ’ντζελα ακούστηκε αυτό :D), καλές οθόνες μεν, αλλά μην τις θεοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

’λλο αβλαβείς, άλλο ποιοτικές :) Το καμμένο pixel το συναντάς σε οποιαδήποτε, κι αν την έχεις πάρει από αντιπροσωπεία, την αλλάζεις. Με το bleeding τι κάνεις? Mε τα χρώματα? Το μαύρο? Την ποιότητα σε χαμηλότερες από τη native αναλύσεις?

Και η Μ1900 είναι η φθηνιάρα... για αυτούς που θέλουν να έχουν Eizο χωρίς να θέλουν να την πληρώσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ, οι τιμές της είναι τσιμπιμένες. Είναι λίγο παραπάνω από αυτό που πραγματικά αξίζει, γιατί πληρώνεις κι ένα όνομα. Φυσικά αν κάποιος θέλει να ρισκάρει τα 0pixel, μπορεί να την πάρει από έξω, αρκετά φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Το είδα εγώ το όνειρο...

Υπάρχουν δεκάδες άλλα θέματα να διαβάσεις αν δε σε ενδιαφέρει κι δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα στο συγκεκριμένο :)

Περισσότερα εδώ: http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=getdaily

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.