Jump to content



Πολύ ζόρικο πρόβλημα σε εγκατάσταση XP


SirGeorge

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, εδώ και 26 συνεχόμενες ώρες βασανίζομαι με ένα PCακι που μου έχει βγάλει την πίστη. Σας παρακαλώ όλους να με βοηθήσετε γιατί δεν αντέχω άλλο.:giveup:

Λοιπόν το PC είναι ένα Compaq DeskPro, PII 333, 128MB SDRAM, Δίσκος WD 20ρης, VGA Matrox γενικά σε πάρα πολύ κατάσταση, συντηρημένο και ελεγχμένο για το hardware.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω XP. Μετά την πρώτη οθόνη όπου φορτώνει τους πρώτους drivers το σύστημα κολλάει στο κέρσορα που αναβοσβήνει πάνω αριστερά και μένει εκεί......

Σημειωτέον ότι Win98 και ΜΕ εγκαθίστανται κανονικά.

Δοκίμασα τα εξής:

’λλαξα drives, δίσκο, CD εγκατάστασης, καλώδια, μνήμες, θέσεις στις μνήμες.

Δοκίμασα εγκατάσταση πάνω από τα 98 στο πρώτο reboot πάλι κόλλημα στον κέρσορα που αναβοσβήνει.

Δοκίμασα να γράψω το CD στον δίσκο και μετά να κάνω εγκατάσταση πάλι το ίδιο. Όποιαδήποτε ιδέα/πρόταση θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο hardware, που μπορείς να τρέξεις τουλάχιστον ένα memtest86+, πιστεύω ότι φταίει πως είσαι οριακά στα minimum requirements...: http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/upgrading/sysreqs.mspx

Edit: Επίσης μου έχει τύχει να συμβαίνει αυτό, αν το pc δεν υποστηρίζει ACPI και το έχεις ενεργοποιημένο από το BIOS

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς από το BIOS απενεργοποίησε την Cache (l1 & l2) του επεξεργαστή.

Αν προχωρήσει η εγκατασταση θα είναι πολύ αργή αλλά θα γίνει.

Μετά μπορείς να την επανεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν ξέρω αν είναι θέμα ACPI όπως λένε τα παιδιά από πάνω, αλλά αν είναι:

Μόλις ξεκινήσεις το boot από το CD των Windows, στην αρχή εκεί ακριβώς που σου λέει "Press F6..." πάτα εσύ το F7. Χωρίς να έχει επιβεβαίωση, απενργοποιεί το ACPI από την εγκατάσταση των Windows. Δεν έιμαι σίγουρος για το χρονικό σημείο, εγώ εκεί το πάταγα το F7 πάντως.

’λλη ιδέα είναι το BIOS update, αλλιώς βάλε Windows 2000 sp4, γιατί είναι βάναυσο το XP σε PII333.

Good luck :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.