Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

As promised.

Ομελετούλα για ορεκτικό και ενδιάμεσα μια ντουζίνα ζουμερές αλλά ξεροψημένες φέτες μπέικον από ράχη. Παγωμένη βαρελίσια για τις γαργάρες. Αυστηρά για μεσημεριανό. Καληνύχτα.

xGS29.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φέτες μπέικον από ράχη που βρίσκεις;

Αυτό είναι προφανώς σε μαγαζί. Το παίρνει συσκευασμένο, εισαγόμενο απο Αγγλία. Εκτός από συσκευασμένο, μπορείς να το βρεις και χύμα σε ντέλι ή κάνα πιο ψαγμένο σούπερ μάρκετ.

Οι Άγγλοι που μιλάω το λένε συχνά English bacon (αυτό τρώνε συνήθως), ενώ στην Αμερική θα το βρεις ως Irish bacon ή Canadian bacon. Γενικά, στην Ελλάδα είναι λίγο δυσεύρετο, αν και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. Για το γούστο μου, είναι τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από την κοιλιά που βρίσκεις συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προφανώς σε μαγαζί. Το παίρνει συσκευασμένο, εισαγόμενο απο Αγγλία. Εκτός από συσκευασμένο, μπορείς να το βρεις και χύμα σε ντέλι ή κάνα πιο ψαγμένο σούπερ μάρκετ.

Οι Άγγλοι που μιλάω το λένε συχνά English bacon (αυτό τρώνε συνήθως), ενώ στην Αμερική θα το βρεις ως Irish bacon ή Canadian bacon. Γενικά, στην Ελλάδα είναι λίγο δυσεύρετο, αν και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. Για το γούστο μου, είναι τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από την κοιλιά που βρίσκεις συνήθως.

Ρε παλικάρι, αν είναι να μας ανοίξεις την όρεξη και να μας κάνεις να μας τρέχουν τα σάλια, ελπίζω να φροντίσεις να κρατάς λίγο μπόλικο το Σάββατο. :drool:

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] [MENTION=4805]paparoach[/MENTION]

Αν το κάνετε τελικά περιμένω αναλυτική παρουσίαση με φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Δε μες λές καλή μου κοπέλα,

μετά,

την ώρα της ευωχίας,

της ρίχνεις και καμιά σταγόνα ταμπάσκο;

Αν όχι, την επόμενη φορά δοκίμασέ το,

η γεύση του ταιριάζει απίθανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αγάπη μας έχεις μαδήσει...

Αν ποτέ έρθεις Λονδίνο βάζω την κουζίνα και τα υλικά, και εσύ μου βάζεις 5 κιλά!

:p

Θα έχω και δώρο έκπληξη για επιδόρπιο τον Αστρολάβο!

Επίσης,

Πάνε με πατάτες φούρνο + φέτα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω δοκιμάσει διάφορα άλλα.

¨ομως λέω για το ταμπάσκο το κλασικό, γιατί έχει μια υπόξινη γεύση που απογειώνει αυτό το ψάρι.

Και Αγάπη έχει κάθε λόγο να μην προτιμάς το ταμπάσκο, αλλά μην μας το πετάς έτσι ένα "απεχθάνομαι" σε μάς τους "καμένους" με τα καυτερά.:hmm:

Με πληγώνεις.....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα καυτερά σας και είπα να σβήσω την υποψία πικάντικου στο στόμα μου. Και επειδή βαρέθηκα να πλύνω πιάτο/μπωλ είπα να το φάω χειμαδιό :p

Αλλά μάλλον το παράχ3σα :hehe: (είχα φάει μόνο 3 μπαλίτσες πριν 2-3 μέρες)

WsV8C.jpg

PXKKE.jpg

oRDGw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.