Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

αύριο θέλω να μου πεις για το καζανάκι ...:crazy_pilot:

Μπορεί να έχουμε νεότερα και σήμερα το βράδυ. Έδειξα στη μάνα μου το βίντεο με το καπνιστό μπέικον που λέγαμε. Σήμερα μου έφερε 130 γραμμάρια μπέικον να το δοκιμάσω...

Πολύ ωραία γεύση και φακές στην ίδια πρόταση ΔΕΝ πάει.

Έχει τύχει να φτιάξει φακές και να μη μου αρέσουν (χυλωμένες και παραβρασμένες), αλλά τώρα τις φτιάχνει όπως μου αρέσουν (όχι πολύ βρασμένες και νερουλό ζουμί). Επίσης στον Έβρο που έκανα φαντάρος, ο τότε μάγειρας τις έκανε όπως μου άρεσαν. 2 πιάτα έτρωγα κάθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο όλων στα όσπρια, είναι αυτό που έχουμε την τάση -λόγω της τυποποίησης της πλειοψηφίας των συσκευασμένων τροφών μας- να παραβλέπουμε:

Η καταγωγή, ο τόπος , ακόμα και το χωράφι μετράει!

Πάνω από την μισή νοστιμιά οφείλεται σε αυτό και το υπόλοιπο φυσικά στο μάγειρα.

Φακές έχει πολλών ειδών, λίγες είναι καλές και δεν υπάχει και τρόπος να τις ξεχωρίσεις.

Η λύση είναι μία παίρνεις δοκιμάζεις και όταν βρείς αυτήν που σου αρέσει, "κολλάς"!

Προσωπικά μ' αρέσουν από το Βούζι στο Δομοκό, μεγάλες, ποικοιλόχρωμες και πεντανόστιμες!!!

Link to comment
Share on other sites

''καλομελέτα κι έρχεται'':)

ξεκινάμε καθαρίζοντας τρεις πατάτες

1008515.jpg

οι πατάτες τρίφτηκαν

1008516c.jpg

1008517w.jpg

Επειδή είναι δύσκολο να αλατιστούν έτσι τις έβαλα για 15' σε αλατισμένο νερό να τραβήξουν.

1008518.jpg

Στέγνωμα τα νερά, άπλωμα με ελάχιστο ελαιόλαδο σε ένα ταψί και φούρνισμα.

1008524m.jpg

Όσο γίνονται οι πατάτες ψιλοκόβουμε μπέικον, κρεμμύδι, σκόρδο και άνηθο.

1008521f.jpg

Ελαφρύ πέρασμα απ' το τηγάνι.

1008523n.jpg

Η συνέχεια στο ταψί όπου απλώνονται τα υλικά.

0000033l.jpg

Ακολουθεί η φέτα και τα αυγά.

0000034o.jpg

0000035x.jpg

Ψήσιμο στο φούρνο και......:D

0000036t.jpg

0000037w.jpg

0000038q.jpg

0000039v.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5m2FLEQhhFg]ATAKA ooo sultan - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Κακώς......... Ας τις ανακάτευες με τα χεράκια σου.

Χάσανε όλο το άμυλο :X:

με το μουλιασμα και το ξεπλυμα ομως βγαινουν πιο τραγανες ακριβως επειδη χασανε αμυλο (και σιγουρα οχι ολο)

γενικα το πως τις προετοιμαζεις ειναι αναλογο του πως θες να τις φας (τις πατατες)

αλλη προετοιμασια εχουν (καθως και αλλο τυπο πατατας) οταν προοριζονται για τηγανι και αλλο για πχ πουρε

Link to comment
Share on other sites

Το βάπτισμα της πατάτας για 30 λεπτά τουλάχιστον στο νερό καθώς και το μαγείρεμά της σε θερμοκρασία κάτω των 200 βαθμών, μειώνει σημαντικά την περιεκτικότητά της σε ακρυλαμίδιο (=ισχυρή καρκινογόνος ουσία)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα το ριξουμε λιγο εξω...

κοτοπουλο

πατατες Ναξου φυσικα

μουσταρδα 1,5κουταλι της σουπας

λιγο λαδι

χυμο απο ενα πορτοκαλι και ενα μικρο λεμονι

αλατι, πιπερι, ριγανη, θυμαρι

μπολικο νερακι για να βρασουν οι πατατες

52576d1349168838-official-fagitothread-foodlab-uploadfromtaptalk1349168730595.jpg

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

post-7649-1416076642,8795_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.