Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Γενικα αν βαλεις νερο (της βρυσης) να βρασει, χλωριο δεν θα βρεις μετα απο λιγο. Τωρα για το αν η πατατα μπορει να το απορροφα, δεν γνωριζω.

Δυστυχώς χλώριο δε θα βρεις μετά από λίγο γιατί εξατμίζεται και είναι πολύ πιο επικίνδυνο εισπνεόμενο από ό,τι διαλυμένο στο νερό.

Πάντως, στο θέμα γευστικό vs υγιεινό είμαι και γω λίγο περίεργος. Θα κάνω εκπτώσεις στη διατροφική αξία του φαγητού για να είναι πιο γευστικό, γιατί είναι από τις ελάχιστες απολαύσεις που εξακολουθούν να παραμένουν προσιτές. Αν είναι να ζήσουμε μέχρι τα 120 στερούμενοι τα πάντα, βράσε ρύζι (αλλά προσοχή στα GMO και τα φυτοφάρμακα).

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Αρίστιππου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα περί ακρυλαμιδίου δεν τα ήξερα, αλλά τώρα που κάτι διάβασα μπορώ να πώ για μια ακόμα φορά οτι η παραδοσιακή μαγειρική κρύβει πολύ σοφία μέσα της.

Βασικος παράγοντας σχηματισμού των επικίνδυνων εν΄ωσεων είναι ο παρατεταμένος χρόνος τηγανίσματος, στην παραδοσιακή κουζίνα (του χωριού) το λαδι έιναι μπόλικο, η φωτιά δυνατή και η πατάτα γίνεται πρίν να το καταλάβεις, και μάλιστα από διαιτητικής άποψης είναι πολύ λιγότερο παχυντική,, γιατί κάνει κρούστα σχεδόν αμέσως και ενώ απ' έξω είναι τηγανιτή , μέσα είναι οφτή!

Πέρα από αυτό ομως έχω να σας προτείνω να δοκιμάσετε κάτι που το κάνουμε σπίτι* με πολύ καλό αποτέλεσμα και δύσκολα μπορείς να πεις ότι ξεχωρίζεις την μαγειρική διαφορά:

(*το κάνουν γενικα και οι συγγενείς)

Καθαρίζουμε και κόβουμε τις πατάτες , τις αλατίζουμε και μετά τις βάζουμε σε ένα λεκανάκι και μετράμε μια δυο κουταλίες λάδι μέσα.

Ανακατεύουμε πολύ καλά τις πατάτες να λαδωθούν όλες και παντού και μετά τις βαζουμε σε ένα ταψί (αντικολητικό αν υπάρχει) σε προθερμασμένο φούρνο στους 180- 200 βαθμούς στον "αέρα".

Κατα πέριόδους ελέγχουμε και ανακατεύουμε λίγο τις πατάτες για να ροδίσουν όλες.

Το αποτέλεσμα είναι μια εξαιρετικά νόστμη "τηγανιτή" πατάτα φούρνου , που δύσκολα την ξεχωρίζεις από αυτήν του τηγανιού, τουλάχιστον στη νοστιμιά.

Link to comment
Share on other sites

Ανακατεύουμε πολύ καλά τις πατάτες να λαδωθούν όλες και παντού και μετά τις βαζουμε σε ένα ταψί (αντικολητικό αν υπάρχει) σε προθερμασμένο φούρνο στους 180- 200 βαθμούς στον "αέρα"..

Ελεος δάσκαλε. Σα να είσαι στη κουζίνα μου αυτή τη στιγμή :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτό από την εκτέλεση!

Περιττό να σου πω ότι συγκινούμαι!

Και να σου πώ και πέραν του like, ότι συμφωνώ με την άποψη σου, τρέλες δεν κάνουμε, αλλά όχι και να βουλιάξουμε στην "κακομοιριά" αφαιρώντας την όποια ευχαρίστηση, απλά και μόνον για το στατιστικό ενδεχόμενο.

(μια τηγανιτή πατάτα που τρώω πέντε φορές το χρόνο, την προτιμώ τηγανιτή!)

Link to comment
Share on other sites

Έχω "κουφαθεί"...μα τελείως λέμε!

Όση ώρα έγραφα, ποσταρες και τις φωτό!!!!

Την άλλη φορά δοκίμασε να βάλεις μέσα στο ταψάκι, ένα δυχτάκι που στέκεται σε πολύ κοντά ποδαράκια και πάνω του βάλε τις πατάτες, ψήνονται απο παντού και να το έχεις προθερμάνει και αυτό , δεν πολύ κολλάνε πάνω του!

Καλά δεν το πιστέυω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω "κουφαθεί"...μα τελείως λέμε!

Όση ώρα έγραφα, ποσταρες και τις φωτό!!!!

Την άλλη φορά δοκίμασε να βάλεις μέσα στο ταψάκι, ένα δυχτάκι που στέκεται σε πολύ κοντά ποδαράκια και πάνω του βάλε τις πατάτες, ψήνονται απο παντού και να το έχεις προθερμάνει και αυτό , δεν πολύ κολλάνε πάνω του!

Καλά δεν το πιστέυω!!!

άσε τα δε τα πιστεύω δε περνάνε σε μένα. Λέγε που έβαλες κάμερες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εκτέλεση

κόβουμε πατάτες

ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ για αυτά στον Κοπρίτη :p

Αλατίζουμε και βάζουμε και λίγη ρίγανη αν θέλουμε

Μία με δύο κουταλιές σούπας ελαιόλαδο

ανακάτεμα με χεράκια

Αντικολλητικό χαρτί σάνιτας (δε κάνω διαφήμιση αλλά δεν υπάρχει)

Τις πετάτε επάνω και το μόνο που προσέχετε είναι να μην είναι η μία πάνω στην άλλη.

μόλις είναι έτοιμες και σχεδόν ψημένες βάζετε και απο δίπλα ότι θέλετε. Εγω έβαλα αυγουλάκια. Μπορείτε να βάλετε και μπέικον πχ

Καλή όρεξη

9hLo1.jpg

xqG78.jpg

fj5rd.jpg

2vf2I.jpg

Link to comment
Share on other sites

:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Εκτέλεση

κόβουμε πατάτες

ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ για αυτά στον Κοπρίτη :p

Αλατίζουμε και βάζουμε και λίγη ρίγανη αν θέλουμε

Μία με δύο κουταλιές σούπας ελαιόλαδο

ανακάτεμα με χεράκια

Αντικολλητικό χαρτί σάνιτας (δε κάνω διαφήμιση αλλά δεν υπάρχει)

Τις πετάτε επάνω και το μόνο που προσέχετε είναι να μην είναι η μία πάνω στην άλλη.

μόλις είναι έτοιμες και σχεδόν ψημένες βάζετε και απο δίπλα ότι θέλετε. Εγω έβαλα αυγουλάκια. Μπορείτε να βάλετε και μπέικον πχ

Καλή όρεξη

το γεύμα του φοιτητή :p

Link to comment
Share on other sites

Ανακατεύουμε πολύ καλά τις πατάτες να λαδωθούν όλες και παντού και μετά τις βαζουμε σε ένα ταψί (αντικολητικό αν υπάρχει) σε προθερμασμένο φούρνο στους 180- 200 βαθμούς στον "αέρα".

Κατα πέριόδους ελέγχουμε και ανακατεύουμε λίγο τις πατάτες για να ροδίσουν όλες.

Το αποτέλεσμα είναι μια εξαιρετικά νόστμη "τηγανιτή" πατάτα φούρνου , που δύσκολα την ξεχωρίζεις από αυτήν του τηγανιού, τουλάχιστον στη νοστιμιά.

η τεχνική αυτή μετράει πολύ και σε περιπτώσεις που τα τηγανιτά απαγορεύονται για λόγους υγείας.... η μάνα μου χρόνια τώρα τα λαχανικά για τον μουσακά δεν τα κάνει στο τηγάνι αλλά έτσι. Το ίδιο νόστιμα και λιγότερη λαδίλα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τις κάνει ο father, είναι πολύ καλύτερες. Εξάλλου οι πατάτες από το σούπερ μάρκετ και απ' τη λαϊκή πολλές φορές δε βγαίνουν τόσο καλές στο τηγάνι. Η καλή πατάτα τηγανίζεται πιο εύκολα, είναι και πιο νόστιμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.