Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

photos αύριο ή μεθαύριο που θα ξαναφτιάξω, αυτές τις εχωνέψαμεν :D

για την αναλογία ( για να βγάλεις 9-10 κρέπες )

1μιση κούπα γάλα

1 αυγό

1 & 1/4κούπα αλεύρι

20γρ. βούτυρο

3/4 κουταλιάς του γλυκού αλάτι

1 κουταλιά της σούπας ζάχαρη

Αυτά για το μείγμα μας.

Αφού το φτιάξεις ( λείο, σχετικά παχύρευστο και δίχως σβόλους, πασπάτεψε αν χρειαστεί το αλεύρι ) το αφήνεις για 15 λεπτά σε θερμοκρ. δωματίου.

Ζεσταίνουμε το τηγάνι για 3-5 λεπτά με την εστία στο full

Στο τηγάνι μας αλείφουμε πριν την κάθε κρέπα ελάχιστο λάδι με την βοήθεια μιας

χαρτοπετσέτας ( για να μην μένει σχεδόν καθόλου πάνω, ίσα ίσα να ενεργεί ως αντικολλητικό ).

Τις κρέπες τις ψήνουμε με το μάτι στο 6, περί τα 45sec η κάθε πλευρά.

Ταυτόχρονα βάζουμε την nutella μας σε ένα μπρίκι και την ζεσταίνουμε στο μάτι ( full temp ) για 5-10 sec ίσα ίσα να ζεσταθεί και να γίνει νερουλή ( μην την αφήσεις πάνω από 10sec γιατί θα γίνει σαν μείγμα για κέικ, σαν cookie dough ένα πράμα ).

Συνοδεία είτε μόνο μπισκοτάκι τριμμένο μέσα ( digestive ή παπαδοπούλου ) ή και μπανανούλα, ή και το απόλυτο... νουτέλλα κ μπισκότο μέσα, παγωτό βανίλια - καϊμάκι ή cream 'n' cookies από πάνω.

N'joy!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αλεύρι για όλες τις χρήσεις βάζεις ή μαλακό;

Το κλασικό για όλες τις χρήσεις της Αλλατίνη ( hey Αλλατινή, θέλω λεφτά για την τζάμπα διαφήμιση, ακούτε σκουλήκια ? χμμμ... το σκουλήκια ίσως ήταν λίγο ατυχής επιλογή λέξης me thinks :D )

Link to comment
Share on other sites

Μεζεδάκι για βραδινό ποτό :D

Μπουκίτσες απο κολοκυθάκι και μπέικον σε μικρά ρολά και ψαρονέφρι με φιστίκια Αιγίνης

Μια μικρη ενσταση μονο για το συνδυασμο φιστικια-κρεας. Γενικα παντως πολυ καλη εικονα. Μπραβο σου για ακομα μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

photos αύριο ή μεθαύριο που θα ξαναφτιάξω, αυτές τις εχωνέψαμεν :D

για την αναλογία ( για να βγάλεις 9-10 κρέπες )

1μιση κούπα γάλα

1 αυγό

1 & 1/4κούπα αλεύρι

20γρ. βούτυρο

3/4 κουταλιάς του γλυκού αλάτι

1 κουταλιά της σούπας ζάχαρη

Αυτά για το μείγμα μας.

Αφού το φτιάξεις ( λείο, σχετικά παχύρευστο και δίχως σβόλους, πασπάτεψε αν χρειαστεί το αλεύρι ) το αφήνεις για 15 λεπτά σε θερμοκρ. δωματίου.

Ζεσταίνουμε το τηγάνι για 3-5 λεπτά με την εστία στο full

Στο τηγάνι μας αλείφουμε πριν την κάθε κρέπα ελάχιστο λάδι με την βοήθεια μιας

χαρτοπετσέτας ( για να μην μένει σχεδόν καθόλου πάνω, ίσα ίσα να ενεργεί ως αντικολλητικό ).

Τις κρέπες τις ψήνουμε με το μάτι στο 6, περί τα 45sec η κάθε πλευρά.

Ταυτόχρονα βάζουμε την nutella μας σε ένα μπρίκι και την ζεσταίνουμε στο μάτι ( full temp ) για 5-10 sec ίσα ίσα να ζεσταθεί και να γίνει νερουλή ( μην την αφήσεις πάνω από 10sec γιατί θα γίνει σαν μείγμα για κέικ, σαν cookie dough ένα πράμα ).

Συνοδεία είτε μόνο μπισκοτάκι τριμμένο μέσα ( digestive ή παπαδοπούλου ) ή και μπανανούλα, ή και το απόλυτο... νουτέλλα κ μπισκότο μέσα, παγωτό βανίλια - καϊμάκι ή cream 'n' cookies από πάνω.

N'joy!

Αυτην ακριβως την συνταγη χρησιμοποιω και εγω για τις δικες μου κρεπες :p

Τις εχω ποσταρει μερικες σελιδες πιο πισω :D

Η μονη διαφορα οτι εγω τις θελω πιο αφρατες, φαση τηγανιτες (aka pancackes) και βαζω και 2 κουταλιες του γλυκου Μπεικιν παουντερ για να φουσκωνει λιγο παραπανω το μειγμα

Επισης, χρησιμοποιω αντικολητικο τηγανι και δεν βαζω καθολου λαδι/βουτυρο για το ψησιμο ;)

Ως εκ τουτου, δεν εχω παρα να πω, πως οποιος ακολουθησει αυτην την συνταγη, σιγουρα θα φαει νοστιμες κρεπες :D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αλεύρι για όλες τις χρήσεις βάζεις ή μαλακό;

Αν θελεις για δοκιμη/παραλλαγη, μπορεις να βαλλεις και ενα μερος Καλομποκισιο αλευρι

Δινει μια ιδιαιτερη γευση

Εγω ας πουμε οταν θελω να βαλλω καλαμποκαλευρο, συνηθως βαζω το 1/4 της κουπας απο τα 5/4 συνολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Mια γρήγορη και εύκολη συνταγή σήμερα καθώς δεν είχα πολύ χρόνο.

Χρόνος μέχρι να κάτσετε να φάτε 30λεπτά περίπου

Αρχικά σε τηγάνι κρεμμύδι, μανιτάρια και ένας ζωμός κότας knorr (αν έχετε δικό σας ακόμα καλύτερα εμένα μου τελείωσε)

snDbblH.jpg

Μόλις πάρουν χρώμα βάζουμε φετούλες απο ντοματίνια, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

BlTd6wN.jpg

Προσθέτουμε λίγο νεράκι απο το ρύζι που έχουμε δίπλα και βράζει και προσθέτουμε τις γαρίδες.

Ψιλόκοψα και πιπεριά την οποία την θέλω ελαφρώς ωμή και όχι ψημένη. Αν δεν το θέλετε έτσι την βάζετε απο την αρχή.

eDSCgAp.jpg

Μετά απο κανένα πεντάλεπτο προσθέτουμε τον αρακά

IFpCeMO.jpg

Και σε τρία με τέσσερα λεπτά βάζουμε το ρύζι με αρκετό απο το ζουμάκι του, αφού έχουμε αφαιρέσει τις γαρίδες.

FEx5hkL.jpg

Καλό ανακάτεμα

Fl5WyYC.jpg

Και σερβίρισμα

mVDtOML.jpg

aQNyT56.jpg

aaUauZo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα μανιτάρια είναι αγκάρικους. Τα βρίσκεις σχεδόν παντού. Είναι λευκά.

Ο Σκλαβενίτης έχει πάντα στο μανάβικο.

Οι γαρίδες ναι είναι κατεψυγμένες, αποφλοιωμένες με ουρά. Μάρκα Το Δελφίνι :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.