Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

τι ακριβώς κομμάτι μοσχαριού είναι?

Δεν ξέρω, όπως βρήκα την photο την έβαλα.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] Γούστα είναι αυτά. Το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ στο thread το θέμα με τα medium-rare. :)

Link to comment
Share on other sites

FYI το αλάτι είναι απαραίτητο στους μικροοργανισμούς για ανάπτυξη και πολλαπλασιασμό αρκεί βέβαια να είναι στην ενδεδειγμένη ποσότητα (για 1 ψωμί υ0πολόγισε περίπου στην μύτη του κουταλιού του γλυκού). Αν δεις και τα περισσότερα θρεπτικά που χρησιμοποιούμε στην βιολογία έρχονται άνευ αλατιού και στον οδηγό μέσα είναι σε προειδοποίηση ότι πρέπει να προσθέσεις εσύ ανάλογα το πείραμα. Συνεπώς όπου χρησιμοποιείται μαγιά καλό είναι να προστίθεται μια ποσότητα για να βοηθήσει τον μικροοργανισμό να κάνει την δουλειά του :)

Link to comment
Share on other sites

FYI το αλάτι είναι απαραίτητο στους μικροοργανισμούς για ανάπτυξη και πολλαπλασιασμό αρκεί βέβαια να είναι στην ενδεδειγμένη ποσότητα (για 1 ψωμί υ0πολόγισε περίπου στην μύτη του κουταλιού του γλυκού). Αν δεις και τα περισσότερα θρεπτικά που χρησιμοποιούμε στην βιολογία έρχονται άνευ αλατιού και στον οδηγό μέσα είναι σε προειδοποίηση ότι πρέπει να προσθέσεις εσύ ανάλογα το πείραμα. Συνεπώς όπου χρησιμοποιείται μαγιά καλό είναι να προστίθεται μια ποσότητα για να βοηθήσει τον μικροοργανισμό να κάνει την δουλειά του :)

Η κοινά αποδεκτή γνώμη είναι ότι η βασική δράση του αλατιού είναι ανασταλτική:

Salt - Does Kill Yeast?

Προφανώς, όπως σε όλες τις βιολογικές διεργασίες, η απάντηση δεν είναι πάντα απλή:

Salt-stressed yeast leads to bigger, softer bread: Study

Η γρήγορη απάντηση είναι ότι συστατικά όπως το αλάτι ή η ζάχαρη που ρυθμίζουν την πυνότητα του διαλύματος, επηρεάζουν την (οσμωτική) πρόσληψη συστατικών από το μύκητα της μαγιάς. Η πολύ γρήγορη και η πολύ αργή αντίδραση είναι εξίσου ανεπιθύμητες :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε χωριάτικα πράματα!

Κοτόπουλο αλανιάρικο και χυλοπίτες από την Ανδρίτσαινα!

Δεν θα πω πολλά, το κοτόπουλο κομμένο στην μέση μπαίνει στο φούρνο να κάνει παρέα στην σάλτσα του που είναι φτιαγμένη από:

Ένα μεγάλο κρεμμύδι και τρεις πουρίθρες σκόρδο λιωμένες στο blender.

Ένα ντοματάκι και αυτό περασμένο στο blender, πιπέρι, πάπρικα (γλυκειά) , μια κουταλιά μουστάρδα, λίγο πουμαρό , μια κουταλία πελτέ, λίγο ελαιόλαδο και 4 μπαχάρια!

Αλάτι δεν έβαλα, αλλά δεν αισθάνεσαι την έλειψή του!

Προσθέτουμε νερό όσο χρειάζεται για να πιάσει δυο δάχτυλα μέσα στο ταψί!

Αν θέλουμε αντί για νερό μπορούμε να βάλουμε μπύρα η λευκό κρασί!

Περιχύνουμε την σάλτσα στο κοτόπουλο και στο φούρνο, εδώ πριν το πρώτο γύρισμα:

DSC_0878_zps6e261ff1.jpg

Σα καλή παρέα κάνουν !

DSC_0879_zpsa39d1cd6.jpg

Αφού το κοτόπουλο ψηθεί σχεδόν, προσθέτουμε λίγο νερό στην σάλτσα και αν το κοτόπουλό μας είναι από τα "πειθαρχικά", καλό είναι να βάλουμε και κανα κύβο κνορ.

Μόλις βράσει η σάλτσα προσθέτουμε τις χυλοπίτες!

DSC_0881_zps593d7ac5.jpg

Προσοχή τώρα, θα πρέπει να έχουμε το νού μας , να ανακατεύουμε συχνά τις χυλοπίτες για να μην πιάσουν στο ταψί και να προσθέσουμε όσο νεράκι χρειαστούν για να ψηθούν σωστά!

και δεν ξεχνάμε να γυρίσουμε και το κοτόπουλο!

Μετά από κανα 20 λεπτο με μισή ώρα το αποτέλεσμα είναι!

DSC_0882_zpsd3328b5a.jpg

Ζουμερό , και πεντανόστιμο!

DSC_0883_zpsb908231a.jpg

Ε από εδώ μέχρι εδώ , η απόσταση ήταν μικρή!

Λίγο πιπέρι μαύρο και κόκκινο , πρόσθεσα και ....καλή μας όρεξη!!!

DSC_08771_zps6956c4ce.jpg

Να είμαστε καλά και όσοι δεν το έχουν δοκιμάσει, να του δώσουν μια ευκαιρία είναι μπουκιά και συγχώριο! :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το παρακάτω βίντεο. Είναι μάλλον από τον ίδιο τύπο που έφτιαξε τις μπαγκέτες.

Ένα πράγμα έχω να πω: ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ!! !!! ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ!!!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cIjz-KtpHEQ]Cronuts - Part 1: How to Make the Dough -- Doughnut and Croissant Hybrid Recipe - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα απο πάνω αλλά πολύ ώρα ρε παιδι μου για να τα κάνει. Βάλε βγάλε πείνασα μέχρι να τελειώσει :hehe:

Εγώ σήμερα βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω τις σαρδέλες. Δεν έγινε τίποτα φοβερό απλά μπήκαν στο αλάτι και άδειαζα τα υγρά τους όποτε μαζεύανε πολλά. Τέλειες γίνανε οι άτιμες!!!

pa170804-10176.jpg

pa170805-10177.jpg

pa170806-10178.jpg

Είχαμε και γλυκάκι από Κωνσταντινίδη :D

pa180808-10179.jpg

pa180818-10180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα απο πάνω αλλά πολύ ώρα ρε παιδι μου για να τα κάνει. Βάλε βγάλε πείνασα μέχρι να τελειώσει :hehe:

pa170806-10178.jpg

Ωραία φαίνονται τα ρεβύθια με την ντομάτα...έχω συνηθίσει και τα φτιάχνω λευκά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.