Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Περιοχή Παλαιό Φάληρο. Ξέρει κανείς που θα φάμε ένα καλό πιτόγυρο;

Μπορεί να μην σε ικανοποιήσει, μα μου άρεσε αρκετά στο village του Φαλήρου (προς το Φάληρο μεριά) το Palais de Pitta. Ήσυχο σαν μαγαζάκι και δεν σου γεμίζει το μάτι.. κάνει και delivery απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τη Domino's τη προτιμώ γιατί δεν έχει αυτή τη λαδίλα. Αυτά βέβαια είναι γούστα.

Ψαράκια έβγαλα μια σφυρίδα απο τη κατάψυξη και πάω για μαγείρεμα :p

pa260845-10221.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ετεροχρονισμένα γιατί ζω σε σπηλιά...

Η Domino's ήταν με διαφορά η αγαπημένη μου πίτσα. Είχε τα νοστιμότερα μανιτάρια και η μοτσαρέλα αντί για τα φτηνά κίτρινα τυριά που βάζουν οι άλλοι έκανε μεγάλη διαφορά. Από τότε που έκλεισε, το έχω γυρίσει σε Pizza Fan. Ειδικά η "μεγάλη" στα 5€ take away είναι το καλύτερο VFM σε πίτσα, αν και αν είχα επιλογή μάλλον θα προτιμούσα Domino's.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη πίτσα είναι αυτή που φτιάχνεις μόνος σου. Μόνο μειονέκτημα η φασαρία που θέλει για να φτιαχτεί και που δεν έχεις πάντα το χρόνο/όρεξη να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς την πιτσαρία Pappa's στην Κηφησιά; Είχε την καλύτερη πίτσα, αλλά έκλεισε. (όχι επειδή δεν πήγαινε καλά)

Πρέπει να έχει πάνω από 15 χρόνια που έχει κλείσει.

Πάνω στον 1ο όροφο ενός εμπορικού.

Ήταν πίτσα στο φούρνο με ξύλα και την έφτιαχναν εκείνη την ώρα με τεράστια βάση για ζύμη.

Από τις πιο γευστικές και η πιο υγιεινή που έχω φάει ever!!!

Το γιατί έκλεισε, είναι μεγάλο θέμα...Εξάλλου δεν είναι το μόνο αλλά ας πούμε είχαν προνοήσει!

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος ήταν στο ισόγειο. Δεξιά αν θυμάμαι καλά υπήρχαν ενυδρεία με ψάρια, αριστερά τραπέζια, στο βάθος σκάλα που οδηγούσε στον πάνω όροφο και δεξιά της σκάλας η είσοδος στην κουζίνα. Ένα εμπορικό με ηλεκτρονικά και μπιλιάρδα στο υπόγειο, ήταν πιο πέρα, σε άλλο τετράγωνο.

Απέναντι από την πιτσαρία υπήρχε διάζωμα στο δρόμο, ένα περίπτερο και ο δρόμος ήταν λίγο ανηφορικός, δε θυμάμαι τίποτε άλλο.

Ακόμα έχω τα υγρά μαντιλάκια που δίνανε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και η συνταγή

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tekPict3RkU]Salmon Mousse (219): Jacques Pepin: More Fast Food My Way - YouTube[/ame]

Απλά δε βάζω έξτρα αλάτι και αυτή τη φορά δοκίμασα και μερικές πιπεριές απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και δεν φημίζομαι για το style των πιάτων μου, η γεύση όμως με αποζημιώνει. Μπιφτέκι ψητό με τριμμένο καρότο για σαλάτα με ελάχιστο ελαιόλαδο παρθένο παραγωγής μας (όχι αυτά των super market που τα βαφτίζουν).

Από κάτω το επιδόρπιο από το οποίο πήρα μόνο τα κερασακια. Η οικογένεια όμως το εξαφάνισε :hehe: (βρίσκομαι σε φάση απώλειας κιλών υπενθυμίζω)

post-30679-1416077850,4797_thumb.jpg

post-30679-1416077850,1787_thumb.jpg

post-30679-1416077850,4018_thumb.jpg

post-30679-1416077850,4279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..................

Από κάτω το επιδόρπιο από το οποίο πήρα μόνο τα κερασακια. Η οικογένεια όμως το εξαφάνισε :hehe: (βρίσκομαι σε φάση απώλειας κιλών υπενθυμίζω)

....

Πως λένε ..."Φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο!" .... ε αυτό ακριβώς! ! ! :nono:

Αλλά δεν πειράζει, θα έρθει και αυτών η ώρα και θα πας και πιο κάτω από το κερασάκι! :D

Και θα περνούν "απαρατήρητες" οι "γροθιές κάτω από τη ζώνη" ( και εσείς, κυρία μου ([MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]) κατ' ευθείαν στο "Δόξα Πατρί..." :hehe:)

Καλημέρα σε όλους !

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν της φτάνει και μία φωτογραφία, βάζει πλήρες γεύμα με σαλάτες, επιδόρπια να μη μπορείς να ξεφύγεις με τίποτα. Κι οι mods κυνηγούν τον άνθρωπο που μας λέει πώς να βγάλουμε χρήμα σε άλλο νήμα. Πλήρης κατάρρευση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.