Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Άμα δε βάζει κιμά και σταφίδες είναι λογικό να μη του αρέσουν. Κάτσε και εσύ αμέσως μπαν

Κιμα; Μπαν και συ...:p

Τα γεμιστα παντα "νηστισιμα" :banging: και το βαρελι με τη φετα απο διπλα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα η μάνα μου επιμένει σ'αυτό... νηστίσιμα τα θέλει.. κοινώς ελαφριά.. χωρίς κιμά.. είναι κ καλοκαιρινό φαγητό, οπότε δεν θέλει να το βαραίνει.. είναι φαγητό που τρως μέρα που δεν τρως κρέας.. απλά βάζει κουκουνάρι ή και σταφίδες..

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα η μάνα μου επιμένει σ'αυτό... νηστίσιμα τα θέλει.. κοινώς ελαφριά.. χωρίς κιμά.. είναι κ καλοκαιρινό φαγητό, οπότε δεν θέλει να το βαραίνει.. είναι φαγητό που τρως μέρα που δεν τρως κρέας.. απλά βάζει κουκουνάρι ή και σταφίδες..

Σταφίδες στα γεμιστά ε; Δεν το εχω δοκιμασει ποτέ για να ειμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα μιας και εκεί τριγύρω είμαι αυτές τις μέρες, απλά την επόμενη φορά δε θα πάω όταν δεν έχω χρόνο.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί όσο περίμενα το φαγητό διάβαζα κριτικές στο κινητό και όλοι λέγανε καλά λόγια με εξαίρεση τις τιμές βέβαια.

Οπως και να έχει όμως το μοσχάρι ας το δεχτώ ότι το ξεχάσανε κατά το ψήσιμο. Αυτό που δε μου άρεσε και το έγραψα, ήταν η προτηγανισμένη πατάτα, σε πιάτο που ισοδυναμεί με μεροκάματο.

Πήγα σήμερα πάλι στην Αγορά και παράγγειλα το ίδιο. Rib eye RARE και σαλάτα του καίσαρα.

Η σαλάτα ήρθε. Τα λαχανικά ολόφρεσκα η σάλτσα πεντανόστιμη γενικά όλα φοβερά.

Στο τραπέζι ήρθαν και 2 ψωμάκια (όσα και τα άτομα δλδ), φάγαμε τη σαλάτα, φάγαμε τα ψωμάκια και περιμέναμε αυτό το μοσχάρι που μάλλον ο σεφ το κυνηγούσε να το πιάσει να το σφάξει.:dots:

Μόλις σήκωσα το χέρι μου για να ζητήσω λογαριασμό -αγανακτισμένοι πλέον και εγώ και ο διπλανός μου- σκάει μύτη ο σερβιτόρος με τα δύο πιάτα.

Ας πάει στα κομμάτια δε το τραβήξαμε το πράγμα και κάτσαμε να φάμε. Αυτή τη φορά το rib eye ήταν όπως ακριβώς το ήθελα. Ψημένο στα γούστα μου.

Αλλά ειλικρινά δε ξαναπάω. Έχω 2 στις 2 στο συγκεκριμένο μαγαζί. Κρίμα πάντως γιατί δείχνει να είναι πέρα απο τα συνηθισμένα στο θέμα φαγητού. Έχει φαντασία ο κατάλογος και γενικά μπορεί να φάει κάποιος ότι επιθυμεί.

Το πότε και το πως, μάλλον πάει ανάλογα τη μέρα και τα κέφια.:...:

*Και μετά τη δεύτερη επίσκεψη άφησα και το ανάλογο σχόλιο σε γνωστή εφαρμογή βεβαίως βεβαίως όπου διαπίστωσα ότι δεν είμαι η μόνη με τέτοιες εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Σταφίδες στα γεμιστά ε; Δεν το εχω δοκιμασει ποτέ για να ειμαι ειλικρινής.

εμένα το κουκουνάρι είναι αυτό που μου προσθέτει κάτι το έξτρα στη γεύση κυρίως.. η σταφίδα οκ, συνηθισμένη, την βάζουμε κι αλλού..

κι επίσης, εννοείται πως τα πιο ωραία γεμιστά είναι αυτά με την πιπεριά ή με το κολοκύθι ή με την ΠΑΤΑΤΑ(!!!).. σούπερ! :victory:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να μας πεις και την εφαρμογή?

Γιατί στο ask4food δε βλέπω την αγορά πουθενά.

Γενικά το θέμα εδώ είναι θησαυρός. Κοντεύω να πάθω χοληστερίνη από της φωτογραφίες

edit: τα βρήκα και τα 2 - ήταν πιο πίσω από ότι περίμενα

για να επανορθώσω ασ βάλω κάτι από πέρυσι το καλοκαίρι (ΣΚΥΡΟΣ)

DSC_0198.jpg

Έγινε επεξεργασία από koshal
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να μας πεις και την εφαρμογή?

Γιατί στο ask4food δε βλέπω την αγορά πουθενά.

To foursquare είναι η εφαρμογή η οποία όσο πάει και ανεβαίνει. Τη θεωρώ πολύ πρακτική Btw

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION]

Για την πατάτα, 100% σύμφωνος. Ειδικά όταν είναι ακόμη ζεστή και έχει λίγη τριμμένη ντομάτα πάνω στο καπάκι, για να κάνει κρούστα. Το κουκουνάρι επίσης. Αλλά το κολοκύθι και η πιπεριά, nope. Ντομάτα-πατάτα και τέλος. Kολοκύθι τριμμένο μόνο στη γέμιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να μας πεις και την εφαρμογή?

Γιατί στο ask4food δε βλέπω την αγορά πουθενά.

Γενικά το θέμα εδώ είναι θησαυρός. Κοντεύω να πάθω χοληστερίνη από της φωτογραφίες

edit: τα βρήκα και τα 2 - ήταν πιο πίσω από ότι περίμενα

για να επανορθώσω ασ βάλω κάτι από πέρυσι το καλοκαίρι (ΣΚΥΡΟΣ)

]http://s15.postimg.org/beeizm317/DSC_0198.jpg

[MENTION=15113]koshal[/MENTION] , σε ποιο μαγαζί είναι αυτή η φωτό ?

Link to comment
Share on other sites

@koshal , σε ποιο μαγαζί είναι αυτή η φωτό ?

Άμα σου πω ότι δε θυμάμαι το όνομα.

Στο λιμάνι ήταν πάντως (Λιναριά λέγεται η τοποθεσία).

Στην παρακάτω φωτό (τη βρήκα από το νετ) είναι το μαγαζί στο τέρμα δεξί άκρο της φωτό στο δεντρο από πίσω.

evia-skyros-town-linaria2.jpg

Αντίστοιχης ποιότητας αστακό κάνει και ο Λαμπρος στην Ασπού αλλά τσιμπάει πιο πολύ σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

Λάμπρος ήταν η πρώτη εμπειρία φαγητού με το που πάτησα το πόδι μου στο νησί (κάπου το '03 νομίζω, φυσικά στις απόκριες)

Έκτοτε πήγα ξανά και ξανά, κυρίως χείμώνα, αλλά και καλοκαίρι αργότερα.

Την επόμενη φορά που θα πάς δοκίμασε και τις "Μουριές" στο δρόμο προς Καλαμίτσα. Έχει εξαιρετικό φαγητό.

Το μαγαζί αυτό ευθύνεται και για την κοιλιά μου, καθώς από την τελευταία μου επίσκεψη στη Σκύρο πέρυσι, εκεί την απέκτησα και δεν κατάφερα να τη χάσω...:hehe:

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω κάθε χρόνο από το 2010 και μετά, 2-3 φορές το χρόνο περίπου λόγω δουλειάς.

Ίσως να έχει φτιάξει γιατί όλες τις φορές που πήγα (καμια δεκαριά) ήταν κομπλέ. Τέλη Αυγούστου που ξαναπάω θα σου πω εμπειρίες.

Μουριές δεν έχω πάει αλλά θα πάω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

10384351_780055808701616_442332353048798433_n.jpg

Ready for Saturday night! Our first lot of giros is on the spit! 270kgs in total- souvlaki time! #willbeallfinishedin3hours. #souvlakiaallnightlong

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=780055808701616&set=a.731196203587577.1073741827.150812204959316&type=1&permPage=1

Ελλάδα η γενέτειρα του σουβλακίου my ass...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.