Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Στους -22 την έχουμε, όχι στους -40!

-40 σε νορμάλ οικιακό ψυγείο δύσκολο, δεν φαντάστηκα κάτι τέτοιο προφανώς...

...και στους -18 να την είχες παλι κόκκαλο θα ήταν, γιαυτό στο λέω, στους -18 είναι η δική μου και όλα εκτός από τη ρακή είναι μασίφ (πίτες, πίτσες, κρέατα, λαχανικά)...ακούγεται περίεργο αυτό που λές that's all...

από την άλλη your teeth, your choice....:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Και παγωμένα χειροποίητα τυροπιτάκια φούρνου μου αρέσουν παγωμένα. Κάτι έχει να κάνει με το ψημένο ζυμάρι που δεν σκληραίνει όταν παγώνει. Το τυρί μέσα πέτρα, το ζυμάρι μασιέται.

Link to comment
Share on other sites

Και παγωμένα χειροποίητα τυροπιτάκια φούρνου μου αρέσουν παγωμένα. Κάτι έχει να κάνει με το ψημένο ζυμάρι που δεν σκληραίνει όταν παγώνει. Το τυρί μέσα πέτρα, το ζυμάρι μασιέται.

Δεν αλλάζεις ψυγείο λέω εγώ; :p

Link to comment
Share on other sites

προς μαστορες της κουζινας

κανω λιγο ρυζι

βρηκα και ενα λουκανικο στην καταψυξη , το βαλα στον φουρνο

βρηκα και μια πιπερια πρασινη απο τις μακροστενες

μπορω να την βαλω στην τοστιερα για να γινει σαν ψητη ?

με αγαπη

πεινασμενο μελος

Link to comment
Share on other sites

προς μαστορες της κουζινας

κανω λιγο ρυζι

βρηκα και ενα λουκανικο στην καταψυξη , το βαλα στον φουρνο

βρηκα και μια πιπερια πρασινη απο τις μακροστενες

μπορω να την βαλω στην τοστιερα για να γινει σαν ψητη ?

με αγαπη

πεινασμενο μελος

και κατσαρόλα/χύτρα, και φούρνο, και τοστιέρα; Κι όλα αυτά για να φάει ένα άτομο; αντιοικονομικός είσαι φιλαράκι :p

Link to comment
Share on other sites

και κατσαρόλα/χύτρα, και φούρνο, και τοστιέρα; Κι όλα αυτά για να φάει ένα άτομο; αντιοικονομικός είσαι φιλαράκι :p

λες να πεταξω το λουκανικο στην κατσαρολα για βραστο ? :p

μπορει να μην ειμαι ενεργιακα οικονομικος , αλλα τουλαχιστον δεν βγαζω 100 κουζινικα στην φορα οταν μαγειρευω , ετσι κανω οικονομια στον πλυσιμο :neo:

edito

ετοιμο!

DSC_0003.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Το αερόθερμο σας έχει πρόβλημα :p
ή γέρνει η κουζίνα :p
....ή δεν είχε κουμπώσει καλά το αλουμινόχαρτο στη γωνία...:upside:

Δυστυχώς χάσατε :p

Απλώς εχει χαλάσει απο την μία πλευρά το άγκιστρο που εδράζεται το πατάρι που μπαίνει το ταψί,οπότε ανα τακτά διαστήματα γυρνοφέρνουμε το ταψί

Link to comment
Share on other sites

"παστίτσιο" με ρύζι,κιμά κοτόπουλου και μπεσαμέλ γιαουρτιού

η μπεσαμέλ γιαουρτιού είναι κάτι παραπάνω από απλό γιαούρτι και αν ναι πως φτιάχνετε? Μου φάνηκε πολύ ωραία ιδεά και σκέφτομαι να αγκαρέψω την κοπέλα μου :)

Link to comment
Share on other sites

η μπεσαμέλ γιαουρτιού είναι κάτι παραπάνω από απλό γιαούρτι και αν ναι πως φτιάχνετε? Μου φάνηκε πολύ ωραία ιδεά και σκέφτομαι να αγκαρέψω την κοπέλα μου :)

για το συγκεκριμένο χρησιμοποίησα 450γρ γιαούρτι στραγγιστό και δύο αυγά,τα ανακάτεψα καλά μεχρι να γίνουν μια απαλή κρέμα και έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.