Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Πέτυχα σήμερα αυτό:

I'm in a hotel in the middle of nowhere Oregon. Called down to room service, said they had a $20 ribeye special. Okay, fine. They just brought this. - Imgur

Και θυμήθηκα πριν λίγες μέρες ότι φάγαμε και εμείς μοσχαράκι στη γάστρα:

Λαχανικά, από τα οποία ξεχωρίζουν τα κυδώνια που είχαν γίνει λουκούμι...

p6q29ih.jpg

Το κρέας από τη γάστρα μαζί με συνοδευτικά: ντοματούλες με χειροποίητους ανθούς κάπαρης και αγκινάρα τουρσί, τζατζίκι και πικάντικο γουκαμόλε

X65P2tR.png

Δύο μπριζόλες για ορεκτικό από το ίδιο κομμάτι κρέας για να χωράει καλύτερα στη γάστρα :).

35QbcN7.jpg

Και εκτός συναγωνισμού: Η πρωινή μου φρέσκια μαρμελάδα με βανίλιες, αχλάδι και κάτι που ξεχνάω (δεν την έφτιαξα εγώ). Πολύ λίγη ζάχαρη, αλλά απίστευτη γεύση. Μπορεί να μη διατηρείται για πολύ, αλλά δεν χρειάζεται :D

r0nO9Ii.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μη βγάζεις τη πέτσα, στεγνώνει το κρέας έτσι

Το μπουτι το ειχα ετοιμο καθαρισμενο στην καταψυξη απο την μητερα μου εγω το μονο που εκανα ηταν να το ξεπαγωσω και να ακολουθησω τις οδηγιες της στο ψησιμο.

Για πρωτη φορα δεν περιμενα να ειναι τοσο ευκολο ουτε οτι θα τα παω τοσο καλα μπορω να πω οτι το εκανα καλυτερο απο της μητερας μου. :p:P

Link to comment
Share on other sites

Το μπουτι το ειχα ετοιμο καθαρισμενο στην καταψυξη απο την μητερα μου εγω το μονο που εκανα ηταν να το ξεπαγωσω και να ακολουθησω τις οδηγιες της στο ψησιμο.

Για πρωτη φορα δεν περιμενα να ειναι τοσο ευκολο ουτε οτι θα τα παω τοσο καλα μπορω να πω οτι το εκανα καλυτερο απο της μητερας μου. :p:P

η τεχνη ειναι οχι το να μαγιρευεις καλα , αλλα οικονομικα . Δεν λεω για τα υλικα , αλλα για τα πιατα που μαζευονται , γιατι πλεον τα πλενεις εσυ :upside::upside:

Link to comment
Share on other sites

η τεχνη ειναι οχι το να μαγιρευεις καλα , αλλα οικονομικα . Δεν λεω για τα υλικα , αλλα για τα πιατα που μαζευονται , γιατι πλεον τα πλενεις εσυ :upside::upside:

Η τέχνη είναι να μαγειρεύεις ποιοτικά και γρήγορα.

Οι 30λεπτές προετοιμασιες απλά για να φάω κάτι, ποτέ δεν με ενθουσιαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες τραβηγμένες με πατάτα (κλασσικά) :

LvZLTq4.jpg

Pk7qOyg.jpg

fOy35Ho.jpg

gtAMZuk.jpg

I2n3NrG.jpg

lSwjhAq.jpg

Μοσχαρίσια μπριζόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια & μανιτάρια. (12€)

Μπιφτέκια με λευκή σάλτσα & μανιτάρια. (8€)

"Δώρο" σαλάτα επιλογής. (μακαρονοσαλάτα)

Συμπαθητικά όλα, χωρίς να είναι κάτι ιδιέταιρο.

Για να ξεφύγεις από σουβλάκια/πίτσες κτλ καλά ήταν.

Τη μοσχαρίσια τη ζήτησα medium-rare και δεν είχε ίχνος ροζ μέσα της.

(είμουν σίγουρος πως θα τη failάρουν) Θα κάνω μια απόπειρα και στο

κοντινό μέλλον spamάρωντάς τους πώς ΑΚΡΙΒΩΣ τη θέλω μήπως την

πετύχουν. Στα μπιφτέκια θα 'θελα πολύ περισσότερη σάλτσα & πυχτή.

Μακαρονοσαλάτα OK ήταν. (πρέπει να 'σαι πολύ μάπας να τη failάρεις)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, αλλά να τη βάλεις και σε κανένα μπουτάκι, γιατί με δύο φτερούγες ποιος θα πρωτοφάει; :sarcastic:

Σε δίαιτα ήταν το πουλερικό;

4 είχα πάρει με £3, τα δύο πρώτα τα έφαγα και τα άλλα δύο τα έφερα σε κάτι φίλους μου που είχαν ψήσει κάτι μπριζόλες.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες τραβηγμένες με πατάτα (κλασσικά) :

Μοσχαρίσια μπριζόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια & μανιτάρια. (12€)

Μπιφτέκια με λευκή σάλτσα & μανιτάρια. (8€)

"Δώρο" σαλάτα επιλογής. (μακαρονοσαλάτα)

Συμπαθητικά όλα, χωρίς να είναι κάτι ιδιέταιρο.

Για να ξεφύγεις από σουβλάκια/πίτσες κτλ καλά ήταν.

Τη μοσχαρίσια τη ζήτησα medium-rare και δεν είχε ίχνος ροζ μέσα της.

(είμουν σίγουρος πως θα τη failάρουν) Θα κάνω μια απόπειρα και στο

κοντινό μέλλον spamάρωντάς τους πώς ΑΚΡΙΒΩΣ τη θέλω μήπως την

πετύχουν. Στα μπιφτέκια θα 'θελα πολύ περισσότερη σάλτσα & πυχτή.

Μακαρονοσαλάτα OK ήταν. (πρέπει να 'σαι πολύ μάπας να τη failάρεις)

Από ποιό μαγαζί είναι όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ τυχαία πάλι βρέθηκα στην Μόνζα, και πήγα να φάω και εγώ σαν παιδί κάτι απλό και μικρό.

Είναι αν θυμάστε μερικά ποστ πίσω το ίδιο εστιατόριο που είχα φάει το σνίτσελ που ήταν λίγο πιο μικρό απο πλακάκι πεζοδρομίου.

Σας παρουσιάζω το "Tomahawk" κατά τον κατάλογο, και ναι μπορεί να ήταν το όπλο του Magua στον "Τελευταίο των Μοϊκανών"... , ναι ήταν 1,2 κιλά.

photo-2-12616.jpg

photo-3-12617.jpg

photo-4-12618.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι τιγκα στο αιμα.

Την χτυπησες κανα 2 φορες στο τραπεζι για να ψοφησει?

Τι κανουν τις καινε λιγο απ εξω με flamethrower και τις πετανε στο πιατο με την μια?

Οκ δεν γουσταρω νοοτροπια ελλαδας ψηνουμε το κρεας μεχρι να στεγνωσει εντελως αλλα οχι να και σταζει ακομα αιμα.

Αυτο απο κατω απο την μπριζολα πατατες ειναι?

Ποιος σκεφτηκε οτι το να πλακωσεις τις πατατες με την μπριζολα ειναι καλη ιδεα?

Στην πυρα.:sarcastic:

Btw μου ρθε μου τωρα φλασια,οποιος ειναι κοντα κορινθια και θελει να φαει θεικο κρεας/πατατες=>Αγιονορι Κορινθιας

Ενα κατσικοχωρι ειναι πανω στο βουνο σε κατι κατσαβραχα με μια ταβερνα ολη και ολη.ΣΚ η κλεινεις τραπεζι η πας πολυ νωρις αν θες να φας:sarcastic:

Μια φορα εχω παει πριν κανα 2 χρονια,απο τις καλυτερες μασαμπουκες που εχω κανει στην ζωη μου.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Ετσι τιγκα στο αιμα.

Την χτυπησες κανα 2 φορες στο τραπεζι για να ψοφησει?

Τι κανουν τις καινε λιγο απ εξω με flamethrower και τις πετανε στο πιατο με την μια?

Οκ δεν γουσταρω νοοτροπια ελλαδας ψηνουμε το κρεας μεχρι να στεγνωσει εντελως αλλα οχι να και σταζει ακομα αιμα.

Αυτο απο κατω απο την μπριζολα πατατες ειναι?

Ποιος σκεφτηκε οτι το να πλακωσεις τις πατατες με την μπριζολα ειναι καλη ιδεα?

Στην πυρα.:sarcastic:

Στο "Bar" στο Μαυροβούνιο, έχει σερβιριστεί αντίστοιχου μεγέθους κοψίδι βροντόσαυρου πάνω σε μια φέτα ψωμί.

Βοηθούσε και στο να μή γλυστράει κατά το κόψιμο και για να μαζέψεις τα ζουμάκια....

Κατά τα άλλα ωραία τα medium, medium-rare....

OT : Νόμιζα ότι έγραφες "Winters is coming" :hehe:

[MENTION=5181]winters[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.