Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

hKydfFJ.jpg

Μπριζολίτσα με κουνουπίδι στο φούρνο με αλάτι, πιπέρι, σκόρδο και τυράκι από πάνω.

7VKWsqR.jpg

Paleo muffins από αλεύρι αμυγδάλου, χωρίς ζάχαρη με 100% κακάο. Πρώτη φορά τα φτιάχνω, καλά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Το Epic meal θα ήταν περήφανο για μένα σήμερα. Τα quesadillas τα ξέρετε; Πιτούλες με τυρί,κοτόπουλο κτλ μέσα ψημένα στο φούρνο. Όμως επειδή τα χω κόψει τα ψωμοειδή..

Βήμα1ο:

Πλέκουμε το μπέικον και το βάζουμε στο φούρνο να ξεροψηθεί.

attachment.php?attachmentid=58098&stc=1&d=1379176500

Βήμα 2ο:

Ψιλοκόβουμε κοτόπουλο και τσορίθο και τα πετάμε στο τηγάνι να ψηθούν.

attachment.php?attachmentid=58099&stc=1&d=1379176503

Βήμα 3ο:

Όταν ξεροψηθεί το μπέικον το βγάζουμε από το φουρνο, πετάμε μια στρώση τριμμένο τυρί (έβαλα 3 διαφορετικά είδη τσένταρ), το κοτόπουλο και το τσορίθο κι άλλη μια στρώση τυρί από πάνω. Το κλείνουμε με την άλλη πλεξούδα μπέικον και το βάζουμε στο φούρνο για κανά δεκάλεπτο.

attachment.php?attachmentid=58100&stc=1&d=1379176506

Βήμα 4ο:

Μασαμπουκιάζουμε σαν μην υπάρχει αύριο..

attachment.php?attachmentid=58101&stc=1&d=1379176509

attachment.php?attachmentid=58102&stc=1&d=1379176512

Φίλτατε για πες με τι μπορούμε να αντικαταστήσουμε το σπανιόλικο λουκάνικο ?

Αντίστοιχο ελληνικό?

Του πάει να έχει μπόλικη γεύση το λουκάνικο ή κάτι πιο ελαφρύ ?

Κυριακή κοντή γιορτή :bye:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βάλεις καν λουκάνικο, έτσι για την έξτρα γεύση το έβαλα. Το τσορίθο είναι πικάντικο, τα ελληνικά τα χωριάτικα είναι πολύ βαριά για τέτοιο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βάλεις καν λουκάνικο, έτσι για την έξτρα γεύση το έβαλα. Το τσορίθο είναι πικάντικο, τα ελληνικά τα χωριάτικα είναι πολύ βαριά για τέτοιο φαγητό.

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα με τα ελληνικά λουκάνικα.. υπάρχουν μερικά όμως τα οποία είναι πιο χαλαρά οπότε ίσως βάλω κάτι τέτοιο.

Από τυριά παίζει ελευθερία βάζεις ότι θες??

Βέβαια είμαι σίγουρος ότι το όλο σκηνικό είναι δοκιμή και σφάλμα κατάσταση ..

Link to comment
Share on other sites

καιρό έχω να περάσω απο εδώ

Πιτούλες ψητές χωρίς λαδάκι, ψητή πατάτα με sauce γιαουρτιού και ορτύκια μαριναρισμένα σε μπαλσάμικο μπαχαρικά και σβήσιμο με πορτοκάλι. Πέσανε και μερικά φασολάκια για ξεκάρφωμα :p

img-0424-10026.jpg

img-0414-10025.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καλύτερο από Μυρτιά; Για πες και για εμάς που δεν έχουμε 4square

α καλά τώρα το είδα ρε συ sorrrryyy

Ντάξει δε λέω ότι είναι καλύτερο αλλά έχει καλό φαγητό και μάλιστα θα παντρευόμουν ανετότατα το ψήστη του. Το έχει το έχει... Το ψήσιμο εννοώ :p

Κατάστημα ο Κρητικός:patsak:

Link to comment
Share on other sites

Το φαγητό αυτό μου αρέσει πάρα πολύ και δεν έχασα την ευκαιρία να το μοιραστώ μαζί σας!

Δυο χταπόδια (περίπου 2 κιλά σκάρτα και τα δυο μαζί), κόψιμο τα πλοκάμια και κουκούλες και καλό πλύσιμο, και μετά στην κατσαρόλα:

XK_01_DSCN9623-large_zpsf7dc3965.jpg XK_04_DSCN9627-large_zpsb5adab6d.jpg

Σήμερα το είδα αυτό. Δε φαίνεται καμία φωτογραφία.:(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα αυτό. Δε φαίνεται καμία φωτογραφία.:(

Ναι γέμισε ο φωτοκουβάς, και πρέπει να κλείσει ο μήνας για να κάνει reset το bandwidth του λογαριασμού μου!

Αλλιώς θα πρέπει να τους τα "χώσω"! :TD:

Μάλλον με βλέπω να τις ξεκουβαλάω προς galery μεριά, οπότε λίγο υπομονή και θα το δεις το χταποδάκι! :)

Link to comment
Share on other sites

yep καμάρι

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

ωπα λάθος δεν είναι αυτό. Αυτό είναι Παλλήνη και η πλάκα είναι ότι μοιάζουν τα μαγαζιά λολ

Ραιδεστού 36-38, Ν. Σμύρνη η διεύθυνση

https://foursquare.com/v/kritikos/4c701eb7df6b8cfaca3bb74d

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

α ρε Κομοτηνή..

έφαγα ένα πεντανόστημο λαχματζουν με 2.5€..μικρογραφία μπαστουνιού μπέιζμπολ ήταν.

πεθαίνω έχω σκάσει.

επόμενη φορά φωτογραφία αυστηρά.

αυτό κανονικά θέλει κόψιμο στη μέση.Μισό μεσημέρι - μισό προς βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.