Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Athens2004

Eχεις πάει φαντάρος ?

Ναι εχω παει (απολυθηκα Νοεμβριο 2006) και οταν ειχαν ξεσπασει μικρες φωτιες στην Θεσσαλονικη, ειχαμε παει ολο το ταγμα σχεδον να βοηθησουμε (απο την Ξανθη). Εσυ εχεις παει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Μολις μιλησα με τον παππου και την γιαγια μου,που ηταν στο χωριο Πευκη του Πυργου Ηλειας ,και μου ανεφεραν οτι μαζι με αλλους 400 κατοικους το εκκενωσαν πριν απο περιπου μιση ωρα και κατευθυνονται προς το χωριο Περσαινα...

Το αναφερω μηπως καποιος συγγενης ή φιλος απο τα μελη του the lab ειναι σε εκεινα τα μερη...

Link to comment
Share on other sites

Είτε πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο είτε όχι (που είναι, δεν το αμφισβητεί κανείς), οφείλεις να έχεις έναν μηχανισμό που να είναι στην θέση να ανταπεξέλθει άμεσα και αποτελεσματικά. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω είναι απαράδεκτο εν έτη 2007 να μην το έχεις δεδομένο αυτό. Σκόπιμα κατά τη γνώμη μου.

Δαπάνες ξέρουν να κάνουν, αλλά όχι για εκεί που χρειάζεται.

5 εκ. ευρώ κόστισε το νέο τηλεσκόπιο "Αρίσταρχος" στην κορυφή του Χελμού, από τα οποία τα 3 από το Υπ. Ανάπτυξης. Δεν λέω πως κακώς έγινε, μια χαρά επιστημονικό έργο και πολύ χρήσιμο όπως φαίνεται για το άμεσο μέλλον καθώς θα ψάχνουμε για άλλον πλανήτη σε λίγο να φύγουμε.

Γνωρίζουν τους κινδύνους αλλά το συμφέρον τους είναι εκεί που δεν είναι το δικό μας. Απλά.

ΥΓ για όποιον ενδιαφέρεται αυτή τη στιγμή στα Αστυνομικά της Ηλιούπολης και στο τρύπιο κατοστάρι, (από το δημαρχείο ευθεία επάνω) υπάρχει δύναμη πολιτών οι οποίοι περιφρουρούν προληπτικά τον χώρο του βουνού.

ΥΓ 2. 47 αυτή τη στιγμή οι νεκροί αναφέρουν στην τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ειδα οτι ανοιχτηκε αυτό το θέμα....

Εντάξει παιδιά τι να πω.....καλά αυτό το πράγμα απλα ΔΕΝ υπάρχει που ζούμε.... χτες εκλεισα την ΤV το βράδυ, εφυγα για δουλεια πιστεύοντας οτι το θέμα θα λήξει... ξυπνάω τώρα και βλεπω 52 νεκρους και μια ολοκληρη χώρα σε κατάσταση έκτατης ανάγκης???

Το αυριο σκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Το αυριο σκέφτομαι....

Το αύριο; Δεν υπάρχει αύριο για 52 ψυχές, δεν υπάρχει αύριο για χιλιάδες ζωντανά, δέντρα. Δεν υπάρχει αύριο για τόσο κόσμο που άφησε το σπίτι του, που έχασε την περιουσία του. Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι ποιο τραγικό, η κατάσταση που επικρατεί τώρα ή που σε 20 μέρες θα ψηφίζουνε για το ίδιο μπουρδέλο κράτος κραδαίνοντας τις σημαιούλες; Προσπαθείστε να συλλάβετε την τραγικότητα του πράγματος γιατί εγώ δε μπορώ. Ευτυχώς που δεν ζει ο παππούς μου κι η γιαγιά μου, θα έβλεπαν το χωριό τους να καίγεται.

Link to comment
Share on other sites

Με εκατό διαφορετικές εστίες σε όλη τη χώρα, με τόσο δυνατό αέρα και ζέστη, δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθος πολιτική και για ευθύνες.

Μου ακούγονται αστεία.

Οργίζομαι και μόνο που σκέφτομαι ότι η περσινή επιθυμία - πρόβλεψη του Εγγλέζου MrSenie ότι φέτος θα καεί όλη η Ελλάδα έγινε πραγματικότητα.

Πρόκειται για τον γνωστό, ανθέλληνα, οδηγό λιμουζίνων και gay "κωμικό" Sean Ruttledge που προκάλεσε με το ψευδεπίγραφο βίντεο ως Stavraetos Παπαφλωράτος την οργή των Τούρκων.

"Όμορφος Ελληνικός καιρός" κατά Mr. Seanie (είναι δική του αυτή η ιστοσελίδα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Με εκατό διαφορετικές εστίες σε όλη τη χώρα, με τόσο δυνατό αέρα και ζέστη, δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθος πολιτική και για ευθύνες.

Μου ακούγονται αστεία.

Τι ακριβώς εννοείς Μάριε με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Με εκατό διαφορετικές εστίες σε όλη τη χώρα, με τόσο δυνατό αέρα και ζέστη, δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθος πολιτική και για ευθύνες.

Μου ακούγονται αστεία.

Αν υπήρχε σωστή οργάνωση και επαρκές προσωπικό στην πυροσβεστική,δεν θα είχε καεί όλη η χώρα.

Ποιος είναι υπεύθυνος για την οργάνωση και το προσωπικό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα, πριν από λίγο σε ένα δελτίο ειδήσεων ο Δήμος Βερύκιος είπε πως το κράτος είχε επιδοτηθεί με 10 εκ. ευρώ για να προμηθευτεί οχήματα δασοπυρόσβεσης και αερομεταφοράς και αυτά ποτέ δεν αποκτήθηκαν.

Και δεν θα μιλάμε για λάθος πολιτική;

Αλλά ναι σωστά, δεν είναι λάθος πολιτική, πρόκειται για σωστότατη πολιτική... της μίζας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό παράδειγμα, για να γίνει κατανοητό το θέμα οργάνωσης.

Κατά τη γνώμη μου θα υπήρχαν ευθύνες αν μιλούσαμε για 5-10 φωτιές.

Εκεί μπορεί η πολιτική προστασία και η τοπική αυτοδιοίκηση, σε συνεργασία με την πυροσβεστική, να οργανώσουν ένα σχέδιο διαφυγής - εκκένωσης ενός χωριού με ασφάλεια.

Μπορούν να βάλουν τα αεροπλάνα και τα πυροσβεστικά να ρίχνουν νερό και να εξασφαλίσουν την οδό διαφυγής των κατοίκων.

Όταν όμως έχουμε 100 διαφορετικές εστίες, πού να πρωτοστείλει κανείς πυροσβεστικά αεροπλάνα και δυνάμεις και τι σχεδιασμό να κάνει?

Ξεκινάς από μια εστία, την καθαρίζεις, πας στη δεύτερη σημαντικότερη, ρίχνεις όλες σου τις δυνάμεις εκεί, πας στην τρίτη την τέταρτη, ε φτάνει πια.

Μοιραία η πέμπτη και οι υπόλοιπες θα μείνουν στο έλεος του θεού, με γενικές συντονιστικές οδηγίες και τοπικά μέσα.

Παλεύουν οι κάτοικοι με τον πυκνό καπνό, τον αέρα, τη φωτιά και τη στάχτη με κίνδυνο να πάθουν ασφυξία ή να καούν, για να σώσουν το σπίτι τους και οργίζονται όταν βλέπουν ότι είναι ανήμποροι και μόνοι.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θεοί μου φάνηκαν οι πιλότοι που ήρθαν σήμερα το μεσημέρι στον Υμηττό και έριχναν νερό με χαμηλές πτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και μονο το γεγονος οτι ουσιαστικα μετα απο σχεδον 3 ημερες και η καταστροφη συνεχιζεται με αμειωτη ενταση,ειναι και η μεγαλυτερη αποδειξη οτι ο κρατικος μηχανισμος εχει ουσιαστικα σηκωσει τα χερια ψηλα....

το θεμα ειναι οτι σιγα σιγα ολα τα καναλια αρχιζουν και ψελιζουν αυτο που ολοι εχουμε υποπτευθει εδω και 2 ημερες...

Οτι αυτη η συντονισμενη επιθεση εναντιον της πατριδας μας ειναι εργο καποιας ΄΄δυναμης΄΄...

ποια αραγε ειναι αυτη η δυναμη?

-οι Αμερικανικες μυστικες υπηρεσιες οπου 3 εβδομαδες πριν τις εκλογες ,θελουν να αλλαξουν τις ισορροπιες και να χτυπησουν την κυβερνηση,κυριως για τις αγορες ρωσσικων και οχι αμερικανικων οπλικων συστηματων?

-τουρκων ?

-καποιων αλλων ?

οντως η ελλαδα περναει την δικη της 11η Σεπτεμβριου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και δεν μπορεί να ακολουθήσει όλα αυτά τα μέτωπα ο κρατικός μηχανισμός αφού δεν έχει τα μέσα. Όταν είσαι σε μια χώρα σαν την Ελλάδα που είναι άκρως ευαίσθητη σε αυτόν τον τομέα κάνεις μελέτη και εξοπλίζεσαι αποτελεσματικά. Όλα αυτά δεν έχουν γίνει ή έχουν μείνει στην μελέτη.

Τώρα τα περί "δυνάμεων" είναι υπερβολικά. Επίσης 11η Σεπτεμβρίου δεν είναι για την Ελλάδα αυτό. Είχαμε και τους σεισμούς λίγα χρόνια νωρίτερα. Η Τουρκία είχε πολύ χειρότερη τραγωδία με τους σεισμούς. Αλλά το ζήτημα δεν είναι πόσοι χάθηκαν για να χαρακτηριστεί κάπως. Είναι μια τραγωδία όπου οι ευθύνες αυτής είναι καθαρά πολιτικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ένα μικρό παράδειγμα, για να γίνει κατανοητό το θέμα οργάνωσης.

Κατά τη γνώμη μου θα υπήρχαν ευθύνες αν μιλούσαμε για 5-10 φωτιές.

Εκεί μπορεί η πολιτική προστασία και η τοπική αυτοδιοίκηση, σε συνεργασία με την πυροσβεστική, να οργανώσουν ένα σχέδιο διαφυγής - εκκένωσης ενός χωριού με ασφάλεια.

Μπορούν να βάλουν τα αεροπλάνα και τα πυροσβεστικά να ρίχνουν νερό και να εξασφαλίσουν την οδό διαφυγής των κατοίκων.

Όταν όμως έχουμε 100 διαφορετικές εστίες, πού να πρωτοστείλει κανείς πυροσβεστικά αεροπλάνα και δυνάμεις και τι σχεδιασμό να κάνει?

Ξεκινάς από μια εστία, την καθαρίζεις, πας στη δεύτερη σημαντικότερη, ρίχνεις όλες σου τις δυνάμεις εκεί, πας στην τρίτη την τέταρτη, ε φτάνει πια.

Μοιραία η πέμπτη και οι υπόλοιπες θα μείνουν στο έλεος του θεού, με γενικές συντονιστικές οδηγίες και τοπικά μέσα.

Παλεύουν οι κάτοικοι με τον πυκνό καπνό, τον αέρα, τη φωτιά και τη στάχτη με κίνδυνο να πάθουν ασφυξία ή να καούν, για να σώσουν το σπίτι τους και οργίζονται όταν βλέπουν ότι είναι ανήμποροι και μόνοι.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θεοί μου φάνηκαν οι πιλότοι που ήρθαν σήμερα το μεσημέρι στον Υμηττό και έριχναν νερό με χαμηλές πτήσεις.

Αρχική απάντηση από cherryman

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα, πριν από λίγο σε ένα δελτίο ειδήσεων ο Δήμος Βερύκιος είπε πως το κράτος είχε επιδοτηθεί με 10 εκ. ευρώ για να προμηθευτεί οχήματα δασοπυρόσβεσης και αερομεταφοράς και αυτά ποτέ δεν αποκτήθηκαν.

Και δεν θα μιλάμε για λάθος πολιτική;

Αλλά ναι σωστά, δεν είναι λάθος πολιτική, πρόκειται για σωστότατη πολιτική... της μίζας.

Αν αυτά τα λεφτά πηγαίνανε εκεί που έπρεπε και όχι στις τσέπες κάποιων...τότε ναι..θα είχαμε καταστροφές...αλλά όχι όπως τώρα,η πάρνηθα δεν θα είχε μείνει στο έλεος του θεού,το ίδιο και η πεντέλη πάλι φετός,ολόκληρη πελοππόνησος,και η εύβοια στο έλεος του θεού.

Ευτυχώς που ο Υμηττός "άρπαξε" σε ωιλο "καραφλό" σημείο και με τον αέρα να στέλνει την φωτιά πρός τα κάτω και τους 2 (πιλότους απ τους 5) με @@ που έγλειφαν τις κορυφές των δέντρων...αλλιώς ακόμα θα καιγόταν ο Υμηττός...

Ευτυχώς που η κυβέρνηση είχε μεριμνήσει για την επαγρύπνηση των πυροσβεστικών μέσων...

Το μόνο που την νοιάζει είναι η αναστολή των αδειών ενόψη εκλογών....

Την ημέρα εκλογών άμα κάνω καταγγελεία για βόβμα σε εκλογικό κέντρο είμαι σίγουρος ότι θα κινητοποιηθούν περισσότερο απ όσο να βρούν εμπρηστές και να οργανώσουν την πυροσβεστική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σιχαίνομαι όσους κάνουν πολιτική πάνω στα αποκαΐδια.

Ανεξάρτητα από το ποιος έχει την ευθύνη συντονισμού.

Η ψηφοθηρία και ο μικροκομματισμός θα μας φάει.

Είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει η πολιτική μας έκαψε, αυτήν πρέπει να αλλάξουμε. Έτσι είναι, τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Tόσες φωτιές σε τόσα μέτωπα...

Τόσες ψευδείς καταγγελίες για φωτιές για παραπλάνηση...

Όλα σε διάστημα 24 ωρών...

Τι να πρωτοκάνει λοιπόν ο οποιοσδήποτε κρατικός μηχανισμός...πόσες άρτια εξοπλισμένες και εκπαιδευμένες ομάδες να διαθέτει...

Αφήστε λοιπόν τα '' δεν κάνει τίποτα το κράτος''...Το θέμα είναι ποιοί και γιατί να κάνουν τα πάντα για να μην μπορουν να τεθούν σε έλεγχο οι φωτιές...

Όλα είναι εμπρισμοί...και ας πάψουν επιτέλους όλοι αυτοί που κάνουν αντιπολίτευση να μας φλομώνουν και να λένε ''ναι αλλά δεν είναι όλα εμπρισμοί'' ...Έλεος υπάρχουν νεκροί και κάποιοι πάνε να εξηπυρετήσουν τα κομματικά τους συμφέροντα...Ντροπή...

Νιώθω οργισμένος,αηδιασμένος,θλιμμένος για τους τόσους άδικα νεκρούς...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν λέει ότι δεν φταίει μόνο το κράτος.

Αλλά έχει το σημαντικότερο ρόλο σε αυτό το θέμα.

Όταν κάηκε η Πάρνηθα και βγήκε ο Πολύδωρας και είπε ότι "το χειριστήκαμε πολύ καλα"...

Τι του λές?Τι χειρήστηκε?Κατάλαβε τι έγινε?Μάλλον Όχι γιατί δεν κάηκε το σπίτι του...

Όταν έλεγαν ότι μετά απ αυτό θα είναι έτοιμοι για άλλα τέτοια ενδεχόμενα?

Μόνο για την Αθήνα(και ούτε καν) ίσχυαν αυτά?

Πιστεύω πώς είναι χαζό να λέμε ότι δεν φταίει η κυβέρνηση καθόλου,και δεν το λέω αυτό για να κατηγορήσω την Ν.Δ και να επιδοκιμάσω το ΠΑ.ΣΟ.Κ. .Τα ίδια χάλια είναι και οι 2....

Link to comment
Share on other sites

Για τις προηγούμενες φωτιές, φταίει ξεκάθαρα ο κρατικός μηχανισμός (όχι πως πιο πριν είχαμε λιγότερα μέτωπα.. Μέσο όρο, είχαμε 86 εστίες την ημέρα, σύμφωνα με στατιστικές που διάβαζα τότε) Αλλά στο τελευταίο δεν φταίει κανείς άλλος, πέρα από αυτούς που βάλανε τις φωτιές. Απλώς σε αυτό το πράμα δεν μπορείς να κάνεις τπτ... Και είναι κρίμα για τους 52 που χαθήκανε :( Μακάρι να είναι αυτοί και κανείς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.