Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Ζηλέψανε την προβολή της Πελοποννήσου στο χωριό μου (Σιμωτάτα) και βάλανε κι εκεί φωτιά... Επειδή η ενημέρωση έγινε από άτομο γένους θυληκού (την αδερφή μου) δεν μπορώ να ξέρω πόσο κοντά είναι στα σπίτια κλπ κλπ

Λέει, επικυρήχθηκαν οι εμπρηστές, με αμοιβή έως 1εκ ευρώ (ανάλογα με την περιοχή που δραστηριοποιήθηκε)... Ειλικρινά, ας πιάσω έναν εμπρηστή, κι ας μη μου δώσουν δεκάρα τσακιστή. Το ελεύθερο να τον τσακίσω στο ξύλο να μου δώσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Winters

Τι βεργης και μαλκιες... μην το ξευτιλισουμε.... Ο καθενας ψηφιζει οτι γουσταρει... Εγω σας λεω ψηφιστε προσωπα και οχι κομματα....

Οποιος δεν θελει να ψηφισει ας το ριξει ακυρο.... Η αποχη δεν ειναι λυση...

Δυστυχώς κόμματα ψηφίζεις και όχι πρόσωπα :(

Νταξ,η αποχή είναι βλακεία,αλλά και το να ψηφίσεις ένα απ τα 2 μεγάλα κόμματα κατα την γνώμη μου το ίδιο βλακεία είναι.

Αν και παίζει το ΠΑΣΟΚ να έκανε καλύτερη δουλεια σε τπτ τέτοιους τομείς.

Και όσο για τα όπλα που έλεγαν κάποιοι.

Δεν είναι λύση αυτή...μετά θα στην πέσουν οι Τούρκοι και θα λές γιατί πήρε πυροσβεστηκά και όχι Τανκς

Και Να ξανα πώ.

Η Ε.Ε μας έδινε 30εκ ....για πυρασφάλεια

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι έγιναν?

Απ όσο ξέρω δεν τα πήραμε καν.

Ενώ Γαλλία και Ισπανία τα Χρησημοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Γιατί δεν καταλαβαίνω τι θές να πείς?

Οι φωτιές μόνες τους μπήκαν?

Ή μήπως να τις μαλώσουμε που δεν έσβησαν μόνες τους?

Δεν καταλαβαίνεις γιατί η στάση σου απέναντι στην κατάσταση είναι ανεύθυνη. Ότι και να λέμε το αποτέλεσμα της καταστροφής είναι το ίδιο

.

Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε θίξω ούτε εσένα, ούτε οποιονδήποτε σκέφτεται σαν και σένα, το πρόβλημα είναι ότι κρίνεις κάτι στο οποίο δεν συμμετέχεις και ούτε καν έχεις πρόθεση να συμμετέχεις. Το ίδιο που κάνεις και συ, δυστυχώς έκανα για αρκετά χρόνια και γω, αλλά αυτό δεν μου έδινε το δικαίωμα να απαλλάσσομαι από τις προσωπικές μου ευθύνες. Το κράτος εσύ θα το ψηφίσεις είτε ρίξεις άκυρο είτε λευκό είτε μαύρο οπότε το κράτος είσαι εσύ. Μην διαμαρτύρεσαι επειδή παίρνεις αυτό που σου αξίζει σαν κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 18:59]

Η έλλειψη ψήφου παιδιά δεν κάνει κακό στα μεγάλα κόμματα! ΤΟ ποσοστό τους θα είναι το ίδιο μεγάλο αλλά με περισσότερη αποχή. Ε και?

η αποχη ομως ειναι ενα ισχρυο μυνημα. μια νεα κοινωνια ευχομαι να βγει απο αυτη την ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Ξανά Γιώργο. Το 38% με 25% αποχή βγάζει κυβέρνηση και η λέξη "αποχή" εξαφανίζεται μετά τις εκλογές και μένει το 38%.

Το 20% όμως με ταυτόχρονη αύξηση των μικρών, δεν βγάζει καμία κυβέρνηση και χτυπάει καμπανάκι σε πολλούς. Όχι μόνο σε πολιτικούς αλλά και σε μένα και σε σένα που δύσκολα πια θα τολμήσουμε να διαβούμε το γραφείο του τάδε πολιτικού για ένα "βολεματάκι".

"Ο φόβος φυλαέι τα έρμα" που λένε οι παλιοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Δεν καταλαβαίνεις γιατί η στάση σου απέναντι στην κατάσταση είναι ανεύθυνη. Ότι και να λέμε το αποτέλεσμα της καταστροφής είναι το ίδιο

.

Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε θίξω ούτε εσένα, ούτε οποιονδήποτε σκέφτεται σαν και σένα, το πρόβλημα είναι ότι κρίνεις κάτι στο οποίο δεν συμμετέχεις και ούτε καν έχεις πρόθεση να συμμετέχεις. Το ίδιο που κάνεις και συ, δυστυχώς έκανα για αρκετά χρόνια και γω, αλλά αυτό δεν μου έδινε το δικαίωμα να απαλλάσσομαι από τις προσωπικές μου ευθύνες. Το κράτος εσύ θα το ψηφίσεις είτε ρίξεις άκυρο είτε λευκό είτε μαύρο οπότε το κράτος είσαι εσύ. Μην διαμαρτύρεσαι επειδή παίρνεις αυτό που σου αξίζει σαν κράτος.

Πάλι δεν σε καταλαβαίνω.

Τι στάση έχω εγώ?

Ότι και να λέμε αν η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση δεν είχε στο μυαλό της μόνο τα πώς θα φάνε μίζες τώρα θα είχαμε εξοπλισμό πυρόσβεσης 30εκ ευρώ.

Διαβάζεις τι γράφω?

Ανεύθυνος θα ήμουν αν ψήφιζα τα 2 μεγάλα κόμματα απλά επειδή τα ψηφίζουν και οι άλλοι.

Αυτό είναι ανευθυνότητα και όχι το ότι δεν με αντιπροσωπεύουν...

Link to comment
Share on other sites

έσβησε η φωτιά στο χωριό, όμως είναι όλοι σε επιφυλακή για φωτιά στον Εθνικό Δρυμό Αίνου... Ελπίζω να τους κόψει να αποκλείσουν κάθε πρόσβαση προς το βουνό, καθώς και την έγκαιρη δημιουργία ζωνών πυρασφαλείας.

@ΑΝ7: Φέτος ο ρυθμός που μπαίνουν οι φωτιές δεν έχουν σχέση με τπτ άλλο... Όχι μόνο στην Ελλάδα. Όπως έχω ξαναπεί, απλά κοιτάξτε τι έγινε και σε Γαλλία, Ισπανία (στην περιοχή της Καταλωνίας ακόμα υπάρχουν προβλήματα ηλεκτροδότησης, Ιταλία. Δυστυχώς, οι εμπρηστές έχουν ως σύμμαχο και το απρόβλεπτο της φωτιάς.

Αντίθετα, πέρσι (που είχαμε το ίδιο κόμα ως κυβέρνηση) οι φωτιές τελείωναν εν τη γεννέση. Αντίστοιχα και επί ΠΑΣΟΚ.

Το ότι θα έπρεπε να είχε αγορασθεί περισσότερος πυροσβεστικός εξοπλισμός, είναι αδιαμφισβήτητο. Το θέμα, όμως, δεν είναι να επιρρίπτουμε ευθύνες, αλλά να κινητοποιηθούμε για να σώσουμε ότι μπορούμε, έπειτα να διορθώσουμε ότι μπορούμε, και τέλος από Οκτώβρη να προετοιμαστούμε, μαθαίνοντας επιτέλους από το παρελθόν, για την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

@ΑΝ7: Φέτος ο ρυθμός που μπαίνουν οι φωτιές δεν έχουν σχέση με τπτ άλλο... Όχι μόνο στην Ελλάδα. Όπως έχω ξαναπεί, απλά κοιτάξτε τι έγινε και σε Γαλλία, Ισπανία (στην περιοχή της Καταλωνίας ακόμα υπάρχουν προβλήματα ηλεκτροδότησης, Ιταλία. Δυστυχώς, οι εμπρηστές έχουν ως σύμμαχο και το απρόβλεπτο της φωτιάς.

Αντίθετα, πέρσι (που είχαμε το ίδιο κόμα ως κυβέρνηση) οι φωτιές τελείωναν εν τη γεννέση. Αντίστοιχα και επί ΠΑΣΟΚ.

Το ότι θα έπρεπε να είχε αγορασθεί περισσότερος πυροσβεστικός εξοπλισμός, είναι αδιαμφισβήτητο. Το θέμα, όμως, δεν είναι να επιρρίπτουμε ευθύνες, αλλά να κινητοποιηθούμε για να σώσουμε ότι μπορούμε, έπειτα να διορθώσουμε ότι μπορούμε, και τέλος από Οκτώβρη να προετοιμαστούμε, μαθαίνοντας επιτέλους από το παρελθόν, για την επόμενη χρονιά.

Ρε συ.Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με άλλες του παρελθόντος.

Το θέμα είναι.Αυτήν τη στιγμή μπορείς να κάνεις κάτι εσυ?

Να πάμε όλοι εθελοντές χωρίς να έχεις ιδέα επι του θέματος?

Φυσικά και πρέπει να ρίχνουμε ευθύνες ΤΩΡΑ γιατί αύριο που θα σβήσουνε ΌΛΟΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝΕ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να προσφέρω τπτ, για τους δικούς μου λόγους. Του χρόνου, όμως, θα πάω εθελοντής δασοπυροσβέστης. Κι ας μην ξέρω.. Θα μάθω. Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Τώρα, δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να προσφέρω τπτ, για τους δικούς μου λόγους. Του χρόνου, όμως, θα πάω εθελοντής δασοπυροσβέστης. Κι ας μην ξέρω.. Θα μάθω. Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος

Μα αυτό σου λέω.

Αυτή τη στιγμή τπτ δεν μπορούμε να κάνουμε όχι μόνο εσύ...αλλά όλοι μας:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τι να ξεχασουμε ρε ΑΝ , θα πνιγουνε το χειμωνα ρεεεε

Εδώ είσαι και δώ είμαι ότι το χειμώνα άμα βρέξει πολύ κάτι μπορεί να υπωθεί αλλά μέχρι το επόμενο καλοκαίρι και με την "καινούργια" κυβέρνηση δεν θα θυμάται τπτ κανένας....μόνο αυτοί που έχασαν τις περιουσίες τους...αλλά έχουν τόσο αδύναμη φωνή...που στο χάος δεν θα ακούγονται καθόλου

Link to comment
Share on other sites

ο βουλγαρακης με 10 μπατσους πηγε και ελεγε ολα καλα , ενας απο πισω φωναζε ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚΑΑΑΑ και εναν υπυργο τον τραβολογουσε μια κυρια. :hehe: εχει να πεσει ντου οταν τελειωσουν ολα, ακομα ο κοσμος ειναι ζαλισμενος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάστε το σεισμό του 99; Μήπως ξέρετε ότι οι σεισμόπληκτοι ακόμα μένουν σε κοντέινερ; Σιγά μην αλλάξει τίποτα το χειμώνα.. μια ξεχασμένη ιστορία θα γίνουν τα καμμένα..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει σε μια εκθεση νεων τεχνολογιων πριν μερικα χρονια. Εκει ενας τυπος σε μια γωνια ειχε φτιαξει ενα εκπληκτικο κατα την γνωμη μου συστημα αλλα κανενας δεν εδινε σημασια γιατι δεν ειχε γκομενες να δινουν μπρελοκ. Ηταν ενας μινι σταθμος σε διαστασεις μικρου ηλεκτρολογικου κουτιου που τροφοδοτουνταν απο φωτοβολταικο. Τι εκανε? Μπορουσες να βαλεις οσα ασυρματα αισθητηρια μετρησης θερμοκρασιας ηθελες σε μια αρκετα μεγαλη αποσταση γυρω του (~10χλμ ακτινα αν θυμαμαι καλα)και να ειδοποιειται ο σταθμος οταν καποιο υπερβει το φυσιολογικο και σε συγκριση παντα με τα διπλανα. Μολις γινοταν αυτο ο σταθμος μεσω gsm μπορουσε να στειλει μυνημα στην πυροσβεστικη. Επισης ο σταθμος μπορουσε να δουλεψει κυψελωτα με αλλους και να καλυψει πολυ μεγαλες εκτασεις οπως μου ειχε πει.

Ελληνας ηταν και φαινονταν οτι ηταν κατασκευη με μερακι.Δυστυχως αυτο το μυαλο δεν τον αξιοποιησε κανενας. Πηραμε αγροφυλακες ομως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Ειχα παει σε μια εκθεση νεων τεχνολογιων πριν μερικα χρονια. Εκει ενας τυπος σε μια γωνια ειχε φτιαξει ενα εκπληκτικο κατα την γνωμη μου συστημα αλλα κανενας δεν εδινε σημασια γιατι δεν ειχε γκομενες να δινουν μπρελοκ. Ηταν ενας μινι σταθμος σε διαστασεις μικρου ηλεκτρολογικου κουτιου που τροφοδοτουνταν απο φωτοβολταικο. Τι εκανε? Μπορουσες να βαλεις οσα ασυρματα αισθητηρια μετρησης θερμοκρασιας ηθελες σε μια αρκετα μεγαλη αποσταση γυρω του (~10χλμ ακτινα αν θυμαμαι καλα)και να ειδοποιειται ο σταθμος οταν καποιο υπερβει το φυσιολογικο και σε συγκριση παντα με τα διπλανα. Μολις γινοταν αυτο ο σταθμος μεσω gsm μπορουσε να στειλει μυνημα στην πυροσβεστικη. Επισης ο σταθμος μπορουσε να δουλεψει κυψελωτα με αλλους και να καλυψει πολυ μεγαλες εκτασεις οπως μου ειχε πει.

Ελληνας ηταν και φαινονταν οτι ηταν κατασκευη με μερακι.Δυστυχως αυτο το μυαλο δεν τον αξιοποιησε κανενας. Πηραμε αγροφυλακες ομως...

καλα εκαναν.ετσι πρεπει να τιμωρουνται οσοι ειναι εξυπνοι και δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.