Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Φυσικά και υπάρχουν μυαλά στην Ελλάδα. Έχω δει κατασκευή από Τεχνικό σχολείο για τις διαβάσεις (αφύλακτες και μη) τρένων, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Κι επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται να αξιοποιήσει την όποια τεχνολογία παράγουμε, γτ να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί να αναπτύξη τεχνολογία στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unseen

Ειχα παει σε μια εκθεση νεων τεχνολογιων πριν μερικα χρονια. Εκει ενας τυπος σε μια γωνια ειχε φτιαξει ενα εκπληκτικο κατα την γνωμη μου συστημα αλλα κανενας δεν εδινε σημασια γιατι δεν ειχε γκομενες να δινουν μπρελοκ. Ηταν ενας μινι σταθμος σε διαστασεις μικρου ηλεκτρολογικου κουτιου που τροφοδοτουνταν απο φωτοβολταικο. Τι εκανε? Μπορουσες να βαλεις οσα ασυρματα αισθητηρια μετρησης θερμοκρασιας ηθελες σε μια αρκετα μεγαλη αποσταση γυρω του (~10χλμ ακτινα αν θυμαμαι καλα)και να ειδοποιειται ο σταθμος οταν καποιο υπερβει το φυσιολογικο και σε συγκριση παντα με τα διπλανα. Μολις γινοταν αυτο ο σταθμος μεσω gsm μπορουσε να στειλει μυνημα στην πυροσβεστικη. Επισης ο σταθμος μπορουσε να δουλεψει κυψελωτα με αλλους και να καλυψει πολυ μεγαλες εκτασεις οπως μου ειχε πει.

Ελληνας ηταν και φαινονταν οτι ηταν κατασκευη με μερακι.Δυστυχως αυτο το μυαλο δεν τον αξιοποιησε κανενας. Πηραμε αγροφυλακες ομως...

Αν δεν παίζει μίζα, "διαγωνισμός" και αγορά δεν γίνεται ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Αν δεν παίζει μίζα, "διαγωνισμός" και αγορά δεν γίνεται ποτέ!

Έτσι...

Για αυτό πήραμε αγροφύλακες...δεν χρειάζόταν να περάσουν κάποιο διαγωνισμό...οπότε να και τα ρουσφέτια για μια θέση στο δημόσιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 20:34]

Έτσι...

Για αυτό πήραμε αγροφύλακες...δεν χρειάζόταν να περάσουν κάποιο διαγωνισμό...οπότε να και τα ρουσφέτια για μια θέση στο δημόσιο ;)

Γιατι εσυ θα ελεγε οχι αν σε προσλαμβανανε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 19:06]

Η Ε.Ε μας έδινε 30εκ ....για πυρασφάλεια

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι έγιναν?

Απ όσο ξέρω δεν τα πήραμε καν.

Ενώ Γαλλία και Ισπανία τα Χρησημοποίησαν.

Τα 30 εκ. δεν είναι τσάμπα. Βάζουμε πολλαπλάσια εμείς.

Αν τα δίναμε, τη στιγμή που έχουμε ήδη το μεγαλύτερο εξοπλισμό σε πυροσβεστικά μέσα σε όλη την Ευρώπη, θα έλεγε ο κόσμος ότι πέφτουν μίζες και ότι δεν τα χρειαζόμαστε.

Με τόσα γκαζάκια που πέφτουν και με τόσο αέρα, δεν θα μας έφταναν ούτε 50 αεροπλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Γιατι εσυ θα ελεγε οχι αν σε προσλαμβανανε?

Μωρέ, όχι, δεν θα έλεγα για μια θέση στο δημόσιο.[honestly]

Αλλά για να πέσουνε ρουσφέτια πήραν αγροφύλακες.

Το ότι τα σκατώσανε είναι προβλημά τους όμως?

Αλλά που κολλάει αυτό στην προκειμένη? :S

Αρχική απάντηση από xrist

Γιατι Γιωργακη δεν βλεπεις οτι αρχισε η προπαγανδα?

Προπαγάνδα?

Κάτσε ρε Χρήστο,λέω κάτι παράλογο?Λέω κάτι που δεν είναι αλήθεια?

Όπως έχω δηλώσει δεν ξέρω καν αν θα ψηφίσω φέτος και τι θα είναι αυτό...

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τα 30 εκ. δεν είναι τσάμπα. Βάζουμε πολλαπλάσια εμείς.

Αν τα δίναμε, τη στιγμή που έχουμε ήδη το μεγαλύτερο εξοπλισμό σε πυροσβεστικά μέσα σε όλη την Ευρώπη, θα έλεγε ο κόσμος ότι πέφτουν μίζες και ότι δεν τα χρειαζόμαστε.

Με τόσα γκαζάκια που πέφτουν και με τόσο αέρα, δεν θα μας έφταναν ούτε 50 αεροπλάνα.

Θα μάς χάλαγε αν τα πέρναμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:04]

Λέω κάτι που δεν είναι αλήθεια?

Λες κατι που λεει και η αντιπολιτευση.. σε θεμα που εχει αλλο τιτλο.

Αν ειναι να το γυρισουμε τι ψηφιζουμε ο καθενας και τι δεν ψηφιζουμε τοτε ξερεις τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Λες κατι που λεει και η αντιπολιτευση.. σε θεμα που εχει αλλο τιτλο.

Αν ειναι να το γυρισουμε τι ψηφιζουμε ο καθενας και τι δεν ψηφιζουμε τοτε ξερεις τι θα γινει

Έστω ότι το λέει η αντιπολίτευση(πράγμα που το άκουσα στις ειδήσεις και όχι από στέλεχος της αντιπολίτευσης),Ότι λέει η αντιπολίτευση είναι λάθος?

Ίσα ίσα..εγώ πιστεύω ότι αυτά που λέει η εκάστοτε αντιπολίτευση για την κυβέρνηση είναι έγκυρα...γιατί?...γιατί απλά τα έχει κάνει και η αντιπολίτευση ένα φεγκάρι που ήταν κυβέρνηση ;)

Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας και τι ψηφίζει είναι καθαρά δικό του θέμα ;)

Αρχική απάντηση από deninho

ΑΝ, για να πάρεις τα 30εκ, θα έπρεπε να βάλεις το λιγότερο άλλα 30 εσύ (50% χρηματοδότηση)

Δεν είναι πάντα 50% η χρηματοδότηση. ;)(δεν ξέρω πόσο ποσοστό ήταν αυτή η συνχρηματοδότηση)

Και έστω ότι ήταν.

Που τα επενδύσαμε αφού δεν τα δώσαμε εκεί?

Link to comment
Share on other sites

τσέπες βολευτών :p

Σου λέω πάντως, ότι στην Κεφαλονιά αξιοποιούσαν κάθε χρόνο μόλις 15-20χιλιάδες από τις 250χιλιάδες που είχαν για καθαρισμό δασών, αλσυλίων, δημιουργία αντιπυρικών ζωνών, αγορά εξοπλισμού κλπ. Αυτά τα χρήματα τα έπαιρνε το Δασαρχείο. Λογικά κάτι αντίστοιχο γίνεται παντού... Δεν είναι μόνο η κυβέρνηση που δεν έκανε δουλειά. Ούτε τα αρμόδια όργανα κάνανε (τα οποία λειτουργούν ανεξάρτητα από την κεντρική κυβέρνηση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:20]

Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας και τι ψηφίζει είναι καθαρά δικό του θέμα ;)

Σωστα δικο του ΟΧΙ δικο μας

Και σου πω για να μαθεις οτι οταν διαλυθηκε το σωμα της αγροφυλακης η τοτε κυβερνηση αντι να τους κανει πυροσβεστες τους βολεψε ολους σε κατι γραφεια στα Επαρχεια και στις νομαρχιες να το ξυνουν ολη μερα... ετσι για να υπαρχει και καποιοος αντιλογος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μείνω σε αυτό το βιντεάκι που πόσταρε ο wint

Αν και παλιό τρελά επίκαιρο

Είναι ο μόνο τύπος που βλέπω στα κανάλια από τότε που τον θυμάμαι να τα χώνει σε υπουργούς/κυβέρνήσεις.

Απορεία^2.

Πάει καλά ο Υπουργός?

Είπε στον Κανάκη γιατί δεν πάει να βοηθείσει να σβήσουν την φωτιά?

Γκρρρ

Αρχική απάντηση από xrist

Σωστα δικο του ΟΧΙ δικο μας

Και σου πω για να μαθεις οτι οταν διαλυθηκε το σωμα της αγροφυλακης η τοτε κυβερνηση αντι να τους κανει πυροσβεστες τους βολεψε ολους σε κατι γραφεια στα Επαρχεια και στις νομαρχιες να το ξυνουν ολη μερα... ετσι για να υπαρχει και καποιοος αντιλογος

Αυτό δεν το ήξερα να σε πώ την αλήθεια.

Αυτό όμως δεν καλυτερεύει την κατάσταση.

’λλη κυβέρνηση άλλα μέτρα.

Και το ΠΑΣΟΚ έχει κάνει άπειρεσ μλκιες απλά είναι και ότι πριν 4 χρόνια που να ασχοληθώ τόσο πολύ με την πολιτική.

Για αυτό οι νέοι σε τέτοια χρειαζόμαστε και την μνήμη των μεγάλων ;)

Link to comment
Share on other sites

O Πολυδωρας πριν απο λιγη ωρα ανεφερε οτι οι πυρκαγιες χαρακτηριζονται ως ασσυμετρες απειλες ,εννοωντας λιγο πολυ οτι προκειται για τρομοκρατικες ενεργειες....

Βεβαιως δεν απεδειξε τα λεγομενα του απλα το ανεφερε..

Και ερωτω εγω...

Αν οντως ειναι ετσι και οι πυρκαγιες ειναι το σταδιο ενα,το επομενο τι θα ειναι τυφλα χτυπηματα στον πληθυσμο?

Γιατι μην ξεχνατε οτι σε πολλα χωρια ,τα οποια ουσιαστικα εχουν ενα κεντρικο δρομο και ελεγαν οι κατοικοι οτι ειχε φωτια και στην εισοδο και στην εξοδο,τι αλλο δειχνει απο το οτι θελουν να καιγεται ο κοσμακης σαν τα ποντικια?

Μηπως τελικα ολα γινονται για τον περιβοητο (ρωσσικο)αγωγο φυσικου αεριου?

Link to comment
Share on other sites

Καραμανλής με μπουφανάκι χαχααχχαχαχαΑΧΑΧΑΧΑΧ

την επομένη φορά , με 35 βαθμούς μη ξεχάσει και την ομπρέλα....

Αντι να ρίξουν τα μούτρα τους μπας και σωθεί τίποτα, λένε μαλ@κίες για ασσύμετρες απειλές

Το Βουλγαράκη καλά τον κάνανε που τον βρίζανε, έπρεπε να του ρίξουν και κανα φούσκο...

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω δεδομενο οτι θα ξεσηκωθει πολυς κοσμος και θα παρει ο διαολος πολλους πολιτικους τις επομενες ημερες.... :mad:

Οπως ανεφεραν και αλλα παιδια προηγουμενως ο κοσμακης ειναι ακομα θολωμενος με το κακο που τους βρηκε ,αλλα ημερα με την ημερα ειναι σιγουρο οτι η οργη θα παρει την θεση της οδυνης που νιωθουν τωρα....:rip:

Απο εκει και περα ο θεος να βαλει το χερι του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.