Jump to content



Πόνος στο χέρι (του mouse).


Recommended Posts

Από χθες αισθάνομαι κάτι πρωτόγνωρους πόνους-πιασίματα-μουδιάσματα στο δεξί χέρι, από τα δάχτυλα μέχρι τον αγκώνα. Δεν έχω αμφιβολίες ότι οφείλονται στην πολύωρη χρήση του ποντικιού.

Δεν ξέρω όμως αν και κατά πόσο σοβαρό είναι καθώς και πως θα αποφευχθεί κάτι ανάλογο στο μέλλον.

(Μην μου πείτε το αυτονόητο για μέιωση των ωρών μπροστά στο PC). Παρόμοια εμπειρία από κανένας σας; Καλό θα είναι, επειδή το θέμα αφορά την υγεία μας, να μείνουμε στα "απολύτως απαραίτητα".

:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Από χθες αισθάνομαι κάτι πρωτόγνωρους πόνους-πιασίματα-μουδιάσματα στο δεξί χέρι, από τα δάχτυλα μέχρι τον αγκώνα. Δεν έχω αμφιβολίες ότι οφείλονται στην πολύωρη χρήση του ποντικιού.

Δεν ξέρω όμως αν και κατά πόσο σοβαρό είναι καθώς και πως θα αποφευχθεί κάτι ανάλογο στο μέλλον.

(Μην μου πείτε το αυτονόητο για μέιωση των ωρών μπροστά στο PC). Παρόμοια εμπειρία από κανένας σας; Καλό θα είναι, επειδή το θέμα αφορά την υγεία μας, να μείνουμε στα "απολύτως απαραίτητα".

:...:

πολυ καλο φιλε το θεμα σου:T:

επειδη καθομαι πολλες ωρες στο Pc πανω μιλησα με εναν ορθοπαιδικο και μου ειπε οτι καλο ειναι ο αγκωνας να ακουμπαει πανω στο τραπεζι και να σχηματιζει γωνια 90 μοιρων,δεν πρεπει να ειναι στον αερα ο αγκωνας επισης η σταση του σωματος να μην καμπουργιαζει στην καρεκλα αλλα να ειναι ισια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα.... Ξεκουρασε το 2 μερες και θα εισαι κομπλε...

Το ιδιο ειχα παθει και πριν απο 15 μερες απο το υπερβολικο dragonball στο wii...

Αν σε ενοχλει αρκετα παρε κανα norgesic (μυοχαλαρωτικο).... Μπορεις να βαλεις και λιγο παγο για 12 λεπτα (Ακριβως..ουτε λεπτο παραπανω...)

Μην βαλεις θερμαντικη κρεμα

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πονάει πολύ πάρε ένα περικάρπιο για να στο σηκώνει και να μην τρίβεται πάνω στο Mouse pad. Προσπάθησε να σηκώσεις λίγο τη θέση σου για να σηκωθεί λίγο και το χέρι και πάρε κανα καλό Mousepad.

Αν είναι πιο σοβαρό (πρόθυρα τενοντίτηδας πως γράφεται...)πήγαινε και σε κανα γιατρό να το δεί και θα σου δώσει καμια αλοιφή αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα αν ο πονος ειναι πολυ εντονος και δεν υποχωρει θα πρεπει να επισκευθεις εναν φυσκοθεραπευτη....

και μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι απο το pc... μπορει να το "πλακωσες" στον υπνο σου και γι' αυτο να ειναι πιασμενο ή και ακομα απο ενα μικρο χτυπημα να εχει ερεθιστει καποιο νευρο....

Link to comment
Share on other sites

@Chessman

να σαι καλά για τα LINKS.:T:

@Winters

Κάθε μέρα το "πλακώνω" στον ύπνο μου. Σίγουρα φταίει το PC.

@DEF

Αυτό με τον αγκώνα προυποθέτει και μεγάλο, σε πλάτος, γραφείο. Από τον αγκώνα μέχρι το σημείο που λυγίζει το δάχτυλο γαι να πιάσει το mouse είναι 48cm.

Αλλά και πάλι αν βραχίονας-μπράτσο πρεπει να σχηματίζουν 90 μοίρες και ταυτόχρονα να είναι και πάνω στο τραπέζι τότε το γραφείο πρέπει να "μπει" μέσα στο σώμα σου. ή να κρατάς το mouse τον αέρα. Μήπως ο ορθοπεδικός άλλο εννοούσε;

post-1143-1416073170,3349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι αχρησευσα το αριστερο μου χερι, χρησιμοποιουσα ποντικια για δεξιους και το αποκυρηφωμα ητανε οταν χρησιμοποιησα ενα ηλιθιο mousepad με στηριγμα καρπου, εδω και 2 χρονια χρησιμοποιω το ποντικι με το δεξι αλλα το αριστερο συνεχιζει να πρηζεται αμα ειναι πολυ ωρα καρφωμενο κοντα στα WASD αν και τον τελευταιο καιρο δεν το παρατηρω, btw πριν 2 χρονια ημουνα και λιγο υπερβαρος (τι λιγο, + 20 κιλα :p ) και με πολυ μειωμενη δραστηριοτητα και κακη διατροφη οποτε συσχετιζα αυτους τους πονους και πρηξιματα με την κυκλοφορια του αιματος, οπως και να χει οταν νιωσουν τα χερια σου λιγο καλυτερα φροντισε να κανεις τακτικα βαρακια δυναμωνουν τους καρπους :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε πολύ γιατί παίζει σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, που ίσως χρειαστεί χειρουργείο αν δεν το ξεκουράσεις τουλάχιστον για 5 μέρες (που σημαίνει ξεχνάς τον υπολογιστή).

Πάρε επίσης ένα Mesulid κάθε 12 ώρες για λίγες μέρες, αν δεν έχεις έλκος ή γαστρίτιδα ή γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση.

http://www.iator.gr/papaxronis/syndromokarpieou.htm

http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82

http://www.plastic-surgery.gr/el/50/index.html

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα!!! εγώ ειδικά που λόγο δουλειάς είμαι μπροστά σε ένα pc οκτώ και εννιά ώρες και περνάω ένα σωρό οικονομικά και στατιστικά στοιχεία μήπως να ζητήσω κανένα επίδομα ανθυγιεινής εργασίας ??????? :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται να δουλεύεις πάνω από ορισμένες ώρες στον υπολογιστή.

Τουλάχιστον στη δική μου δουλειά εφαρμόζεται μειωμένο ωράριο με υποχρεωτικά διαλείμματα, αλλά δεν ξέρω αν είναι και νόμος του κράτους.

Πάντως δεν παίζει ανθυγιεινό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:51]

ίσως χρειαστεί χειρουργείο

η μανα μου εκανε στο ενα. αλλα δυσκολο το βλεπω να την πεισουμε να κανει και στο αλλο. αναγκαστηκε να φτασει εκει μετα τις ενεσεις που δε δουλεψαν.

με αλλα λογια: κανε κατι τωρα που ειναι νωρις. ξεκουρασε το, αλλαξε τραπεζι γραφειο, ποντικι, ισως και να ψαξεις να βρεις κατι να στηριζει τον καρπο σου πανω στο γραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 20:39]

Από χθες αισθάνομαι κάτι πρωτόγνωρους πόνους-πιασίματα-μουδιάσματα στο δεξί χέρι, από τα δάχτυλα μέχρι τον αγκώνα. Δεν έχω αμφιβολίες ότι οφείλονται στην πολύωρη χρήση του ποντικιού.

Δεν ξέρω όμως αν και κατά πόσο σοβαρό είναι καθώς και πως θα αποφευχθεί κάτι ανάλογο στο μέλλον.

(Μην μου πείτε το αυτονόητο για μέιωση των ωρών μπροστά στο PC). Παρόμοια εμπειρία από κανένας σας; Καλό θα είναι, επειδή το θέμα αφορά την υγεία μας, να μείνουμε στα "απολύτως απαραίτητα".

:...:

Καλές όλες οι συμβουλές όλων των προλαλησάντων αλλά λόγω επαγγέλματος και ιδίας γνώσης θα σου έλεγα επειδή είναι νωρίς πήγαινε σε έναν ορθοπεδικό να σου εξετάσει σχολαστικά το πρόβλημά σου για να μην το μετανοιώσεις αργότερα
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 22:39]

Από χθες αισθάνομαι κάτι πρωτόγνωρους πόνους-πιασίματα-μουδιάσματα στο δεξί χέρι, από τα δάχτυλα μέχρι τον αγκώνα. Δεν έχω αμφιβολίες ότι οφείλονται στην πολύωρη χρήση του ποντικιού.

Δεν ξέρω όμως αν και κατά πόσο σοβαρό είναι καθώς και πως θα αποφευχθεί κάτι ανάλογο στο μέλλον.

(Μην μου πείτε το αυτονόητο για μέιωση των ωρών μπροστά στο PC). Παρόμοια εμπειρία από κανένας σας; Καλό θα είναι, επειδή το θέμα αφορά την υγεία μας, να μείνουμε στα "απολύτως απαραίτητα".

:...:

αχετα τι λενε ως λυση μερικοι καταλαβαινω οτι λογω δουλειας δεν φινεται να περιοριστουν οι ωρες χρησης (ομοιοπαθης)

διαβασα ομως για αυτο πριν λιγο καιρο και οχι δεν το εχω χρησιμοποιησει ... ακομα :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό το mouse http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=38&product=930660 (φυσικά αγορά όχι από πλαίσιο που το χει 30 ευρώ πάνω από άλλους:TD: )

υπάρχει κάτι παρόμοιο; Σκέφτικα και trackball αλλά GAMES με trackball ΓΙΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε μην τρελαινεσαι.... Μην ξεχνας οτι εχει ζεστη και τα υγρα στο σωμα σου ειναι μειωμενα....

Πιο δραστικο θα ειναι να πινεις κανα λιτρο νερο και λιγο αλατι παραπανω στο φαι παρα να αλλαξεις ποντικι....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.