Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ευχαριστω ολους για της απαντησεις.

Πηγα και χθες και τα συζητησα μαζι της, επεμενε να μην ριξουμε ρυθμο... :suicide:

Εκανα παλι κυκλικα με 5 κιλα λιγοτερα βασικα.

Μετα την προπονηση ημουν καλυτερα και σημερα ειμαι σχεδον κομπλε.

Μονο στο δεξι χερι με εχει σκισει ο δικεφαλος αλλα οκ πλεον παλευεται.

Οταν λετε αντιοξειδωτικα ποια εννοειτε?

Μου εχει βαλει τοσους πολλους κοιλιακους μιας και της ανεφερα οτι αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι να χασω την κοιλια...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά θέλει και όχι βιασύνες. Η υπομονή χρειάζεται σε ότι και αν κάνεις πόσο μάλλον όσο αφορά τη υγεία

Ακριβώς αυτό και όχι

να συνεχίσει κάνοντας τα ίδια μόλις ξεπιαστεί είναι το καλύτερο, σιγά σιγά

και με ξεκούραση και μόλις υδατανθρακώνεται πλήρως το κορμί του θα σημαίνει πως έχει μπει σε μια...σειρά και ο μεταβολισμός του.

Σε σειρά μπαίνεις και αν κάνεις από την πρώτη μέρα 4x30, αλλά και αν κάνεις 3x10 -> 4x10 -> 4x15 -> 4x20 -> .... -> 4x30, το οποίο είναι και το πιο σωστό. Άλλο να πιέζεις λίγο παραπάνω τον οργανισμό και αυτός να προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα και άλλο να τον καταστρέφεις.

@polonos: 3 χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο, ποτέ δεν μου είπαν να ξεκινήσω από 4x30. Και ξαναλέω ότι διέκοπτα για 3 μήνες, όχι για 5 χρόνια. Με προοδευτική αύξηση τα 4x30 θα τα φτάσεις σε ένα μήνα εύκολα. Επίσης ελπίζω να μείωσες από 15-20 κιλά στα 10-15 και όχι από 50-60...ανάλογα.

Αφού θες να επικεντρωθείς στους κοιλιακούς, απλά κάν' τους στην αρχή για να έχεις φουλ ενέργεια.

UPDATE: Η κοιλιά χάνεται πολύ περισσότερο με το να περιορίσεις το φαγητό, καθώς και με αερόβια άσκηση (περπάτημα/τρέξιμο/ποδήλατο), παρά με το να λιώσεις στους κοιλιακούς. Κοινώς μην πας πάνω από 120-150 κοιλιακούς (σε κάθε μυϊκή ομάδα), γιατί τζάμπα θα καταπονείς τον οργανισμό σου. Φύλαξε ενέργεια για αερόβια άσκηση που θα σου βελτιώσει ταυτόχρονα και καρδιά/πνεύμονες.

Πήγαινε αργά και σταθερά για να περνάς και ευχάριστα. Αν κάθε φορά πεθαίνεις, θα ξενερώσεις κιόλας.

Φιλική συμβουλή: Καλύτερα συζήτησε μαζί της για κανένα καφέ και αφήστε τα της γυμναστικής. Άσε να βγάλει τα κόμπλεξ αλλού.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Απο βδομαδα ξεκιναω κ εγω γυμναστηριο..Γνωστοι φιλοι μου προτειναν αυτο

http://www.protein-shop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&Itemid=80&product_id=79&option=com_virtuemart〈=el

και καποιο συμπληρωμα βιταμινων.Για να ακουσω γνωμες..

Υψος 1.82,βαρος 65 kg.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να παίρνω κάτι... απλά επειδή έχω αρκετούς φίλου που χρησιμοποιούν, έχω ακούσει 2 άλλες πρωτεΐνες αρκετά επίπεδα πιο πάνω.

1) Gaspari Myofusion 75άρα (και πολύ φτηνή).

2)Ο.Ν. 100% WHEY Gold Standard 85άρα (λίγο πιο ακριβή, αλλά αξίζει τη διαφορά).

Υγ1: Μαζί με τη gaspari τώρα έχει μια πατατιά που ούτε καν ξέρω τι είναι, οπότε και να την πάρεις καλύτερα μην το αγγίξεις (ή ας σου πει κάποιος άλλος τι είναι, εγώ πάντως δεν ξέρω :p)

Υγ2: Γνώμη μου, εάν μπορείς να παίρνεις σε καθημερίνη βάση να τρως κάποιο καλό κρέας πχ. κοτόπουλο, μοσχαρίσιο, ή και ψάρι (για πριν την προπόνηση) και 5 αυγά (5 ασπράδια και 1 κρόκο ή όπως αλλιώς τον λέτε εσείς εκεί πάνω :p, για μετά την προπόνηση) θα είσαι και πάλι καλυμμένος και ίσως δεις και καλύτερα αποτελέσματα. Απλά εάν δεν μπορείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη τόσο βαθιά, ας πάρεις καλύτερα όντως κάποιο συμπλήρωμα, αν και πάλι δεν βρίσκω το λόγο να γίνεις φούσκας. :p (πλακίτσα :))

Yγ3: Αν θεωρείσετε ότι κάνω διαφήμιση (και γενικά για οποιοδήποτε άλλο λόγο δεν ακολουθώ τους κανόνες του forum), admin και mods... delete the links free. :flower::)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να παίρνω κάτι... απλά επειδή έχω αρκετούς φίλου που χρησιμοποιούν, έχω ακούσει 2 άλλες πρωτεΐνες αρκετά επίπεδα πιο πάνω.

1) Gaspari Myofusion 75άρα (και πολύ φτηνή).

2)Ο.Ν. 100% WHEY Gold Standard 85άρα (λίγο πιο ακριβή, αλλά αξίζει τη διαφορά).

Υγ1: Μαζί με τη gaspari τώρα έχει μια πατατιά που ούτε καν ξέρω τι είναι, οπότε και να την πάρεις καλύτερα μην το αγγίξεις (ή ας σου πει κάποιος άλλος τι είναι, εγώ πάντως δεν ξέρω :p)

Υγ2: Γνώμη μου, εάν μπορείς να παίρνεις σε καθημερίνη βάση να τρως κάποιο καλό κρέας πχ. κοτόπουλο, μοσχαρίσιο, ή και ψάρι (για πριν την προπόνηση) και 5 αυγά (5 ασπράδια και 1 κρόκο ή όπως αλλιώς τον λέτε εσείς εκεί πάνω :p, για μετά την προπόνηση) θα είσαι και πάλι καλυμμένος και ίσως δεις και καλύτερα αποτελέσματα. Απλά εάν δεν μπορείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη τόσο βαθιά, ας πάρεις καλύτερα όντως κάποιο συμπλήρωμα, αν και πάλι δεν βρίσκω το λόγο να γίνεις φούσκας. :p (πλακίτσα :))

Yγ3: Αν θεωρείσετε ότι κάνω διαφήμιση (και γενικά για οποιοδήποτε άλλο λόγο δεν ακολουθώ τους κανόνες του forum), admin και mods... delete the links free. :flower::)

Ευχαριστω φιλε..Ενταξει δν θα κολλησω στα 10-20 ευρω παραπανω..Περιμενω αποψεις κ απο αλλους.

Link to comment
Share on other sites

H Gaspari από γεύση είναι τοπ + δεν χρησιμοποιεί ασπαρτάμη.

Δεν πρόλαβα να δω αποτελέσματα γιατί τραυματίστηκα.

Μακριά απο σκευάσματα τύπου MASS και τέτοια. Είναι full στη ζάχαρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή που σου πρότειναν δεν είναι και πολύ καλή.

33 γρ. πρωτεΐνης/ στα 100 γρ. συμπληρώματος, ενώ η 1η που σου έδειξα 75/100 και η 2η 85/100.

Δεν ξέρω αν θα έχουν και οι υπόλοιποι να προτείνουν κάτι καλύτερο, αν δεν λυπάσαι τα 10€/ μήνα, από μένα η ψήφος πάει στην Ο.Ν. :)

Link to comment
Share on other sites

Oh my God Honda22!!!!!

Κι έλεγα λέει τώρα που θα έρθω εκεί πάνω και δεν θα έχω καλό φαγητό, να πάρω την ΟΝ! Μακρυά! :hehe: Αρσενικό θα με ποτίσω;

Η gaspari δεν αναφέρεται επειδή είναι τελείως αβλαβή ή είναι η πιο ύποπτη; :to_pick_ones_nose3:

Edit: Από ό,τι είδα όμως αναφέρεται σε άλλο σκεύασμα κι όχι στην 100% whey ακριβώς. Μήπως έχεις links κι από άλλες τέτοιες λίστες φίλε honda22;

Έγινε επεξεργασία από johncsj
Link to comment
Share on other sites

Oh my God Honda22!!!!!

Κι έλεγα λέει τώρα που θα έρθω εκεί πάνω και δεν θα έχω καλό φαγητό, να πάρω την ΟΝ! Μακρυά! :hehe: Αρσενικό θα με ποτίσω;

Η gaspari δεν αναφέρεται επειδή είναι τελείως αβλαβή ή είναι η πιο ύποπτη; :to_pick_ones_nose3:

Όχι. Απλά δεν τις έχουν δοκιμάσει όλες. Τυχαία δείγματα είναι όλα αυτά. Όχι ότι το αρσενικό υπάρχει μόνο σε αυτά.

Σε πολλά τρόφιμα που τρώμε υπάρχει, απλά εμείς δεν γνωρίζουμε τίποτα. Ακόμα και στο γάλα σε απειροελάχιστες ποσότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό σου απάντησε ο φίλος honda22 παραπάνω. Όλα τα αυξητικά βάρους, περιέχουν μεγάλες ποσότητες ζάχαρης, και για αυτό το λόγο θα παίρνεις βάρος, αλλά σε λίπος κι όχι σε μυϊκή ή και άλιπη απλά μάζα.

Μια καθαρή πρωτεΐνη (π.χ. αυτές που σου προτείναμε) θα σου δίνει κιλά, αλλά λιγότερα. Το θέμα όμως είναι ότι τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα, δεν θα παίρνεις λίπος, αλλά μυϊκή μάζα.

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στην γυμναστική μετά απο αδράνεια 5 μηνών :D

Θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν να μπώ σε ένα πρόγραμμα για να φτιάξω την διατροφή μου και να δώ όσο γίνεται καλύτερα αποτελέσματα. Δεν έχω πάρει ποτέ αναβολικά ούτε σκοπεύω να πάρω τώρα (λιποδιαλύτες, πρωτείνες, κρεατίνες κτλ.) Απλά ποτέ δεν καταφέρνω να μείνω σε μια συγκεκριμένη δίαιτα.

Θέλω να αφιερωθώ γύρω στους 6 μήνες να γραμμώσω και να χάσω το περιττό λίπος. Απο σωματότυπο είμαι 1,75 73kg και πέρνω εύκολα όγκο. Τώρα ξεκίνησα γυμναστήριο πάλι και θα το συνδυάσω με Myay Thai και τρέξιμο (όποτε βρίσκω ευκαιρία)

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά :D

Link to comment
Share on other sites

To τρέξιμο θα σε γραμμώσει και σε συνδυασμό με βάρη είναι τοπ οφ δε τοπ.

Τώρα από διατροφή συνέχισε την ίδια αφού ούτως η άλλως θα πεινάς και θα τρως παραπάνω!

5 μήνες δεν είναι τίποτα, χαλαρά και με υπομονή και σταδιακά πάνω απόλα, μην κουράσεις το σώμα σου.

Όπως του συμπεριφέρεσαι θα αντιδράει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jerry μια μικρή σημείωση. Οι πρωτεΐνες, και η κρεατίνη δεν είναι αναβολικές ουσίες. Οι λιποδιαλύτες έχουν μια μικρή "ιστορία", δεν τίθεται όμως θέμα αναβολικών, αλλά κάποιων διεγερτικών (παρόμοια με των αναβολικών, όχι όμως ίδια) ουσιών, που όταν σταματάς τη χρήση τους σου διαλάνε πραγματικά το μεταβολισμό.

Απλά συμπληρώματα είναι, που ουσιαστικά έχουν πιο γρήγορη απορρόφηση (οι τεχνητές) από αυτές που θα πάρεις από το φαγητό. Το θέμα είναι ότι εάν έχεις να τρως καλό και πολύ φαγητό (π.χ. μοσχαρίσιο κρέας, κοτόπουλο, ψάρι) σε μεγάλες ποσότητες πριν την προπόνηση, και 5-6 αυγά (τα ασπράδια μόνο και ένα κρόκο από αυτά) πάλι καλυμμένος είσαι και θα δεις καλύτερα αποτελέσματα.

Τα ζητήματα είναι 3:

1. Έχεις τα χρήματα να δίνεις τόσα σε φαγητά;

2. Έχεις κάποιο "σκλάβο" (γιατί ουσιαστικά σκλάβος θα είναι :hehe:/ όπως πέρυσι η μάνα μου :hehe:) να στα μαγειρεύει;

3. Εάν δεν πληρείς τις παραπάνω "προϋποθέσεις", δε θα ήταν κακό να πάρεις έστω μια πρωτεΐνη. Το θέμα είναι όταν θα πας στο γυμναστήριο, θα "κρατήσεις χαρακτήρα" και όταν σου δωθούν και πράγματα που είναι "πίσω από τον πάγκο" (αν με πιάνεις/ δυστυχώς έχω γίνει μάρτυρας τέτοιου φαινομένου :giveup:) να πεις όχι; Γιατί όταν θα αναπτύσσεσαι (μυϊκά) θα κάνεις το παν για το κάτι παραπάνω, και ίσως και καμιά "τρέλα" μέσα σε αυτά. ;)

Στο θέμα που θίγεις τώρα (επιτέλους μπήκα και σε αυτό :p), δεν μπορώ τώρα να σου φτιάξω εγώ κάποιο πρόγραμμα διατροφής (γιατί κατ' αρχήν διατροφολόγος δεν είμαι :p) και όπως και να έχει χρειάζονται κάποιες άλλες διαδικασίες πριν (π.χ. λιπομέτρηση), για να σου προτείνω τελικά κάποια "δίαιτα".

Το μόνο που έχω να σου πω είναι το εξής: Προσπάθησε σε καθημερινή βάση (και 3 φορές τη μέρα αν γίνεται, π.χ. πρωί, μεσημέρι, βράδυ) να τρως διάφορα φρούτα τύπου πορτοκάλια, αχλάδια, πράσινα μήλα, που λένε ότι έχουν κάποια χαμηλή λιποδιαλυτική δράση. Ευτυχώς εδώ κάτω (εκτός τα μήλα) έχουμε παντού δέντρα με τέτοια φρούτα, οπότε αξιοποίησέ το. :)

Αυτά από εμένα... :flower::)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά!

Τώρα όσον αφορά την διατροφή είχα πάει σε έναν διαιτολόγο πριν από κανένα 8μηνο και μου είχε βγάλει διατροφή. Την ακολουθούσα περίπου ένα μήνα και είχα χάσει σχετικά βάρος, το θέμα είναι ότι τα γεύματα που μου πρότεινε δεν μου παρείχαν την ενέργεια που χρειαζόμουν μετά από 7 ώρες σχολείο, φροντιστήρια και μετά 3 ώρες γυμναστικής ή myay thai οπότε έναν καιρό ένιωθα πολύ κουρασμένος και αρρώσταινα πολύ πιο εύκολα από ότι συνήθως...

Ίσως πρέπει να βρώ να φτιάξω μια λίστα από power foods και απλά να κόψω εντελώς τα γλυκά (να δούμε πως θα γίνει αυτό :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Ε μα εκεί πάνω που μένεις γεμάτο ζαχαροπλαστεία είναι... δε φταις εσύ. :hehe:

Μια ερώτηση από μεριάς μου. Του είπες ότι αθλείσαι και γενικά ότι δεν είσαι άτομο του πολύ καθισιού, ώστε να βγάλει κι αυτός ένα πιο "δυνατό" (ενεργειακά πάντα) πρόγραμμα; Εάν ξέχασες να του το πεις, καλό θα ήταν να ξανά πας να σου φτιάξει κάποιο καλύτερο, ή εάν του το είπες και σου έκανε ένα τόσο low energy πρόγραμμα όπως αναφέρεις, μάλλον δεν απευθύνθηκες στον κατάλληλο. ;)

Τι να πω... ελπiζω να βγάλεις άκρη σύντομα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και το θέμα να μην μπορείς απαραίτητα να καλύψεις τις ανάγκες σου.

Δυστυχώς με πνευματική κούραση είναι πολύ δύσκολο να συνδυάσεις επαγγελματικό - πρωταθλητισμο - αθλητισμό.

Πρέπει να βάζεις όρια ώστε και ψυχολογικά να αντέχεις και να σου αρέσει, επίσης και για να μην το βαρεθείς.

Αν πέσεις με τα μούτρα είναι πιθανό να μη σου κάνει κλικ μετά.

Συνήθως ένα άθλημα ή μια δραστηριότητα είναι νορμαλ.

Και προς θεού μην κόψεις τα γλυκά!

Πάντα χωράει ένα γλυκό αν είσαι αθλητής στο πρόγραμμα!

Αυτά με τις διατροφές πρόσεξε τα γιατί ο καθένας πάει να το παίξει επιστήμονας...

Παν μέτρον άριστον...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.