Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ώπα ώπα, μην με βγάλετε και άρνολντ. :hehe:

Τώρα κατάλαβα για τι άσκηση μιλάτε. Όταν λέτε ημικάθισμα, εννοείται την πρέσσα ποδιών; Εγώ εννοώ την άσκηση με τη μέση. Που είσαι σε ημικάθισμα και φτάνεις μέχρι την πλήρη ορθοστασία (μύτες των ποδιών δηλαδή). Η αυτό εννοείται κι εσείς;

Για επεξηγείστε, μπας και συννενοηθούμε.

Εσυ φιλε μου εννοεις αρσεις θανατου? BBDeadlift.gif

Και ο φιλος νομιζω σκουότ. BBSquatWidePLSide.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πιο εγωπαθη ατομα απο τους ΒΒ. Οταν τους λες οτι δεν κανουν αθλημα αλλα διαγωνισμο ομορφιας κανουν λες και τους εβρισες...

Οσον αφορα τα υπολοιπα

@aggelopapas 1κιλο αλιπης μαζας το παιρνεις στο 2μηνο με σωστη διατροφη και σωστη προπονηση. τα υπολοιπα ηα λενε οι συμπληρωματαδες για να πουλησουν

μα ειναι αθλημα.

και φυσικα η βαθμολογια τους δεν μπορει να ειναι απολυτα αντικειμενικη με βαση της επιδοσεις γιατι παιζει ρολο η εμφανιση, οπως δεν μπορει να ειναι απολυτα αντικειμενικη σε καταδυσεις, ρυθμικη.

αλλο αλιπη, αλλο μυικη. και ασε τι λενε οι συμπληρωματαδες, εσυ τι βλεπεις πανω σου και στους γυρω σου?

Αν ηταν ετσι 1 χρονος γυμναστηριο εφτανε σε οποιονδηποτε λεπτο/χωρις πολυ λιπος να γινει μοντελο καλβιν κλαην.

Ελα που χρειαζεται πανω απο 2-3 χρονια για να γινει καποιος ετσι φυσικα ομως. (ακομα και με τα συμπληρωματα του διαβολου). με φαρμακακι παντως εισαι ετοιμος για φωτογραφηση σε 5 μηνακια.

μην εχουμε κριτικη καφενειου για ολα παντως. καλο ειναι να εχουμε ασχοληθει σοβαρα/διαβασουμε/παρατηρησουμε πριν βγαλουμε μη επαληθευσιμα συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

@johncsj

εννοω αυτο:

Squat3.jpg

μα ειναι αθλημα.

και φυσικα η βαθμολογια τους δεν μπορει να ειναι απολυτα αντικειμενικη με βαση της επιδοσεις γιατι παιζει ρολο η εμφανιση, οπως δεν μπορει να ειναι απολυτα αντικειμενικη σε καταδυσεις, ρυθμικη.

Οταν καποιος βγαινει με μαγιο και δειχνει το σωμα του ειναι διαγωνισμος ομορφιας.

άθλημα το [áθlima] : 1.σωματική δραστηριότητα που υπόκειται σε ορισμένους κανόνες και έχει ως στόχο την άσκηση του σώματος και την επίτευξη καλύτερων επιδόσεων·

Οι καλυτερες επιδόσεις ειναι τί; Η περισσότερη μυική μαζα; Η καλαισθησία αυτης; Απο την στιγμη που δεν υπάρχουν ΑΥΣΤΗΡΑ καθορισμενοι κανόνες αξιολόγησης, δυσκολα θα το πεις αθλημα. Ακομα και στις καταδυσεις υπάρχουν προκαθορισμενες κινήσεις.

αλλο αλιπη, αλλο μυικη.

Μιας και ειμαι άσχετος, οταν παίρνεις κρεατίνη αυξάνεις την μυική σου μάζα ή την άλιπη;

και ασε τι λενε οι συμπληρωματαδες, εσυ τι βλεπεις πανω σου και στους γυρω σου?

Αν ηταν ετσι 1 χρονος γυμναστηριο εφτανε σε οποιονδηποτε λεπτο/χωρις πολυ λιπος να γινει μοντελο καλβιν κλαην.

Ελα που χρειαζεται πανω απο 2-3 χρονια για να γινει καποιος ετσι φυσικα ομως. (ακομα και με τα συμπληρωματα του διαβολου). με φαρμακακι παντως εισαι ετοιμος για φωτογραφηση σε 5 μηνακια.

Αν εχεις σωστό προπονητικο μοντέλο και αυστηρη διατροφη σε 6 μηνες κανεις θαυματα, ιδιως οταν ξεκινας. Και οσον αφορα τα φάρμακα, σε 5 μηνες και με 2γρ τεστο την εβδομαδα, 10iu HGH, οσο Τ3 και DNP θες, ΔΕΝ προκειται να κανεις τίποτα αν δεν εχεις διατροφή. Ο υπνος και το φαϊ παιζουν το 85% του αποτελέσματος.

μην εχουμε κριτικη καφενειου για ολα παντως. καλο ειναι να εχουμε ασχοληθει σοβαρα/διαβασουμε/παρατηρησουμε πριν βγαλουμε μη επαληθευσιμα συμπερασματα.

Εσυ τί πιστευεις εχω ασχοληθει και τα λεω ή ειμαι του καφενείου; :hang2:

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

@johncsj

εννοω αυτο:

Squat3.jpg

Οταν καποιος βγαινει με μαγιο και δειχνει το σωμα του ειναι διαγωνισμος ομορφιας.

άθλημα το [áθlima] : 1.σωματική δραστηριότητα που υπόκειται σε ορισμένους κανόνες και έχει ως στόχο την άσκηση του σώματος και την επίτευξη καλύτερων επιδόσεων·

ακομα και αν το παρεις με τυπικη ορολογια λεξικου, βλεπεις οτι περικλειει την ασκηση σωματος

δεν μπορεις να το παρεις μονομερως σαν αυξηση επιδοσεων γιατι τοτε αθλημα ειναι και το καστρο του τακεσι

Οι καλυτερες επιδόσεις ειναι τί; Η περισσότερη μυική μαζα; Η καλαισθησία αυτης; Απο την στιγμη που δεν υπάρχουν ΑΥΣΤΗΡΑ καθορισμενοι κανόνες αξιολόγησης, δυσκολα θα το πεις αθλημα. Ακομα και στις καταδυσεις υπάρχουν προκαθορισμενες κινήσεις.

Μιας και ειμαι άσχετος, οταν παίρνεις κρεατίνη αυξάνεις την μυική σου μάζα ή την άλιπη;

μαλλον αλιπη και σε συναρτηση με αυτη τη μυικη αλλα μαλλον το ξερεις.

Αν εχεις σωστό προπονητικο μοντέλο και αυστηρη διατροφη σε 6 μηνες κανεις θαυματα, ιδιως οταν ξεκινας. Και οσον αφορα τα φάρμακα, σε 5 μηνες και με 2γρ τεστο την εβδομαδα, 10iu HGH, οσο Τ3 και DNP θες, ΔΕΝ προκειται να κανεις τίποτα αν δεν εχεις διατροφή. Ο υπνος και το φαϊ παιζουν το 85% του αποτελέσματος.

Εσυ τί πιστευεις εχω ασχοληθει και τα λεω ή ειμαι του καφενείου; :hang2:

για τον υπνο και το φαϊ εχεις δικιο.

οσο για την κρεατινη και για το αν ειναι αθλημα ή οχι δεν σε βλεπω να εχεις ασχοληθει πολυ.

μπες στο bodybuilders.gr να τα πουμε καλυτερα να ακουσεις και ατομα με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο εμενα.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

για τον υπνο και το φαϊ εχεις δικιο.

οσο για την κρεατινη και για το αν ειναι αθλημα ή οχι δεν σε βλεπω να εχεις ασχοληθει πολυ.

μπες στο bodybuilders.gr να τα πουμε καλυτερα να ακουσεις και ατομα με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο εμενα.

Καλα, οτι πεις. Οσοσν αφορα το bodybuilders αστο καλυτερα πονεμενη ιστορία. Ιδιως οταν σε διωχνουν επειδη τα λες χυμα και τσουβαλατα. Btw ο Musclemar εξακολουθει να ειναι οσο "αυστηρός" και με το γραμμα του νομου (εγω δεν εχω παρει αναβολικα, αλλα μονο προορμονες και designer steroids αρα ειμαι natural); :haha:

Link to comment
Share on other sites

@johncsj

εννοω αυτο:

Squat3.jpg

Οκ... κατάλαβα. Εδώ να σου πω ότι τα κιλα που βγάζω είναι με τη μπάρα να είναι σηκωτή από το ανάλογο μηχάνημα και δεν τη βαστάω εγώ, απλώς την σηκώνω με τη μέση. Όπως καταλαβαίνεις, ο σκοπός της άσκησης είναι ίδιος, αλλά το να κρατάς τη μπάρα και να πρέπει να την έχεις και σε σωστή στάση κάνει την άσκηση πολύ δυσκολότερη, κι έτσι εξηγούνται πολλά :)... για τις "υπεράνθρωπες" άρσεις μου. :hehe::hehe:

Στο θέμα που θίξατε με το φίλο aggelopa. Κατ' αρχήν δεν είναι ανάγκη να "μαλώνετε" (έστω μέσω e-συζήτησης) για κάτι που δεν έχει και τόση σημασία. Για να κάνω όμως τον συνήγορο κι εγώ του διαβόλου, θέλω να πω ότι όντως το bbuilding δεν είναι άθλημα.

Άλλο πράγμα η άθληση, άλλο η εκγύμναση. Πραγματικά διαφορετικά πράγματα, διαφορετική φιλοσοφία "άσκησης", διαφορετικοί "εκτελεστές". Ο αθλητισμός είναι παιχνίδι πάνω απ' όλα, έχει σκοπό τη χαρά, και τη σωματική υγεία/ευεξία του αθλητή. Όταν αθλείσαι ζεις σε έναν άλλο "κόσμο", πιο ξέγνοιαστο, που ουσιαστικά σε κάνει να ξεχνάς την πραγματικότητα και να σκέφτεσαι μόνο το άθλημά σου. Απλά σκεφτείτε έναν ποδοσφαιριστή να σκοράρει ένα πολύ σημαντικό γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, και το πως θα πανηγυρίσει αυτός κι οι συμπαίχτες του(κλάματα, πανηγυρισμοί, τρέξιμο σαν τρελοί, ακόμα κι από τη μεριά των φιλάθλων). Είναι δυνατόν να σκέφτεται εκείνη την ώρα ο αθλητής προσωπικά και άλλα προλήματα? Καταλαβαίνετε (ελπίζω) τη διαφορά, και θέλω να κάνω την εξής ερώτηση τώρα... συμβαίνει ποτέ αυτό στο bbuilding?

Στην αντίπερα όχθη τώρα, έχουμε αυτούς που ασχολούνται με το bbuilding. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι αυτοί οι άνθρωποι συνεχώς γυμνάζονται εξαντλητικά, φτάνουν στα όριά τους... όμως γιατί? Υπάρχει πραγματικά κάποιος πραγματικός και απόλυτα σοβαρός λόγος? Αισθάνεται κανείς από τους bbuilders γεμάτος ευεξία και υγεία? Έχουν γενικά υγιή τρόπο ζωής? (Έχω επισκεφθεί 2-3 forum bbuilding, και απόρησα όταν είδα κάποια άτομα να λένε ότι καπνίζουν). Υπάρχει κάποιος αθλητής παγκόσμιας κλάσης (σε οποιοδήποτε άθλημα) που να καπνίζει? Ξαναλέω, κανείς δεν διαψεύδει ότι γυμνάζονται σκληρά (και ότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάθε κανόνα), αλλά γυμνάζονται. Δεν αθλούνται.

Υπάρχει σοβαρή διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2. Ελπίζω κάποτε και από τη μεριά των bbuilders να γίνει κατανοητή αυτή η άποψη, άλλωστε κανείς δεν τους κατηγόρησε για τίποτα, απλώς λέμε ότι ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία άσκησης. :)

Φιλικά πάντα (πάλι μακρυγορώ, τεσπά)... αυτά από εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αντίπερα όχθη τώρα, έχουμε αυτούς που ασχολούνται με το bbuilding. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι αυτοί οι άνθρωποι συνεχώς γυμνάζονται εξαντλητικά, φτάνουν στα όριά τους... όμως γιατί? Υπάρχει πραγματικά κάποιος πραγματικός και απόλυτα σοβαρός λόγος? Αισθάνεται κανείς από τους bbuilders γεμάτος ευεξία και υγεία? Έχουν γενικά υγιή τρόπο ζωής? (Έχω επισκεφθεί 2-3 forum bbuilding, και απόρησα όταν είδα κάποια άτομα να λένε ότι καπνίζουν). Υπάρχει κάποιος αθλητής παγκόσμιας κλάσης (σε οποιοδήποτε άθλημα) που να καπνίζει? Ξαναλέω, κανείς δεν διαψεύδει ότι γυμνάζονται σκληρά (και ότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάθε κανόνα), αλλά γυμνάζονται. Δεν αθλούνται.

Φιλε μου, το επαγγελματικο ή ημι-ερασιτεχνικο bodybuilding ειναι το πιο ανθυγιεινό "αθλημα" στον κοσμο. Σε μια σκηνη οι 9 στους 10 που βρισκονται εκει, ειναι στα ορια - ή τα εχουν ξεπεράσει, της αφυδάτωσης. Εχουν πεθάνει ατομα πανω στον αγωνα, απο την αφυδάτωση. Οχι οτι τα αλλα αθλήματα, σε επίπεδο πρωταθλητισμου, ειναι υγιεινά, και εκει το σώμα φτάνει σε οριακές καταστάσεις που δεν εχουν σχέση με την καλη υγεία. Αλλα δεν ειναι τοσο οριακα οσο το extreme sport ισως που μπορεί να χαρακτηριστεί το bodybuilding.

Link to comment
Share on other sites

spam warning:spam: αν ήταν άθλημα θα ήταν και στους ολυμπιακούς.

Πέρα από την πλάκα μην τρελαθούμε. ΔΕΝ είναι άθλημα

ωραιο κριτηριο.:happy2::flag:

ορα τοξοβολια και BMX. επισης προτεινω να μπει και αυτο http://www.cheese-rolling.co.uk/index1.htm

και αυτο http://news.sky.com/skynews/Home/Sky-News-Archive/Article/20080641274205

μην κοιτατε τα φρικς για να κρινετε.

και ο κεντερης φρικ ηταν και δεν εκανε αθλημα και ας ηταν στους ολυμπιακους, διαγωνισμο φαρμακου εκανε οπως και τα τοπ φρικς του βοδυμπιλντινγκ.και η μαριον τζοουνς που τοσο αρεσει σε πολλους φρικ ηταν.

και ο λανς αρμστρονγκ νικησε τον καρκινο, την ντοπα οχι.

και η ελληνικη ομαδα αρσης βαρων φρικς της ντοπας ειναι.

και ο μαραντονα που αρεσει σε τοσους επισης.

ολοι αυτοι που αγαπατε και εχετε ως προτυπα αθλητων ειναι υπο την επηρεια ουσιων.

ο υγιης αθλητισμος ειναι στους καθημερινους ανθρωπους. Αυτους τους καθημερινους που θα παρουν ουσιες χωρις να εχουν να κερδισουν κατι οπως οι αθλητες που αγαπατε δεν τους καταλαβαινω, δικαιωμα τους ομως.

@ναρτα πολλοι εκει μεσα δεν ξερεις τι εχουν παρει.

προσωπικα βλεπω απο φιλους πριν και μετα και κρινω τι γινεται και τι οχι. με συμπληρωματα παντως και διατροφη η μονο διατροφη(πολυ και καλο φαι ομως) και υπνο εχεις καλα αποτελεσματα σε 6-7 μηνες, καμια σχεση ομως με τρελα κοψιματα και κολλημενο δερμα στο κρεας με φλεβες καλαμακια.

Και εσυ που πας γυμναστηριο μποντυμπιλντινγκ κανεις, εκτος και αν υπαρχει ενα κρισιμο σημειο φουσκωματος που πρεπει να ξεπερασει καποιος για να πουμε οτι απλα γυμναζεται ή οτι κανει μποντιμπιλντινγκ.Και ναι ειναι πολυ σημαντικο οπως στον ποδοσφαιριστη το γκολ, ετσι και στον καθενα να βλεπει τα αποτελεσματα των προσπαθειων του και της διατροφης του να ανταμειβονται στην μπαρα και στην γρηγορη αναρρωση.Φυσικα για το παιδακι που παει γυμναστηργιο και ανεβοκατεβαζει κιλα διχως να ξερει πιο μυ χρησιμοποιει,να τον απομονωσει και τι συμβαινει εκεινη την ωρα πανω του και βαζει οσα πιο πολλα μπορει νομιζοντας οτι θα φουσκωσει ή οτι γυμναζεται (ενω καταπονειται και τραυματιζεται) δεν περιμενω να καταλαβει κατι τετοιο. Οταν αντι για τροφες βλεπεις μπροστα σου ποσοστα σε πρωτεινη,υδατ., ζαχαρη, λιπος και γλυκαιμικους δεικτες καταλαβαινεις τι εννοω. Καθε τροφη παιζει το ρολο της πανω σου.

Εκτος αν εχω κανει λαθος και μποντιμπιλντινγκ ειναι μονο μια επαναληψη και καρδια να δουλευει υπερωριες για να αιματωσει τον πακτωλο μυων.

Άλλο πράγμα η άθληση, άλλο η εκγύμναση. Πραγματικά διαφορετικά πράγματα, διαφορετική φιλοσοφία "άσκησης", διαφορετικοί "εκτελεστές". Ο αθλητισμός είναι παιχνίδι πάνω απ' όλα, έχει σκοπό τη χαρά, και τη σωματική υγεία/ευεξία του αθλητή. Όταν αθλείσαι ζεις σε έναν άλλο "κόσμο", πιο ξέγνοιαστο, που ουσιαστικά σε κάνει να ξεχνάς την πραγματικότητα και να σκέφτεσαι μόνο το άθλημά σου.

Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα συγκρινεις ατομικο με ομαδικο αθλημα.

Στην αντίπερα όχθη τώρα, έχουμε αυτούς που ασχολούνται με το bbuilding. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι αυτοί οι άνθρωποι συνεχώς γυμνάζονται εξαντλητικά, φτάνουν στα όριά τους... όμως γιατί? Υπάρχει πραγματικά κάποιος πραγματικός και απόλυτα σοβαρός λόγος? Αισθάνεται κανείς από τους bbuilders γεμάτος ευεξία και υγεία? Έχουν γενικά υγιή τρόπο ζωής? (Έχω επισκεφθεί 2-3 forum bbuilding, και απόρησα όταν είδα κάποια άτομα να λένε ότι καπνίζουν). Υπάρχει κάποιος αθλητής παγκόσμιας κλάσης (σε οποιοδήποτε άθλημα) που να καπνίζει? Ξαναλέω, κανείς δεν διαψεύδει ότι γυμνάζονται σκληρά (και ότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάθε κανόνα), αλλά γυμνάζονται. Δεν αθλούνται.

Υπαρχει ο ιδιος λογος με τον κεντερη και τον αρμστρονγκ και αλλους που ξερεις και δεν θα πω τωρα.Αισθανονται υγιεις αυτοι? Κανουν αθλημα ομως.

Το οτι καποιοι καπνιζουν εμενα δεν μου λεει τιποτα. Για αυτο που ανεφερες ομως http://www.mirror.co.uk/sport/top-10s/top-10/2008/06/25/wayne-rooney-and-the-top-10-footballers-who-smoke-115875-20620831/

Υπάρχει σοβαρή διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2. Ελπίζω κάποτε και από τη μεριά των bbuilders να γίνει κατανοητή αυτή η άποψη, άλλωστε κανείς δεν τους κατηγόρησε για τίποτα, απλώς λέμε ότι ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία άσκησης. :)

Φυσικα και ειναι αλλη κατηγορια οπως αλλη κατηγορια ειναι το τραμπολινο και η ιππασια.Η βελτιωση της δεξιοτητας του να εκτελεσεις σωστα την ασκηση και να απομονωσεις τον εκαστοτε μυ, σε συνδυασμο με διατροφη και τροπο ζωης ειναι αυτα που βελτιωνεις στο υγιες bodybuilding.Το ιδιο κανεις και σε τοπ επιπεδο μεχρι τα ανθρωπινα ορια ομως, που ενδιαφερει τα φρικς οπως λεμε, γιατι αυτα αρεσουν στον κοσμο σε ολα τα αθληματα. Δεν θα κατσεις να δεις μπαλα β' εθνικη, δεν θα δεις προκριματικα για τελικη φαση τη μπουργκινα φασο, τα φρικς θες να δεις που ξερεις και αγαπας.λογικο.

αρκετα καταβολισα, παω για αναρρωση.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και σας βρηκα,να σας αρωτηξω...

ειναι υπερβολη για το σωμα και την μυικη μου αναπτυξη η καθημερινη γυμναστικη?Θελω να πω κανω καθε μερα απαρεγκλιτα προγραμμα (οχι βοδι βιλδιν,απλα τρεξιμο+κοιλιακους+πουσαπς+λιγα βαρη) και κοιμαμαι 10.00-05.00 ...μηπως θα πετυχω καλυτερα αποτελεσματα με μειωση της γυμναστικης η ειμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

@aggelopas: Εδώ να πω ότι με έκρινες με λάθος τρόπο. Δεν είμαι από τα "παιδάκια" που λες, που όταν κάνουν μία άσκηση την κάνουν μόνο και μόνο επειδή νομίζουν ότι θα "φουσκώσουν" χωρίς καν να ξέρουν ποιον από τους μυς τους γυμνάζουν. Στο κάτω κάτω, ποτέ δεν μου άρεσε "τρελά" η εκγύμναση, πάντα προτιμούσα να αθλούμαι. Οι μόνες εξαιρέσεις γίνονται όταν έχω εντολή από τους προπονητές να γυμναστώ, κι όχι να για γίνω φούσκας, απλά για να "ανοίξουν" λίγο οι μύες και να μπορώ να ανταποκριθώ καλύτερα στο άθλημά μου.

Τέλος πάντων, στο θέμα που έθιξες τώρα. Κατ' αρχήν δεν αναφερόμουν μόνο σε ομαδικά αθλήματα σε αυτά που έγραψα πιο πάνω. Αν τα διαβάσεις πιο προσεκτικά θα καταλάβεις ότι κάλλιστα αρμόζουν και σε ατομικά αθλήματα.

Πάντως παραδέχομαι ότι έκανα κι εγώ κάποιο λάθος. Ότι ανέφερα σαν χαρακτηριστικό άθλημα το ποδόσφαιρο, ξεχνόντας ότι τις 2 τελευταίες δεκαετίες έχει γίνει κανονικό επάγγελμα(και κάτι ανάλογο πάει να γίνει και στο basket). Και φυσιολογικό είναι κάποιοι από αυτούς αφού έχουν τα φαρμακάκια τους έτοιμα, να κάνουν κι "ένα" τσιγαράκι, αφού δεν θα τους κατηγορήσει και κανείς. Ε ναι.. εννοείται ότι από μεριάς μου, αυτοί οι "κύριοι" δεν θεωρούνται αθλητές, αλλά "αθλητές" (κι ο νοών νοείτο...).

Τα ίδια, τις περισσότερες φορές, ισχύουν και στο basket, δηλαδή καταλαβαίνεις ότι εκεί που πέφτει "χοντρό" χρήμα, παύει να υπάρχει αθλητισμός. Κι εγώ ΝΑΙ, βγάζω την ουρά μου απ' έξω, γιατί ποτέ δεν παρακολούθησα τα λεγόμενα φρικς, γιατί ξέρω πολύ καλά που μπορεί να φτάσει ο ανθρώπινος οργανισμός (και εννοείται δεν βάζω μέτρο σύγκρισης τον εαυτό μου). Δεν υπάρχει μόνο το επαγγελματικό μπάσκετ και ποδόσφαιρο, υπάρχουν κι άλλα αθλήματα που δεν έχουν διαφθαρεί (σε αυτό τον αίσχατο βαθμό τουλάχιστον).

Το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο διαφθοράς που είδα, ήταν στους ολυμπιακούς του 2008. Από την αρχαία Ελλάδα μέχρι πριν 10 χρόνια, έλεγαν ότι κανένας αθλητής (χωρίς την χρήση φαρμακευτικών ουσιών) δεν μπορεί να κάνει τα 100μ τρέξιμο σε λιγότερο από 10". Στον τελικό ανδρών, στα 100μ, οι 7 από τους 8 δρομείς, είχαν χρόνο κάτω των 10"! Έλεος δηλαδή. :dots: Και εννοείται πως όποτε δω προσπάθεια από "μικρότερης" (υποτιθέμενα) κλάσης αθλητή, θα κάτσω και θα την παρακολουθήσω, άλλωστε εκεί ό,τι βλέπεις είναι αληθινό, και οι συγκινήσεις και οι πανηγυρισμοί ακόμα "δυνατότερες/οι".

Τέλος, ποτέ δεν θεώρησα αθλήματα, την ιππασία, το τραμπολίνο, που ουσιαστικά η κύρια άσκηση γίνεται μέσω κάποιας βοήθειας (είτε φυσικής είτε τεχνητής). Δεν λέω, πάλι τρόπος άσκησης, αλλά και πάλι όχι άθλημα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω.

ΚΑΡΑ-offtopic... αλλά σόρρυ, δεν κρατήθηκα. :sorry:

@ Tsakonas τώρα: Το πρόγραμμα που κάνεις, μια χαρά μπορεί να είναι και καθημερινό, εάν βέβαια δεν κουράζεσαι, και δεν χάνεις ενέργεια παραπάνω από αυτή που πιστεύεις πως πρέπει να χάνεις. Βέβαια τώρα... αν θες να κάνεις λίγο πιο σοβαρό/αυστηρό πρόγραμμα, μπορείς να πάρεις οδηγίες του aggelopa, για να σου πει ανα 2άδες ποιές μυϊκές ομάδες του σώματος να γυμνάζεις, ώστε να μην κάνεις αυτό το πρόγραμμα. Πάντως αυτό το πρόγραμμα (που κάνεις τώρα), από ένα σημείο και μετά ο οργανισμός σου θα το συνηθίσει και δεν θα δεις διαφορά στην ανάπτυξη των μυών. Τέλος και με σένα, 3 φορές ανά εβδομάδα, είναι μια καλή συχνότητα άσκησης. :):flower:

Έγινε επεξεργασία από johncsj
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ναρτα πολλοι εκει μεσα δεν ξερεις τι εχουν παρει.

προσωπικα βλεπω απο φιλους πριν και μετα και κρινω τι γινεται και τι οχι. με συμπληρωματα παντως και διατροφη η μονο διατροφη(πολυ και καλο φαι ομως) και υπνο εχεις καλα αποτελεσματα σε 6-7 μηνες, καμια σχεση ομως με τρελα κοψιματα και κολλημενο δερμα στο κρεας με φλεβες καλαμακια.

Και εσυ που πας γυμναστηριο μποντυμπιλντινγκ κανεις, εκτος και αν υπαρχει ενα κρισιμο σημειο φουσκωματος που πρεπει να ξεπερασει καποιος για να πουμε οτι απλα γυμναζεται ή οτι κανει μποντιμπιλντινγκ.Και ναι ειναι πολυ σημαντικο οπως στον ποδοσφαιριστη το γκολ, ετσι και στον καθενα να βλεπει τα αποτελεσματα των προσπαθειων του και της διατροφης του να ανταμειβονται στην μπαρα και στην γρηγορη αναρρωση.Φυσικα για το παιδακι που παει γυμναστηργιο και ανεβοκατεβαζει κιλα διχως να ξερει πιο μυ χρησιμοποιει,να τον απομονωσει και τι συμβαινει εκεινη την ωρα πανω του και βαζει οσα πιο πολλα μπορει νομιζοντας οτι θα φουσκωσει ή οτι γυμναζεται (ενω καταπονειται και τραυματιζεται) δεν περιμενω να καταλαβει κατι τετοιο. Οταν αντι για τροφες βλεπεις μπροστα σου ποσοστα σε πρωτεινη,υδατ., ζαχαρη, λιπος και γλυκαιμικους δεικτες καταλαβαινεις τι εννοω. Καθε τροφη παιζει το ρολο της πανω σου.

Εκτος αν εχω κανει λαθος και μποντιμπιλντινγκ ειναι μονο μια επαναληψη και καρδια να δουλευει υπερωριες για να αιματωσει τον πακτωλο μυων.

αρκετα καταβολισα, παω για αναρρωση.

Οι περισσότεροι ξερω τί εχουν πάρει ή πέρναν ;):ph34r:

Και οσον αφορα την διατοφη, οταν λεω αυστηρη διατροφή, εννοω ΑΥΣΤΗΡΗ διατροφη. Δηλαδη, 6 γευματα με μετρημενες με ζθγαρια ποσσότητες τροφών σε χρονικα διαστήματα προκαθορισμένα. Το να τρως απλα καλο φαγητο πολυ και καλο δεν ειναι διατροφη, απλα δεν ειναι σκατένια διατροφη.

Στο θεμα μας τώρα, υπάρχουν και αλλες μορφές προπόνησης που χρησιμοπούν βάρη. Τα συστήματα προπόνησης Madcow, Doggcrapp, WestSide, Cristian Thibaudeau νομιζω τα ξέρεις. Με βάρη ασχολούνται εκτός απο bbuilders, olympic lifters, strongmen, powerlifters. Αρα οχι, οταν παω γυμναστήριο προσωπικα, ΔΕΝ κανω bbuilding, θα μπορουσα να χαρακτηρίσω το πρόγαμμα που κανω σαμ powerbuilding γιατι περισσοτερο με ενδιαφέρει να μπορω να σηκωσω 2 τσουβάλια τσιμέντο, ενα επιπλο ή ενα αυτοκίνητο :to_pick_ones_nose3: παρα να δειχνω ωραίος στην παραλια ;)

μιας και σας βρηκα,να σας αρωτηξω...

ειναι υπερβολη για το σωμα και την μυικη μου αναπτυξη η καθημερινη γυμναστικη?Θελω να πω κανω καθε μερα απαρεγκλιτα προγραμμα (οχι βοδι βιλδιν,απλα τρεξιμο+κοιλιακους+πουσαπς+λιγα βαρη) και κοιμαμαι 10.00-05.00 ...μηπως θα πετυχω καλυτερα αποτελεσματα με μειωση της γυμναστικης η ειμαι ΟΚ?

Αν θες μυική ανάπτυξη, θες ανάρρωση (ξεκούραση) και φαγητό μαζι με κάποιο δυνατο ερέθισμα (ασκηση). Τα κυριότερα ειναι τα πρώτα δυο και το ερέθισμα πρέπει να ειναι σύντομο και εξαιρετικα δυνατο. Απο την στιγμή που δεν εχεις καποια φαρμακευτικη υποστήριξη στο θέμα της ανάρρωσης πρέπει το ερέθισμα να ειναι οχι υπερβολικο. Κανε συντομες, μικρές και με εναταση προπονησεις 3-4 φορές την εβδομάδα. Προσωπικα αν δεν εχεις προϊστορία με σοβαρές προπονησεις, θα πρότεινα 3 προπονησεις με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (ξεχνα δλδ δικέφαλα - τρικέφαλα - γαμπες - πηχεις και αλλους μυς που γυμναζονται έμμεσα με τις βασικες). Ενδιάμεσα στις προπονησεις χτυπα τρεξιματακι και υποστηρικτικές ασκήσεις (ραχιαιους - κοιλιακους) χωρις υπερβολες ομως (45' τρεξιμο και 5 σετακια κοιλιακους - ραχιαιους)

Αν θες περισσότερες πληροφορίες και πιστευεις οτι μπορώ να βοηθησω, ρωτα ελευθερα :victory:

@johnscj

Δεν υπάρχει μόνο το επαγγελματικό μπάσκετ και ποδόσφαιρο, υπάρχουν κι άλλα αθλήματα που δεν έχουν διαφθαρεί (σε αυτό τον αίσχατο βαθμό τουλάχιστον).

Μην παιρνεις ορκο. Πλεον και γκολφ να παιζεις επαγγελματικα, ντοπαρεσαι με τον ενα ή τον αλλο τρόπο. υπαρχουν εργογενεις ουσίες περα απο τα αναβολικα στεροειδή. Ντοπάρισμα δεν ειναι μονο οι ορμόνες, αλλα καθε τεχνιτη ουσία που μπορεί να δώσει ανταγωνιστικό προβάδισμα στον αθλητη. Π.χ οι top αθλητες των 100μ. φορτώνουν κρεατινη με την βοήθεια ινσουλίνης με αποτέλεσμα να εχουν τρομερα αποθέματα γλυκογόνου. Πως να τους πιάσουν απο την στιγμη που η ινσουλινη ταχεις απελευθέρωσης αποβάλεται σε λιγες ωρες το πολυ;

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην παιρνεις ορκο. Πλεον και γκολφ να παιζεις επαγγελματικα, ντοπαρεσαι με τον ενα ή τον αλλο τρόπο. υπαρχουν εργογενεις ουσίες περα απο τα αναβολικα στεροειδή. Ντοπάρισμα δεν ειναι μονο οι ορμόνες, αλλα καθε τεχνιτη ουσία που μπορεί να δώσει ανταγωνιστικό προβάδισμα στον αθλητη.

Aκριβώς όπως το λέει ο narta είναι δυστυχώς

[ame=http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&hs=MYa&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&q=%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA+%CF%83%CF%84%CE%BF+%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=]ντόπινγκ στο σκάκι[/ame]

[ame=http://www.google.gr/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&hl=el&source=hp&q=%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA+%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1&meta=&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google]ντόπινγκ στην παραολυμπιάδα[/ame]

δυο απλά google search για δυο θέματα (μεταξύ άλλων) που με είχαν σοκάρει

Link to comment
Share on other sites

@johnscj

Μην παιρνεις ορκο. Πλεον και γκολφ να παιζεις επαγγελματικα, ντοπαρεσαι με τον ενα ή τον αλλο τρόπο. υπαρχουν εργογενεις ουσίες περα απο τα αναβολικα στεροειδή. Ντοπάρισμα δεν ειναι μονο οι ορμόνες, αλλα καθε τεχνιτη ουσία που μπορεί να δώσει ανταγωνιστικό προβάδισμα στον αθλητη. Π.χ οι top αθλητες των 100μ. φορτώνουν κρεατινη με την βοήθεια ινσουλίνης με αποτέλεσμα να εχουν τρομερα αποθέματα γλυκογόνου. Πως να τους πιάσουν απο την στιγμη που η ινσουλινη ταχεις απελευθέρωσης αποβάλεται σε λιγες ωρες το πολυ;

Κοίτα... ανέφερα τα 2 πιο τρανταχτά "αθλήματα" που πλέον όλοι, τα αναβολικά εκεί τα θεωρούν στάνταρτν, λες και δεν τρέχει τίποτα. Παντού υπάρχουν "άνθρωποι?" που διαστρεβλώνουν τα αθλήματα, αλλά δεν αποτελούν και τη γενική εικόνα του αθλήματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ή κάποιοι δεν διαβάζουν ολόκληρα τα ποστ η δεν καταλαβαίνουν την πλάκα.

Απλά εστίασα στο ότι το body building υπάρχει σαν όρος από τότε που άρχισαν να υπάρχουν φάρμακα. Relax.

Tsakonas τώρα ρωτάς κάτι μυστήριο, διότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι και επίσης είναι το τί θέλεις εσύ να πετύχεις. Είχα διαβάσει και σε άλλο θρεντ ένα θέμα που πόσταρες και αυτό που έχω να σου πώ ότι παν μετρον άριστον. Απλά υπόψιν ότι κάθε μέρα γυμναστική δεν κάνει κανείς αθλητής.

Ο οργανισμός σου 'παίρνει μπρός' στο ζέσταμα και δίνει εντολή ο εγκέφαλος να αρχίσει να καίει μετα την πρώτη εφίδρωση.

Από κει και μετά μπορείς να κάνεις την αερόβια ή την αναερόβια σου ή τον συνδυασμό με διαλείμματα πάντα.

Καλό είναι το πρωινό πρόγραμμα με άδειο στομάχι.

Επίσης μην το παρακάνεις διότι θα αρχίσει το στέγνωμα και η καύση πρωτεινών που δεν το θες.Είναι ζωτικής σημασίας.

Να έχεις στο νου σου ο οργανισμός σου θα καίει όλη τη μέρα παραπάνω θερμίδες όταν έχεις κάνει καλό πρόγραμμα και σε αυτό θα βοηθήσουν και τα διαλείμματα που θα κάνεις κατά τη διάρκεια της γυμναστικής.

Μην πουσάρεις πολύ στην γυμναστική με ψηλούς ρυθμούς γιατί ΔΕΝ θα καις σωστά αυτά που είναι να κάψεις.63% είναι το καλύτερο στην ένταση και υπολόγισε 3 φορές τη βδομάδα περίπου τρέξιμο όχι 45 λεπτά συνεχόμενα αλλά 5-10 λεπτά ζέσταμα με διατάσεις, 25 λεπτά συντονισμένο στο 60-70 τοις εκατό, και μετά αποθεραπεία. Το τι θα συμπεριλάβεις ως ασκήσεις το ξερεις εσυ και είναι θέμα τι θέλεις να δυναμώσεις επάνω σου. Στάνταρ όμως κοιλιακούς και μονόζυγο.

Και μην ακούς αυτούς που σου λένε πάρε την τάδε ξαπλώστρα θα χάσεις τόσα κιλά ή την τάδε τραπεζαρία γιατί χάνεις λίπος όταν υπάρχει στο σπίτι σου. Τα πάντα είναι διατροφή. Και τα κιλά μας και η υγεία μας. Η γυμναστική είναι μια βοήθεια. Φιλικά Ελπίζω να μην κούρασα:crazy_pilot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι γνωστός εξυπνάκιας

Καλό είναι το πρωινό πρόγραμμα με άδειο στομάχι.

Γιατι το άδειο στομάχι μπορείς να μου εξηγησεις;

63% είναι το καλύτερο στην ένταση

Πώς βγαίνει αυτο το εκπληκτικα ακριβές ποσσοστο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το άδειο στομάχι μπορείς να μου εξηγησεις;

Πώς βγαίνει αυτο το εκπληκτικα ακριβές ποσσοστο;

1)Καίς ότι περιττό το πρωί, ειδικά αν έχεις φάει μέτριο-καλό βραδινό.

2)Μέγιστή κάυση λίπους.

:banging:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)Καίς ότι περιττό το πρωί, ειδικά αν έχεις φάει μέτριο-καλό βραδινό.

2)Μέγιστή κάυση λίπους.

:banging:

1) Καις θερμιδες. Το αν ειναι περιττες ή οχι θα το καθορισει το ισοζύγιο θερμίδων. Αρα αν φας 2000 θερμιδες και καψεις 2300 θα εχεις ελλειμα 300. Αν φας 2300 και καψεις 2300 θα εχεις μηδενικο ισοζύγιο. Αρα το θεμα μας ειναι Kcal in VS Kcal out. Το αν κανεις αεροβικη πριν ή μετα το πρωινο ελαχιστο ρολο παιζει.

2) Says who? Cause I call BS. Και το λεω αυτο γιατι εχει παρατηρηθει οτι και με μικρης διάρκειας και μεγαλης εντασης αεροβικη η καυση λιπους ειναι εξίσου αποτελεσματικη. Zone training is dead.

Link to comment
Share on other sites

1) Καις θερμιδες. Το αν ειναι περιττες ή οχι θα το καθορισει το ισοζύγιο θερμίδων. Αρα αν φας 2000 θερμιδες και καψεις 2300 θα εχεις ελλειμα 300. Αν φας 2300 και καψεις 2300 θα εχεις μηδενικο ισοζύγιο. Αρα το θεμα μας ειναι Kcal in VS Kcal out. Το αν κανεις αεροβικη πριν ή μετα το πρωινο ελαχιστο ρολο παιζει.

2) Says who? Cause I call BS. Και το λεω αυτο γιατι εχει παρατηρηθει οτι και με μικρης διάρκειας και μεγαλης εντασης αεροβικη η καυση λιπους ειναι εξίσου αποτελεσματικη. Zone training is dead.

1)Ότι λέω είναι μαζί με σωστή διατροφή. Το διευκρίνισα αυτό. Οπότε αν τσιμπήσεις μάξιμουμ υδατάνθρακες το προηγούμενο βράδυ τότε θα κάψεις μαξ λίπος το πρωί.

2)Φίλε μου εδώ έχω ένσταση. Δεν έχει σημασία πόσο θα κάψεις πάνω στην άσκηση όσο μετά από αυτήν.

Η ένταση θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την κούραση και την πείνα. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτά τα zone training is dead από κάτι σφίχτερμαν που πεθαίνουν στα 50 το ακούω. Εδώ απάντησα σε άτομο που υποτίθεται με ρωτάει κάτι με βάση ανθρώπινη απορία και χωρίς χρήση...χημικών! Κατα τ'άλλα δε βλέπω να διαφωνούμε ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.