Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

1)Καίς ότι περιττό το πρωί, ειδικά αν έχεις φάει μέτριο-καλό βραδινό.

2)Μέγιστή κάυση λίπους.

:banging:

1)με τι αποθεματα γλυκογονου που εχει περασει ολο το βραδυ νηστικος?

2) η αληθεια για εμενα ειναι καπου στη μεση, εγω για να ειμαι ανετος και να μπορω να κανω και μια βολτα μετα το γυμναστηριο προτιμω να ειμαι αρκετα κατω απο το γαλακτικο κατωφλι με μεγαλυτερη διαρκεια ομως.Αντι για 40 λεπτα PZ να κανω 1,30 ωρα FBZ-FZ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω μαγκες,ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας,μην πλακωθειτε ομως,ολες οι γνωμες και οι εμπειριες σεβαστες!!!

Μην δεις κανενα να χαρει λιγο, εκει με την καρτα στο χερι να την βγάλεις...:D:D

1)Ότι λέω είναι μαζί με σωστή διατροφή. Το διευκρίνισα αυτό. Οπότε αν τσιμπήσεις μάξιμουμ υδατάνθρακες το προηγούμενο βράδυ τότε θα κάψεις μαξ λίπος το πρωί.

2)Φίλε μου εδώ έχω ένσταση. Δεν έχει σημασία πόσο θα κάψεις πάνω στην άσκηση όσο μετά από αυτήν.

Η ένταση θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την κούραση και την πείνα. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτά τα zone training is dead από κάτι σφίχτερμαν που πεθαίνουν στα 50 το ακούω. Εδώ απάντησα σε άτομο που υποτίθεται με ρωτάει κάτι με βάση ανθρώπινη απορία και χωρίς χρήση...χημικών! Κατα τ'άλλα δε βλέπω να διαφωνούμε ιδιαίτερα

Μα αυτο που ρωταω ειναι γιατι καις λιπος το πρωι; Γιατι να μην καψεις γλυκογονο απο την στιγμη που, αν οπως λες φας υδατανθρακες το προηγουμενο βραδυ, θα τους εχεις σε πρωτη ζητηση; Για να φτασει ο οργανισμος να μπει στην διαδικασία της λιπόλυσης, πρεπει να εξαντήσει τις εναλακτικές και πιο ευκολες λυσεις, οπως αυτήν της γλυκολυσης.

Οσον αφορα το 2) οι ασκήσεις υψηλης εντασης εχουν μεγαλύτερη επίπτωση στον μεταβολισμο παρα οι ασκήσεις χαμηλης εντασης και για περισσοτερο διάστημα ΜΕΤΑ την προπόνηση.

Sources

1.Melanson EL, et al. Effect of exercise intensity on 24-h energy expenditure and nutrient oxidation. J Appl Physiol. 2002 Mar;92(3):1045-52.

2.Saris WH, Schrauwen P. Substrate oxidation differences between high- and low-intensity exercise are compensated over 24 hours in obese men. Int J Obes Relat Metab Disord. June; 28 (6): 759-65.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)με τι αποθεματα γλυκογονου που εχει περασει ολο το βραδυ νηστικος?

2) η αληθεια για εμενα ειναι καπου στη μεση, εγω για να ειμαι ανετος και να μπορω να κανω και μια βολτα μετα το γυμναστηριο προτιμω να ειμαι αρκετα κατω απο το γαλακτικο κατωφλι με μεγαλυτερη διαρκεια ομως.Αντι για 40 λεπτα PZ να κανω 1,30 ωρα FBZ-FZ.

1)Κοίτα δεν μιλάω να ξεσκιστεί, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό. Είδες δεν πρότεινα τρελό τρέξιμο.

2)1.3 ώρα??? δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά είτε εδώ είτε σε πμ θα μπορούσες να πεις αναλυτικά τι κάνεις αυτήν την 1.3 ώρα??? μιλάμε για χαλαρό μόνο τρέξιμο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το 2) οι ασκήσεις υψηλης εντασης εχουν μεγαλύτερη επίπτωση στον μεταβολισμο παρα οι ασκήσεις χαμηλης εντασης και για περισσοτερο διάστημα ΜΕΤΑ την προπόνηση.

Σόρρυ για διπλό ποστάρισμα, φίλε μου μιλάς λες και όλοι οι οργανισμοί είναι ίδιοι...δεν μπορείς να πεις σε κανέναν ακριβώς τι να κάνει αν δεν κάνει πρώτα εξετάσεις καρδιάς ούρων εργομετρικά κτλπ. Οι υψηλές κάνουν αυτό που λες αλλά έχουν τρομερή επίπτωση στο φαγητό φίλε μου. Έχεις δει εσύ άθλημα που να κάνεις μόνο αναερόβια??? Έχεις δει σφίχτη μετά από δεκαετία χωρίς γυμναστική?

Έγινε επεξεργασία από jiohkor3
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για διπλό ποστάρισμα, φίλε μου μιλάς λες και όλοι οι οργανισμοί είναι ίδιοι...δεν μπορείς να πεις σε κανέναν ακριβώς τι να κάνει αν δεν κάνει πρώτα εξετάσεις καρδιάς ούρων εργομετρικά κτλπ. Οι υψηλές κάνουν αυτό που λες αλλά έχουν τρομερή επίπτωση στο φαγητό φίλε μου. Έχεις δει εσύ άθλημα που να κάνεις μόνο αναερόβια??? Έχεις δει σφίχτη μετά από δεκαετία χωρίς γυμναστική?

Τί επίπτωση εχουν στο φαγητο; Δεν καταλαβαινω....

Οσο για τυς σφίχτες, πριχτες και την υπομαδα αυτων, ναι εχω δει, οπως εχω δει και ποδοσφαιριστές που ειναι φουλ στην αερόβια. 1,2,3

Αμα συνεχισεις να τρως οπως πριν, λογικο ειναι να παρεις κιλα, ειτα κανεις αρση βαρων, ειτε παιζεις τενις

Link to comment
Share on other sites

1)Κοίτα δεν μιλάω να ξεσκιστεί, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό. Είδες δεν πρότεινα τρελό τρέξιμο.

2)1.3 ώρα??? δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά είτε εδώ είτε σε πμ θα μπορούσες να πεις αναλυτικά τι κάνεις αυτήν την 1.3 ώρα??? μιλάμε για χαλαρό μόνο τρέξιμο έτσι?

βασικα ειμαι λιγο mixed. επιζητω ενα σεβαστο ογκο, θελω να μπορω να βγαζω και 30 χιλιομετρα σε κατω απο 3 ωρες 2-3 φορες το χρονο, και καθε 4 χρονια τρεχω ενα μαραθωνιο.

μαραθωνιος και ογκος δεν πανε βεβαια, αλλα στους χρονους και ογκο που θελω εγω πανε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τί επίπτωση εχουν στο φαγητο; Δεν καταλαβαινω....

Οσο για τυς σφίχτες, πριχτες και την υπομαδα αυτων, ναι εχω δει, οπως εχω δει και ποδοσφαιριστές που ειναι φουλ στην αερόβια. 1,2,3

Αμα συνεχισεις να τρως οπως πριν, λογικο ειναι να παρεις κιλα, ειτα κανεις αρση βαρων, ειτε παιζεις τενις

Δεν πιστεύω ότι μιλάς σοβαρά έτσι; photoshopιες δεν περνάνε, είμαι μέσα στο ποδοσφαιρο και τα βλέπω.

Δεν υπερτρέφονται οι μύες αν δεν κάνεις βάρη, ειλικρινά μάλλον είσαι μικρός ακόμη πρώτον γιατί δεν παρατηρείς την επεξεργασία εικόνας και δεύτερον διότι δεν είναι όλα τα φαγητά ίδια, και διαφέρει πολυ η διατροφή ποδοσφαιριστή-σφίχτη.

Φίλε μου ΔΕΝ μπορεί να βγάλει κούπερ σε καλά χιλιόμετρα ένας σφίχτης όπως και να το κάνεις. Τα κιλά του δεν τον αφήνουν.

@ αγγελοπας οκ τώρα κατανοητόν.

Link to comment
Share on other sites

Φωτομαγαζο δεν ειναι τα παραπανω, σκιζω το καλσον μο αν ειναι :crazy_pilot:

Ναι διαφερει η διατροφη, οπως διαφέρει σε ολες τις μορφές ασκησης γιατι εχει διαφορετικους στόχους. Αλλα οταν καποιος κανει ενα γενικο μοντέλο αυξησης δυναμης, εχει ως αποτέλεσμα την μυικη υπερτροφία. Ισως σε περισσοτερο βαθμο απο εναν που κανει προπονηση για τενις ή καποιος που κανει δεκαθλο.

Οσον αφορα το αν ειμαι μικρος και δεν ξερω τι λεω, για δωσε μου μια απαντηση, με εγκυρες πηγες, σχετικα με το γιατι ο οργανισμος χανει περισσοτερο λιπος οταν κανεις χαμηλης εντασης προπονηση απο οταν κανεις υψηλης εντασης, αν εχουν ιδιο διατροφικο μοντελο.

Edit: nvm

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Φωτομαγαζο δεν ειναι τα παραπανω, σκιζω το καλσον μο αν ειναι :crazy_pilot:

Ναι διαφερει η διατροφη, οπως διαφέρει σε ολες τις μορφές ασκησης γιατι εχει διαφορετικους στόχους. Αλλα οταν καποιος κανει ενα γενικο μοντέλο αυξησης δυναμης, εχει ως αποτέλεσμα την μυικη υπερτροφία. Ισως σε περισσοτερο βαθμο απο εναν που κανει προπονηση για τενις ή καποιος που κανει δεκαθλο.

Οσον αφορα το αν ειμαι μικρος και δεν ξερω τι λεω, για δωσε μου μια απαντηση, με εγκυρες πηγες, σχετικα με το γιατι ο οργανισμος χανει περισσοτερο λιπος οταν κανεις χαμηλης εντασης προπονηση απο οταν κανεις υψηλης εντασης, αν εχουν ιδιο διατροφικο μοντελο.

Edit: nvm

χανει περισσοτερο λιπος εκεινη τη στιγμη με τη χαμηλη, με την υψηλης εντασης χανεις σχεδον το ιδιο λιπος ομως στη διαρκεια της μερας. μετρησεις απο το περιοδικο runner

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα ρόφημα η χάπι που να σε δίνει ενέργεια? δηλ να είσαι λίγο στην τσίτα (όχι τα εμπορικά redbull κλπ)

MDMA αλλά θα σου βγεί λίγο ακριβά αν τα πέρνεις συστηματικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου διαχωρισει την γυμναστικη "Υψηλης εντασης" με την γυμναστικη "Χαμηλης εντασης"?Τι συμπεριλαμβανετε στην μια και τι στην αλλη?

Ποτέ κανείς δεν έμαθε με ακρίβεια. Ανάλογα την ηλικία σου έχει ένα γράφημα η wiki. [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Anaerobic_exercise[/ame]

Δες το για να καταλάβεις πάνω κάτω τι εννοεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "νομιμο" booster, ειναι το ECA Stack. Συνδυασμός εφεδρίνης, καφεϊνης και ασπιρίνης...

α)που την βρισκουμε αυτη την εφεδρινη

β)τι κινδυνοι υπαρχουν σε περιπτωση υπερβολικης δοσης?

γ)και ποσο ειναι η κανονικη δοση?

Και απαντω,απο γουικιπιντια καθοτι ξενερωσα χονδρα...

H εφεδρινη ειναι παρανομη ουσια στην ΕΕ...

καρδιακο επεισοδιο σε υγιεστατους νεους... :(

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.