Jump to content



Παρουσίαση του MyBook Premium ES Edition (500GB) της WD


alexis2044

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από giorgos_gr [28-10-2007 20:11]

Ευχαριστούμε alexis2044!!!

Δεν ξέρω πάντος, αλλά εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα ο δίσκος....

Χωρίς τον controller (jmicron) στα Vista, μου γράφει με 50MB/s αλλά δεν φαίνεται πουθενά στο MyComputer...τον βρίσκω μόνο στο device manager/disk drives/scan for hardware changes...

Με το drive του controller εγκατεστημένο τον βλέπω στο MyComputer, αλλά γράφει με 5MB/s ...

Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις και απο το BIOS αλλά τα ίδια...Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω

Όταν τον έχεις e sata καλό είναι να το διαχειριζεσαι μεσω του controler και όχι του chipset.

Aυτός είναι υπέυθυνος για τo esata. Στο chipset βάλε IDE.

Mήπως δεν στο αναγνωριζει γιατι δεν το βάζεις σωστα?

Κλείσε το pc, δωστου τροφ. στον εξωτερικό , βάλε το esata, άνοιξε το pc.....το χεις κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

QUOTE]Αρχική απάντηση από NaGR

έχετε πάρει esata καλώδιο που να ταιριάζει στην υποδοχή του δίσκου ή κάνει και το κοινό με υποδοχή L?

Για δες εδώ

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 12:54]

Όταν τον έχεις e sata καλό είναι να το διαχειριζεσαι μεσω του controler και όχι του chipset.

Aυτός είναι υπέυθυνος για τo esata. Στο chipset βάλε IDE.

Mήπως δεν στο αναγνωριζει γιατι δεν το βάζεις σωστα?

Κλείσε το pc, δωστου τροφ. στον εξωτερικό , βάλε το esata, άνοιξε το pc.....το χεις κάνει αυτό?

Όπως είπα βρίσκω τρόπο να τον αναγνωρίζει στα Vista(με εγκατάσταση του JMicron Controller), αλλά έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες στο γράψιμο...

Οι ρυθμίσεις μου στη Mobo απο τα λίγα που ξέρω, είναι οι εξής:

IDE Configuration

SATA Configuration [Enhanced]

Configure SATA as [iDE]

Onboard Devices Configuration

JMicron SATA/PATA Controller [Enabled]

JMicron Controller Mode [iDE]

Αυτά...Ελπίζω να μην σας κούρασα!!

Link to comment
Share on other sites

1 "Κλείσε το pc, δωστου τροφ. στον εξωτερικό , βάλε το esata, άνοιξε το pc.....το χεις κάνει αυτό?"

2. Για το SATA Configuration τι άλλες επιλογές έχεις? Bγαλε το [Enhanced]

και αν έχεις βαλτο στο [auto] και reboot.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 20:21]

1 "Κλείσε το pc, δωστου τροφ. στον εξωτερικό , βάλε το esata, άνοιξε το pc.....το χεις κάνει αυτό?"

2. Για το SATA Configuration τι άλλες επιλογές έχεις? Bγαλε το [Enhanced]

και αν έχεις βαλτο στο [auto] και reboot.

:TD: Δεν είδα καμιά αλλαγή..Εκτός από την εγκατάσταση του Controller στα Vista, χρειάζεται και καμιά άλλη ρύθμιση μέσα στα Windows;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οτι φοβομουν γι'αυτον το δισκο....

2GB μου τον δειχνει . (μεσα απτο manager των δισκων μονο)

200GB ταινιες και δικες μου κεσετες, χαθηκαν!!!!!.....

Τι να πω....

Τωρα?...

Το πλαισιο θα μου τον φτιαξει, αλλαξει, τα αρχεια τι θα γινουν?....

Δεν φανταζεστε πικρα.

Και το γαμωτο ειναι οτι απτην αρχη ειχε προβλημα και δεν το ειχα παει ο μαλακ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 01:30]

Τα διαγνωστικά του δλισκου δουλεύουν;

Ναι το hd tune μου τα κοκκινισε ολα!!!!! τα sectors.....

Τελς παντων...

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στο ΠΛΑΙΣΙΟ.

9:30 ημουν πλαισιο....

9:45 ειχα τον καινουργιο στα χερια μου..

Βεβαια τα δεδομενα γιοκ, αλλα τι να κανουμε....Παλι καλα που καποιες ταινιες, προσωπικες, τις ειχα και σε αλλο δισκο...

ΜΠΡΑΒΟ στο πλαισιο και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Louris7 λυπάμαι για την απώλεια δεδομένων σου... Από ότι λες πρέπει να χασες αρκετό κόπο. :(

Δυστυχώς ο δίσκος αυτός όπως και κάθε άλλος είναι μηχανικό εξάρτημα και μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα είτε κατά το στάδιο κατασκευής, είτε στη μεταφορά η και μεταγενέστερα.

Ελπίζω να μην αισθάνεσαι παραπλανημένος απο την παρουσίαση που έκανα ( στην περίπτωση που αυτή σε ώθησε στην αγορά του δίσκου αυτού). :confused:

Χάριν πληροφόρησης, έχω προσθέσει στην Παρουσίαση μια σημείωση με την περίπτωση σου , για την προφύλαξη μελλοντικών αγοραστών.

Παρουσίαση του MyBook Premium ES Edition (500GB) της WD

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ( Διαβάστε παρακαλώ)

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή των πίθανών αγοραστών σε αυτό: Σε περίπτωση που παρατηρήσετε κάποια ανωμαλία η πιθανό πρόβλημα στη λειτουργία του δίσκου, κατά τα πρώτα στάδια της λείτουργίας του ( η και κατά τη συνέχεια), ΔΕΝ το ρισκάρουμε και κάνουμε RMA. Ο φίλος Louris7 δυστυχώς αντιμετώπισε ένα προβλημα στον δίσκο του που τον έκανε να χάσει τα δεδομένα του. Ελπίζω το περιστατικό να ήταν μεμονωμένο. Ασφαλώς ο σκληρός δίσκος, όμως, είναι μηχανικό εξάρτημα και όπως και κάθε άλλος, είναι επιρεπής σε βλάβες.

Και ασφαλώς αξίζει και ένα μεγάλο μπραβο στο Πλάισιο που απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο οργανωμένη υποστήριξη διαθέτει.

Αντε και ελπίζω ο νέος δίσκος να μην σε απογοητεύσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν έκανες καλά που έβαλες αυτή την υποσημείωση, όσο καλές και αν ήταν οι προθέσεις σου.

Αυτό έλλειπε κάθε φορά που γράφουμε για ένα προιόν να βάζουμε και υποσημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ο καινουργιος δειχνει πολυ καλυτερα σε σχεση με τον προηγουμενο.

Ο παλιος ειχε ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ προβλημα και εγω το ρισκαρα.

Τελος παντων.

Θελω να αναφερω οτι δεδομενα που πηρα, απο υπολογιστη με USB2 στο My-book, περιπου 80GB εκαναn 50-55 λεπτα σχεδον...

Για τα ιδια , με ESATA συνδεσμολογια χρειαστηκα 25 περιπου λεπτα!!!!

Ο δισκος απτον οποιο, τραβηξα τα δεδομενα στο MY-BOOK , δεν θυμαμαι τι ηταν, αλλα ξερω οτι ηταν SATA2...

Ο δισκος στον οποιο τα ξαναμετεφερα απτο ΜΥ-ΒΟΟΚ ειναι ο ενας Westen digital 250 raid edition( μεμονομενος ομως ,οχι σε Raid)της υπογραφης μου.

Η διαφορα λοιπον ειναι αρκετη, και σιγουρα εμφανης.. τα αρχεια που μετεφερα ηταν Video,περιπου 18gb το καθενα, άλλα 10gb....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 14:21]

Λογικα θα εχεις 2 ελεγκτες Σατα στην μητρικη σου...βαλε τον e-sata μονο του και τους αλλους δισκους σου στον ετερο controller..

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, πως γίνεται αυτό που λές;;;

Στο device Manager υπάρχουν τα εξής:

Στο IDE ATA/ATAPI controllers----->Intel® ICH8 2 port Serial ATA Storage Controller

Intel® ICH8 4 port Serial ATA Storage Controller

JMB36X Standard Dual Channel PCIE IDE Controller

και στο Storage Controllers------->JMicron JMB36X Controller

SCSI/RAID Host Controller

Driver JMicron controller 1.17.28.0

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 19:38]

Διαβασε το μανιουλ της μητρικης σου...λογικα ο e-sata ειναι στον JMicron ,οποτε τον αφηνεις εκει μονο του και τους αλλους δισκους σου στον Ιντελ..;)

Στο manual δεν λέει κάτι απολύτως σχετικό...Τι εννοείς να αφήσω τον esata στον JMicron κλπ;;Πως να κάνω αυτές τις ρυθμίσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_gr [Σήμερα, στις 22:31]

Στο manual δεν λέει κάτι απολύτως σχετικό...Τι εννοείς να αφήσω τον esata στον JMicron κλπ;;Πως να κάνω αυτές τις ρυθμίσεις;;;

Κατ'αρχην ποσους δισκους εχεις στο συνολο? Πιο πανω παραπονιοσουν οτι καθυστερει ο ε-σατα ,κατι που μπορει να οφειλεται στο οτι εχεις ολους τουs δισκους πανω στον ιδιο ελεγκτη με αποτελεσμα να μπουκωνει ..

Θα πρεπει να ανοιξεις το κουτι σου και να συνδεσεις τα σατα καλωδια των δισκων σου στους αναλογους ελεγκτες που θελεις..το μανιουλ τα εχει ολα αυτα λεπτομερως..που βισκεται ο καθε ελεγκτης κτλ..

..κατοπιν κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπεις να ορισεις ξανα το boot priority απο το bios..

Αν μπερδευεσαι μην βιαστεις...μελετησε το η ζητα βοηθεια απο καποιον φιλο η εδω..:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Χθες, στις 21:03]

Κατ'αρχην ποσους δισκους εχεις στο συνολο? Πιο πανω παραπονιοσουν οτι καθυστερει ο ε-σατα ,κατι που μπορει να οφειλεται στο οτι εχεις ολους τουs δισκους πανω στον ιδιο ελεγκτη με αποτελεσμα να μπουκωνει ..

Θα πρεπει να ανοιξεις το κουτι σου και να συνδεσεις τα σατα καλωδια των δισκων σου στους αναλογους ελεγκτες που θελεις..το μανιουλ τα εχει ολα αυτα λεπτομερως..που βισκεται ο καθε ελεγκτης κτλ..

..κατοπιν κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπεις να ορισεις ξανα το boot priority απο το bios..

Αν μπερδευεσαι μην βιαστεις...μελετησε το η ζητα βοηθεια απο καποιον φιλο η εδω..:)

Δεν έχω κάνει κάτι εντός υπολογιστή...Απλώς σύνδεσα τον My Book με esata καλώδιο στην αντίστοιχη υποδοχή του υπολογιστή...Ο εσωτερικός δίσκος είναι προφανώς συνδεδεμένος στον Intel Controller...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.