Jump to content



Φουρφουράκια SilenX. Αξίζουν;


alexis2044

Recommended Posts

Τα ανεμιστηράκια αυτα είναι κάπως ακριβούτσικα... Είναι πραγμάτικά τόσο αθόρυβα όσο ισχυρίζονται;

Αξίζουν τα 20 Ευρω τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Θα έλεγα όχι... Είχα πάρει 2 για το ψυγείο της υδρόψυξης και έκαναν θόρυβο. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν από τους υπόλοιπους του κουτιού. Όταν όμως άλλαξα στήσιμο στην υδρόψυξη κι έβγαλα τους 2 SilenX, χρησιμοποιώντας άλλους δύο από τους υπάρχοντες στο κουτί (που δούλευαν και πριν αλλά όχι πάνω στο ψυγείο) τότε ξαφνικά έφυγε ο θόρυβος.

Είναι χαμηλού θορύβου, αλλά βρίσκεις και πιό ήσυχους με λιγότερα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλά απλά είναι τα ποιο αθόρυβα στα 72cfm δύναμη αέρα που βγάζουν για αυτό είναι ακριβά. Μην μπερδεύεσται λοιπόν μόνο με το πόσο ήχο βγάζουν. Τώρα βρείτε 72cfm και ποιο αθόρυβα από αυτά και πάω πάσο. Το αν αξίζουν τα 20 δεν το νομίζω... καλύτερα όσοι θέλουν κάτι τελείως αθόρυβο να πάρουν κάτι άλλο με μικρότερη δύναμη αέρα τα οποία θα είναι και ποιο αθόρυβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Είναι πολύ καλά απλά είναι τα ποιο αθόρυβα στα 72cfm δύναμη αέρα που βγάζουν για αυτό είναι ακριβά. Μην μπερδεύεσται λοιπόν μόνο με το πόσο ήχο βγάζουν. Τώρα βρείτε 72cfm και ποιο αθόρυβα από αυτά και πάω πάσο. Το αν αξίζουν τα 20 δεν το νομίζω... καλύτερα όσοι θέλουν κάτι τελείως αθόρυβο να πάρουν κάτι άλλο με μικρότερη δύναμη αέρα τα οποία θα είναι και ποιο αθόρυβα.

Σωστα... Οι SilenX εχουν το καλυτερο δεικτη cfm/db....

Σιγουρα δεν ειναι 14db.....

Υπαρχουν και πιο αθορυβα αλλα εχουν τη μιση σχεδον ροη....

Παντως 20ε ειναι πολλα....

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση ειναι σαφής..

ΟΧΙ.. κανουν περισσοτερο θορυβο απο οσο λενε και αν σε ενδιαφερει αρκετα η ησυχια δν προκειται να εισαι ικανοποιημενος..

επισης απο οτι φαινεται δν ειναι ποιοτηκα..εχω διαβασει για πολλα π σταματησανε..για σιλικονοβιδες να εχουν ξεραθει...κτλ..

εγω πηρα ενα κ καθολου happy..

αντι να παρεις 2 silenX μπορεις να παρεις 5-6 αλλες μαρκες κ να κανεις ενα mini συγκριτικο μονος σου...(εννοειται να εχεις ριξει κ μια ματια σε αλλα που υπαρχουν online..)

και στο τελος οπως και να το κανεις σ μενουν 5-6 fans...και οχι μονο 2 με ημερομηνια ληξης...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά και εγώ πήρα σήμερα 3 SilenX Ixtream Pro 120mm 14db (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977831&product=922099)

και μόνο αθόρυβα δεν θα τα έλεγα, τι *****, 14db δεν είναι με τίποτα, αν το ήξερα ότι κάνουν τόσο θόρυβο θα τα επέστεφα, που και μάλλον θα το κάνω αν μπορέσω.

Προτείνετε κάποια αθόρυβα με μπλε φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

Coolermaster στις 1200, Scythe στις ιδιες (δεν θυμαμαι ποιο ειναι το γραμμα το αντιστοιχο στον κωδικό)...και Yate Loon...έχουν έρθει σε κατάστημα...μία βόλτα από silentpcreview και θα δείτε ότι είναι από τους καλύτερους (οι Νexus είναι Yate rebranded)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με τους coolermaster led ~7€ και τους βρίσκω αρκετά ύσηχους.

(Αυτό που μου την δίνει είναι οτι όταν χαμηλώνω τις στροφές απο ένα fan controller που έχω αρχίζουν και σφυράνε αλλα το κάνουν ολοι όχι μόνο οι cm :()

Link to comment
Share on other sites

Για τους Noctua NF-S12 τι λέτε, θα κάνουν δουλεία ή και αυτοί πεταμένα λεφτά? Το λέω γιατί κάνουν γύρω στα 17€ και παίζουν από 17 εως 6 Db, τουλάχιστον έτσι λέει στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.