Jump to content



Αξιζει να βαλω υδροψυξη?..Να βαλω λεφτα?..


Louris7

Recommended Posts

Οπως λεει και το θεμα και συμφωνα με το συστημα της υπογραφης μου,

α) αξιζει να βαλω υδροψυξη??.... (τωρα ειμαι με .. αερα o/c 3375Hz Cpu, και Vga μαμα)

θελω να ειμαι οσο γινεται αθορυβος αλλα και παραπανω κλοκαρισμενος και ενδεχομενως

συντομα αλλο επεξεργαστη και ΔΕΥΤΕΡΗ VGA SLI...

β) ετοιμο κιτ, ή καθε κομματι ξεχωριστα?..

γ) αν βαλω για vga , cpu , μνημες? , chipset?, μελλοντικα θα κανουν σε νεου

τυπου μηχανηματος τελευταιας τεχνολογιας? (1-2 χρονια?).. ή θα πρεπει νεο κιτ?

δ) το κοστος το συζηταω στο τελος γιατι χρηματα θελω να βαλω αν α) και β) ειναι ναι..

Link to comment
Share on other sites

να πω τωρα μια πικρη αληθεια...αν εισαι με πολυ καλη αεροψυξη τυπου thermalright extreme...και μεταβεις σε ενα μετριο συστημα καστομ υδροψυξης..δεν θα δεις μεγαλες διαφορες....ισως καλυτερη σταθεροτητα..

οσο αναφορα την βαβουρα...απο κει που χα 4 12αρια με την αεροψυξη..τωρα εχω 6 λογω του ψυγειου...δηλαδη ουσιαστικα απο θορυβο δεν γλυτωνεις τιποτα απολυτως..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πέρασα απο όλα τα είδη ψύξης...

Το θέμα είναι οτι αν βάλεις νερό το σύστημα αυτομάτος γίνεται πιο δυσκολοπρόσιτο με την έννοια οτι οι σωλήνες και τα ψυγεια κλπ θα σε περιορίζουν στις κινήσεις σου μέσα στο κουτί, ιδίως αν βάλεις νερό και στην κάρτα...

Στο χρόνο θα αντέξει.Αν πας σε τριπλό ψυγείο και καλή αντλία θα τα χεις για πολύ καιρό...

Πάντως εγώ έχω νερό μόνο στη κάρτα και δεν ακούγεται ούτε στο 1 cm...επειδή την καλύπτει το phase...:hehe:

post-3721-1416073201,0078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται custom αλλά δεν είναι...Build by Unseen 3/8 aspera 2150...Μόνο το κουτί, οθόνη evaporator & enclosure είναι του Vapochill LS...

Aν και ήσυχο phase δεν έχω δει...Aμα ήταν να μην ακούγεται όλοι θα είχαν phase

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Χθες, στις 20:16]

να πω τωρα μια πικρη αληθεια...αν εισαι με πολυ καλη αεροψυξη τυπου thermalright extreme...και μεταβεις σε ενα μετριο συστημα καστομ υδροψυξης..δεν θα δεις μεγαλες διαφορες....ισως καλυτερη σταθεροτητα..

οσο αναφορα την βαβουρα...απο κει που χα 4 12αρια με την αεροψυξη..τωρα εχω 6 λογω του ψυγειου...δηλαδη ουσιαστικα απο θορυβο δεν γλυτωνεις τιποτα απολυτως..

Θα συμφωνήσω με τον gbak...

Αρχική απάντηση από Louris7 [Σήμερα, στις 00:02]

Η αντλια ακουγεται δηλαδη?.....

Υπαρχει αρκετα καλη και αθορυβη?....

Ειχα την Τhermalright Ultra 120 Xtreme πάνω και ειλικρινα σου μιλάω κοιτάει στα μάτια την υδρόψυξη που εχω τώρα στον quad στα 3.6.. Σε συνδυασμό με ένα καλό ανεμιστήρα πάντα....

Σιγουρα οταν κλοκάρεις και -2,-3 βαθμους διαφορά να δεις, αξιζει η υδρόψυξη λογω σταθερότητας και καλύτερης κατάσταση του cpu για 24/7 χρήση... Μην περιμένεις τίποτα τρελό πάντως... Επειδή εχω αλλάξει 2 cpu σε 6 μήνες, εχω αρχισει να πιστεύω οτι μετράει και τι κομματι CPU θα σου κάτσει ... αν θα σου βγει ζεστος ή κρύος παρα τι τυπο ψυξης θα βάλεις...δηλαδή αν πετύχεις κρυο CPU με αερόψυξη θα εισαι στα ιδια με ενα ζεστο CPU και υδρόψυξη...

Απο θορυβο πριν ειχα 4Χ12ρηδες + 1 80άρη και τώρα έχω 6 12ρηδες + 1 80αρι... Απο θορυβο δεν γλυτώνεις και πολλά λόγω του ψυγείου...

Τωρα για αντλία εγώ έχω την Laing D5, την έχω στο 5 (1-5 εχει) και δεν την ακούω καθόλου, τελείως αθόρυβη και πολύ δυνατή.... το κακό ειναι οτι ειναι λίγο ακριβή βεβαια...

Εγω θα σου πρότεινα να χτυπήσεις την thermalright Ultra 120 Xtreme ( ή την πιο νέα IFX-14 με τα 69 ) με την οποία μπορεί να πας σταθερός μέχρι τα 3.6 και να εισαι μια χαρά με νορμαλ θερμοκρασίες δωματίου... σε πολλές ζέστες θελεις νεράκι ομως...

τωρα αν θελεις να πας παραπάνω και γενικά να ψυξεις το συμπαν στο pc σου οπωσδηποτε καλύτερο ειναι να κανεις μια δική σου συνθεση και να αποφυγεις τις ετοιμες watercooling λύσεις... με λιγη αναζήτηση εδω στο lab θα βρεις πολλά...

Τωρα για το κοστος υπολογισε απο 200-250 και πάνω, πάντα σε συνάρτηση με τα κομμάτια που θα επιλέξεις.... μπλοκ, ψυγειο, αντλια, τανκ, λαστιχα κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ήδη από την 1η μέρα (ποια μέρα... ούτε 12 ώρες δεν πέρασαν που την έβαλα) βλέπω εκτός από ησυχία ... καλύτερο κλοκάρισμα και το σημαντικότερο σε Load δεν καταλαβαίνει μία.... αξίζει για μένα ... απλά όταν το κάνεις κάντο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο υπολογιστές με υδρόψυξη, με δύο ανεμιστήρες στα ψυγεία τους.

Ο θόρυβος είναι σαφώς μειωμένος.

Οι ανεμιστήρες μπορούν να δουλεύουν στο ελάχιστο.

Επίσης σε load ψύχεται καλύτερα ο επεξεργαστής από το νερό.

Η πτώση της θερμοκρασίας δεν μπορεί να είναι κάτω από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος +2°C, ότι παθητική ψύξη και να βάλεις.

Έτσι δεν θα δεις διαφορά από μια καλή αερόψυξη.

Όσο όμως ανεβαίνουν οι συχνότητες και ο υπερχρονισμός, εκεί δείχνει την αξία του η υδρόψυξη.

Το πρόβλημα με την υδρόψυξη είναι ότι χρειάζεται γνώσεις και πολύ κόπο στη επιλογή των εξαρτημάτων και για να προσαρμοστεί με έξυπνο τρόπο, ώστε να μην εμποδίζει.

Δηλαδή θέλει σχεδιασμό σε σχέση με το κουτί που προορίζεται.

Ο κύριος λόγος που αποφεύγουμε να συστήσουμε σε κάποιον υδρόψυξη είναι ο κόπος και τα έξοδα, που είναι μεγάλα (στην αρχή).

Link to comment
Share on other sites

να πω ακομα κατι...πιστευω οτι εαν δεν κανεις extreme oc...μια καλη αεροψυξη ειναι ικανη να κρατησει σε πολυ καλα επιπεδα το idle του επεξεργαστη...εχω την εντυπωση οτι γενικα οι αεροψυξεις που εχουν κυκλοφορησει τον τελευταιο καιρο...τα καταφερνουν εξισου καλα...με υδροψυξεις low η medium range....τουλαχιστον μεχρι καποια προσιτα Mhz...και οχι extreme καταστασεις....

οσο αναφορα τον θορυβο...εαν δεν περασεις μπλοκ στην καρτα γραφικων....πιστευω τα dB ειναι ιδια σε ολες τις περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλο και το idle αλλα αν σε load καταστασεις η θερμοκρασια φτανει στον θεο.....δεν ειναι και οτι καλυτερο..

εκτος και αν το pc προοριζεται μονο για internet και τετοια...

τωρα που αλλαξα φανακια στο ψυγειο οι 48C load cpu - 47C load 8800 δεν νομιζω να ηταν ποτε εφικτοι και με την καλυτερη αεροψυξη..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω στο οτι η υδρόψυξη απόδιδει καλύτερα στο μεγάλο φορτίο.

Αν θες να ξεκινήσεις και αν σηκώνει η τσέπη σου ξεκίνα.

θα γουστάρεις :)

Απλά πρόσεχε γιατί μία διαρροή μπορεί να πρόκαλέσει πολλές ζημιές...

Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα να διαβάσεις σ'αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν θα ξεχασω πως μεσα στον καυσωνα του ιουνιου και του ιουλιου παιζοντας μεσημεριατικα test drive unlimited ( πιστα ο γυρος του νησιου - κρατα 53 λεπτα περιπου ) η υδροψυξη εδειξε την αξια της και χαλαλι ο κοπος για να την φτιαξω....50 βαθμους ο επεξεργαστης.Προσωπικα πιστευω αν ειναι να βαλεις και μπορεις να την κανεις μονος σου κανε μια customia απο την xtremeshop εχουν τα παιδια τα παντα, εγω τα πηρα απο εκει εκτος απο το radiator.Αν θες μια ετοιμη λυση θα πληρωσεις ακριβα..:T:

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό Louris7 ειναι να καθορίσεις τις ανάγκες σου και τους στόχους σου... να το πω αλλιώς... αν το υψηλό κλοκάρισμα (οχι μονο για benchmarking), απαιτητικά games, και οι θερμοκρασίες ειναι σοβαρό issue για σένα να πας σε υδρόψυξη... τα παιδιά εχουν δίκιο σε load δειχνει την αξία της η υδρόψυξη (αλλα απο την άλλη ποτε πια δουλευουμε τους CPU μας καθημερινά σε 70-80% load??) ..... αν όμως σε ενδιαφέρει απλά να ψυχεται καλά ο cpu σου με μέτρια κλοκια και δινεις βάση στην ησυχια του PC σου χτυπα μια καλή αερόψυξη... Δεν υπάρχει μια και μοναδική τέλεια λύση... ολα ειναι σχετικά...

Επειδή ειχα και εγώ την 9700 που εχεις τώρα, στανταράκι θα δεις τρελή διαφορά οτι και αν επιλέξεις... ειναι γεγονός οτι τελευταία εχει γίνει πολύ trendy η υδρόψυξη αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ειναι μονόδρομος η υδρόψυξη για όλους ειδικά όταν το κόστος ειναι σχετικά υψηλό και βεβαια απαιτεί πολυ κόπο και εργασία για να βγει ενα καλό και σωστό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.