Jump to content



Μπελάς ονόματι 2900ΧΤ. Κατάθεση Βιώματος


angel_f

Recommended Posts

Πρεπει να ειμαι απο τα ελαχιστα ατομα που κρατανε vga ανω του ενος ετους (με αυτα που διαβαζω σε καποια ποστ) και ειμαι gamer κιολας,Χ2900ΧΤ βλεπω να περνω σε κανα χρονο και.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 07:02]

1) Ποια παιχνιδια επαιζες και σε τι ρυθμισεις ακριβως και σου επεφτε λιγη η gts ? σε τι συχνοτητα ειχες παει τον fx-60 σου ?

Βασικά παίζω σε 1920χ1200 λόγο 24" , απο εκει και περα μέχρι να δώσω την GTS δεν ειχα κάποιο πρόβλημα με τα games παιζανε ολα άψογα , απλα ήθελα κατι καλύτερο για το dx10:tomato:

και επίσης επειδή ασχολούμαι λίγο και με την φωτογραφία , ειχα ακούσει οτι η ATI θα ειχε καλύτερα χρώματα .

Τελικά απο ποιότητα χρωμάτων δεν κατάλαβα καμια διαφορά και στα games ξεκίνησα τον Γολγοθά μου....

Παιδιά κάνετε λαθος να νομίζετε οτι θαβω τις ATI γενικα , εγω απλα μιλάω για την δικια μου καρτα που ενδεχόμενος ηταν προβληματικη άλλα εθίσεις δεν μου διασφαλίζει κανείς οτι εαν παρω μια αλλη 2900ΧΤ δεν θα έχω παρόμοια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 09:55]

Βασικά παίζω σε 1920χ1200 λόγο 24"

αυτός είναι ο βασικοτερος λόγος...και γω εκεί είμαι !!

γιαυτό θα πάμε μαζι για ομαδική παραγγελία G90/G92 την κανονική (αντίστοιχη της 8800GTX/ULTRA) και όχι medium range replacement της 8800GTS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 10:05]

αυτός είναι ο βασικοτερος λόγος...και γω εκεί είμαι !!

γιαυτό θα πάμε μαζι για ομαδική παραγγελία G90/G92 την κανονική (αντίστοιχη της 8800GTX/ULTRA) και όχι medium range replacement της 8800GTS

Έτσι ακριβώς ! φίλιε sstav με καταλαβαίνεις απόλυτα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9 [Σήμερα, στις 08:21]

Εγω ειμαι μονιμα σε 1680χ1050 8ΑΑ/16AF σε 22" μονιτορ με την 8800GTX.

Δοκιμασε 4x AA + 16x coverage AA, αρκετα πιο μικρο perfomance hit , btw παραπανω απο 8x AF ειναι υπερβολη ενω απ'την αλλη το 4x AF ( που ειναι το max που μπορεις να βαλεις απο ingame settings σε bf2 και 2142 ) το θεωρω τραγικο καλυτερα off :p

http://www.pcper.com/article.php?aid=319&type=expert&pid=6

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά ομολογουμένως το χουν σκίσει το θέμα οι εταιρείες κατασκευής hardware. Έχω ένα pc του 95 με 200mmx και Diamond Viper 4MB vga!!!! και δουλεύει άψογα ακόμα!!!. Και σε μια απόπειρα που έκανα το 2000 να πάρω και άλλο από τότε κουράστηκα να πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου σε αναβαθμίσεις και να τρέχω για RMA. ΕΛΕΟΣ!!!

(’σχετο: Παρεπιμπτόντως νομίζω πως η λέξη RMA πρέπει να μπει στα λεξικά πλέον καθώς έχει γίνει και η πιο διάσημη :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 08:17]

Κιομως..Στο κουτι πανω δε γραφει "advanced users only"

Μηπως τα παραλεμε λιγο ;

Επειδη λιγο πολυ γνωριζομαστε εδω μεσα,θα την συνιστουσα σε καποιον που θεωρω οτι μπορει να αντεπεξελθει σε καποια βασικα προβληματα που μπορει να προκυψουν

Αν ρωταει καποιος στο πρωτο του ποστ στο thelab ή κι ο κολλητος μου που αγορασε pc μετα απο πολλα χρονια,δεν θα την αναφερω καν.Καλυτερα να παρουν NVidia

Για 250Ε περιπου ως μεταχειρισμενη ειναι μεγαλη ευκαιρια πιστευω

Υ.Γ. Ξεχασατε τα "κολπα" που μας εκαναν οι DFI NF4...?Αν καταφερνες ομως να τη δαμασεις ηταν η καλυτερη 939 μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 10:00]

Υ.Γ. Ξεχασατε τα "κολπα" που μας εκαναν οι DFI NF4...?Αν καταφερνες ομως να τη δαμασεις ηταν η καλυτερη 939 μητρικη

τον τελευταιο καιρο (και για αρκετο καιρο) πριν πουλησω ολο τον υπολογιστη, ειχε τον 165 στα 2800 με ολα auto. ποσο πιο ευκολη να γινει;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Επειδη λιγο πολυ γνωριζομαστε εδω μεσα,θα την συνιστουσα σε καποιον που θεωρω οτι μπορει να αντεπεξελθει σε καποια βασικα προβληματα που μπορει να προκυψουν

Αν ρωταει καποιος στο πρωτο του ποστ στο thelab ή κι ο κολλητος μου που αγορασε pc μετα απο πολλα χρονια,δεν θα την αναφερω καν.Καλυτερα να παρουν NVidia

Για 250Ε περιπου ως μεταχειρισμενη ειναι μεγαλη ευκαιρια πιστευω

Υ.Γ. Ξεχασατε τα "κολπα" που μας εκαναν οι DFI NF4...?Αν καταφερνες ομως να τη δαμασεις ηταν η καλυτερη 939 μητρικη

Αν αναφερεις τα κολπα της ΝΦ4 σε θεματα οβερκλοκιν , τοτε ναι εκει θελει να γνωριζεις καποια πραγματα παραπανω..

στο θεμα της καρτας αυτης , δε δεχομαι να βγαινει ενα προιον και να θελει ενα καρο προυποθεσεις για να καταφερει να παιξει και σε εναν αρχαριο...Καταλαβες με ποια εννοια το λεω..Λιγο πολυ εμεις θα την καταφερουμε..αλλα δε βγαινει μονο για χρηστες σαν εμας.(πιο ψαγμενους)

Εξαλλου το πες και μονος σου..Σε εναν αρχαριο θα προτεινες NV...Ειναι λογικο αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλ εγώ που έχω την Gecube 2900ΧΤ και δεν με έβγαλε ούτε ένα πρόβλημα τέτοιου βαθμού, και επίσης τα τελευταία 7 χρονιά που σχεδόν παίρνω μόνο ΑΤΙ τότε τι γίνεται ? είμαι τόσο τυχερός ?

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό , ακόμα από εποχές 8500 9700pro κλπ...

Με τα χρόνια που παίρνω ΑΤΙ ένα πρόσεξα , μην βιάζεστε να παίρνετε ΑΤΙ με το που κυκλοφορεί , είναι κάτι σαν την ΕΑ Games με χαζά patch!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Το quake wars που ειναι και openGL το επαιξες online ? γιατι στο single που ελεγες διαβασα πως εχει 30fps cap :toomuchne

Δεν έχω παίξει online.

Στο single έχει όντως 30fps cap.

Το οποίο δεν αλλάζει ακομα κι αν απο την κονσόλα δώσεις εντολή για να ξεκλειδώσει τα frames.

Έκανα record ένα δικό μου demo με την εντολή "recordNetDemo [demoname]" και σαν αποτέλεσμα μου έβγαλε 59fps σε 1600x1200 με Full γραφικά.

Υ.Γ. A, εγώ παίζω με CRT, όλα τα παιχνίδια τα παίζω σε 1600x1200 και 2048x1536

(όπως φαίνεται και από τα αποτελέσματα που έδωσα στο link με το "review" μου).

Αρχική απάντηση από MADKiller7

Πρεπει να ειμαι απο τα ελαχιστα ατομα που κρατανε vga ανω του ενος ετους (με αυτα που διαβαζω σε καποια ποστ) και ειμαι gamer κιολας,Χ2900ΧΤ βλεπω να περνω σε κανα χρονο και.....

2900ΧΤ σε κάνα χρόνο? Ξέχνα τη, 2950 με DX10.1...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:58]

Δεν έχω παίξει online.

Κακως :p

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:58]

Στο single έχει όντως 30fps cap.

Το οποίο δεν αλλάζει ακομα κι αν απο την κονσόλα δώσεις εντολή για να ξεκλειδώσει τα frames.

Έκανα record ένα δικό μου demo με την εντολή "recordNetDemo [demoname]" και σαν αποτέλεσμα μου έβγαλε 59fps σε 1600x1200 με Full γραφικά.

Ποσο AA ? το alpha coverage το ειχες tickαρισμενο ? οταν εννοεις εβγαλες 59fps εννοεις average ? με 60fps cap ? αν ναι τοτε μου φαινεται παρα πολυ καλο αν ειχε βαριες σκηνες μεσα, αν οχι ποσο ητανε το μινιμουμ που εβγαλε κατα την διαρκεια του timedemo ?

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:58]

Υ.Γ. A, εγώ παίζω με CRT, όλα τα παιχνίδια τα παίζω σε 1600x1200 και 2048x1536

(όπως φαίνεται και από τα αποτελέσματα που έδωσα στο link με το "review" μου).

Το ξερω ιδια οθονη εχουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω,αλλα ως συνηθως περνω κορυφαιες μιας γενιας πριν,γιατι ειναι δυνατες,τις βρισκω φτηνα επειδη ολοι αναβαθμιζουν και παιζω 1024 η 1280 φουλ ολα,με 17αρα δεν χρειαζομαι πιο πανω αναλυση.Με αυτη την λογικη απαντησα JimmyFox,αν συμφερει τοτε σε οικονομικο θεμα πιο νεα καρτα εννοειται θα προτιμησω,εδω περασα 2 χρονακια με 9800ΧΤ και περυσι τον χειμωνα την αλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Ποσο AA ? το alpha coverage το ειχες tickαρισμενο ? οταν εννοεις εβγαλες 59fps εννοεις average ? με 60fps cap ? αν ναι τοτε μου φαινεται παρα πολυ καλο αν ειχε βαριες σκηνες μεσα, αν οχι ποσο ητανε το μινιμουμ που εβγαλε κατα την διαρκεια του timedemo ?

AA δεν βάζω στα 1600x1200 εκτός κι αν το χρειάζεται (πχ NFS Carbon). Όλες οι επιλογές ήταν μαξαρισμένες (AF16x, Smooth Foliage, Shader Quality ULTRA κλπ).

Το Alpha coverage που το επιλέγεις? Δεν έχω κάποια τέτοια επιλογή στα settings. Μήπως στο εμφανίζει με το 1,1 patch?

To 59 ήταν average, δεν θυμάμαι πόσο ήταν τα min/max. Θα το ξανατρέξω αν είναι και θα σου πω. Cap είχα βάλει ένα τυχαίο νούμερο πολλαπλάσιο του 30 και TimingMethod 0.

Στo demo που έγραψα που έγραψα προσπάθησα να βάλω βαριές σκηνές πηγαίνοντας κοντά σε εκρήξεις και λοιπά. 8 Strogg, 8 GDF στην πίστα της Αφρικής (Campaign).

Υπ'όψιν, τρέχω το Quake Wars σε Vista. Βαρέθηκα να κάνω restart και να το εγκαταστήσω από XP :p . Κάποια fps σίγουρα τα τρώει, όπως σε όλα τα παιχνίδια δηλαδή...

Επίσης, η κάρτα τρέχει 24/7 κλοκαρισμένη στα 850/950 όλα στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 12:21]

τον τελευταιο καιρο (και για αρκετο καιρο) πριν πουλησω ολο τον υπολογιστη, ειχε τον 165 στα 2800 με ολα auto. ποσο πιο ευκολη να γινει;

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια δλδ ελαχιστοι λαμπιτες,ποσο μαλλον ενας admin,μπορουν να χαρακτηριστουν αρχαριοι.Σκεψου ομως το ξαδερφακι σου,που εχει φαει το θειο σου να του παρει το πρωτο του pc και σε χωνουν να τους φτιαξεις συνθεση.

Θα εβαζες (τοτε) DFI στον πιτσιρικα?ΟΧΙ

Θα του εβαζες σημερα 2900ΧΤ?ΟΧΙ

Οι πιο πολλοι απο μας ομως,μπορει να παιδευτουμε λιγο αλλα θα καταφερουμε να την κανουμε να παιξει οπως θελουμε,παντα μεσα στις δυνατοτητες της καρτας/μητρικης/whatever...Και για να επιστρεψω στο θεμα μας,οταν ξεπερασει καποιος τα προβληματα της 2900ΧΤ,μπορει να απολαυσει τιμιοτατη αποδοση για τα χρηματα που εδωσε.Το καταθετω γιατι το βιωσα(απο τις πρωτες 2900 στο lab ειναι αυτη της υπογραφης μου) και στην αρχη υπηρχαν οντως προβληματα(τυχαια restarts και artifacts πχ)

Υ.Γ. κι εγω με την NVidia ειμαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 16:00]

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια δλδ ελαχιστοι λαμπιτες,ποσο μαλλον ενας admin,μπορουν να χαρακτηριστουν αρχαριοι.Σκεψου ομως το ξαδερφακι σου,που εχει φαει το θειο σου να του παρει το πρωτο του pc και σε χωνουν να τους φτιαξεις συνθεση.

Θα εβαζες (τοτε) DFI στον πιτσιρικα?ΟΧΙ

Θα του εβαζες σημερα 2900ΧΤ?ΟΧΙ

lol βρε, γιατι; μετραω για εμπειρος; μετα απο clear cmos, την εβαζες 9x311, ενα κλικ κατω ο διαιρετης για να σιγουρεψεις οτι θα παιξουν οι μνημες, λιγο ρευμα παραπανω, ολα auto και δουλευε ρολοι.

αν θα την εβαζα (τοτε) στον πιτσιρικα; ναι. το μονο της κακο ηταν οτι ζεσταινοταν πολυ κι επρεπε να βρεις τροπο να την κρυωνεις.

Θα του εβαζα σημερα 2900ΧΤ? ναι. δεν την εχω δουλεψει, αλλα παντα ειχα προτιμηση στις ATi. και δεν ειχα ποτέ προβλημα μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.