Jump to content



Soltek, Chaintech, Epox, Soyo


Borg

Recommended Posts

Καμιά φορά σκέφτομαι τις τρελές εποχές μάχης AMD vs Intel με εταιρίες για mobo ούτε και λίγες

Τώρα πολλές χάθηκαν (δεν τις αναγνωρίσω)

Που είναι η εποχή epox, soyo, soltek , chaintech, κλπ ?

Δεν το κατάλαβα πως κατέληξαν έτσι...

VIA KT133A Motherboard Roundup

Epox EP-8RDA+

Soyo SY-K7V DRAGON Plus!

Soltek 75DRV5

Chaintech 7NJS Zenith

Αναφέρω amd μόνο γιατί εκείνες τις εποχές μόνο amd είχα

Αααχ σαν το τραγούδι, η παλιά μου γειτονιά με τις....mobo :D

:...:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, κοντεύουν να θεωρούνται ρετρό...

Την Ζενίθ την είχα, τι μητρικάρα ρε συ, έδινε και το Cbox δωρεάν, σε μια εποχή που τα 3-4 όλα κι όλα front panels της αγοράς είχανε 70-80...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω 2 Soyo και μετα 2 Chaintech(τη μια την εχω ακομα) και θυμαμαι και τη Zenith οταν στηναμε το PC ενος φιλου,deluxe edition πραγματικα(μεχρι μπρελοκ Zenith ειχε μεσα) με πρωτοποριακα για την εποχη round cables αντι για καλωδιοταινιες

Αλλες εποχες!

Υ.Γ. Η τελευταια Chaintech που θυμαμαι ηταν η VNF4 Ultra για 939 που εφερνε το Πλαισιο(την περιοδο που ειχε προιοντα απο 5 εταιριες ολες κι ολες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μια Chaintech με nforce2 ultra, η πρώτη μου μητρική με cooler και στο southbridge! Από OC μόνο το bus ανέβαζε, οπότε τίποτα...πέθανε άδοξα σε ένα βραχυκύκλωμα από μια 5600 και λάβωσε βαριά και τον 2400+ που φιλοξενούσε...

Εχώ ακόμα την Apogee με το 845 και ένα P4 2,4@2,8.(ναι έχω και Intel...)

Aυτή καλή και σε OC, και πάνω από όλα σκυλί, με 2 πυκνωτές σκασμένος, το socket σπασμένο...

Link to comment
Share on other sites

H Epox εκλεισε ρε παιδια?

Τις αλλες δεν τις ειχα που λετε αλλα η τελευταια SOYO μου ηταν η 5EHM με 1MB L2 cache,Super socket7,AGP,SD133 και φιλοξενουσε εναν Κ6-ΙΙΙ+ 450ΜΗz με 1GB RAM και VoodooII 12MB το συστημα το ειχα 4 χρονια,ποτε δεν κρατησα PC τοσο πολυ.Κορυφαια μητρικη τοτε πειραζες ρευματα και FSB απο 66MHz μεχρι 150MHz αν θυμαμαι καλα,ALi chipset νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ξεχάσω με τίποτα την soltek .μοβ mobo! τρελή μούρη ..

Καλά οι soyo mobos από σχεδιασμό έσκιζαν και ακόμα και μέχρι σήμερα για την εποχή της δεν την έφτασε καμία

Η epox εκεί που πήγε να κάνει άλμα έπεσε σε γούρνα :D

Btw όπως πάει η msi με τις mobo την κόβω αργά η γρήγορα να πάει πάτοκαι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM [Σήμερα, στις 10:25]

Αχ , που ειναι η εποχη με την 8rda και τον 1800dltc .......τρελες μερες !!!

υ.γ αχ τι θυμηθηκα τωρα ....ατακα σε γνωστο admin.....εγω ενα πισακι θελω μεχρι να παω φανταρος :D:D

Είχε περάσει και απο τα δικά μου χέρια αυτή. Τι gay μητρική. Σκότωνε στο oc του cpu αλλά fsb kai μνήμες κατάρα. leme. Mετά πήγαμε σε πιο σκληροπυρηνικά. Dfi nf2 και μάθαμε τι εστί warm/cold boot lawl.

Ρετρό μάνια και έχω και κάποια άλλα :p

dsc00181tg9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.