Jump to content



Εξωτερικός 500άρης USB Δίσκος - Ποιος?


Maximus

Recommended Posts

Τα νευράκια μου σήμερα,

Δε φτάνει που έχω κάτι δικά μου, ήμουν στα Vista και κοιτούσα κάτι στον ένα Seagate που έχω και κάνει reset. Τι διάολο λέω, το o/c φταίει? (πειραματιζόμουν λίγο σήμερα αλλά ήμουν 6 ώρες με Orthos Priority 7 stable).

Κοιτάω στο BIOS τι να δω, SMART Event. Ρε γαμώτο λέω, μπαίνω στα ΧΡ, μήνυμα ο Intel Storage Manager ότι ο δίσκος είναι και δεν είναι στα καλά του. Κάνω μια δοκιμή να γράψω ένα DVD από το δίσκο, 18 λεπτά να το γράψει και να ακούγεται και ένα ανησυχητικό "κλινκ-κλινκ"...

Τέσπα, έκανα backup ότι πολύ χρήσιμο είχα και τα υπόλοιπα 400+GB προσεύχομαι να μην πάθουν τίποτα μέχρι αύριο. Ο δίσκος στάνταρ θα πάει για RMA, αλλά πρώτα ας διασφαλίσω τα δεδομένα του.

Έτσι πάμε για εξωτερικό. Το θέμα είναι, ποιον?

Βλέπω στο Πλαίσιο τον WD MyBook με 2 χρόνια εγγύηση στα 120Ε, αλλά ο Seagate FreeAgent κάνει 129Ε και έχει 5ετή εγγύηση(!?). Είναι όμως Seagate ή είναι Maxtor μέσα?

Έχει κανείς θετικές-αρνητικές εμπειρίες με αυτούς τους δίσκους ή κάποια άλλη πρόταση να κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν 20 μέρες περίπου έναν lacie από το πλαίσιο 100 ευρώ. 2 χρόνια εγγύηση, 500άρης seagate μέσα, 7200.10 παρακαλώ IDE έκδοση!

Αν τον βρεις...

Εγώ πάντως από τους δύο που λες θα έπαιρνα τον seagate ή ακόμα καλύτερα του πλαισίου που έχει στάνταρ seagate μέσα... (που φτάσαμε να μην ξέρουμε αν ο seagate έχει μέσα seagate και να είμαστε σίγουροι για άλλες 2 μάρκες...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Μια που θα τα δώσεις που θα τα δώσεις... δεν δίνεις 10 παραπάνω δλδ να έχεις και e-sata? που δεν έχει καμία σχέση από ταχύτητα με το USB?

Αυτόν λέω

Δε διαφωνώ, αρκεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει αν έχει 2 ή 3 χρόνια εγγύηση! Γιατί αν έχει 2...δεν το βλέπω πολύ ζεστά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Δε διαφωνώ, αρκεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει αν έχει 2 ή 3 χρόνια εγγύηση! Γιατί αν έχει 2...δεν το βλέπω πολύ ζεστά.

2 έχει.

Kοίτα αν σε νοιάζει η εγγύση αναγκαστικά πας στον Free Agent.

Κι εγώ κάτοχος My Book 500gb btw.

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, στάνταρ στο μέλλον θα βρίζω αν εν τέλει πάρω έναν USB δίσκο ενώ θα μπορούσα να έχω πάρει e-SATA. Οι ταχύτητες ξέρω ότι έχουν μεγάλη διαφορά και λογικό είναι κιόλας.

Το θέμα είναι ότι αυτά τα 2 χρόνια της εγγύησης με χαλάνε - όχι ότι σε 2 χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να έχω αλλάξει δίσκο, το πιο πιθανό είναι να πάρω κάτι άλλο τότε. Το θέμα είναι πως όπως και να το κάνουμε, τα 5 χρόνια προσφέρουν άλλο επίπεδο "ασφάλειας" και σιγουριάς με την άποψη ότι, αν τον κρατήσεις πέραν των δύο ετών, δε θα τρέμει το φυλλοκάρδι σου "μην πάθει τπτ".

Δεν έχει και το Πλαίσιο τον FreeAgent Pro γμτ και όλα τα υπόλοιπα καταστήματα τον δείχνουν σε έλλειψη...:(

Είμαι μεταξύ του FreeAgent και του MyBook e-SATA, εγγύηση vs ταχύτητας...:...: :hmm:

Και ένα edit για να δούμε τις διαφορές στην ταχύτητα...

(και φανταστείτε ότι στο τεστ αυτό είχαν 5 δίσκους, εκ των οποίων οι δύο (Western Digital και Seagate) ήταν αδικαιολόγητα αργοί (ειδικά ο Seagate παίζει να είχε πρόβλημα με 24ms access time)).

0,1425,i=185758,00.jpg

0,1425,i=185750,00.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει η γκαντεμιά χτυπάει 60 φορές...

Πρώτα δεν μπορούσα να ολοκληρώσω την παραγγελία στο site του Πλαισίου.

Μετά τα φτυσε και το πολύμπριζο.

Πάω και στο Πλαίσιο και δεν έχουν τον eSATA διαθέσιμο.

Εν τέλει? Βρέθηκα με ένα καινούριο πολύμπριζο APC (29.90Ε) και έναν Lacie 500άρη (99Ε) στον οποίο τώρα περνάω τα 500GB του Seagate (ο Lacie κι αυτός Seagate έχει).

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα το thread γιατι ενδιαφερομαι για εξωτερικο (για backup)

και είχα καταλήξει στον e-sata και γω (χωρίς να χω ιδέα για αυτούς απο πριν)

περισσοτερη εγγυηση = καλυτερη αξιοποιστια ....ναι

αλλα για τον ίδιο τον hdd χμμ...... δλδ μ ενδιαφερει να είναι αξιοπιστος..

αφου προοριζεται για backup...αν είναι να χτυπησει τα τελευται πραγματα που θα σκεφτω θα είναι τα λεφτα που έκανε.

...αυτός ο Lacie ποιος είναι πάλι?

κανα link?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω link από το Πλαίσιο γιατί παραδόξως δεν τον έχει το site.

Είναι ένας δίσκος με κουτί "made by Porsche design" (τρέχα γύρευε-όμορφο είναι πάντως) και γενικά, Maxtor ή Seagate δίσκους μέσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει τον seagate freeagent εδω και κανα δυο μηνες. μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονο και ενας λογος που τον πηρα ειναι οτι με τοσα πραματα που θα εχει μεσα του, δεν ειναι καλυτερα τα 5 χρονια εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

99 @ Plaisio

Αρχική απάντηση από gznp

Kαι 95 @ Multirama ;)

Γιατί δεν τους βλέπω;

Δώστε link

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.