Jump to content


Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα Green PC;


TheLab

Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα  

504 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η 8800GT κυκλοφορει στα 230Ε περιπου,σωστα?

Θα εδινε καποιος εδω μεσα 250-270 για να παρει μια "οικολογικη" εκδοση της,με συσκευασια απο ανακυκλωμενα υλικα και χαμηλοτερα ρολογια/καταναλωση??

Οι πιο πολλοι νομιζω θα κραταγαν τη διαφορα για να στησουν SLI το συντομοτερο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

θα έδινα εώς 50 ευρώ παραπάνω ανα 700-800 ευρώ κόστους του pc...

και αυτό με δεδομένο ότι ήδη

1) Έχω μονώσει πόρτες/παράθυρα για να μην έχω απώλειες απο την θέρμανση του σπιτιού

2) Ανακυκλώνω συσκευασίες/χαρτι/πλαστικό στους μπλε κάδους

3) Πετάω χρησιμοποιημένες μπαταρίες σε σουπερ μαρκετ που έχουν ειδικό κουτί

4) Πετάω παλιά ηλεκτρονικά σε κουτιά που έχει πχ στα καταστήματα της Vodaphone

5) Πετάω τα υπολέιματα φυτικών τροφών σε μια μια μικρη λακουβίτσα στον κήπο (== τζάμπα κοπριά). Τα ζωικά βρωμάνε και σκουλικιάζουν

τώρα, αν έβρισκα και τι να κάνω τις πάνες του μικρού....

Το κομμάτι μου νομίζω ότι το κάνω και δεν θα θυσίαζα άλλα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Θα εδεινα εστω και 50ευρο για ενα πιο οικονομικο pc στον τομεα της σπαταλεις ενεργειας.Ναι, εως κ 50ευρο..Οχι ομως παραπανω λογο της οικονομικης μου ελειψης.

Αυτοι που εχουν περισσοτερα ισως θα επρεπε να το σκεφτουν πιο σοβαρα το θεμα. Οσα μπορουσα τοσα θα εδινα εγω παντως....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι πολυ απλο...

Ποσοι απο σας κλεινετε τον υπολογιστη απο το τροφοδοτικο καθε βραδυ ωστε να μην καταναλωνει καθολου ρευμα?Την TV και τις υπολοιπες συσκευες που μενουν σε κατασταση standby και καταναλωνουν ενεργεια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [15-11-2007 15:05]

Να ρωτησω κατι πολυ απλο...

Ποσοι απο σας κλεινετε τον υπολογιστη απο το τροφοδοτικο καθε βραδυ ωστε να μην καταναλωνει καθολου ρευμα?Την TV και τις υπολοιπες συσκευες που μενουν σε κατασταση standby και καταναλωνουν ενεργεια?

Είναι θέμα πολιτικής βούλησης και όχι ατομικής.

π.χ αν ευρωπαϊκή ένωση υποχρέωνε της εταιρίες να έχουν μηχανισμό στης συσκευές τούς ώστε μετά από 10' λεπτά standby να κάνουν πλήρη διακοπή λειτουργίας, αυτό θα είχε άμεσα αποτελέσματα.Αλλα δεν θέλουν

ΚΑΡΤΕΛ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ vs ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 10-0

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Να ρωτησω κατι πολυ απλο...

Ποσοι απο σας κλεινετε τον υπολογιστη απο το τροφοδοτικο καθε βραδυ ωστε να μην καταναλωνει καθολου ρευμα?Την TV και τις υπολοιπες συσκευες που μενουν σε κατασταση standby και καταναλωνουν ενεργεια?

Εγω το κλεινω το pc καθε βραδυ απο το ups και αν ειναι να κατεβασω κατι βαζω το λαπτοπ.

Και για να σε προλαβω να μην με πεις τσιφουτη, διαφορα στην δεη δεν υπαρχει, το χαρατσι το παιρνει η δεη(και ο δημος) ουτως η αλλως...

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το ερωτημα δε παει σεμας αλλα στους κατασκεβαστες. αυτοι πρεπει να πολουν μονο πρασινα προιοντα και να ειναι στην ιδια τιμη. το κοστος παραγωγης να αποροφηθει απο το κερδος. θα ειναι μικροτερο. αλλα τι λεω.... μεγηστο κερδος....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από tolis86 [25-11-2007 22:01]

κανονικα το ερωτημα δε παει σεμας αλλα στους κατασκεβαστες. αυτοι πρεπει να πολουν μονο πρασινα προιοντα και να ειναι στην ιδια τιμη. το κοστος παραγωγης να αποροφηθει απο το κερδος. θα ειναι μικροτερο. αλλα τι λεω.... μεγηστο κερδος....

Ακριβως αυτο ειναι το θεμα. Με το να πληρωσεις παραπανω για ενα "green" (?) pc νομιζω πως δεν καταφερνεις τιποτα παραπανω απ το να παρεις μερος σε αλλο ενα παιχνιδι του συγχρονου marketing.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Manos_30 [Σήμερα, στις 15:13]

...δεν καταφερνεις τιποτα παραπανω απ το να παρεις μερος σε αλλο ενα παιχνιδι του συγχρονου marketing.

Μπορείς όμως να κάνεις μια προσπάθεια και αν είσαι υποψιασμένος (που είσαι), μπορείς να κάνεις μια καλύτερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου. Αλλωστε μπορει σε αυτη τη χωρα να μην το χουμε παρει χαμπαρι αλλα ο καταναλωτης ειναι το "αφεντικο". Την προσπαθεια του την κανει (η οχι) ο καθενας , συμφωνα με το τι εχει στο κεφαλι του (σιγουρα οχι ακολουθοντας τις επιταγες της καθε πολυεθνικης). Εδω ειναι μαλλον και αυτο μας λειπει εδω στην Ελλαδα. Συλογικη δραση. Στο θεμα, πιστευω οτι οι διαφορες ταμπελες που βαζουν οι εταιριες σε προϊοντα τυπου "green" ( :TD: ) ειναι εκει απλα για να επεκτεινουν το αγοραστικο τους κοινο και ισως να χαρακτηρισουν καποιες ως "περιβαλλοντολογικα ευαισθητες".

BTW, γιατι να χρειαζονται extra εξοδα για να χτισεις ενα "green" pc? Μηπως ειναι λιγο παραλογο αυτο? Λεω.. μηπως.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα θεωρω λιγο κοροιδια τα <<πρασινα>> pc οχι οτι δεν ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση αλλα επι της ουσιας δε λυνει και πολλα προβληματα.στο θεμα προστασια του περιβαλλοντος και υπολογιστες διαχωριζω δυο σκελη.το πρωτο σκελος ειναι τα υλικα κατασκευης των υπολογιστων.πιστευω πως αν ηθελαν να κανουν κατι ουσιαστικο για το περιβαλλον οι εταιρειες θα δημιουργουσαν ειδικες μοναδες ανακυκλωσης των ηλεκτρονικων εξαρτηματων...αλλα κατι τετοιο κοστιζει αρκετα ωστε να μη το σκεφτονται καν με αποτελεσμα να βλεπουμε ντοκυμαντερ με ψηφιακα νεκροταφεια...

το δευτερο σκελος και σημαντικοτερο ειναι η καταναλωση ενεργειας,θα πρεπει να ξοδεψουν χρονο και χρημα οι εταιρειες ωστα να παρεχουν προιοντα ρυθμιζομενα ωστε να καταναλωνουν τοσο οσο χρειαζονται..πχ σε ενα τετραπυρηνο να λειτουργει μονο ο ενας πυρηνας οταν δε χρειαζεται πολλη ισχυς να υπαρχει και μια ενσωματωμενη καρτα γραφικων ωστε μια πολυ ενεργοβορα καρτα να μη λειτουργει παρα μονο οταν χρειαζεται κτλ

αλλα ειναι γεγονος οτι οι υπολογιστες ειναι ενα πολυ μικρο κομματι ρυπανσης τη στιγμη που ο ογκος των καθημερινων αστικων και βιομηχανικων απορριματων ειναι τεραστιος και εξισου τεραστια η σπαταλη ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρότι οι βιομηχανία περιμένει πάντα κάποιο νέο.. trend για να πουλήσει και πάλι,

κι ενώ είμαι σίγουρος ότι τα green pcs θα κατασκευάζονται σε.. black factories όπως γινόταν μέχρι πρότεινος και με τα "οικολογικά"-υβριδικά κάρα,

παραδέχομαι ότι επειδή είναι το ευαίσθητο κουμπί μου θα πλήρωνα ένα μέτριο ποσό (πχ 100ε) για να κοιμάμαι πιο ύσηχος ελπίζωντας ότι κάνω ότι μπορώ όπως και τώρα με την ανακύκλωση, αναδάσωση, και ότι άλλο μπορώ και προλαβαίνω..

άραγε, τα χρήματα απο όλες αυτές τις.. οικολογικές προσπάθειες (γενικά) είτε κέρδους (αν είχαμε βιομηχανία), είτε επιδοτήσεων (αν είχαμε νοοτροπία) γιατί να μην παρουσιάζονται σαν ξεχωριστό μέγεθος στην οικονομία ώστε να ελέγχουμε αν επενδύονται και ανάλογα?

λέμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Chessman [05-11-2007 11:47]

Σκέφτομαι ότι η εποχή είναι δύσκολη οικονομικά και δεν περισσεύουν χρήματα καθόλου.

Σκέφτομαι επίσης ότι ακόμη και αν πάρω ένα εξάρτημα, κάτι τέλος πάντων, πιο φιλικό προς το περιβάλλον και δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για τη νέα φιλική και «πράσινη» τεχνολογία τι θα γίνει ; Θα σώσω το περιβάλλον με αυτή μου την ενέργεια ;

Από την άλλη κάτι δεν πρέπει να κάνω και γω, αν μπορώ, ακόμη και τόσο σχετικά απλό ;

Δεν πρέπει να δημιουργηθεί κάποιο ρεύμα, ώστε και οι εταιρείες να βγάζουν περισσότερο «πράσινα» προϊόντα, όχι γιατί τις υποχρεώνει κάποιος νόμος και φοβούνται τα πρόστιμα, αλλά γιατί αντιλαμβάνονται ότι ο κόσμος ζητά φιλικότερες λύσεις, οι καιροί απαιτούν πιο «πράσινη» αντιμετώπιση.

Βλέπω στη γειτονιά που μένω, μας έβαλαν κάδους για ανακύκλωση προϊόντων (φέτος το 2007) αλλά συνήθως γεμίζουν με σκουπίδια «γενικής» χρήσεως. Η γειτόνισα με την κατσαρόλα στο χέρι, έρχεται και την αδειάζει κατευθείαν στο σκουπιδοτενεκέ και ξαναπάει «μέσα» να την πλύνει. Τι ανακύκλωση...

Πολύ πρόσφατα βρέθηκα σε κάποιο κράτος, όπου στο ξενοδοχείο που ήμουν, οι καθαρίστριες που έμπαιναν στο δωμάτιο, ξεχώριζαν επιτόπου τα σκουπίδια (χοντρικά) και τα τοποθετούσαν σε διαφορετικούς κάδους που είχαν. Αλλού χαρτιά, πλαστικά κλπ

Αν δεν γίνει συνείδηση στα μικρά παιδιά από την οικογένεια και από το σχολείο μαζί, η ανακύκλωση, τότε δεν γίνεται τίποτα.

Αντίστοιχα θέλει μεγάλη και συνεχή προσπάθεια για να αλλάξουμε νοοτροπία σε σχέση με την προστασία του περιβάλλοντος. Βλέπω τους ελληνάρες, εμάς τους ίδιους, ανοίγουμε το παράθυρο του αυτοκινήτου και φεύγουν έξω, στο δρόμο διάφορα.

Όταν ο γείτονας δεν μας βλέπει, στέλνουμε τα σκουπίδια μας προς το μέρος του, πάντως έξω και μακρυά από τη δική μας πόρτα, λες και 2 μέτρα παραπέρα δεν είναι πάλι ο ζωτικός μας χώρος, λες και δεν θα περάσουμε, αναπνεύσουμε, ζήσουμε και εκεί.

Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα, καθένας μας θάχει πολλά δικά του, που δείχνουν ότι στο θέμα αυτό, της προστασίας του περιβάλλοντος, είμαστε λίγο ...έλα μωρέ τώρα, δεν πειράζει...Και τα παιδιά θέλουν και απαιτούν παραδείγματα για να συμπεριφερθούν καλύτερα από μας. Παραδείγματα που γενικά δεν μπορούμε εύκολα να τους δώσουμε.

Και ποτέ δεν είναι πολύ αργά, πάντα υπάρχει χρόνος να αλλάξουμε κάτι. Πάντα. Στο σχολειό που πήγαινα, μέσα στην τάξη υπήρχε μια επιγραφή, την είχε φτιάξει ο δάσκαλος, που έλεγε «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός».

Αν και η εποχή είναι απαιτητική και ο κόσμος (μαζί και γω) τα φέρνει οικονομικά δύσκολα, νιώθω χρέος μου να κάνω μια προσπάθεια. Όχι με το να ψηφίσω σε ένα γκάλοπ, αλλά με το να μη μένω αμέτοχος και αδιάφορος και αναίσθητος σε θέματα που αφορούν την κληρονομιά και τον πολιτισμό που αφήνω (στο κομμάτι που μου αναλογεί) στις επερχόμενες γενιές. Στα παιδιά μας και στα παιδιά τους...

Θα ρίξω μια στο γκάλοπ, να δω τι θα βγάλουμε στο τέλος...

Ε κανε κατι κι εσύ.

Πες της οτι ειναι καδως ανακύκλωσεις.

Βαλτε το χεράκι σας κι εσείς οσο μπορε΄τεοι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι το περιβάλλον πάει που πάει κατα διαόλου είναι καιρός πλέον να αναλογιστούμε τις συνέπειες και να πατήσουμε και λίγο φρένο σε αυτή την ασταμάτητη υπερκατανάλωση και να σκεφτούμε τις συνέπειες της παγκοσμιοποήσης και της ανεξέλεγκτης βιομηχανικής εφευρετικότητας.Θα ήταν πολύ καλύτερο κάποια στιγμή όλλες αυτές οι μεγάλες εταιρίες να φιλοτημηθούν και να κοιτάξουν λίγο και το περιβάλλον και όχι να δίνουν κάποια χρηματικά ποσά έτσι για να δείχνουν ότι κάτι κάνουν αλλά πραγματικά να φιλοτημιθούν να προσφέρουν σε αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω το οικολογικο pc οχι μονο σαν "οικολογικο" αλλα και σαν αθοριβο, μικρης καταναλωσης. Δλδ εχω παραπανω λογους να φτιαξω ενα green pc απο το να καιει απλα και μονο λιγοτερα η να εχει ανακυκλομενη συσκευασια.

Ομως τουλαχιστον οσο αναφορα την καταναλωση των ηλεκτρικων συσκευων, δεν φταιω εγω αμα η ΔΕΙ καιει ακομα λιγνιτη. Και μακαρι να φτιαξουμε και εμεις επιτελους εναν πυρηνικο σταθμο, αλλιος σε μερικα χρονακια θα ανοιξω καταστημα με κερια και λαμπες με λαδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απαντωντας και στο ερωτημα εκτος αυτων που εγραψα παραπανω...

Αρχική απάντηση από tassoss [05-11-2007 14:05]

στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως με τον ρυθμό αύξησης των τιμολογίων ρεύματος σίγουρα θα κάνεις απόσβεση των παραπάνω χρημάτων σε 3 χρόνια (αυθαίρετος μέσος όρος ζωής ενός υπολογιστή).

μεχρι 100 ευρω για τον ιδιο λογο:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.