Jump to content



Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα Green PC;


TheLab

Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα  

504 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έως 50€ παραπάνω γιατί υπάρχουν άλλα πολύ πιο σημαντικά που πρέπει να γίνουν πρώτα απο τα πράσινα Pcia για να γίνει πιο "πράσινος" όλος ο πλανήτης. Μείωση ρύπων από βιομηχανίες, μείωση υλοτομίας, συγκοινωνίες όχι πυρηνικές δοκιμές και πολλά άλλα όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Γιατί να δωσει ο καταναλωτής παραπάνω χρήματα για τα 'πράσινα' προιόντα??ΣΥΜΦΩΝΩ ότι κάτι πρέπει να κάνουμε για το περιβάλλον μας, αλλα ας το αρχίσουν αυτό οι εταιρίες μειώνοντας τις τιμές σ'αυτά τα προιόντα και να είστε σίγουροι οτι τότε όλοι θα βοηθήσουμε το περιβάλλον......

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τεχνογνωσία για πράσινα προϊόντα αλλα σου λέει η εταιρεία:Για να προστατεύσεις το περιβάλλον δώσε και το κατιτις παραπάνω.Πάντα στο βωμό του κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν,να πω και την δικιά μου εκδοχή...

Έχω έναν φίλο που δουλεύει σε ένα κέντρο περισυλλογής και ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών.Μια μέρα πήγαμε μαζί να μου δείξει το μέρος.Πράγματι υπάρχουν μέσα σοροί απο παλιούς υπολογιστές,κινητά,παλμογράφους,νοσοκομιακά μηχανήματα κτλ.Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση,ήταν ένας τύπος(τι ένας,3 άτομα ήταν μαζί του),που έπαιρνε παλιές κεντρικές μονάδες,οθόνες και κινητά όπως ήταν και τις πούλαγε σε τσιγγάνους και Πακιστανούς(δεν το λέω ρατσιστικά,έτσι είναι),φυσικά,κάτω απο την μύτη της διοίκησης.

Εσύ πας καλόβουλα να πετάξεις το ρυπογόνο ηλεκτρονικό εξάρτημα ή υπολογιστή τελος πάντων στην ανακύκλωση για να βοηθήσεις τον πλανήτη και άλλοι κερδοσκοπούν εις βάρος σου.Απο κει και πέρα δεν με νοιάζει καθόλου το περιβάλλον διότι κανένας δεν ενδιαφέρεται για την σωστή διαχείρηση υλικών αλλά πως θα την βγάλει.

Ακόμα,στα εξαρτήματα που αγοράζουμε συμπεριλαμβάνεται το ποσό ανακύκλωσης το οποίο πάει περίπατο

Αυτά είχα να πω,και δυστηχώς είναι πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πήγαινε στη Φινλανδια να το κανει αυτό(στην χωρα της νοκια) και θα βλεπαμε αν θα τον πετουσαν κλωτσιδον εξω.Αλλα ελλαδισταν.

Ξέρετε στην αγγλία υπάρχει μια φράση.Eastern και κάτι αλλο σαν συνθετικό.Και εννωούνε τις χώρες που είναι ανατολικά απο αυτούς.Δεν είναι τιμιτικό γιατι με αυτόν τον όρο εννοούν επίσης το ότι οι εξ ανατολών είναι και πιο πίσω.Μάλλον τους έχουμε πείσει για τα καλά οτι έτσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας καλόβουλα να πετάξεις το ρυπογόνο ηλεκτρονικό εξάρτημα ή υπολογιστή τελος πάντων στην ανακύκλωση για να βοηθήσεις τον πλανήτη και άλλοι κερδοσκοπούν εις βάρος σου.

Προσωπικά δεν πετάω ποτέ "άχρηστες" συσκευές. Τις αφήνω δίπλα από τον τενεκέ και μέχρι το βράδυ έχουν εξαφανιστεί. Συνήθως μέσα σε 2 ώρες. Ακόμα κι αν τις πέταγα όμως, και τις έπαιρνε ένας άλλος από τα σκουπίδια, δε με πειράζει, ούτε θα ασχοληθώ να την πουλήσω εγώ κι από τη στιγμή που δεν πάει στα σκουπίδια, αλλά τη χρησιμοποιεί με όποιο τρόπο νομίζει, δε μολύνει το περιβάλλον. Αν τώρα όταν έρθει η ώρα να την πετάξει κι αυτός, πάει στα σκουπίδια κι όχι στην ανακύκλωση, ε τι να κάνω, δε μπορώ να ελέγχω τα πάντα. Ελέγχω ότι περνάει από το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεσκίζουνε τον πλανήτη με απόβλητα, πυρηνικές δοκιμές, πολέμους κλπ κλπ μετά σε κάνουν να νοιώθεις ένοχος που έχεις high-end pc και δεν δίνεις παραπάνω χρήματα (από τα ήδη πολλά που δίνεις) για να "σώσεις τον πλανήτη" με ένα "πράσινο pc"

Το πιο αστείο είναι στο site της Asus που έχει σε flash την μητρική P5NT να φυτρώνουν δεντράκια και γρασιδάκι πάνω της...μια μητρική που παίζει τριπλό SLI και κλοκάρει τους επεξεργαστές για πλάκα (όπως οι περισσότερες τώρα πια). Μπράβο! Την σώσαμε τη Γη

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι φτιάχνοντας green pc σώζουμε τον πλανήτη...ίσως είμαστε καταδικασμένοι ήδη,ειδικά οι επόμενες γενιές!!

μπορει φτιαχνοντας 1 green pc να μην αρκει για την ζημια που ηδη εχει υποστει ο πλανητης. αλλα αυτο δεν ειναι αλλοθι για να μην κανουμε κι εμεις απο την πλευρα μας οτι μπορουμε για να καλυτερεψουμε καπως την κατασταση. αν ο καθε ενας απο μας εκανε και κατι, μικρο εστω, για να βοηθησει τον πλανητη, θα ηταν ηδη καλυτερα τα πραματα. σαφως και δεν βγαζω απεξω τις μεγαλες βιομηχανιες κλπ. αλλα τουλαχιστον ας κανουμε οτι μπορουμε εμεις απο την πλευρα μας. εγω ηδη χτιζω ενα, αν οχι 100% τουλαχιστον στο 70-80% green pc. εχω παρει Μ/Β με ενδειξη RoHS, cpu χαμηλης καταναλωσης και συνεχιζω σιγα σιγα να αλλαζω τα υπολοιπα κομματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το θέμα δέν είναι άν το pc μάς είναι πράσσινο η κίτρινο το θέμα είναι τί γίνεται έτσι ώστε να αλλάξει η τεχνολογία και να γίνει πίο φιλική ώς πρός το περιβάλλον.Θα φέρω το παράδειγμα με το χαρτί.Δέν μου φάινεται λογικό να χρησιμοποιούμε χαρτί για να σκουπίζουμε τα χέρια μάς να κάνουμε βιβλία κτλπ έν έτη 2008....Θα μπορούσε π.χ να πλέναμε τα χέρια μάς και να τα βάζαμε σέ ένα ειδικό μηχάνημα το οποίο θα ξεχώριζε τα μόρια του νερού :o. Το θέμα είναι ότι δέν υπάρχει θέληση και όταν λέμε οτί δέν παίρνουμε ένα αυτοκίνητο το οποίο κινείται με νερό γιατί έχει χαμηλές επιδόσεις σε σύγκριση με τα αυτοκίνητα τα οποία μολύνουν το περιβάλλον είμαστε σε λάθος προσέγκιση.Γιατί η κοινωνία μας είναι καταναλωτική και όχι φιλική ως πρός το περιβάλλον. Πώς μπορούμε να λέμε οτι ενδιαφερόμαστε για το περιβάλλον και για τους ανθρώπους όταν το μόνο που κάνουμε είναι να περνάμε εμείς καλά και να μήν μας νοιάζει τι γίνεται δίπλα μάς?:look:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δέν είναι άν το pc μάς είναι πράσσινο η κίτρινο το θέμα είναι τί γίνεται έτσι ώστε να αλλάξει η τεχνολογία και να γίνει πίο φιλική ώς πρός το περιβάλλον.Θα φέρω το παράδειγμα με το χαρτί.Δέν μου φάινεται λογικό να χρησιμοποιούμε χαρτί για να σκουπίζουμε τα χέρια μάς να κάνουμε βιβλία κτλπ έν έτη 2008....Θα μπορούσε π.χ να πλέναμε τα χέρια μάς και να τα βάζαμε σέ ένα ειδικό μηχάνημα το οποίο θα ξεχώριζε τα μόρια του νερού :o. Το θέμα είναι ότι δέν υπάρχει θέληση και όταν λέμε οτί δέν παίρνουμε ένα αυτοκίνητο το οποίο κινείται με νερό γιατί έχει χαμηλές επιδόσεις σε σύγκριση με τα αυτοκίνητα τα οποία μολύνουν το περιβάλλον είμαστε σε λάθος προσέγκιση.Γιατί η κοινωνία μας είναι καταναλωτική και όχι φιλική ως πρός το περιβάλλον. Πώς μπορούμε να λέμε οτι ενδιαφερόμαστε για το περιβάλλον και για τους ανθρώπους όταν το μόνο που κάνουμε είναι να περνάμε εμείς καλά και να μήν μας νοιάζει τι γίνεται δίπλα μάς?:look:

+1 όπως τα λες είναι και ας μην το παραδεχόμαστε μερικές φορές..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει το περιβαλλον. Αλλοι ειναι αυτοι που το καταστρεφουν καιγοντας καρβουνο για να παραγουν ρευμα, αρα πιστευω ότι ο μικρος υπολογιστακος μου δεν θα κανει τα δαση του αμαζονιου να εξαφανιστουν.

Αμα θελετε ομως πραγματικο greenPC, αφηστε αυτες τις ανοησιες για μολυβδο, καδμιο, βυριλιο, επικινδυνες ουσιες και αλλες μπουρδιτσες που λεει η διεφθαρμενη greenpeace (που ησουνα κυρια greenpeace οταν ριχνανε πυρηνικα στο βελιγραδι πανω από το κεφαλι μας? που εισαι τωρα στο πολεμο του ιρακ?), και παρτε laptop, ωστε να κατεβετε από τα 700W + οθονη στα μολις 89W. Αυτο ειναι green

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα και εγω πλεον με την ειρωνια των κεφαλαιοκρατών βλεπω οτι το περιβαλλον δε με νοιαζει καθολου.Ενταξη δε θελω να προκαλεσω φωτια και καταστροφή ή να εξαφανίσω ζώα, αλλα πελον παιδια όταν γίνεται λίγο με νοιαζει.Πραγματικα.Όλη η ευθύνη πάντα μετακυλείται στον απλό λαό.Ποτε οι εταιρείες δεν είχαν ευθύνη.Εδώ στην Ινδία μια αμερικάνικη εταιρεία τη δεκαετία του 80 προκάλεσε το θάνατο και συνεχίζει να προκαλεί σε χιλιάδες ανθρώπους με διαροή ουσιών.Έχει μολύνει τα πάντα.

Στα βουνά ξαφυτρώνουν σπιτια και σπιτάκια.Πισίνες.Εργοστάσια που μολύνουν την ατμόσφαιρα.Ειδικά στη πόλη μου είναι τεράστιο το πρόβλημα.Ε Αϊ σιχτιρ λοιπόν που με το να πετάξω το τσιγάρο μου κάτω είναι κακό για το περιβάλλον(Ειπα οχι να προκαλέσω βέβαια φωτιά).Αϊ σιχτιρ που το πισι μου καίει παραπάνω.Αντε αδιάστε καμια πισίνα και δόστε το νερο για άλλες χρίσεις όπως για παράδειγμα η πολύ απλή πόση του και αφήστε με ήσυχο που σας λερώνω και το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Έως 50€ παραπάνω γιατί υπάρχουν άλλα πολύ πιο σημαντικά που πρέπει να γίνουν πρώτα απο τα πράσινα Pcia για να γίνει πιο "πράσινος" όλος ο πλανήτης. Μείωση ρύπων από βιομηχανίες, μείωση υλοτομίας, συγκοινωνίες όχι πυρηνικές δοκιμές και πολλά άλλα όμορφα.

+φωνω παντως τα ηλεκτρονικα αποτελουν τρομερη μολυνση για τον πλανητη αλλα για αυτο φταινε κυριως οι κατασκευαστριες εταιριες η οποιες φροντιζουν μονο για την κατασκευη, διακινηση κ την συντηρηση ενω δεν δινουν καθολου βαση στην ανακυκλωση η στην καταστροφη τους οταν αυτα παλιοσουν γιατι πολυ απλα κοστιζει πολυ λιγοτερο να το κανει ενας κακομοιρης κινεζος που παιρνει 0,05 ευρω την ωρα κ σε 5-8 χρονια πεθαινει απο καρκινο σε στομαχια κ πνευμονες παρα ενα δαπανηρο προηγμενο εργαστηριο της silicon valley! So το green pc τους μαρανε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια.ειμαστε παρα πολλοι.παρα πολλοι πανω σε αυτο τον πλανητη.αν δεν νομοθετηθουν νομοι για μειωση των γεννησεων ειδικα στις χωρες που εχουν υπεργεννητικοτητα...ολα τα υπολοιπα περι ενεργειας και καταστροφης του περιβαλλοντος ειναι μπουρδες.απλα ειμαστε παρα πολλοι για να τη βγαλει καθαρη ο πλανητης....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.ειμαστε παρα πολλοι.παρα πολλοι πανω σε αυτο τον πλανητη.αν δεν νομοθετηθουν νομοι για μειωση των γεννησεων ειδικα στις χωρες που εχουν υπεργεννητικοτητα...ολα τα υπολοιπα περι ενεργειας και καταστροφης του περιβαλλοντος ειναι μπουρδες.απλα ειμαστε παρα πολλοι για να τη βγαλει καθαρη ο πλανητης....

:hmm:

Δεν μπορω να θυμηθω που ακουσα οτι το 2020(νομιζω) θα ειμαστε 9 δις...Την ωρα που οι ζωτικες εκτασεις μειωνονται συνεχως

Συμφωνω απολυτα μαζι σου,και 6 δις ειμαστε υπερβολικα πολλοι

Link to comment
Share on other sites

αν υποστηριζετε κατι τετοιο τοτε αυτοκτονηστε να ελαφρυνει.Μα πως ειναι δυνατον να το υποστηριζετε?Το προβλημα δεν ειναι η υπεργεννητικοτητα μα ουτε και οι πορροι.Το προβλημα ειναι οικονομικο.Δηλαδη το οτι για οικονομικους λογους δεν επαρκουνε, δεν συμφερει, δεν μπορουνε να τραφουνε ολοι.Εδω ρε παιδια λεμε οτι υπαρχει προβλημα σιτισης και κανουμε τις εκτασεις μας για βιοντιζελ αντι για τροφη.Ημαρτον.Το προβλημα δεν ειναι στο πληθυσμο αλλα στις εξισωσεις των οικονομολογων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.