Jump to content


Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα Green PC;


TheLab

Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα  

504 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Zarras

διαφοροι ανθρωποι επερναν το

παλιο hardware και με διαφορες χημικες και

πρωτογονες διεργασιες, ξεχωριζαν λεει το χρυσο που

υπαρχει μεσα στα κυκλωματα και οτι αλλο πολυτιμο

μεταλο μπορει να εμπεριεχει οποιοδηποτε Hardware,

Κανένα guide να το κάνω και εγώ?

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Zarras

ειχε στο mega προχ8ες ενα πολυ καλο ρεπορταζ για

τα ηλεκτρονικα νεκροταφεια (ασια μερια).

Εκει διαφοροι (συνηθως φτωχοι) ανθρωποι επερναν το

παλιο hardware και με διαφορες χημικες και

πρωτογονες διεργασιες, ξεχωριζαν λεει το χρυσο που

υπαρχει μεσα στα κυκλωματα και οτι αλλο πολυτιμο

μεταλο μπορει να εμπεριεχει οποιοδηποτε Hardware,

βεβαια ολο το υπολοιπο -πλεον σε υγρη μορφη, αχρηστο

υλικο το αμολαγαν στο ποταμι διπλα. Ενοειται στο

ποταμακι διπλα δε φυτρωνε πλεον κανενα ψαρι, και δε

κολυμπουσε κανενα φυτο.....

To είδα και εγώ αυτό...

Και όλες οι διαδικασίες που κάνουνε πάλι καρκινογόνες είναι για τους ίδιους.

Πετάνε PCB σε νιτρικό και υδροχλωρικό οξύ για ημέρες με αγνώστης προελέυσεως αναθυμιάσεις τις οποίες και ανπνέουν κάθε μέρα...κοιμούνται με αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL [Σήμερα, στις 15:41]

Ξανά σκέψου το αυτό που έγραψες φίλε Chessman. Μήν απαντήσεις αμέσως.

:magic:

Το 90% του χρόνου που δαπάνησα για να γράψω την παραπάνω παράγραφο, μου την "έφαγε" αυτή ακριβώς η πρόταση που παρατήρησες VIL.

Αποφάσισα τελικά να τη γράψω, μιας και είμαι έτοιμος να τη στηρίξω με επιχειρήματα. :)

Μόνο που σε λίγο φεύγω και θα εμφανιστώ πολύ αργά τη νύχτα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

1.Νιτρικο + Υδροχλωρικο = Βασιλικο νερο,ο μονος τροπος να λιωσεις το χρυσο

2.Πιστευετε οτι ανακυκλωνοντας τενεκεδακια και μπαταριες ειναι δυνατον να λυθει το προβλημα?

3.Προσφατα εβλεπα ενα ντοκυμαντερ(BBC αν δεν κανω λαθος) και ελεγε οτι 1% αυξηση στην αλατοτητα του ρευματος του κολπου του Μεξικο(την περιμενουν ως το 2020-2025) θα αλλαξει εντελως τον παγκοσμιο χαρτη,η Ελλαδα πλεον θα ειναι Αφρικη και το βορειο τμημα της Βρετανιας θα γινει σαν το Β.Πολο-->προχειρο link

Επισης μη σας φανει παραξενο αν το ερχομενο καλοκαιρι δουμε 50C στην Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 18:01]

Επισης μη σας φανει παραξενο αν το ερχομενο καλοκαιρι δουμε 50C στην Αθηνα

οντως, το overclocking χρονο με το χρονο 8α δυσκολευει, ωσπου θα φτασει σε ενα επιπεδο οπου τα παντα θα τα τρεχουμε default :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Το 90% του χρόνου που δαπάνησα για να γράψω την παραπάνω παράγραφο, μου την "έφαγε" αυτή ακριβώς η πρόταση που παρατήρησες VIL.

Αποφάσισα τελικά να τη γράψω, μιας και είμαι έτοιμος να τη στηρίξω με επιχειρήματα. :)

Μόνο που σε λίγο φεύγω και θα εμφανιστώ πολύ αργά τη νύχτα ξανά.

Ωραία με επιχειρήματα λοιπόν αύριο.:) :magic: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 17:02]

@Chessman : Εγώ τουλάχιστον είμαι ειλικρινής και προς τον εαυτό μου αλλά και προς τους άλλους αλλά και σε ένα γκάλοπ όπου το 90% του "active" κοινού είναι o/cers.

Kαι στο κάτω κάτω ΔΕΝ μπορεί κάποιος να είναι οικολόγος, ευαισθητοποιημένος, ενεργό μέλος τέτοιων οργανώσεων κτλ κτλ και να έχει σπίτι του PC που σε full load πχ gaming να καταναλώνει 600watt

μου αρεσουν και οι 2 δηλωσεις σου :) .Διαβαζοντας ολα τα σχολια ,καποια μου αρεσαν αλλα θα γινω "κακος" , "Ολοι" (79% ενταξει σε στατιστικο δειγμα 41 ατομων, να τα λεω ολα :p) δυναμεθα να διναμε 50-200 για να "σωσουμε" τον πλανητη ,την ιδια στιγμη που οι "ιδιοι" "ολοι" σαν πρωτη συμβουλη στο φιλο μας/γειτονα μας /σε καποιο newcomer στο φορουμ θα του πουμε "μαγκα το πρωτο πραγμα που θα κανεις για να overclock-αρεις ,ειναι να κλεισεις τα C1E,EIST , κλπ (CnQ για την αλλη οχθη)... .Δεν ειναι σχημα οξυμωρο??? Πρεπει να γινουν τελικα οι αυξησεις στα τιμολογια της ΔΕΗ για να δουμε απο την "καλη" τι θα πει να κανεις οικονομια στην ενεργεια? (και η ενεργεια ειναι μια -σημαντικοτερη βεβαια κατ'εμε- προεκταση του "think green" αλλα οχι η μονη.)

Αυτα μπορει να μη τα εγραφα πριν 20 μερες , αλλα ο τελευταιος λογαριασμος της ΔΕΗ με εκανε να αναθεωρησω αρκετα πραγματα.. (μου πηρε κανα 8αρι λογαριασμους βεβαια γιατι ημουν ξεροκεφαλος...)

@cptkoulis ναι μεν αλλα... ΔΕΝ ειναι λογικη αυτη.. επειδη δεν μπορω να διακρινω την αλλαγη απο το "καλο" η "κακο" που κανω :στο σπιτι μου/φιλο μου/χωριο-πολη μου/χωρα μου/πλανητη μου/συμπαν (η κλιμακα εξαρταται απο τις κεραιες του καθενος) σημαινει αυτοματα οτι δεν υπαρχει..?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το σκέφτηκα αλλά είναι αργά. Έπρεπε να μπει άλλη μία επιλογή.. Αν είχαμε την επιλογή για "green pc" στα ίδια χρήματα.. αλλά με σημαντικά μειωμένες επιδόσεις τι θα διαλέγαμε; Ειδικά για ένα forum σαν αυτό το δίλημμα μοιάζει ανύπαρκτο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Τώρα το σκέφτηκα αλλά είναι αργά. Έπρεπε να μπει άλλη μία επιλογή.. Αν είχαμε την επιλογή για "green pc" στα ίδια χρήματα.. αλλά με σημαντικά μειωμένες επιδόσεις τι θα διαλέγαμε; Ειδικά για ένα forum σαν αυτό το δίλημμα μοιάζει ανύπαρκτο..

Με έβαλες σε σκέψεις έχω και πράσινο πισι. 128 ΣΠΈΚΤΡΟΥΜ λές να τον κατεβάσω από την ντουλάπα και να τον βάλω για μπένσ-?

Προτείνω να το βάλεις DJD ποιος θα καταφέρει να δώσει χαμηλότερη βαθμολογία σε μπενς και με έπαθλο βρές κάτι πράσινο εσύ να δούμε τότε πως θα ξεθαφτούν τα παλιά πισια. (Να δώ μετά τι κριμάτσα θα κάνει ο χιπρούλης)

Μία τρελή αλλά οικολογικοί σκέψη για δές το :crazy::D :magic:

Link to comment
Share on other sites

@papatsonis

Αν καταλαβα καλα,αναφερεσαι στην αποψη μου για την ανακυκλωση

Η διασταση αποψεων νομιζω οτι εχει να κανει με το ποσο μεγαλο αντιλαμβανομαστε το προβλημα και σε ποια κλιμακα μπορουμε να το αντιμετωπισουμε.

Εσυ πιστευεις οτι αν προσπαθησουμε ολοι μαζι,μπορουμε να καταφερουμε πολλα.Εγω παλι πιστευω οτι το προβλημα ειναι ανθρωπινως αδυνατο να λυθει,ετσι οπως τα καταφεραμε.

Θεωρω δηλαδη οτι ο πλανητης δεν αντεχει 6 δισεκατομμυρια νοματεους και τη ρυπανση που αυτοι προκαλουν.Οπως επισης οτι αν αυριο καταφερναμε να μειωσουμε τους ρυπους στο ουτοπικο 10%,παλι το συστημα δεν εχει τη δυνατοτητα να αυτοκαθαριστει και να ισορροπησει σε μια καλυτερη κατασταση

Ειναι σαν το μισο-γεματο/αδειο ποτηρι.Η νεκροψια θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι καταναλωτές έχουν μικρή κατανάλωση και δεν αποτελούν αυτοί την κύρια πηγή μόλυνσης... τα εργοστάσια είναι που μολύνουν κατά κύριο λόγο το περιβάλλον και αυτό ενώ θα μπορούσαν να το μολύνουν πολύ λιγότερο, καθώς υπάρχουν οι υποδομές και οι τρόποι, αλλά λόγο ταχύτητας και κόστους με τις πλάτες των κρατών όλα αυτά παραμερίζονται πολύ εύκολα...

Επίσης οι έλεγχοι που γίνονται (ή μάλλον θα έπρεπε να γίνονται) σε πηγές ασύδοτης μόλυνσης (ταξί, παλιά φορτηγά, λεωφορία, βενζινάδικα, Ι.Χ.) είναι μηδαμινοί και φυσικά όταν γίνονται το πρόστιμο είναι τόσο μικρό που ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να κάνει κάτι για αυτό... ποιοί δεν έχουν "φάει" στην μάπα τα μαύρα σύννεφα των περισσότερων ταξί και φορτηγών...? πόσους σας έχουν σταματήσει για έλεγχο καυσαερίων...? πόσοι έχετε λαδώσει το ΚΤΕΟ για να περάσει ο "χάρος"...? πόσοι δεν έχετε δει το πρωϊ τον τροχονόμο μπαρουτοκαπνισμένο να φυσάει την κάπνα του φορτηγού από την σφυρίχτρα του και απλά να κλείνει τα μάτια του μέχρι να διαλυθεί το σύννεφο καπνού, χωρίς να κάνει τίποτα...? Το ξέρετε ότι η δικαιολογία των ελλειπών ελέγχων είναι ότι θα δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα...? Δηλαδή αν "τρώγαμε" για 3 μήνες μποτιλιάρισμα το πρωϊ μέχρι να "πετσοκόψουν" και να "καθαρίσουν" την σαβούρα από τους δρόμους θα πείραζε πολύ τον πολίτη...? ή μήπως θα πείραζε κάποιους άλλους εξαρτημένους...? Πόσοι έχετε δει κάδο ανακύκλωσης...? ξέρετε τι είναι αυτό...? Αν έχετε δει, έχετε δει και την σκουπιδιάρα που τους μαζεύει με τα υπόλοιπα σκουπίδια...? Δηλαδή ο μ*****ς μαζεύω τα χαρτιά μου τα πετάω στον κάδο ανακύκλωσης χαρτιών και τα μαζεύουν με τα υπόλοιπα σκουπίδια και τα θάβουν...? Σας έχουν βρίσει επειδή διαμαρτυρηθήκατε για αυτό...? Τον μ*****α που πατάει την σακούλα των σκουπιδιών στο κάδο ανακύκλωσης επειδή γέμισε ο "πράσσινος" δεν τον έχετε δει...?

Η Ελλάδα μόνη της μολύνει αβέρτα... λίγο πολύ αυτά που συμβαίνουν εδώ συμβαίνουν και σε όλο τον κόσμο, άρα αν δεν υπάρχει θέληση ενός κράτους ή μιας εξουσίας που μπορεί να επιβάλει τους "απλής λογικής" κανόνες, τότε πως περιμένετε να διορθωθούν τα πράγματα... Το να μειώσουν όλοι οι καταναλωτές 100W δεν λέει τίποτα, αν οι βιομηχανίες δεν μειώσουν την κατανάλωση και την ρύπανσή τους... Όταν η Κίνα "διαλύει" όλα τα χρέπια θερμικά εργοστάσια, εποχής βιομηχανικής επανάστασης" της "οικολογικής" Ευρώπης και τα μεταφέρει στο έδαφος της, μολύνουν λιγότερο δηλαδή...? Οι ευρωπαίοι είναι οικολόγοι που τα κλείνουν, αλλά είναι οικολόγοι που τα πουλάνε στους κινέζους...?

Θα μπορούσα να λέω άλλα τόσα επί δέκα φορές... όυτε καν στο πετρέλαιο δεν στάθηκα... Όσο περίεργο και να φαίνεται ο καταναλωτής δεν είναι αυτός που μολύνει... και η μόλυνση που γίνεται με την ίδια παραγωγικότητα θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερη... αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas [Σήμερα, στις 13:49]

αν ένα μηχάνημα κάνει π.χ. 2000 ευρώ τα 200 ευρώ μπορεί να τα έδινε καποιος ευκολότερα

σε σχέση με ένα μηχάνημα που κάνει 500 ευρώ.

Στην δεύτερη περίπτωση τα 200 φαίνονται υπερβολικά

πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι σε ποσοστά η δημοσκόπηση και όχι σε απόλυτες τιμές

ακριβως αυτο πιστευω και εγω. εβαλα το 200 σκεφτομενος μηχανημα 2000 ευρω. τωρα να παιρνεις επεξεργαστη πχ και τα 50 απο τα 250 να ειναι για το περιβαλλον ειναι πολυ. γενικα ενα 10% πιστευω ειναι πολυ καλο. και πανω απο ολα παιδεια. οχι μονο αυτο

Link to comment
Share on other sites

παντως για να δοσω ενα αισιοδοξο μνμ στον δημο καλαμαριας(ισως και αλλου)

εδω και καιρο εχει αρχισει προγραμμα ανακυκλωσης.

και μου φαινεται οτι ο κοσμος ανακυκλωνει ...

στο σπιτι τα σκουπιδια εχουν μειωθει πολυ αφου πεταμε μονο τα τροφιμα.

η ιδεα που το διαφοροποιησε απο τα αλλα προγραμματα ηταν οτι "εδωσαν στα σπιτια σακουλες που ελεγαν ανακυκλωση κτλ"

αυτο το τοσο απλο...

βεβαια στην δεν γινεται στο ελλαδα η διαχειρηση παει στη κινα(αν δεν κανω λαθος)

με τα αδεια εμπορικα που επιστρεφουν(εμεις πληρωνουμε)

αρα μεχρι να εποφελειθουμε απο αυτα εχουμε καιρο....

Link to comment
Share on other sites

..............από VIL [Σήμερα, στις 16:30]

Ωραία με επιχειρήματα λοιπόν αύριο.:) :magic: :T:

Τι ακριβώς θέλεις να πούμε για την πρόταση αυτή VIL.

Ποιο σημείο σου φαίνεται να θέλει εξηγήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω ένα παραλληλισμό όπου περιβάλλον = άνθρωπος (είτε λέγεται γυναικα, άντρας, φίλος, γκόμενα, γκόμενος, πατέρας, παιδί, άγνωστος, γνωστός, οικογένεια κτλ)

Σήμερα πια.... ίσως ελάχιστοι θα κάνουν κάτι για να βελτιώσουν την κατάσταση κάποιου χωρις να περιμένουν αντάλλαγμα, να δώσουν ένα χέρι βοηθείας στον συνάνθρωπο τους για να το βρούνε αργότερα που λέμε, να στηριξουν ένα άνθρωπο σε μια δυσκολη στιγμή, να στερηθούν προσωρινα κάτι υλικο για να δώσουν χαρά σε κάποιον άλλο, να "επενδύσουν" σε ένα άνθρωπο και ας μην πάρουν ποτε τον "τόκο" τους.... και αντι αυτών βλέπουμε συμφέρον, την παρτυ μας, τον εγωισμό μας, την καλοπέραση μας και το γαμώτο μας...

Και ανάφερα τον άνθρωπο που ειναι ον... κάτι χειροπιαστο.... το καλο ή το κακο που θα κάνουμε θα το δούμε άμεσα, θα το βιώσουμε και εμεις, θα μας επηρεάσει.... και ΔΕΝ κανουμε τίποτα αν και μπορουμε και το ασχημο ειναι οι περισσότεροι ειμαστε ΟΚ...δεν μας φαίνεται περίεργο....

Και μετα περιμένουμε να κάνουμε κάτι για το περιβάλλον? Για τα παιδιά των παιδιών μας? Για την γενιές που θα έρθουν? Για το ρεύμα του Ατλαντικου που ίσως λιγοι τον εχουμε διασχίσει? Για τα δάση του Αμαζόνιου που ειναι τόσο μακρια? Για τους πάγους στην Ανταρκτική που τους βλέπουμε απο την TV? Για του υδροφόρους ορίζοντες που δεν τους βλέπουμε? Για το Δέλτα του Εβρου που πολλοι δεν εχουμε πάει? Για την χλωρίδα και την πανίδα του πλανητη μας που την εχουμε συνδυάσει με τον κρεοπωλείο και την λαική?

Εδω οι περισσότεροι ΔΕΝ κάνουμε τίποτα σε απλά πράγματα στον διπλα μας που μπορουμε με ελαχιστη προσπάθεια να προσφέρουμε καλο, να κάνουμε έναν άλλον άνθρωπο χαρουμενο, χωρις να στερηθούμε τίποτα.... Και όμως δεν κάνουμε τίποτα...

Και περιμένει κανεις να γινει κατι για το περιβάλλον που οι περισσότεροι το έχουμε στο μυαλο μας σαν πράσινο γκαζον, δάση, καθαρή θάλασσα σαν διαφήμιση του EOT? Για μια "ιδέα"? μια εικόνα?

Κρινωντας απο την κατάντια του ανθρώπινου είδους, δεν ειμαι καθόλου αισιόδοξος οτι θα κανουμε κάτι ποτε και δεν εννοω μεσοβέζικες λύσεις αλλα ριζοσπαστικές αλλαγές που θα ανατρέψουν το χαός που εχουμε προκαλέσει στο περιβάλλον... εκτος αν ακομα και σε αυτο το θέμα καταλάβουμε οτι εχουμε συμφέρον... για την τσέπη μας εννοω.... ετσι καταντήσαμε δυστυχώς...να λειτουργουμε με συμφέρον, για το χρήμα ΜΟΝΟ... οταν αποκτήσουμε συμφερον (extra ) για να κάνουμε κάτι για το περιβάλλον...μάλλον τότε μόνο θα το κάνουμε.... και αν μπορει να γινει κάτι τότε....

u9rewior.png

Το χάλι μας σαν άνθρωποι ειναι πολυ μεγαλύτερο απο το κακό που εχουμε προκαλέσει στο περιβάλλον.... και για μένα εκει εγκειται το πρόβλημα... ολα τα εχουμε συνηθίσει ακομα και την κατάντια μας.... Αν δεν ειχαμε (δια)φθαρει εδω και 100 χρόνια επρεπε να ειχαμε κάνει κάτι....

Και μ'αρέσει που πηγαμε στο φεγγάρι, αποκωδικοποιήσαμε το DNA, νικησαμε μορφές καρκίκου, μετατρέψαμε το ΗΙV/AIDS σε μια ανιάτη και οχι θανατηφόρα ασθένεια, βγάλαμε σουπερ υπολογιστες, βρισκουμε τα πάντα στο internet, σπάσαμε το φράγμα του ήχου, πετάμε με ασφάλεια στα 39.000 πόδια.... και όμως δεν κάναμε τίποτα μα τίποτα τοσα χρονια για το περιβάλλον που μας περίμενε στην γωνία χωρις να μιλάει και χωρίς να διαμαρτύρεται....

Ε καλά να πάθουμε....

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα έφταχνα ένα GreenPC αλλά με την έννοια να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο...όχι να δώσω παραπάνω χρήματα

Τώρα για το Benching PC ούτε λόγος για Green PC...δεν κολλάνε εκτός αν εννοείται να χρησιμοποιούμε προιόντα με το σήμα ROHS πότε ναι όλο το PC μου είναι πράσινο...Οι περισσότερες εταιρίες μητρικών και καρτών γραφικών τις κατασκευάζουν με αυτή την πιστοποίηση...

A και όπως ειπώθηκε παραπάνω δεν είναι τα PC μας που καταστρέφουν το περιβάλλον...

post-3721-1416073250,4058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν αρχισουμε και Απομονώνουμε καθε μια δραστηριοτητα σιγουρα καμμια δεν καταστρεφει το περιβαλλον . ομως συνολικα ολα αυτα τον καταστρεφουν. διοτι για να φταιχτει μια μητρικη χρειαστηκε πετρελαιο για τα πλαστικα τα οποια τα εξορυξαν στην αραβια πχ , καταναλωσαν ρευμα για τη διαδικασια αυτη , το μετεφεραν στην ταιβαν (καταναλωση καυσιμων δλδ) οπου πηγε στο διυληστηριο οπου και εκει καταναλωθηκε ενεργεια και ειχαμε και εκπομπη ρυπων, κλπ κλπ . βαλε τωρα τα ιδια για το χαλκο , για τα διαφορα εξαρτηματα και ηλεκτρονικα που εχουν επικυνδυνες ουσιες μεσα τους (πχ πυκνωτες) και θα δεις οτι τα πισι μας καταστρεφουν το περιβαλλον , με εμμεσο η αμεσο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.