Jump to content



Abit IP35 pro +4 dimm ram problem


darisg

Recommended Posts

Αγαπητοί συμφορουμίστες........help

Πήρα χτές 2 κίτ μνήμες (2χ1GB) trancend Axe Ram 1066 5-5-5-15

τα έβαλα πάνω στην Abit IP35 pro και άρχισαν τα προβλήματα......

τεσπα, μετά από εξονυχιστικό έλεγχο καθε stick ξεχωριστά με memtest , με κάθε δυνατό συνδιασμό στα banks και στα ρέυματα (vdimm, vmch, ......) κατέληξα ότι:

1) τα sticks είναι μια χαρά, (περάσαν όλα απο 10 λούπες memtest)

2) όταν έχω 3 stick στο mobo, όλα καλά (σε κάθε πιθανο συνδιασμό θέσεων)

3) όταν βάζω το 4 ένα κάρο λάθη, (και στο memtest, και στα vista)

bios:14

καμιά ιδέα?????

προβληματικό Mobo?

προβληματικό bios?

Link to comment
Share on other sites

Στην Abit IN9-32X max είχα κάτι mushkin(2gb kit) και μια μέρα στα καλά καθούμενα δεν bootαρε το pc.Μετά από πολλά είδα οτι με ένα dimm έτρεχε κανονικά ενώ και με τα δύο με τίποτα.Πήγα στο πλαίσιο και είπε ένα παιδί οτι οι abit έχουν προβλήματα ασυμβατότητας με mushkin,μου έδωσε αμέσως πιστωτικό και πήγα να πάρω 2 κιτάκια axeram 1066 και μου είπε οτι και με αυτές έχουν παρουσιαστεί ασυμβατότητες.Πρότεινε cellshock και αυτές πήρα και αό τότε κανένα πρόβλημα.Τις μνήμες σε αλλό pc τις δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις στο βιος στις ρυθμησεις για την μνημη , πρεπει να εχει καποια επιλογη , για την συνολικη ποσοτητα , εγω στην commando (965) εχω 4 stick των 1GB , οταν ξεκιναει ο HY διαβαζει 3gb και ξεκινανε τα vista αλλα οταν ρυθμισω να διαβαζει 4gb δεν ξεκινανε τα vista

μαλλον η αιτια ειναι οτι τα λειτουργικα 32bit διαβαζουν 3gb

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει μέχρι και 1,72 Vmch (δεν δίνει μεγαλήτερο)

και Vdimm εως 2,3 (προτινόμενο απο transcend 2,1)

10 loops memtest = 10 φορες όλα τα τεστ (1-8)

με 3 μνημόνια κανένα λάθος μετά απο 20 λούπες

με 4 μνημόνια λάθη αμέσως στο τεστ #3, #4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Σήμερα, στις 13:37]

εχω δοκιμασει μέχρι και 1,72 Vmch (δεν δίνει μεγαλήτερο)

και Vdimm εως 2,3 (προτινόμενο απο transcend 2,1)

10 loops memtest = 10 φορες όλα τα τεστ (1-8)

με 3 μνημόνια κανένα λάθος μετά απο 20 λούπες

με 4 μνημόνια λάθη αμέσως στο τεστ #3, #4

ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο HY ποση μνημη σου δειχνη στην οθονη !!!

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί πολλές φορές,δεν είναι όλα τα τεστ το ίδιο δύσκολα

και όταν τα τρέχεις όλα, δεν ζορίζεις στο μέγιστο τις μνήμες.

5,8 είναι τα πιο βαριά αλλά ούτως η αλλέως 10 λούπες δεν αποτελούν κριτήριο σταθερότητας απλά βαριέσαι και το κλείνεις.

κατα τη γνώμη μου chipset imc τα κλάνει μήπως παίζει κάνα bios update?

απο ρεύμα μην είσαι τόσο ανοιχτοχέρης παίζει και να τις φρυγανιάσεις

δεν αντέχουν όλα τα ic το παραπάνω ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi-> Να κοιταξεις στο βιος στις ρυθμησεις για την μνημη , πρεπει να εχει καποια επιλογη , για την συνολικη ποσοτητα , εγω στην commando (965) εχω 4 stick των 1GB , οταν ξεκιναει ο HY διαβαζει 3gb και ξεκινανε τα vista αλλα οταν ρυθμισω να διαβαζει 4gb δεν ξεκινανε τα vista

μαλλον η αιτια ειναι οτι τα λειτουργικα 32bit διαβαζουν 3gb

Αρχική απάντηση από vasi -> ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο HY ποση μνημη σου δειχνη στην οθονη !!!
Αρχική απάντηση από darisg -> 3) όταν βάζω το 4 ένα κάρο λάθη, (και στο memtest, και στα vista)

To πρόβλημα φίλε vasi, είναι ότι του βγάζει error στο Memtest και όχι ότι δεν μπαίνει Vista.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγω την περιπτωση μου μιας και εχω 4gb μνημη και ip 35 pro

Στα 500Χ7 με εναν 6300 και 4χ1gb crucial ballistix 800 με 5-5-5-12 μου εβγαζε 24 ωρες error free στο memtest. Παρολα αυτα κολλαγε σε ασχετες φασεις και σε linux (ubuntu) και σε windows.

Απο τοτε που ανεβασα MCH, ICHIO και VTT ειμαι σταθερος. ΟΙ ρυθμισεις ΠΡΙΝ ανεβασω MCH, ICHIO και VTT ηταν οι εξης. Θα ποσταρω τα values απο MCH, ICHIO & VTT που εχω τωρα οταν παω σπιτι.

Εχω το bios 11 και revision 1.0 στην μητρικη (εχει βγει καινουργιο? Δεν γνωριζω ...)

Κανω copy-paste τις ρυθμισεις που ειχα ποσταρει στο XS οταν ημουν unstable. Τα καινουργια VTT, MCH Και ICHIO θα στα δωσω σε λιγακι ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mobo : Abit IP35-Pro with bios 11

Cpu core voltage Bios : 1.4850 gives 1.45 reading in the voltage monitoring. Is this correct or is it way off?

DDR2 Voltage = 2.150 (Running 4X1gb Crucial Ballistix 6400 sticks)

CPU VTT 1.2V = 1.23

MCH 1.25V = 1.37

ICH 1.05V = 1.09

ICHIO 1.5v = 1.55V

Memory timmings : 5-5-5-12, auto, auto, auto, auto, auto, 1T, V.1.0a, Disabled, PCI Slot

All "Cpu features" are disabled

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.